Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Где и када је штампано највише Крмчија Светог Саве?
Одговори

(23-05-2023, 10:17 AM)Бенито Пише:  Где и када је штампано највише Крмчија Светог Саве?

У Русији, 16. век.
Одговори

(23-05-2023, 02:44 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(23-05-2023, 10:17 AM)Бенито Пише:  Где и када је штампано највише Крмчија Светог Саве?

У Русији, 16. век.

Тако је.
(Не треба тачка иза 16)  Баја
Одговори

Што не треба?
Јел има нека студија о утицају ове књиге и Св. Саве Српског, како су га звали Руси, на формирање руског царства?
Одговори

(23-05-2023, 03:55 PM)Милослав Самарџић Пише:  Што не треба?
Јел има нека студија о утицају ове књиге и Св. Саве Српског, како су га звали Руси, на формирање руског царства?

Колико се сећам, нико се озбиљније није бавио овим питањем. Могуће да грешим.
Одговори

(23-05-2023, 05:11 PM)Бенито Пише:  
(23-05-2023, 03:55 PM)Милослав Самарџић Пише:  Што не треба?
Јел има нека студија о утицају ове књиге и Св. Саве Српског, како су га звали Руси, на формирање руског царства?

Колико се сећам, нико се озбиљније није бавио овим питањем. Могуће да грешим.

Дело Светог Саве помогло је уједињењу Руса. Користили су његову формулу: Један народ - исти свеци. Тако су се ујединили у велико царство.
Одговори

Наравно. То им је био не само документ који их је устројио као народ, него практично и први устав.
Зато су тај документ, и личност Светог Саве, непроцењива вредност за историју Руса. Нисам сигуран да они то тако схватају.
А ми тек.....
Одговори

Увек се треба враћати Законоправилу или Крмчији које је било и први српски устав.

Коришћено је и у Бугарској, касније Румунији.

https://pogled.me/evo-zbog-cega-krmcija-...rijednost/

Колико знам, професорка Ксенија Радојичић се бави утицајем Светог Саве на Русију. Бенито је сигурно зна, а не знам да ли има окачен неки њен рад у неком часопису

https://www.novosti.rs/vesti/naslovna/re...sije-svete
Одговори

Нешто сам нашао, може да се послуша и прочита

https://eparhija-zicka.rs/en/ksenija-rad...-u-rusiju/

https://svetigora.com/katedra-ksenija-ra...-u-rusiju/
Одговори

Ово је лепо. И хвала госпођи Радојичић на труду. Али, не може се српска култура ослањати на добру вољу и труд појединих професора руског језика како би објаснила дубоке везе између српске средњевековне државе и појаве Руске империје на историјској сцени. То мора да учини српска историографија. На жалост, у овом тренутку, од тога смо удаљени светлосним годинама. 
ПС препоручио бих свима које ово питање интересује, да погледају задње гостовање професора Зорана Буљугића на Балкан инфу (чини ми код њих - али свакако користите датумску претрагу на Јутубу, ради се о једном од његових последњих наступа, пре око месец, месец и по дана). Ту је Буљугић, у неких пола сата до 45 минута, боље сублимирао историју Руса него што би то учинио иједан српски професор историје на било ком од факултета. Ово одговорно тврдим.
Одговори

Наведите по два датумски истовремена историјска догађаја на различитим географским локацијама на свету, у току Другог светског рата, с тим да један од њих буде са територије Краљевине Југославије.
Не обраћати пажњу на тумачење југословенских и српских историчара да ти догађаји немају везе један са другим.
Одговори

(25-05-2023, 04:59 PM)Бенито Пише:  Наведите по два датумски истовремена историјска догађаја на различитим географским локацијама на свету, у току Другог светског рата, с тим да један од њих буде са територије Краљевине Југославије.
Не обраћати пажњу на тумачење југословенских и српских историчара да ти догађаји немају везе један са другим.

Други Авној и Техеранска конференција.
Одговори

(25-05-2023, 04:59 PM)Бенито Пише:  Наведите по два датумски истовремена историјска догађаја на различитим географским локацијама на свету, у току Другог светског рата, с тим да један од њих буде са територије Краљевине Југославије.
Не обраћати пажњу на тумачење југословенских и српских историчара да ти догађаји немају везе један са другим.
Капитулација Италије и четничка антиосовинска операција, приликом које је ослобођена велика територија у Западној Србији и Источној Босни.
Одговори

Браво за обојицу....
Дајте слободно још, ако се сетите.
Чини ми се да има један одличан пример, али ајде да још неко покуша да га пронађе.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 30 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним