Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(12-05-2021, 11:42 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(12-05-2021, 10:22 AM)ZdravkoR Пише:  Mожете ли нам дати мало више информација о филму Опкољени, видим да је Калабић у главној улози, мој омиљени командант, па закључујем да је радња о његовом страдању код Дегурићке пећине, ако буде као и документарац о њему који је недавно изашао биће сјајно. Каква је радња филма, јесам ли у праву каа кажем да је реч о обручу Озне и његовим последњим данима, када можемо очекивати филм, онако по грубој процени.

Није, радња је 1942.
Ускоро више информација.

Добар овај брат Никола, мени се допада изгледа обећавајуће, сретно. Баш ме занима шта је радња и ја сам помислио да је обруч код Дегурићке пећине, Мислим операција Рудник и Хајка, нису то је било 43 ако се не варам.
Одговори

Оно кад су их есесовци опколили у Осеченици.
Плус паралелне радње и флешбекови.
Одговори

(13-05-2021, 12:06 PM)Милослав Самарџић Пише:  Оно кад су их есесовци опколили у Осеченици.
Плус паралелне радње и флешбекови.

Одлично, хвала. Чика-Перу је ценио један од најближих Дражиних сарадника, идеолошки и политички вођа адвокат и књижевник Драгиша Васић, наводећи у једном писму (од 11. децембра 1943) своме вођи: ''Тешко му пада недостатак средстава за борбу. Његов положај да се снађе како зна, да би извршио задатак без средстава, је мучан''. А пуковник Јеврем Симић, инспектор четничке врховне команде, на крају те године, предлаже да се НК одликује Карађорђевом звездом с мачевима, тврдећи: ''Народ је до сада осећао снагу комуниста и њима се прилагођавао. Калабић је комунистима утерао страх у кости и то се по народу прочуло''.
Одговори

(13-03-2021, 02:50 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(13-03-2021, 07:38 AM)МајорДангић Пише:  Здраво! Ја сам из Русије и често чујем за чињеницу да "четници нису сарађивали са немцима и усташама, али неки ратници да". Је ли тако? Посебно бих волео да знам више о таквим војницима као што су Предраг Раковић, Доброслав Јевђевић, Момчило Ђујић и други. Да ли су били у саставу ЈВуО, војводе или команданти који су сарађивали са немцима и усташама? Такође желим да знам о Павлу Ђуришићу, Црногорском добровољачком корпусу и Црногорској народној војсци
Такође желим да научим о другом:
1. Да ли је тачно да је Блажо Ђукановић био шеф квислиншке владе Црне Горе?
2. Да ли је истина да четники током операције Шварц не отпор окупатора?
3. Које су четнике легализовали окупатори?

Привет!
- Нису сарађивали. Постојао је контакт практично сваке формације са сваком (биле су 24 формације на територији окупиране Краљевине Југославије). Постојали су контакти четника и са Немцима и са НДХ (где се успут појавио неки усташа, на тим састанцима). У ратном стању, постоји војна управа, војска (Југословенска војска, тј. Дражини четници) има велика овлашћења па тако и да се састаје с ким жели. То није кривично дело. Кривично дело је рад са окупатором против државе и народа. Такви су извођени на војни суд или, ако није било услова, остављено је да им се суди после рата.

- На сајту имамо краће текстове о Раковићу:
https://www.pogledi.rs/major-predrag-rakovic/
Ђујићу:
https://www.pogledi.rs/vojvoda-momcilo-djujic-2/
И Јевђевићу:
https://www.pogledi.rs/vojvoda-dobroslav-jevdjevic-2/

О Ђуришићу:
https://www.pogledi.rs/pavle-djurisic-od...vca-polja/
На почетку чланка су линкови за још три чланка.

Сарадње четника са усташама није било. Дакле неких контаката јесте, али да се боре заједно против партизана, није било. Док су се партизани заједно са усташама у више наврата борили ''раме уз раме'' (цитат из немачког документа) против четника.

1. Да.
2. Операција ''Шварц'' је немачки план за уништење четника. Пошто су у зону операција ушли комунисти, операција је захватила и њих. Четници су имали 17 погинулих, а партизани 11.500 (од 16.000, то им је била главнина). Зато што су четници имали бољу обавештајну службу, па су се на време извукли.
4. Легализација је план за спашавање дела својих снага и за коришћење окупатора. Сваки окупатор мора да формира неке јединице од локалног становништва. На пример, Американци када су ушли у Ирак. Циљ покрета отпора је да у те локалне снаге убаци што више својих људи. То је радио Дража.


Управо сам приметио део коментара о "24 формације" , које су то формације?
Одговори

Чланак о свим тим формацијама објављен ми је на руском, на сајту удружења Белое дело.
Покушај да нађеш.
Одговори

(13-05-2021, 07:44 PM)Милослав Самарџић Пише:  Чланак о свим тим формацијама објављен ми је на руском, на сајту удружења Белое дело.
Покушај да нађеш.

https://beloedelo.com/ Ако то мислиш, не могу да нађем
Одговори


Свака част Самарџићу! Само обрати пажњу на костимографију, да не буде све једнолично, чисто и испеглано ко са излога.

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

(14-05-2021, 06:11 AM)МајорДангић Пише:  
(13-05-2021, 07:44 PM)Милослав Самарџић Пише:  Чланак о свим тим формацијама објављен ми је на руском, на сајту удружења Белое дело.
Покушај да нађеш.

https://beloedelo.com/ Ако то мислиш, не могу да нађем

Да, то. Покушао су преко претраживача? На реч Самарджич, или Милослав.
Одговори

Браво!
Ту је и ђенерал Крсмановић што много обећава.
Ово је када је војник у нападу. Тако се пушка држи. А када је у извиђању? Где се тада пушка држи?
Одговори

(14-05-2021, 11:40 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(14-05-2021, 06:11 AM)МајорДангић Пише:  
(13-05-2021, 07:44 PM)Милослав Самарџић Пише:  Чланак о свим тим формацијама објављен ми је на руском, на сајту удружења Белое дело.
Покушај да нађеш.

https://beloedelo.com/ Ако то мислиш, не могу да нађем

Да, то. Покушао су преко претраживача? На реч Самарджич, или Милослав.

Чудно


Приложених Датотека Изведена сличица(e)
       
Одговори

(14-05-2021, 01:18 PM)Александар Динчић Пише:  Браво!
Ту је и ђенерал Крсмановић што много обећава.
Ово је када је војник у нападу. Тако се пушка држи. А када је у извиђању? Где се тада пушка држи?

Извиђање почиње од 05:00





А ово су основни ставови за гађање

Одговори

(14-05-2021, 01:18 PM)Александар Динчић Пише:  Браво!
Ту је и ђенерал Крсмановић што много обећава.
Ово је када је војник у нападу. Тако се пушка држи. А када је у извиђању? Где се тада пушка држи?
У десној руци, да би се брже залегло, или о рамену. Овако као у овом видеу, држи се само када се зна да је непријатељ близу. Имали смо патроле по 20 и више км, замисли да се овако држи пушка сатима...
Имали смо и ово хватање живог језика, само без "пуцања". Мораш да се сакријеш у жбун да те не види њихов челни извиђач... Јер кад једна јединица има задатак извиђање - извиђачку патролу, друга има заседу, па се мењамо.
Овде иначе нисам видео челног извиђача, ни бочне извиђаче. Ваљда је ово снимамо за ТВ. У стварности, само челни и бочни су 100 посто фокусирани, пузе, привлаче се неприметно... Остатак патроле је у заклону чека знак. Онда иде рецимо 50 метара, па опет тако. Дакле извиђачи не иду у стрељачком строју, као овде на снимку.
Лишће и гране са главе ја бих бацио, јер глава мора стално лево-десно, па се тресе превише. То јест, лакше се уочи с овим, него само са маскирним навлаком за шлем.
Имао сам извиђачку обуку 15 месеци. Од 17 из наше класе, њих 8 је завршило на ВМА. Један од њих, после четвородневне коме, остао је трајно неспособан. Било смо баш добри, нашли смо се, по разним темама. Али ето... Кад су га вратили отуда, кад смо причали у паркићу, у полумраку, тако је звучао, и изгледао, да умало нисам заплакао. Ненад Саломан из Ријеке, нећу га никада заборавити.
Одговори

Који је био разлог да падне у кому?
Одговори

(14-05-2021, 08:23 AM)Шумадинац Пише:  

Свака част Самарџићу! Само обрати пажњу на костимографију, да не буде све једнолично, чисто и испеглано ко са излога.

Први пут видим четника да пузи!Smile
То сте научили у ЈНА?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним