Оцена Теме:
  • 1 Гласов(а) - 5 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Убиство мајора Теренса Атертона
#43

(08-11-2024, 01:04 AM)Мића Адмирал Пише:  Документација је обимна, али без сигурног одговора. Тела нису пронађена.
По Узелчевом извештају, закључак је да су подједнако сумњиви: партизани, једна српска породица (Цвркота), као и С. Дакић, којег Узелац описује на најгори могући начин. Све се одиграло у априлу, а саслушања вршена септ. - дец. 1942. Узелац закључује да се истрага настави и да то учини кап. Јован Јеловац. Опет закључак је за Атертона да је био лик који нит се тера, нит се води, некао на своју руку. У свему овоме ђенерал Новаковић је био споредан.

Узелчев извештај је од 6. јула 1942. године.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори
#44

(08-11-2024, 09:51 PM)Николај Пише:  
(08-11-2024, 01:04 AM)Мића Адмирал Пише:  Документација је обимна, али без сигурног одговора. Тела нису пронађена.
По Узелчевом извештају, закључак је да су подједнако сумњиви: партизани, једна српска породица (Цвркота), као и С. Дакић, којег Узелац описује на најгори могући начин. Све се одиграло у априлу, а саслушања вршена септ. - дец. 1942. Узелац закључује да се истрага настави и да то учини кап. Јован Јеловац. Опет закључак је за Атертона да је био лик који нит се тера, нит се води, некао на своју руку. У свему овоме ђенерал Новаковић је био споредан.

Узелчев извештај је од 6. јула 1942. године.

Да, али саслушања (истрага) су вршена и касније, септ. - дец. 1942.
На пр: Саслушање сведока Јелке Р. Благојевић рађено је у Штабу Дринског корпуса, 23. септ. 1942. ( ВА, ЧА, К - 239 Бр. Рег. 4//11-1)
Саслушање "сведока" Спасоја Дакића "бившег" команд. Челебићског батаљона, ради "нестанка" Енглеза мајора Т.А...., рађено је у канцеларији Штаба Дринског корпуса, дана 30. дец. 1942. Саслушање извршио: командант пеш. кап. Бајо Никић, присутни: кап. Ст. Глумац и рез.п.пор...........(ВА, ЧА, К - 239 Бр. Рег. 6/11-1)
Најновија саслушања, као и "Истражни елаборат по предмету нестанка..." ( то је онај Узелчев,што га ти помињеш) и "приложени прилози Котарске области у Фочи, који су нађени у ариви", послати су из Штаба Дринског корпуса Начелнику Штаба ВК 30. дец. 1942. (ВА, ЧА, К - 239 Бр. Рег. 5/11-2)
Одговори
#45

Адмирале,
Да ли се у истрази наводи шта се дешавало по одласку из Фоче?
Како се Атертона одвојио од Новаковића, Недељковића и Дакића?
Одговори
#46

(31-10-2024, 09:38 PM)ватхра Пише:  Дикин у "Бојовној планини" наводи да је Хадсон видео Дакића са Атертоновим двогледом и чизмама код Драже у штабу. У том периоду Британци нису слали војну помоћ тог типа, тако да је британска војна опрема прилично штрчала. У књизи не наводе извор (мислим да кад је писана књига нису били декласификовани ти документи), али се види да је то било у Хадсоновом извештају из јула 1942. године. То би требало потражити.

Неће бити.

Председник владе Слободан Јовановић у једном писму од 24. јуна 1942. године цитира писмо Форин Офиса од 12. јуна о количинама помоћи која је ваздушним путем послата Д. Михаиловићу, из којег се види да је у априлу 1942. године њему, између осталог, послат материјал који обухвата дурбине, бусоле, ручне лампе, 34 пуловера, 188 шињела и другу личну спрему, а од новца 5.000 златних фунти, 8.000 енглеских и 5.000 других златника, 7.500 папирних долара, као и још 8.000 енглеских златника који су са авионом изгубљени над морем. 
 
Питер Бој из СОЕ је 5. октобра 1942. године саставио списак који је послат П. Диксону у Форин Офису, из кога се види да је Д. Михаиловићу од 1. јуна 1942. године, ваздушним путем упућено, између осталог, 1730 пари чизама, 120 пари ципела и 700 ћебади, 25.000 малих златника, 32.300.000 лира, 8.800 папирних долара и 7.500 златних наполеона. Јован Марјановић, Дража Михаиловић између Британаца и Немаца, стр. 264-265, 304.
Дакле, ништа од овога није послато преко Атертона (или неке друге мисије која је стигла подморницом), јер је бачено из ваздуха. Другим речима, енглеске чизме и остала опрема коју је евентуално носио Спасоје Дакић, као и новац који је пронађен код његовог пратиоца, нису никакав нарочит доказ, поготово у одсуству других доказа. Та опрема и новац су могли да дођу до њих са милион страна.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори
#47

Јел ти то хоћеш да убедиш Ватру да Атертона нису убили четници? Баја
Одговори
#48

СУДБИНА МАЈОРА АТЕРТОНА И САВЕЗНИЧКЕ МИСИЈЕ „ХИДРА“ 1942. ГОДИНЕ: ИЗМЕЂУ ЈУГОСЛОВЕНСКЕ ЛИТЕРАТУРЕ И БРИТАНСКИХ ИЗВОРА

Др Ратомир Миликић

Закључак

На основу раније изнетих података како из новооткривене архивске грађе британске провенијенције, тако и из доступне литературе, што из послератног/комунистичког наратива, тако и из мемоарских дела и литературе изашле ван граница Југославије, није могуће у потпуности расветлити све аспекте нестанка британских чланова мисије.

Они су вероватно убијени на простору на коме су се скривали, али према британској архивској грађи, вероватније је да су партизанске јединице криве за њихову смрт, што не одговара званичној југословенској историографији, према којој су искључиви кривци биле јединице ЈВуО. Британци притом не одричу могућност да су чланови мисије постали мета, због веће количине новца који су носили са собом, те да су вероватно опљачкани, мада се не наводи од кога.81 С друге стране, комунистичка историографија наводи да сву кривицу за њихов нестанак и убиство сноси локални командант ЈВуО, Спасоје Дакић. 82

На основу доступних сазнања, не може се, међутим, искључити ни могућност да су партизанске потере ипак сустигле Атертона и О’Донована, можда и уз прећутну сагласност Спасоја Дакића, чији је рођак био тадашњи секретар КПЈ за Црну Гору и Боку, Радоје Дакић, који је доцније проглашен за народног хероја. Посебно је интригантна улога генерала Новаковића у целом случају, на шта упућују и Узелчеве претпоставке изнете Плећашу.

Када се сагледају могући мотиви, једино је сигурно да Михаиловићу и ЈВуО, нестанак Атертона никако није могао ићи у прилог, посебно зато што британски чланови мисије Хидра никада нису ни стигли до јединица ЈВуО, што им је био несумњив задатак.

Такође, и поред несугласица са капетаном Хадсоном, Михаиловић и ЈВуО према британским документима никада нису били окривљени ни за један нестанак нити погибију британских савезничких официра, чак су познати примери да су својим животима их бранили.83 Чак и када је сам Михаиловић имао веома оштар и продубљен сукоб са једним од савезничких официра (Робертсон/Радојевић) у својој близини, он је наредио да се тај официр чува по сваку цену, а овај је настрадао касније међу партизанима, којима је пребегао. Савезнички официри који су деловали међу јединицама ЈВуО, имали су повлашћени статус, и велику слободу рада, кретања и деловања. То је, уосталом, опште место у њиховим бројним сведочењима након рата.

С друге стране НОП је тај који је примењивао битно другачији приступ према савезничким официрима који су долазили са Запада. Однос власти нове Југославије према савезничким мисијама у времену ослобођења Србије и других делова Југославије може се пратити од почетка тих операција у септембру месецу 1944. године. Тада је свим америчким и већини британских официра у партизанским штабовима şтрого ограничено кретање.84

Британске и америчке мисије у Словенији стављене су у неку врсту кућног притвора, а био им је ограничен сваки контакт са партизанским командама код којих су били акредитовани. Надзор над њиховим кретањем и контактима био је до крајњих граница појачан. Они више нису могли да прикупљају никакве обавештајне податке, ни од локалног становништва, нити од заробљених Немаца, а није им био омогућен ни контакт са спасеним савезничким пилотима.85

Остаје отворено питање шта се десило са Атертоном и О’Донованом, на које и даље, на основу докумената више архива, није могуће дати прецизан одговор. С већом поузданошћу се може одговорити на питање шта им се није десило. Највероватније су убијени или свакако погинули, али да ли од руке Дакића (општеприхваћено место) који је радио сам и из најнижих побуда (што је и иницијална Михаиловићева претпоставка, а тако је гласио и најранији одговор нових југословенских власти). Да ли је Спасоје Дакић радио сам, или у договору са генералом Новаковићем, што сугерише више аутора, или пак са самим комунистима, остаје у домену нагађања.

Мистерија је и око радио-станице, која није била у функцији од искрцавања па све до друге половине априла 1942. године, када је остављена у Фочи приликом бега. Да ли је за њено онеспособљавање кривац био Иван Милутиновић, или су задужили покварену опрему, остаће заувек тајна. Такође, нешто другачије светло баца чињеница изнета код Велебита да Атертон није желео да се послужи партизанском радио-станицом кад му је била понуђена уз одређене услове да јави повољне вести о партизанима. То ипак указује да није подлегао жестокој партизанској пропаганди и индоктринацији, па се ту јавља снажан мотив који су партизанске јединице могле имати за његов нестанак. Фоча је пала тек почетком јуна 1942. године, тако да су партизанске снаге одлучно контролисале ту област у недељама након нестанака Атертона и О’Донована.

Новооткривена сведочења из британских докумената, ма колико деловала различито, суштински указују на неповерење партизанских снага према Атертону, које је могло запечатити његову судбину. Опет, таква сведочења нису одговарала послератној политици Британије према новој Југославији, нарочито после сукоба Тита и Стаљина, у коме је Запад видео могућност да придобије Тита на своју страну, па Лондон више није инсистирао да се расветли очигледно трагична судбина припадника британске мисије.

https://istorija20veka.rs/wp-content/upl...25-146.pdf
Одговори
#49

Нисам имао времена да темељно прочитам овај текст, али на први поглед ми се чини да није представио нове изворе.
Анализа му је мањкава. На пример овај део:
"С друге стране НОП је тај који је примењивао битно другачији приступ према савезничким официрима који су долазили са Запада. Однос власти нове Југославије према савезничким мисијама у времену ослобођења Србије и других делова Југославије може се пратити од почетка тих операција у септембру месецу 1944. године. Тада је свим америчким и већини британских официра у партизанским штабовима şтрого ограничено кретање.84"
Представља да је НОП имао другачији приступ према савезничким официрима, наводећи ситуацију из јесени 1944. године. У том периоду су Британци војно интервенисали у Грчкој против комуниста и постојала је опасност да тако ураде и у Југославији. То је довољан разлог за промену односа, а аутор то наводи за пример за дешавања од пре две године. То је мало чудно...

Са друге стране Туцовићев текст о спаљивању лешева у Јајинцима ми је занимљивији, наводи нови извор - саслушање немачког подофицира који је учествовао у спаљивању.
Одговори
#50

Има неколико занимљивих чланака у овом последњем броју. Видим да има нешто о Јасеновцу од Драганa Цветковића.

Да, ту је Туцовићев рад о спаљивању лешева.

А што се тиче Атертона, Миликић је користио документа из Атертоновог досијеа. Цитира досије у раду, ево линка

https://discovery.nationalarchives.gov.u...r/C8946067

Али има још четири фасцикле које у наслову садрже ове речи: ХЕНА И ХИДРА МИСИЈА. Данас сам их претраживао, а једна фасцикла се баш односи на нестанак Атертона. Некад их можда и поручим.
Одговори
#51

Драган Цветковић о Јасеновцу користи податке из поименичног пописа страдалих у рату који је направљен 1964. а затим и допуњаван.
Написао је више радова и књига о томе, тако да не очекујем нешто ново о тој теми.
Одговори
#52

(01-02-2025, 11:14 PM)ватхра Пише:  Нисам имао времена да темељно прочитам овај текст, али на први поглед ми се чини да није представио нове изворе.
Анализа му је мањкава. На пример овај део:
"С друге стране НОП је тај који је примењивао битно другачији приступ према савезничким официрима који су долазили са Запада. Однос власти нове Југославије према савезничким мисијама у времену ослобођења Србије и других делова Југославије може се пратити од почетка тих операција у септембру месецу 1944. године. Тада је свим америчким и већини британских официра у партизанским штабовима şтрого ограничено кретање.84"
Представља да је НОП имао другачији приступ према савезничким официрима, наводећи ситуацију из јесени 1944. године. У том периоду су Британци војно интервенисали у Грчкој против комуниста и постојала је опасност да тако ураде и у Југославији. То је довољан разлог за промену односа, а аутор то наводи за пример за дешавања од пре две године. То је мало чудно...

Са друге стране Туцовићев текст о спаљивању лешева у Јајинцима ми је занимљивији, наводи нови извор - саслушање немачког подофицира који је учествовао у спаљивању.

Старо трик, нађе се најслабија тачка и само она се коментарише, па некоме ко гледа овлаш изгледа да је цели чланак демантован.
Иначе, јесте чудно што аутор помиње ограничење савезничким мисијама од тог периода, кад су комунисти њих увек контролисали.
Одговори
#53

Можда је аутор Миликић хтео да повеже 1942. годину и 1944. годину, у смислу тих ограничења.

Зато што у самом чланку каже да ни члановима Атертонове мисије није била дозвољена слобода кретања.
Одговори
#54

(02-02-2025, 01:18 AM)Митић Пише:  Можда је аутор Миликић хтео да повеже 1942. годину и 1944. годину, у смислу тих ограничења.

Зато што у самом чланку каже да ни члановима Атертонове мисије није била дозвољена слобода кретања.

Да, делује логично.
Одговори
#55

На стр. 139 из британског досијеа о Атертону, наводи се изјава дата 1944. од стране једне даме у којој она каже да је видела Атертона у Фочи и да су били затвореници код партизана.

Она је некако ступила у контакт са њима, пошто су јој комунисти забранили контакт. И сами чланови мисије су јој рекли да им је ограничена слобода кретања, да желе да побегну код Драже, али партизани им не дају.

Овај рад је вредан управо због тих британских докумената из досијеа о Атертону.
Одговори
#56

Прва информација која је стигла Британцима о могућој судбини Атертона потекла је из окупиране Југославије, када је генерал Михаиловић 6. маја 1942. известио Краљевску владу у Лондону, да не може да лоцира Атертона, који му је писао након бекства из Главног штаба НОП из Фоче. Михаиловић је тражио додатне информације од британске стране. С друге стране, неко од обавештајаца СОЕ на терену (то се не односи на Хадсона) извештава отприлике у исто време (збирни извештај је писан 27. маја) да су Атертона убили партизани који су га гонили, али у близини Мостара. Та информација потекла је из немачких извора. Врх СОЕ се одлучио да се до даљњег држи опције коју је представио Михаиловић, да је Атертон нестао.62

----

Слично сведочење је остало и иза Атертоновог познаника из међуратног периода Анте Матекала, који је британским истражитељима пренео своја сазнања о томе да су Атертона код Чајнича пресреле партизанске јединице под командом Васе Шегрта и ликвидирале га. Атертоново тело је наводно било покопано у близини Чајнича. Шегрт је убрзо погинуо у борби са ЈВуО.68

----

Од свих презентованих сведочења британске власти су највише полагале на извештај са терена, али и на сазнања британске прислушне службе која је „ухватила“ немачку интерну комуникацију у мају 1942. године у којој се наводи да су Атертона ликвидирале партизанске јединице око Мостара, као и на Шинков извештај из 1943. године. Сматрале су да су, сагледани упоредно, ти извештаји у највећој мери комплементарни.70

62 TNA HS 9-59-3, Private Cipher No. 4619 27. 5. 1942.
68 TNA HS 9-59-3, SIP/GEN to D/C.E 13 8. 7. 1944. Appendix on Atherton.
70 TNA HS 9-59-3, AM 207 to DCE on Atherton 13 Sept 1944.

Izvor: Др Ратомир Миликић, "СУДБИНА МАЈОРА АТЕРТОНА И САВЕЗНИЧКЕ МИСИЈЕ „ХИДРА“ 1942. ГОДИНЕ: ИЗМЕЂУ ЈУГОСЛОВЕНСКЕ ЛИТЕРАТУРЕ И БРИТАНСКИХ ИЗВОРА", Историја 20. века, год. 43, 1/2025, стр. 137, 139
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним