Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Биста испред Архива Југославије, биста у оквиру школе Краљ Александар Карађорђевић на Новом Београду, и две бисте ( колико се сећам, није ми књига при руци) у оквиру Дворског комплекса на Дедињу.
За сва три питања из триптиха о споменицима, одговори су узети из књига о Споменицима у Београду, нашег форумаша Неде Ковачевић.
Оно што ја овде додајем је и пети споменик краљу Александру Карађорђевићу. То је Бели двор. Наиме, краљ је започео изградњу двора као резиденцијалног објекта, што и јесте била његова каснија сврха. Међутим, заборавља се да је тај објекат завршио кнез Павле Карађорђевић не само као резиденцијални објекат, него и као меморијални комплекс у почаст краља Александра. То је и сам кнез Павле више пута нагласио.
Тако је од свих владара у историји Срба, управо онај који је најоклеветанији у данашњој Србији, задржао највећи број споменика у Београду. Чак и упркос томе што му ни по броју порушених споменика нема равног.
Одговори

(22-12-2019, 03:45 PM)Бенито Пише:  Тако је од свих владара у историји Срба, управо онај који је најоклеветанији у данашњој Србији, задржао највећи број споменика у Београду. Чак и упркос томе што му ни по броју порушених споменика нема равног.

То су му споменике дизали душмани Српства, а Срби рушили... Кидање Кидање КидањеКидање
Одговори

Који официр и командант под командом Драже Михаиловића је био побратим Драгише Васића?
Одговори

Коју је војну школу завршио Српко Меденица?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(22-12-2019, 07:09 PM)Бенито Пише:  Који официр и командант под командом Драже Михаиловића је био побратим Драгише Васића?

Мајор Орељ?
Одговори

(23-12-2019, 09:23 AM)ХраброСрце Пише:  
(22-12-2019, 07:09 PM)Бенито Пише:  Који официр и командант под командом Драже Михаиловића је био побратим Драгише Васића?

Мајор Орељ?
Не.
Одговори

(23-12-2019, 09:17 AM)Перун Пише:  Коју је војну школу завршио Српко Меденица?
Подофицирску школу Златиборског корпуса.
Одговори

(22-12-2019, 07:09 PM)Бенито Пише:  Који официр и командант под командом Драже Михаиловића је био побратим Драгише Васића?

Да покушам нешто. Можда Младен Жујовић?
Одговори

(23-12-2019, 11:14 AM)Бенито Пише:  
(23-12-2019, 09:17 AM)Перун Пише:  Коју је војну школу завршио Српко Меденица?
Подофицирску школу Златиборског корпуса.

Ма не, одаткле ти то.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(23-12-2019, 12:12 PM)Перун Пише:  
(23-12-2019, 11:14 AM)Бенито Пише:  
(23-12-2019, 09:17 AM)Перун Пише:  Коју је војну школу завршио Српко Меденица?
Подофицирску школу Златиборског корпуса.

Ма не, одаткле ти то.
Млад је он био, ако се сећам добро, па сам мислио да је трик питање.
Одговори

(23-12-2019, 12:06 PM)Mitic Пише:  
(22-12-2019, 07:09 PM)Бенито Пише:  Који официр и командант под командом Драже Михаиловића је био побратим Драгише Васића?

Да покушам нешто. Можда Младен Жујовић?
Не, Младен Жујовић је извор овог податка.
Потпуковник Светислав Света Протић, командант опсаде Ваљева 1941. године, био је побратим Драгише Васића још из периода Ослободилачких ратова. Заједно су били у команди Одбране Београда 1915. године.
Одговори

Ево једног трик питања за Драгишу Васића. Smile
Ко је био кум Драгише Васића?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(23-12-2019, 12:36 PM)Vlad Alekš Пише:  Ево једног трик питања за Драгишу Васића. Smile
Ко је био кум Драгише Васића?

Јел беше Мирослав Крлежа?
Одговори

(23-12-2019, 12:20 PM)Бенито Пише:  
(23-12-2019, 12:12 PM)Перун Пише:  
(23-12-2019, 11:14 AM)Бенито Пише:  
(23-12-2019, 09:17 AM)Перун Пише:  Коју је војну школу завршио Српко Меденица?
Подофицирску школу Златиборског корпуса.

Ма не, одаткле ти то.
Млад је он био, ако се сећам добро, па сам мислио да је трик питање.

ШРО за време рата.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 67 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним