Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(18-04-2023, 10:06 PM)ватхра Пише:  Шкорову књигу нисам читао. Немам ни скен страна где говори о бомбардовању. Само су ми ово проследили.
Ако имаш ту књигу при руци, или спискове био бих ти захвалан да их проследиш да бих допунио податке.

Што се тиче броја погинулих, у односу на количину бачених бомби ми се чини мало вероватно да би могао бити доста већи од наведеног.
Опет по сећању, мислим да и подаци поименичног пописа из 1964. имају доста мање имена. Али они су у већини места за страдале у бомбардовању урађени лоше.

Код Дејвиса у његовој табели се наводи која места у Југославији су гађана на основу захтева "friendly ground forces or partisans". Немам документе који говоре више о томе.
Та бомбардовања су била у два таласа - први је од краја маја после десанта на Дрвар. А други је био током повлачења Немаца из Грчке крајем године. Преко савезничких мисија су слате предлози шта би могло да се гађа, Савезници би извидили мету и по њиховој одлуци дејствовали.
У Србији су по предлогу партизана гађана места која сам навео - Пећ, Кос. Митровица, Пријепоље, Нови Пазар, Ужице и Сјеница. У овим бомбардовањима је погинуло преко 370 цивила - већином муслимана.

Погледај монографију о Сјеници,наћи ћу ти име аутора,чини ми се муслиман.Велики број жртава у Сјеници плус маса јвуо бораца.
Некако,дај Боже да грешим,али нелогично мало жртава.

Кад то нађем за Ужице јавићу ти.
Није то Шкоро.
Где тај твој рад има у пдф формату?
Одговори

Имаш у историји 20.века,имам је у пдф формату,доста обимно о бомбардовању Лесковца.

Имам те бројеве могу ти послати.

Нису ове бројке тачне..У ствари волео бих да једу.
Одговори

Има у овој књизи борба за информације и депеша где Дража тражи да се туку места у Немачкој.Тачне локације се наводе у депешама.


Исто тражи да се гађају места по Албанији и другим махом околним земљама.

Код нас најчешће тражи да се туче Метковић,и неки усташки логори по Херцеговини.
Одговори

(19-04-2023, 08:51 PM)РежисерСтари Пише:  Има у овој књизи борба за информације и депеша где Дража тражи да се туку места у Немачкој.Тачне локације се наводе у депешама.

Још пре десетак година је Терзић објавио рад о тој теми.
Нисам стигао да га питам да ли је у књизи само поновљено из рада, или је додао нешто ново.
Одговори

(19-04-2023, 08:28 PM)РежисерСтари Пише:  Имаш у историји 20.века,имам је у пдф формату,доста обимно о бомбардовању Лесковца.

Има и цела књига коју је писао Павловић. А и још једна.
Али Павловићу извори нису комплетни, нпр наводи да је Лесковац гађала једна друга, а у ствари су га гађале четири (што значи и четири пута више бомби).
У Народном музеју Лесковац имају попис страдалих, укупно 819 имена.
Немачки извештај непосредно после бомбардовања наводи да је било преко 1000 погинулих цивила.
Ако упоредимо са бомбардовањима Београда, како је временом растао број настрадалих (ископани из рушевина и преминули рањени), број настрадалих је сигурно нешто већи, претпостављам за око 10%. 
Такође, ако поредимо број идентификованих страдалих, у Београду 16-17. априла имамо око 80% идентификованих у односу на број сахрањених. У Лесковцу би по томе био сличан проценат.
Одговори

(19-04-2023, 08:23 PM)РежисерСтари Пише:  Погледај монографију о Сјеници,наћи ћу ти име аутора,чини ми се муслиман.Велики број жртава у Сјеници плус маса јвуо бораца.
Некако,дај Боже да грешим,али нелогично мало жртава.

Кад то нађем за Ужице јавићу ти.
Није то Шкоро.
Где тај твој рад има у пдф формату?

Овде су ми сви објављени радови:
https://independent.academia.edu/Milo%C5%A1Bojani%C4%87

Чланак из Јухорског записа је покушај процене колико је страдало цивила у савезничком бомбардовању Србије.
Пописао сам из Дејвисове листе који су циљеви гађани и на које датуме. 
Затим сам тражио по локалним изворима шта се може наћи.
Бројеве страдалих сам разврстао по три категорије: 
- колико је поименично пописано
- за колико има поузданих извештаја
- и за колико још процењујемо да није пописано или обухваћено извештајима. На пример, за мања места сам проценио да је број настрадалих за око 10% већи од пописаних.

Кад сам радио тај рад, нису постојали обрађени подаци за следеће градове:
- Београд
- Нови Сад
- Суботица
- Косовска Митровица
- Пећ.
За градове попут Ниша, Лесковца, Краљева, Алибунара су постојале добро урађене књиге.

За ове градове сам нашао следеће податке:
- Београд - извештаје локалних власти и пописе
- Нови Сад - нисам нашао никакве податке или извештаје
- Суботица - имена са пописа страдалих у Војводини
- Косовска Митровица - нисам нашао никакве податке или извештаје
- Пећ - пронашао сам доста имена у попису страдалих из 1964. године

-------
У односу на тадашњи рад, досад неколико допуна.
Прво имамо преко стотину нових имена за Београд.
А за Косовску Митровицу сам по баченој тонажи прво закључио да би број страдалих могао бити око стотину. Међутим, после сам набавио снимак где су пале бомбе на ком се види да је станица ван града, па је сходно томе број страдалих цивила знатно мањи.

За Нови Сад немам још вести.
Одговори

А Крагујевац?
Одговори

Крагујевац је бомбардован само једном, 22. јула, кад је 9 бомбардера, пошто нису успели да гађају примарни циљ, по повратку
гађало железничку станицу у Крагујевцу. По сведочењу пилота Богуљуба Филиповића*, један товар бомби је пао на центар града, ком приликом је погинуло 22 лица (од тога неколико немачких војника).

* Албум Крагујевчанина мајора Мишовића”, Богољуб Филиповић и Филип Бојић, Крагујевац, 2004, стране 39-40

Нисам нашао бољи извор од овог.
Одговори

Још осморо деце је погинуло у јесен, када је совјетски авио бацио бомбу изнад болнице. Деца се играла на улици, Улица Јернеја Копитара.
Одговори

(20-04-2023, 10:43 AM)Милослав Самарџић Пише:  Још осморо деце је погинуло у јесен, када је совјетски авио бацио бомбу изнад болнице. Деца се играла на улици, Улица Јернеја Копитара.

Не вреди полемисати са таквима.
Одговори

(20-04-2023, 10:43 AM)Милослав Самарџић Пише:  Још осморо деце је погинуло у јесен, када је совјетски авио бацио бомбу изнад болнице. Деца се играла на улици, Улица Јернеја Копитара.

Знам за случај, мада ако се добро сећам било је мање погинулих. То је било током борби око Чачка.

У овом раду нису пописани страдали од дејства јутишнее авијације - али њих је било далеко мање него у бомбардовању.
Одговори

(20-04-2023, 02:52 PM)Александар Динчић Пише:  Не вреди полемисати са таквима.

Динчићу, по трећи пут вас питам који то податак о броју страдалих у савезничком бомбардовању сматрате меродавним, и који је извор за њега.

Рекли сте да умањујем број погинулих. Који је то по вама број.
Одговори

(20-04-2023, 10:43 AM)Милослав Самарџић Пише:  Још осморо деце је погинуло у јесен, када је совјетски авио бацио бомбу изнад болнице. Деца се играла на улици, Улица Јернеја Копитара.

Нашао сам ранију преписку са једним историчарем авијације из Крагујевца.
Он наводи да се случај десио 27. или 28. октобра, Совјетски авиони су због грешке у навигацији гађали простор између болнице и аеродрома. Погинуло је осморо деце код болнице, страдало је и неколико војника из обезбеђења болнице, и црвеноармејаца на аеродрому.
За то није имао тачне податке или документе, али је чуо за догађај.
Одговори

postavio bih jedno pitanje -koje se odnosi na Raciju u Vojvodini...odnosi se na madjare...da li su oni -Madjari organizovali sudjenje ucesnicima racije neposredno posle tog dogadjaja ili kasniji u komunistickoj Madjarskoj ...hvala na odgovoru....
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 16 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним