Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Ала сте закомпликовали. Баја
Одговори

(24-11-2020, 07:31 AM)ХраброСрце Пише:  Требало би да је 4...
Ово је званично и тачно.
Одговори

(24-11-2020, 12:01 PM)Бенито Пише:  
(24-11-2020, 07:31 AM)ХраброСрце Пише:  Требало би да је 4...
Ово је званично и тачно.
Дакле, цар Душан, његов син Урош звани Нејаки, Симеон-Синиша, брат по оцу цара Душана, и Јован Урош, син Симеон-Синише; Јован Урош био је последњи владар из династије Немањића.
Одговори

(24-11-2020, 01:36 PM)Бенито Пише:  
(24-11-2020, 12:01 PM)Бенито Пише:  
(24-11-2020, 07:31 AM)ХраброСрце Пише:  Требало би да је 4...
Ово је званично и тачно.
Дакле, цар Душан, његов син Урош звани Нејаки, Симеон-Синиша, брат по оцу цара Душана, и Јован Урош, син Симеон-Синише; Јован Урош био је последњи владар из династије Немањића.

Ја сам лепо рекао да је ово више правно питање. Smile
Да ли је патријарх крунисао ову паралелну лозу царева: Симеона и Јована? Ако јесте, који патријарх је у питању?

Ево и последњег питања из триптиха о Винаверу. Надам се да га није било.
Винавер је свашта радио у своме животу. Он је студирао математику, физику и музику у Паризу, први је код нас спомињао значај Нилса Бора, био је у заробљеништвима, практиковао је јогу. Чак је успео да буде и књижевни лик. О чему је реч?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Сва ова четири српска цара из средњег века су били цареви на сличан начин као и бугарски цареви. Они нису показивали амбиције да постану цареви Византије, иако је Душан вероватно имао амбиције да нападне и сам Цариград.
Дакле, у том контексту треба разумети њихову титулу цара, а не у смислу императора, што је право једино за владара Рима - првог, другог или трећег, сасвим свеједно.
Погрешно је негирати њима титулу цара, по овој основи, зато што би онда и сви други цареви који нису византијски или руски, морали бити другачије титулисани у историографији. А то би довело до низа забуна у разумевању и кореспонденцији.
Дакле, њихова царска звања могу се разумети као краљевска и то је најприближније истини.
Али, на квизу Потера је постављено питање колико је српских царева било у средњем веку, а општи консензус око тачног одговора био је да их је било двојица. То је нетачан одговор. Тачан одговор је четири.
Влад Алекш, претпостављам да си докон, али то не значи да имам времена за овако дуге постове и одговарам оно што је довољно познато образованим особама као што си Ти.
Хвала на разумевању.
Одговори

Кад смо код царева и код Немањића: у којој епској пјесми се сусрећу цар Душан Силни и кнез - цар Лазар? Тј. актери су истог догађаја?
Одговори

(24-11-2020, 02:28 PM)Vlad Alekš Пише:  
(24-11-2020, 01:36 PM)Бенито Пише:  
(24-11-2020, 12:01 PM)Бенито Пише:  
(24-11-2020, 07:31 AM)ХраброСрце Пише:  Требало би да је 4...
Ово је званично и тачно.
Дакле, цар Душан, његов син Урош звани Нејаки, Симеон-Синиша, брат по оцу цара Душана, и Јован Урош, син Симеон-Синише; Јован Урош био је последњи владар из династије Немањића.

Ја сам лепо рекао да је ово више правно питање. Smile
Да ли је патријарх крунисао ову паралелну лозу царева: Симеона и Јована? Ако јесте, који патријарх је у питању?

Ево и последњег питања из триптиха о Винаверу. Надам се да га није било.
Винавер је свашта радио у своме животу. Он је студирао математику, физику и музику у Паризу, први је код нас спомињао значај Нилса Бора, био је у заробљеништвима, практиковао је јогу. Чак је успео да буде и књижевни лик. О чему је реч?

Књижевни лик био је у роману Ребеке Вест, Црно јагње и сиви соко
Одговори

Живојин Товаровић је написао књигу "Винаревијада" нисам сигуран да се тако зове књига читао сам у књиги "голгота и васкрс Србије" део о 1300 каплара у Скопљу.
Одговори

(24-11-2020, 02:47 PM)Бенито Пише:  Влад Алекш, претпостављам да си докон, али то не значи да имам времена за овако дуге постове и одговарам оно што је довољно познато образованим особама као што си Ти.
Хвала на разумевању.

Бенито, само полако и без нервозе. Од нервозе опада имунитет, а то може да буде незгодно у овим вуненим временима. Дакле, мед, туршија, бели и црни лук, лагана шетња и, оно најбитније, без нервозе.

(24-11-2020, 04:55 PM)Милослав Самарџић Пише:  Књижевни лик био је у роману Ребеке Вест, Црно јагње и сиви соко

Тако је Самарџићу, црно јагње и сиви соколе!
Велика Ребека Вест је овековечила Винавера у свом путописном роману. Није га тешко препознати у лику Константина, који је био Ребекин водич кроз Југославију.

(24-11-2020, 07:48 PM)пек. Пише:  Живојин Товаровић је написао књигу "Винаревијада" нисам сигуран да се тако зове књига читао сам у књиги "голгота и васкрс Србије" део о 1300 каплара у Скопљу.

Вероватно се Винавер помиње у многим књижевним делима. Ово што је одговорио Самарџић је релевантно у светским размерама.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(24-11-2020, 04:23 PM)ХраброСрце Пише:  Кад смо код царева и код Немањића: у којој епској пјесми се сусрећу цар Душан Силни и кнез - цар Лазар? Тј. актери су истог догађаја?

Женидба кнеза Лазара, требало би да је та песма
Одговори

(25-11-2020, 10:23 AM)Mitic Пише:  
(24-11-2020, 04:23 PM)ХраброСрце Пише:  Кад смо код царева и код Немањића: у којој епској пјесми се сусрећу цар Душан Силни и кнез - цар Лазар? Тј. актери су истог догађаја?

Женидба кнеза Лазара, требало би да је та песма

Јесте, свака част.
Одговори

Колики је био проценат Хрвата у аустроугарској војци која је напала Србију 1914?
Одговори

(26-11-2020, 08:38 AM)пек. Пише:  Колики је био проценат Хрвата у аустроугарској војци која је напала Србију 1914?

Стварно добро питање, али да покушам неки одговор

Можда 30 или 40%
Одговори

У данашње време постоји много псеудоисторичара који свашта пишу и причају. Без чврстих доказа тврде да су Срби били: Христ, Мојсије, Цезар, Јустинијан... Интернет посебно доприноси цветању ове појаве. Међутим, у једном старом књижевном делу аутор је написао да је Александар Велики (Македонски) заправо српски краљ. О ком делу и књижевнику је реч?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 32 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним