Оцена Теме:
  • 0 Гласов(а) - 0 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Зашто етнохрватски простори НДХ нису бомбардовани од стране Савезника?
#1

Верификација овог геноцида од стране Лондона се може пратити најкасније од 26. септембра 1941. г. (дакле након више од пет месеци од почетка затирања Срба и православљана просторима НДХ) када је југословенски посланик у Цариграду/Истанбулу, Јован Ђоновић, послао телеграм о усташким (хрватско/бошњачким) покољима српских цивила у НДХ председнику југословенске владе у избеглиштву генералу Душану Симовићу. У телеграму се Ђоновић залагао да се мора под хитно нешто урадити да се спречи:
„…ово истребљење српског народа – ја видим као озбиљну могућност само бомбардовање Загреба, па онда других градова Хрватске, са обавештењем да ће се бомбардовање наставити, ако не престану свирепа уништења Срба“[документ (телеграм) је наведен према: Васа Казимировић, Србија и Југославија 1914−1945, књига III, Крагујевац, 1995, стр. 833−834].
Руководећи се овом рационалном и хуманитарном логиком, генерал Душан Симовић је почетком месеца октобра 1941. г. коначно и званично затражио од стране британског Министарства спољних послова (Foreign Office) да изда потребне директиве својој војној команди (тј. Краљевском ратном ваздухопловству) да се изврши, за почетак уразумљавања усташког режима, бомбардовање Загреба.
Пише: Проф. др Владислав Б. Сотировић
ЦЕЛИ ЧЛАНАК:
http://www.pogledi.rs/%d0%b7%d0%b0%d1%88...%81%d1%83/
Одговори
#2

Каква гомила глупости и измишљотина.
Одговори
#3

САВЕЗНИЧКО БОМБАРДОВАЊЕ БЕОГРАДА 1944.
из књиге: Радета Ристановића, Београдски равногорци: Југословенска војска у отаџбини и Равногорски покрет у окупираном Београду 1941-1944, Институт за савремену историју 2020.

Од јесени 1943. на нишану савезничке авијације нашле су се мете на територији Краљевине Југославије. Мапирани су циљеви попут железничких пруга и путева, важних индустријских постројења, војни ефективи итд. Први на удару од окупираних градова у Србији нашао се Ниш 20. октобра 1943. Ово бомбардовање није оставило равнодушним ни окупаторе у престоници, о чему сведочи равногорски извештај од 21. октобра 1943. У њему се наводи да су тог јутра „од 6 часова све немачке установе у Београду у приправном стању“, да су „официри реквирирали масу станова у селима у околини Београда“, да је саветовано свима онима „чији боравак није неопходан, да се пакују и да напусте Београд“. Прве бомбе засуле су београдске улице 16. и 17. априла 1944, а до септембра исте године савезнички авиони бомбардовали су Београд у више наврата.

Све до 22. aприла командант Београда ЈВуО Александар Михајловић није послао детаљан извештај о „ускршњем бомбардовању“ Врховној команди, јер је настојао да се подаци који долазе искристалишу како би утврдио „право стање“. Извештај од наведеног датума садржи опис бомбардовања, процену људских жртава и материјалних разарања, анализу деловања немачке одбране, методе бомбардовања, реакције окупационих и колаборационистичких власти и расположења обичног грађанства. Овај извештај је у краћој форми генерал Михаиловић проследио југословенској влади у емиграцији. Као прилог уз извештај послат је план на коме су обележени објекти који су бомбардовани.

Према наводима из овог извештаја 20 савезничких авиона појавило се 16. априла око 11 часова из правца Панчево–Младеновац, окренуло се у „висини Раље“ и у 11.30 бомбардовало циљеве. Други налет тога дана одиграо се око 12 часова и у њему је учествовало „око 130 апарата“. Другог дана Ускрса, 17. априла, „било је три налета, од којих је други био најјачи.“ Трећи напад одиграо се 21. априла између 11:30 и 13:30 часова и том приликом гађан је само Земун. У плану који нисмо пронашли уз документ били су уцртани квартови и најважнији објекти на који су пале бомбе у бомбардовањима од 16. и 17. априла. Према равногорским обавештајцима погођени су: железничка станица, железнички мост на Сави, Савско пристаниште, Сењак, Чукарица, земунски аеродром, бараке у насељу Нови Београд, главне улице у Земуну, споменик кнезу Михаилу, Теразије, Славија, „комплекс болница па и много других мање важних, односно случајних погодака.“ У већини су коришћене бомбе „малог калибра тежине 30–50 кгр.“, те је „вертикално дејство било мало и бомбе код модернијих зграда пробијале су само 2–3 горњи спрат, тако да сви који су се склонили у подруме и склоништа су спашени“. За разлику од вертикалног, „хоризонтално дејство бомби је било врло јако“. Равногорски обавештајци су процењивали да је у бомбардовању погинуло 1.260 и рањено 1.600 људи, а да је „око 600 разорених кућа.“

Противавионска одбрана је жестоко деловала првог налета 17. априла и равногорци су избројали да су савезници изнад неба над Београдом изгубили три авиона. Бомбе су у тој мери паралисале и дезоријентисале окупациону и колаборационистичку управу да „три дана у Београду није било такорећи никакве власти“. Ситуација је почела да се нормализује након 21. априла и окупатор је „већ форсирано радио на оправци моста, аеродрома и железничке станице“.

Обавештајни официр I београдског корпуса под шифром „887/70“ доставио је 1. маја податке о степену оштећења појединих погођених објеката, али и нивоу морала окупационих војника. Овај обавештајац наводи да је „морал код немачке војске а нарочито код организације Тот, опао у толикој мери да је настало једно опште расуло које се огледало у пресвлачењу у цивилно одело, бацању оружја и бекству у шуму“.

Више инстанце информисане су 13. јула да је најпрецизније „погођена Шелова рафинерија од циљева који су гађани, а у које поред ове спадају још и фабрика шећера, бродоградилиште речне пловидбе, шлепови са нафтом дуж обале Саве на Чукарици и школа Матија бан на Бановом брду, као и градилиште на Царевој ћуприји“. Приликом гађања Шелове рафинерије погођено је укупно девет цистерни и изгорело је „7,160.000 литара бензина и нафте“. Писац извештаја процењује да је „ово било најефикасније гађање које је до сада извршено у Београду“, а као најбољи доказ наводи податак да је окупатор одмах „сутрадан блокирао и запленио све количине нафте и бензина“ које су биле додељене колаборационистичкој управи. У извештају се наводи и податак да је погинуло „43 Немца и 96 Талијана“, који су били смештени у склоништу близу школе „Матија Бан“.

Процене људских жртава и материјалне штете које је капетан Михајловић изнео непосредно након бомбардовања у складу су са сазнањима историографије. Према истраживању Ђока Трипковића, само у бомбардовању 16. и 17. априла погинуло је 1.200, а тешко рањено 1.600 грађана. Послератна комисија утврдила је да је од укупне штете од 3.992.000 долара удео савезничког бомбардовања у стамбеној штети 1.222.000, а на стварима 1.2270.000 долара.


https://www.facebook.com/%D0%94%D1%80%D1...485021588/

Извор: Друштво за урбану историју

BBC na srpskom

Drugi svetski rat, saveznici i Beograd: Zašto je na Uskrs 1944. bombardovana prestonica Srbije

https://www.bbc.com/serbian/lat/srbija-56767076

У тексту, неколико историчара даје своје анализе бомбардовања Београда 1944. године. Један од тих историчара је и наш цењени форумаш (мада у тексту стоји историчар аматер)
Одговори
#4

Историчар аматер више верује у квалитет истраживања него у титуле.

Овај горе Ристановићев рад је занимљив, али из једног другог разлога.
Приучавао сам извештаје из Недићеве управе, Општине града Београда. Они дају знатно другачије податке него што наводе четнички обавештајни.
На пример:
"Равногорски обавештајци су процењивали да је у бомбардовању погинуло 1.260 и рањено 1.600 људи, а да је „око 600 разорених кућа.“
Подаци са гробаља наводе да је тад било око 700 људи сахрањено, још око 50 у рушевинама, а више хиљада рањено.
То значи да равногорци или нису имали приступ тим подацима, или нису имали поверење у њих. Ово друго ми је врло невероватно, па изгледа да нису имали приступ, те су давали процене.
Одговори
#5

Према Музеју жртава геноцида, жртве страдале приликом англоамеричког бомбардовања Београда 1944. године према матичним књигама умрлих Српске и Руске православне цркве и Римокатоличке цркве су:

Православни: 699
Православни Руси: 30
Римокатолици: 43

И оних 50 жртава, то ће бити око 820.

Историчар Ђорђе Станковић је помињао 200 жртава које су сахрањене као жртве немачког бомбардовања 1941.

И Јован Марјановић наводи да је укупно било око 1160 жртава у оној публикацији Историјског архива Београд.
Одговори
#6

Та књига МЖГ је јако лоше урађена.
Дали су попис из матичних књига умрлих, што је у реду.

Увод је очајан, никакве анализе нису урадили, нису консултовали савезничке податке о бомбардовању, а као извор за број погинулих цитирају Самарџића и четничке извештаје. Јер што би цитирали извештаје са гробаља...

Митићу, осим тог списка постоји и обимнији поименични списак са гробаља, има скоро 500 имена погинулих у Ускршњем бомбардовању. Већина имена се преклапа са МКУ, али заједно има скоро 600 имена, од око 800 погинулих.
Одговори
#7

Музеј геноцида је могао да цитира и бројку од 1160 погинулих коју наводи Јован Марјановић у публикацији "Бомбардовања Београда 1941-1944" у издању Историјског архива Београд. Та публикација је издата 1975. године. На Фејсбук страници, Историјски архив Београд је баш пренео Јована Марјановића.

Погледати стр. 47

"Београд je засипан бомбама с врло велике висине без
циљева у објекте и такав „тепих" бомби изазвао je велике
људске жртве у граду.

Прво велико бомбардовање извршено je 16. и 17. априла
1944. године. Овај ваздушни напад извело ie око 600 савезничких
великих четворомоторних бомбардера. Тада су посебно нападнути аеродром у Земуну, Железничка станица у Београду, као и делови центра града. Према саопштењу немачке команде за
Југоисток, том приликом тешко су биле оштећене водоводне инсталације и каблови у граду. Био je, такође, оштећен мост на Сави.

Док су жртве окупатора у Земуну и Београду износиле
око 200 немачких војника, само у Београду од бомби je погинуло 1.160 грађана. Број рањених није познат, а сигурно je да je био врло велик.


https://www.arhiv-beograda.org/images/pu...44_res.pdf
Одговори
#8

Да, само што Марјановић не наводи извор за 1160 погинулих. Нема га ни код Трипковића а ни Креса.

Реално је то била толико запуштена тема у домаћој историографији да је тек један историчар аматер 70 година после требао да нађе иоле поуздане податке.

Кад смо код титула, Проф. др Владислав Б. Сотировић у горњем тексту пише зашто су Енглези гађали српске, а нису етнохрватске просторе НДХ.
Сотировић наравно нема појма шта је гађано а шта није, и са којим разлогом. Да је ишта гледао од извора, одмах би видео да су бомбардовање вршили углавном Американци, а не Енглези. На основу тог податка и теме из наслова чланка јасно се види да он не користи адекватну грађу, већ просто ратну пропаганду.
Одговори
#9

Била би занимљива полемика између Сотировића и Ватре. Ко зна, можда буде Smile

А што се тиче домаће историографије, требало је да прође више од 40 година од краја Другог св. рата како би се појавио човек који ће расветлити истину о четницима
Одговори
#10

(16-04-2021, 06:04 PM)ватхра Пише:  Та књига МЖГ је јако лоше урађена.
Дали су попис из матичних књига умрлих, што је у реду.

Увод је очајан, никакве анализе нису урадили, нису консултовали савезничке податке о бомбардовању, а као извор за број погинулих цитирају Самарџића и четничке извештаје. Јер што би цитирали извештаје са гробаља...

Митићу, осим тог списка постоји и обимнији поименични списак са гробаља, има скоро 500 имена погинулих у Ускршњем бомбардовању. Већина имена се преклапа са МКУ, али заједно има скоро 600 имена, од око 800 погинулих.
Зато што нису сви сахрањени, а неки нису сахрањени на београдским гробљима.
Одговори
#11

У списку из МКУ се наводе и лица која нису сахрањена на градским гробљима. Њихов број је врло мали, можда десетак, имам у белешкама.
Неки транспорт лешева у удаљенија места у оној ситуацији није био могућ.

Број лица која су остала у рушевинама је такође мали, извештаји Пасивне заштите их наводе прецизно по адресама. И они су временом извучени.

Тако да тај број не може бити пуно већи од извештаја са гробаља.
Одговори
#12

(16-04-2021, 10:20 PM)ватхра Пише:  У списку из МКУ се наводе и лица која нису сахрањена на градским гробљима. Њихов број је врло мали, можда десетак, имам у белешкама.
Неки транспорт лешева у удаљенија места у оној ситуацији није био могућ.

Број лица која су остала у рушевинама је такође мали, извештаји Пасивне заштите их наводе прецизно по адресама. И они су временом извучени.

Тако да тај број не може бити пуно већи од извештаја са гробаља.

Мислите да официр попут Михајловића није имао те извештаје?
Одговори
#13

Ја сам очекивао да ће Дражини обавештајци доћи до тих извештаја. Нису били превише тајни, доста људи је било у контакту са њима.
Међутим, они наводе доста већу бројку, 1150 уместо 700-800. Ако се рачуна и Земун и Сајмиште, могло је да пређе 900.
Али је нејасно како су дошли до тог броја. Мислим да су имали неке делове информација па су од тога процењивали.

Има горе још ствари које су чудне, бомбе до 30-40 кила. Оне су коришћене за напад на аеродром, и нису падале по граду. Тамо су падале бомбе од 230кг, и правиле су озбиљну штету.
Одговори
#14

Зашто не би рачунали Земун и Сајмиште?
Можда су преосталих 250 накнадно преминули од повреда.
Мајор Михајловић је имао контакте у Недићевом апарату и број жртава је сигурно сравњивао са њима.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 2 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним