Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Од 1160-рих до 1320-тих у Србији нико није убијен у династичким сукобима, нити је било озбиљнијих сукоба, дуготрајних ратова, страдања становништва, разарања.
То је разликовало Србији од осталих земаља, нарочито околних, како је су тешко страдале. И зато Србија тада постаје најјача на Балкану. Дакле у време краља Милутина.
И ови потоњи сукоби неупоредиви су са другим земљама.
А превладало је другачије мишљење о томе. Да не помињемо комунисте, у чијим међусобним сукобима, у много краћем року, жртве су много веће. И о томе је превагнуло другачије мишљење. Тако испада да чујемо, не само од комуниста, о "крвавој српској историји", и сл.
Одговори

Где је у средњем веку српска војска најдаље ратовала, на све четири стране света?
Одговори

Војска деспота Ђурђа Бранковића је учествовала у турском заузећу Цариграда.
Одговори

(02-02-2024, 12:10 PM)Милослав Самарџић Пише:  Где је у средњем веку српска војска најдаље ратовала, на све четири стране света?

На Блиском истоку/Малој Азији током српског "крсташког рата" Краља Милутина.
Одговори

(02-02-2024, 03:09 PM)Monarhist Пише:  
(02-02-2024, 12:10 PM)Милослав Самарџић Пише:  Где је у средњем веку српска војска најдаље ратовала, на све четири стране света?

На Блиском истоку/Малој Азији током српског "крсташког рата" Краља Милутина.

Да, то је на југу. Смао није био крсташки рат, већ смо заједно са византијском војском напали Турке у Малој Азији. Била је велика победа.
Одговори

На северу, српска влада јака је у средњем веку најдаље ратовала у Чешкој, то јест против Чешке. Ово је била вазална обавеза према Мађарима.
Остају још исток и запад...
Одговори

На истоку у Бугарској Никопољ, једино ако нису имали неку вазалну обавезу према Ногају па су ишли даље на исток. На западу у Италији.
Одговори

(07-02-2024, 04:00 PM)пек. Пише:  На истоку у Бугарској Никопољ, једино ако нису имали неку вазалну обавезу према Ногају па су ишли даље на исток. На западу у Италији.

Да, Никопољ. Не знам да ли је уопште Милутин био вазал Монголима, тих 5 година док овај није погинуо.
Не знам то за Италију. Где?
Одговори

(07-02-2024, 04:28 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(07-02-2024, 04:00 PM)пек. Пише:  На истоку у Бугарској Никопољ, једино ако нису имали неку вазалну обавезу према Ногају па су ишли даље на исток. На западу у Италији.

Да, Никопољ. Не знам да ли је уопште Милутин био вазал Монголима, тих 5 година док овај није погинуо.
Не знам то за Италију. Где?

Можда мисли на Скендеберга и војни поход из 1460.године
Одговори

Чини ми се да је Бодин некоме помагао да освоји Бриндизи или сам нешто помешао.
Одговори

(08-02-2024, 04:22 PM)пек. Пише:  Чини ми се да је Бодин некоме помагао да освоји Бриндизи или сам нешто помешао.

Мислим да није.
На западу остаје најдаље где су ратовали Котроманићи.
Одговори

Сетио сам се где сам то прочитао није Бодин. Ђорђе Јанковић у " Српском Поморју" пише да су Срби у 9 или 10. веку помогли Византији да истера Арапе из Барија.
Одговори

Није Бодин, захумски кнез Михаило, било је овде питање о томе.
Одговори

Која је била слава Српског културног клуба?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 54 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним