Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(05-10-2019, 06:37 PM)ватхра Пише:  Овај код Бруса, дајте датум из тог четничког документа, ако може и тип авиона.
За тај имам само сведочење.
Одговори

(05-10-2019, 07:04 PM)Николај Пише:  
(05-10-2019, 05:11 PM)Милослав Самарџић Пише:  Онда су та два изгубљена у питању, ако треба да верујемо да су тачно записали.
Имам документ за два оборена немачка, али документ је четнички.

Нису то ти, за ове из четничког документа се наводи да су транспортни авиони.
Да, документ се односи за та два транспортна. Има и фотографија олупине једног, снимили после Енглези.
Одговори

(05-10-2019, 09:48 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(05-10-2019, 06:37 PM)ватхра Пише:  Овај код Бруса, дајте датум из тог четничког документа, ако може и тип авиона.
За тај имам само сведочење.

Па дајте било шта, месец, годишње доба, година, колико мотора...
Одговори

(05-10-2019, 10:27 PM)ватхра Пише:  
(05-10-2019, 09:48 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(05-10-2019, 06:37 PM)ватхра Пише:  Овај код Бруса, дајте датум из тог четничког документа, ако може и тип авиона.
За тај имам само сведочење.

Па дајте било шта, месец, годишње доба, година, колико мотора...
Сећам се само да је ''штука'', а локација се зове Чокара, то је једна кота у селу Ботуња. Четник који је оборио ''шарцем'' био је жив 2000. и неке, живео је у Крушевцу, упознао сам га.
Одговори

(02-10-2019, 09:48 AM)Шумадинац Пише:  Како се првобитно певала, тј. који је оригинални назив песме "Над Краљевом жива ватра сева"?

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

Па, одговори- чекамо...
Одговори

Са Камиџоре жива ватра сева

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

Колико је четника погинуло у Првом светском рату-груба процена?
Одговори

(06-10-2019, 05:31 PM)Бенито Пише:  Колико је четника погинуло у Првом светском рату-груба процена?

2.000?
Одговори

Негде око четири, пет хиљада.
Одговори

Не би требало да је мање од 5000, ближе 6000 него 5000.
Требало би сабрати све жртве четника, јер су били на најтежим фронтовима: попут Кошутње стопе где је избачено из строја најмање 360 од 500 четника одреда војводе Вука, па одбрана Београда два пута 1914., па ослобођење Београда 1914, офанзива у Босни где гине велики број четника Ужичког четничког одреда на челу са њиховим командантом поручником Костом Тодоровићем, па Власина и Чемерник 1915. године, погибија Воје Танкосића, одступница српској војсци у повлачењу на Косову и Метохији и у Албанији, ушћу Бојане, а поготово Кајмакчалан... Томе треба додати и оне који су умрли од тифуса и других болести, од рањавања, као и они који су погинули после 1916.године... А и они на Добруџи...
Дакле, ради се о изузетно великом броју јунака који су као четници и добровољци погинули током Првог светског рата. Довољно је рећи да су од 4 четничка одреда, чак три команданта погинула током рата: Тодоровић 1914., Танкосић 1915., и Поповић 1916. године.
На жалост, изгледа да се нико неће ухватити посла да бар приближно преброји број четника погинулих у Балканским и Првом светском рату.
Одговори

Златиборски четнички одред - мајор Коста Тодоровић

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Тако је, основан у Ужицу; три чете јачине 750 четника.
Одговори

А сад мало лакше питање:
Колико четника је погинуло у Другом светском рату?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 8 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним