Оцена Теме:
  • 56 Гласов(а) - 4.45 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

НАЈЛЕПШЕ ЧЕТНИЧКЕ СЛИКЕ

[Слика: Screenshot-1.png]
[Слика: 331514644-740248754354857-3788951641318059501-n.jpg]
Одговори

(02-03-2023, 09:24 PM)Бесеровић Пише:  Николај на којој дужности је Павловић  био у 2. Шумадијском корпусу?Писао ми је Слободан Ћировић да је "Жика" био најхрабрији официр Шумадије и да су га зато официри и војници звали "Луда".Након његове погибије војска се распала,колико је био значајан као официр и човек,каже Ћировић!

Командант Ударне бригаде, састављене од пробраног људства и са добрим наоружањем.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

(03-03-2023, 07:51 AM)Николај Пише:  
(02-03-2023, 09:24 PM)Бесеровић Пише:  Николај на којој дужности је Павловић  био у 2. Шумадијском корпусу?Писао ми је Слободан Ћировић да је "Жика" био најхрабрији официр Шумадије и да су га зато официри и војници звали "Луда".Након његове погибије војска се распала,колико је био значајан као официр и човек,каже Ћировић!

Командант Ударне бригаде, састављене од пробраног људства и са добрим наоружањем.
Хвала!Ево још две Жикине.
[Слика: scan1600-net-2.jpg]
[Слика: Screenshot-2-4.png]
Одговори

Браћа Црногорци.Официр у кадру личи на Војводу Павла Ђуришића.
[Слика: Screenshot-1.png]
Одговори

Нијесу ти само Црногорци на слици.
Одговори

(01-10-2018, 07:19 PM)EXREZISER Пише:  
(26-09-2018, 03:46 PM)Николај Пише:  У средини Богдан Шпирић из Дривуше код Зенице, интендант Зеничког корпуса, преживео рат.

[Слика: image.jpg]

Posle rata otisli za Sarajevo.Mislim da je politicar Nikola Spiric od njih.  Ова породица Шпирић  је 200 година живјела у Дривуши и нема везе са Николом Шпирић
Одговори

(04-03-2023, 10:04 AM)Бесеровић Пише:  Браћа Црногорци.Официр у кадру личи на Војводу Павла Ђуришића.
[Слика: Screenshot-1.png]

Иста особа на овој слици стоји десно!Ватхра где беше ово сликано?Исто је обучен на обе слике.Неретва или Сутјеска?
[Слика: 107561-3.jpg]
Одговори

Да, добро си га препознао.
Могуће да је сликано и на истом месту, и на првој слици се виде шине уског колосека у позадини.

Ако се добро сећам, мислим да је транспорт четника железницом приликом битке на Неретви.
Одговори

Који беше извор за то?Znaci.net?
Одговори

Та слика је из Архива Југославије, са потписом "Četnici odreda Baja Stanišića na železničkoj stanici u Nikšiću, prilikom odlaska na Neretvu, krajem januara 1943.", и има је у галерији на сајту Знаци.

Њихови потписи нису увек тачни (у већини случајева је интерпретација).
Али у овом случају имамо четнике, Италијане, железницу уског колосека што све одговара опису. Али може бити и неко друго време и место.
Одговори

Добро си напокон "Признао",да су ваши описи слика углавном интерпретација што у преводу значи "немам појма"!Да ли знаш да су Италијани и ако су били Окупатор спасили много Срба од Усташког ножа?Један Херцеговац који се бави много година темом ДСР,ми рече једном приликом,да би у Херцеговини данас било 80% мање Срба да није Италијана!Да ли по теби то има неки значај у Историографији или не?
Одговори

Нису то "моји" потписи, већ су тако рађени у то време.
А то је и данас текући проблем са већином слика за које се не зна пуно детаља.

Ето, и Самарџић је писао целе књиге прилично слободно интерпретирајући садржај слика.
Често и оних на којима се заправо знало ко се на њима налази.
Одговори

Када сам рекао "ваши",притом сам мислио на то "време",и историчаре тога "времена".По ономе како ти гледаш на тему ДСР у Југославији,изгледа да си њихов наследник али немаш Диплому Историчара,него си Истраживач.Ниси ми одговорио на питање улоге Италијана у Спасавању Српскога Народа од Усташа?Иначе ја теби не персирам,не мораш ни ти мени.
Одговори

(04-03-2023, 11:45 PM)ватхра Пише:  Та слика је из Архива Југославије, са потписом "Četnici odreda Baja Stanišića na železničkoj stanici u Nikšiću, prilikom odlaska na Neretvu, krajem januara 1943.", и има је у галерији на сајту Знаци.

Њихови потписи нису увек тачни (у већини случајева је интерпретација).
Али у овом случају имамо четнике, Италијане, железницу уског колосека што све одговара опису. Али може бити и неко друго време и место.

Где су Италијани?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 14 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним