Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(15-06-2014, 10:50 PM)Милослав Самарџић Пише:  Није ми познато, нисам наишао на његово име у ратним документима. У принципу, ако се зна одакле је, то је бригада тог среза.

Владе је био из села Мала Црна Гора, које припада општини Жабљак.
Под чијом командом су се налазили борци из те општине? Ђуришић?
Одговори

(16-06-2014, 12:59 AM)Мргуд Пише:  
(15-06-2014, 10:50 PM)Милослав Самарџић Пише:  Није ми познато, нисам наишао на његово име у ратним документима. У принципу, ако се зна одакле је, то је бригада тог среза.

Владе је био из села Мала Црна Гора, које припада општини Жабљак.
Под чијом командом су се налазили борци из те општине? Ђуришић?

Станишић, Лашић, Ђуришић:

Дурмиторски корпус
Командант: капетан Иван Ружић
Помоћник команданта: капетан Љубо Минић
Начелник штаба: поручник Милун Јовановић
Срезови: Шавнички и Дурмиторски (Жабљачки)
Бригаде: 1. дурмиторска (ком. капетан Никола Бојовић до маја 1943. када је заробљен од Немаца и одведен у логор, затим капетан Урош Жукић) и 2. дурмиторска (ком. капетан Иван Ружић)
Бројно стање: почетком 1943. око 600 људи под оружјем
Одговори

Да ли је тачно да је Броз ово рекао Меклејну (на 1:53)? Постоји ли неки извор?


Ако идем напријед, пратите ме...ако се повучем, убијте ме...ако умрем, осветите ме.
-Анри де ла Рошжаклен
Одговори

Маклин није био 1941, већ 17 дана током 1943.
Нисам видео извор за ово, вероватно и нема, али то исто писао је Темпо Ђури Пуцару Старом и то писмо постоји.
Одговори

Да ли је војвода Крсто Поповић сарађивао са четницима и у којој мјери? Чини ми се ко частан човјек али га свуда оцрњују.
Одговори

(23-06-2014, 04:31 PM)Романија1 Пише:  Да ли је војвода Крсто Поповић сарађивао са четницима и у којој мјери? Чини ми се ко частан човјек али га свуда оцрњују.
Нисам наишао да се негде помиње као сарадник четника.
Одговори

Poštovani gospodine Samardžiću, imam pitanje u vezi sa opozivom kralja Petra II četnicima da se stave pod Titovu komandu. Kada se to desilo, šta je uzrok i preko kojih medija je prenet opoziv? Hvala unapred.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Десило се 12. септембра 1944, преко Радио Лондона. Узрок: Британски притисак.
Одговори

Чудно је ипак да саветници краља Петра дозволе краљу да то учини, јер се већ раније знало да је на заседању АВНОЈ-а донесена одлука да се краљевској породици забрани повратак у земљу.

Лично не кривим краља што је подлегао притиску али његову околину свакако.
Одговори

Британци су га давно пре тога одвојили од ''околине'', био је сам.
Одговори

То је управо онај проблем који је влада имала од самог почетка. Конфузија у раду, лоше везе, итд.
Потпуковник Тодоривић пише у својим мемоарима о томе.

Све у свему, једна велика несрећа.
Одговори

Зашто нису комплетно отишли у Америку, док је још било времена?
Одговори

(25-06-2014, 02:56 PM)Милослав Самарџић Пише:  Десило се 12. септембра 1944, преко Радио Лондона. Узрок: Британски притисак.
Они су писали и текст говора. Краљ је ескивирао да јавно дезавуише Дражу, што је већ успех. Због тога је имао много проблема надаље са Британцима.
(25-06-2014, 05:23 PM)Мргуд Пише:  Чудно је ипак да саветници краља Петра дозволе краљу да то учини, јер се већ раније знало да је на заседању АВНОЈ-а донесена одлука да се краљевској породици забрани повратак у земљу.

Да је одбио, а уцењен од Британаца, аутоматски би изгубио сваку шансу да се врати у земљу и да учествује у политичком животу Југославије. Тада је постојала нада да ће се наћи решење за привремени политички суживот са комунистима, који би временом били истиснути и елиминисани а по основу антикомунизма већине. Присилити их на заиста демократске изборе и неутралисати их на тај начин.

(25-06-2014, 05:45 PM)Романија1 Пише:  Зашто нису комплетно отишли у Америку, док је још било времена?
Технички је било неизводљиво. Друго, Америка је била неутрална, то би значило објаву рата - за који они још нису били спремни. Јавно мњење је у то време било убедљиво против рата. Напад на Перл Харбур је исцениран да би се обезбедила подршка за улазак у рат.
Одговори

Цитат:Да је одбио, а уцењен од Британаца, аутоматски би изгубио сваку шансу да се врати у земљу и да учествује у политичком животу Југославије. Тада је постојала нада да ће се наћи решење за привремени политички суживот са комунистима, који би временом били истиснути и елиминисани а по основу антикомунизма већине. Присилити их на заиста демократске изборе и неутралисати их на тај начин.

Разумљива надања али без икакве реалне основе (с обзиром на ситуацију на терену).
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 22 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним