Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Власеницу јесу Хрвати изгубили 15. августа, али су је уз помоћ Немаца вратили сутрадан. Истога дана су Хрвати изгубили Дрињачу, па је опет уз помоћ Немаца повратили.

Реч је о Дрињачи, која је најзад ослобођена 20. августа, а нападана је овога пута и уз помоћ топова. Поред Хрвата бранили су је сада и делови 704. пешадијске дивизије, чији је један батаљон послат да појача одбрану Зворника. Немци и Хрвати су Дрињачу бранили као спољашњи прстен око Зворника. Када су је изгубили своје снаге су сконцентрисали у Зворнику. Након што је почела опсада Бање Ковиљаче, синхронизовано је започела и опсада Зворника.
Лозница, 31. августа, у Србији
Дрињача, 20. августа, у Босни
Автовац јесте прва ослобођена варошица у Краљевини (29. јуна)
Одговори

Да ли је Перо Ђукановић учествовао у ослобађању Дрињаче 20. августа?
Одговори

Браво, Александре.
Одговори

Као што каже Бенито, стварно браво и свака част!
Одговори

(30-12-2019, 01:12 AM)Mitic Пише:  Да ли је Перо Ђукановић учествовао у ослобађању Дрињаче 20. августа?

Није. Помиње се нека група која је дошла из Србије. Вероватно летећи одреди капетана Љубисављевића и Богдана Дрљаче.
Одговори

(27-12-2019, 06:40 PM)Милослав Самарџић Пише:  Него да одговорим за 8. седницу.
Није тачно да је ишао директан пренос. Тако је писало на екрану, али слагали су. Ишао је са пола сата закашњења, дакле пуштани су снимци накнадно, д аби се исекло нешто ако им то затрреба.

Ја сам на тај податак о "директном"/директном преносу наишао у два "извора". Код Богдана Тирнанића у "Лов на црвене вештице" и код Слободана Антонића у "Још није готово". Колико су релевантни - то не знам. Дедер наведи одакле ти ова твоја информација.
А што се тиче самог догађаја, ухватио си се за небитан детаљ. Наравно да Милошевић и његова екипа нису били демократе. Далеко од тога. Поента овог догађаја је пребацивање политичких активности из малих и задимљених тоталитарних кабинета у широке народне масе. Милошевић је тада осетио дух новог времена које долази. Тада је први пут у српској историји телевизија преносила овакве хепенинге и перформансе. Оно што је те, сада већ давне 1987, било лудачко, сада је већ потпуно нормално. Погледајте само овај догађај који се десио у петак у народној скупштини. Вођа једне парламентарне партије, који иначе бојкотује рад парламента, упао је на заседање и извео перформанс, доста увредљив за најмоћнијег човека у држави. Е, господо моја драга, то је први урадио Милошевић. Па макар и са пола сата кашњења у директном преносу.

(25-12-2019, 02:44 PM)Шумадинац Пише:  
(25-12-2019, 02:03 PM)Vlad Alekš Пише:  
(25-12-2019, 12:43 PM)Бенито Пише:  Тако је.

Бенито, побогу!
Ти тврдиш да су русофили заправо комуњаре и совјетофили, а правиш класичну комунистичку грешку. Ти сведока на грађанском венчању зовеш - кум!
Надам се да се шалиш?

Огромна већина данашњих русофила у Србаља су, на жалост, и совјетофили.

Огромна већина данашњих Шумадинаца у Србаља су, на жалост, и провокатори.

(27-12-2019, 08:43 PM)Бенито Пише:  Браво, Перуне. Повика на Бокана, а ово је у ствари први рекао Вук Драшковић.

Повика на Бокана, а Вукови месо једу.

(27-12-2019, 11:41 PM)Бенито Пише:  Али, не чуди мене ово. Да ли си слушао Љушића ономад у Ћирилици како лупета о Брозу? Па, Радован Дамјановић у низу интервјуа.... И низ свих тих историчара који су били на историји 70-их и 80-их година 20 века.
Они, и то одговорно тврдим, било да су професори на факултету, било да се на неки други начин у јавности представљају као историчари, појма немају о српској историји после 1903. године. Чак је и то блага оцена- они везе са везом немају.

Бенито, ја нисам историчар, дакле о историји појма немам. А немам поверења ни у званичне институције. Али да би рекао да неко везе са везом нема (у вези са историјом), мораш да будеш историчар. Ја не знам ко си ти. Дакле, који ниво академског образовања имаш и које књиге из историје су написао? Можеш ми послати и личну поруку, ако сматраш да није за јавност.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Јесте Бенито дипл. историчар и има добре радове.
За Осму седницу онда сам знао, дакле у време догађања. Можда нешто касније, не сећам се, али што се каже сви смо знали (новинари). У суштини наравно ти си у праву, али добро је да се зна и ивај детаљ.
Одговори

(30-12-2019, 01:59 AM)Александар Динчић Пише:  
(30-12-2019, 01:12 AM)Mitic Пише:  Да ли је Перо Ђукановић учествовао у ослобађању Дрињаче 20. августа?

Није. Помиње се нека група која је дошла из Србије. Вероватно летећи одреди капетана Љубисављевића и Богдана Дрљаче.

Свака част на овоме! Где си ископао?
Не верујем да су капетани Дрљача и Љубисављевић, они су нешто касније. Можда поручнук Лазар Савић, Гучевски четнички одред.
Одговори

Не познајем Бенита, али јесте историчар, тј. завршио је историју. На основу писања на форуму, знам која је личност у питању Smile
Одговори

(30-12-2019, 12:06 PM)Милослав Самарџић Пише:  Свака част на овоме! Где си ископао?
Не верујем да су капетани Дрљача и Љубисављевић, они су нешто касније. Можда поручнук Лазар Савић, Гучевски четнички одред.

Бундес архив-Фрајбург, RH 26-104, Feindnachrichteblatt Nr. 1. Stand v. 21. 8. 41

Могуће да је Савић. Мада испада да је првобитни план био да се крене са чишћењем гарнизона у источној Босни и да је у Србији букнуло како би се спречио долазак немачких појачања. Мораш негде непријатеља везати. Само Дангићево постављење, његов повратак и догађаји који затим следе указују на синхронизацију активности. Нема другог објашњења. А кад једном крене - онда плане.
Одговори

(30-12-2019, 01:12 AM)Mitic Пише:  Да ли је Перо Ђукановић учествовао у ослобађању Дрињаче 20. августа?

Излази да је његова улога у устанку 1941. године предимензионирана. Или ју је сам ширио или су је ширили његови симпатизери. Немачки извештаји, који редовно добијају извештаје и од хрватске стране, у тим данима и касније њега уопште не спомињу.
Одговори

Не знам да ли је ово већ било.
У питању је велики писац. Сматрао је да је српско писмо (Вукова ћирилица) савршено писмо. Тестаментом је оставио више од 300.000 фунти ономе ко успе да реформише енглеску абецеду по узору на Вука Караџића. О коме је реч?

(30-12-2019, 12:06 PM)Mitic Пише:  Не познајем Бенита, али јесте историчар, тј. завршио је историју. На основу писања на форуму, знам која је личност у питању Smile

Провалио сам и ја. У питању је Милан Ст. Протић. Smile

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(30-12-2019, 03:11 PM)Vlad Alekš Пише:  Не знам да ли је ово већ било.
У питању је велики писац. Сматрао је да је српско писмо (Вукова ћирилица) савршено писмо. Тестаментом је оставио више од 300.000 фунти ономе ко успе да реформише енглеску абецеду по узору на Вука Караџића. О коме је реч?

(30-12-2019, 12:06 PM)Mitic Пише:  Не познајем Бенита, али јесте историчар, тј. завршио је историју. На основу писања на форуму, знам која је личност у питању Smile

Провалио сам и ја. У питању је Милан Ст. Протић. Smile

Џорџ Бернард Шо.


Није Милан Ст. Протић

(30-12-2019, 02:17 PM)Александар Динчић Пише:  
(30-12-2019, 12:06 PM)Милослав Самарџић Пише:  Свака част на овоме! Где си ископао?
Не верујем да су капетани Дрљача и Љубисављевић, они су нешто касније. Можда поручнук Лазар Савић, Гучевски четнички одред.

Бундес архив-Фрајбург, RH 26-104, Feindnachrichteblatt Nr. 1. Stand v. 21. 8. 41

Могуће да је Савић. Мада испада да је првобитни план био да се крене са чишћењем гарнизона у источној Босни и да је у Србији букнуло како би се спречио долазак немачких појачања. Мораш негде непријатеља везати. Само Дангићево постављење, његов повратак и догађаји који затим следе указују на синхронизацију активности. Нема другог објашњења. А кад једном крене - онда плане.

А можда је Дрињачу ослободио капетан Сава Илић, командант Посавско-Тамнавске бригаде, Мачванског корпуса ЈВуО?
Одговори

Да ли је ђенерал Михаиловић за време рата ступао у контакт са Ђорђем Карађорђевићем?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 40 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним