Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(25-03-2021, 05:34 PM)Павле Васиљевић Пише:  
(25-03-2021, 03:23 PM)Бенито Пише:  Један велики комунистички вођа своју младалачку инспирацију пронашао је у режиму Јосипа Броза. Ко је био овај по злу познати комуниста?
Пол Пот
Тачно.
Одговори

(25-03-2021, 01:29 AM)Бенито Пише:  Зар није смењен после Светосавског конгреса у селу Ба?
Сећаш се да је Дража "полудео" када су му дошле делегације са Рудника да га моле да Нинковић остане командант Рудничког корпуса? После га Дража изрибао због тога.
Мислим да у време убиства овог Шишовића, Гага Топаловић није био у Рудничком корпусу, него у Другом равногорском. Баш ме збуњује помињање овог Гаврана, јер ни ја не знам за другог осим Андрије, а он је био у Првом равногорском.
То је једино што је мало нејасно у овој причи. Остало је стварно одлично.

Нисам чуо да је Гага био у Другом равногорском?
Адмирале, шта кажеш...
За Гаврана нема шта да те чуди, његова јединица је била близу и учествовала је у задатку.
Одговори

(25-03-2021, 06:35 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(25-03-2021, 01:29 AM)Бенито Пише:  Зар није смењен после Светосавског конгреса у селу Ба?
Сећаш се да је Дража "полудео" када су му дошле делегације са Рудника да га моле да Нинковић остане командант Рудничког корпуса? После га Дража изрибао због тога.
Мислим да у време убиства овог Шишовића, Гага Топаловић није био у Рудничком корпусу, него у Другом равногорском. Баш ме збуњује помињање овог Гаврана, јер ни ја не знам за другог осим Андрије, а он је био у Првом равногорском.
То је једино што је мало нејасно у овој причи. Остало је стварно одлично.

Нисам чуо да је Гага био у Другом равногорском?
Адмирале, шта кажеш...
За Гаврана нема шта да те чуди, његова јединица је била близу и учествовала је у задатку.

Гага у Пожешком ком. бригаде а Гавран је Андрија Гавран из 2. РК. Гојна Гора је током рата била у саставу Пожешког среза а после рата Таковског. Дакле, била је гранична општина ове две територије. Тако је и данас.

То је први разлог. Други може бити тај да се Шишовић замерио и некоме из суседног среза. Трећи, онај највише логичан је да му није свако смео изаћи пред нишан. Поготову не Гага, јер није био нарочит јунак. Smile

Исти случај је био и код Кондорове ликвидације. Цео Златиборски се жалио на њега а на крају коска паде на Ајдачићевог момка.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Топаловић командант Друге Пожешке или Летеће бригаде Пожешког корпуса?
Одговори

Ево још једног питања о познатим сусретима.
Срели су се један наш човек и један странац. Наш човек је странцу том приликом поклонио флашу домаће виљамовке. Странац је нашем човеку поклонио једну фигурицу. Какву сад па фигурицу? Фигурица је изгледала чудно. На њој Тесла пружа поменутом странцу сијалицу, а овај Тесли пружа рачунар. Ко се то сусрео?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Немам представу...
Ево још једно лако питање...
Један Дражин официр, тада емигрант, 1970-тих година шаље захтев неком министарству у БГ, да му пошаљу папире о предратној служби, ради регулисања пензије.
И они му пошаљу.
Наишао сам случајно на тај папир у Војном архиву. Ваљда јединствен случај.
Ком официру су послали те папире?
Нарвано, није рехабилитован никада, а вођен је тада као народни непријатељ, вероватно и ратни злочинац. Нисам проверавао, али све официре су тако водили.
Одговори

(26-03-2021, 11:32 AM)Vlad Alekš Пише:  Ево још једног питања о познатим сусретима.
Срели су се један наш човек и један странац. Наш човек је странцу том приликом поклонио флашу домаће виљамовке. Странац је нашем човеку поклонио једну фигурицу. Какву сад па фигурицу? Фигурица је изгледала чудно. На њој Тесла пружа поменутом странцу сијалицу, а овај Тесли пружа рачунар. Ко се то сусрео?

Странац Бил Гејтс? А наш, можда, Ђоковић?
Одговори

(26-03-2021, 09:15 PM)Милослав Самарџић Пише:  Немам представу...
Ево још једно лако питање...
Један Дражин официр, тада емигрант, 1970-тих година шаље захтев неком министарству у БГ, да му пошаљу папире о предратној служби, ради регулисања пензије.
И они му пошаљу.
Наишао сам случајно на тај папир у Војном архиву. Ваљда јединствен случај.
Ком официру су послали те папире?
Нарвано, није рехабилитован никада, а вођен је тада као народни непријатељ, вероватно и ратни злочинац. Нисам проверавао, али све официре су тако водили.
И ово Теби лагано питање? Ваистину!
Звонко, рецимо...
Одговори

(27-03-2021, 01:12 PM)Бенито Пише:  
(26-03-2021, 09:15 PM)Милослав Самарџић Пише:  Немам представу...
Ево још једно лако питање...
Један Дражин официр, тада емигрант, 1970-тих година шаље захтев неком министарству у БГ, да му пошаљу папире о предратној служби, ради регулисања пензије.
И они му пошаљу.
Наишао сам случајно на тај папир у Војном архиву. Ваљда јединствен случај.
Ком официру су послали те папире?
Нарвано, није рехабилитован никада, а вођен је тада као народни непријатељ, вероватно и ратни злочинац. Нисам проверавао, али све официре су тако водили.
И ово Теби лагано питање? Ваистину!
Звонко, рецимо...

Па јесте...Rolleyes
Јединствен случај.

Није Звонко, а јесте командант корпуса.
Одговори

Љуба Јовановић Патак?
Одговори

(27-03-2021, 04:43 PM)Александар Динчић Пише:  Љуба Јовановић Патак?

Није. Капетан Нинковић.
Одговори

Како се он, уопште, извукао из Босанског караказана?
Мислио сам да је тамо страдао.
Јел'беше он оно када пролазе поред Драже у Босни и одлазе заувек, а Дража се умива, и када је подигао главу и ставио наочаре, овај нареди "поздрав, надесно"?
Јел то он или Маја Батрићевић?
Одговори

(27-03-2021, 06:22 PM)Бенито Пише:  Како се он, уопште, извукао из Босанског караказана?
Мислио сам да је тамо страдао.
Јел'беше он оно када пролазе поред Драже у Босни и одлазе заувек, а Дража се умива, и када је подигао главу и ставио наочаре, овај нареди "поздрав, надесно"?
Јел то он или Маја Батрићевић?
Не, то је Гага Топаловић.
Нинковић се вратио и провео зиму 1945/46. у области Рудника. Она слика са бомбом је из тог периода, баш пре него што се запутио преко границе.
Одговори

А где је Гага Топаловић завршио? У Британији?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 18 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним