Оцена Теме:
  • 56 Гласов(а) - 4.45 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

НАЈЛЕПШЕ ЧЕТНИЧКЕ СЛИКЕ

Да, значи оружје од капитулације Италије доспело је и до Груже.
Одговори

(07-08-2014, 12:27 PM)гињица Пише:  Можда је ово пушкомитраљез VIKERS-BERTIJE M-1925 vikers-k који се користио на авионима RAFa.По облику предњег дела цеви личи ми на њега...Smile
Али ипак кад мало боље погледам ово је сасвим сам сигуран BREDA M37 call 8mmSmileSmile

Колико си бубнуо за први, толико си убо за други Јок
Одговори

(04-03-2014, 09:59 PM)Стеван Пише:  
(04-03-2014, 09:34 PM)Зоран Недељковић Пише:  СТРАХИЊА ЈЕРЕМИЋ рођ. 1917 год. у с. Равни Шорт, код Куршумлије.
Начелник Штаба Прве топличке бригаде Топличког корпуса, до 18 јуна 1944 год.
Начелник Штаба Топличког корпуса, од 18 јуна 1944 год.

И није био мајор, већ поручник, па у рату унапређен у капетана II кл. Тачно је да на многим местима пише погрешно - мајор, јер је долазило до мешања са мајором Стеваном Јововићем из истог корпуса.

Веруј ми био је мајор, био ми је деда, унапређен је у рату од стране владе у Лондону. Тачно је да је рођен у Равном Шорту , али не 1917 него 1914 године. Његов отац Јефтимије био је солунац, умро је у нишком затвору од последица комунистичког мучења. То су једине три преостале фотографије које је породица успела да сачува, игром случаја су биле у Београду код Страхињиног стрица Симеона.

Ипак морам да останем при тврдњи да није био мајор.
Страхиња Јеремић није имао свршену НШВА, већ је био подофицир.
пеш. наредник СТРАХИЊА Ј. ЈЕРЕМИЋ - унапређен у чин акт. пеш. п.поручника, 1.апр.194о.год. - Службени Војни Лист -за апр. 194о.год. Није било примера ни да је официр са нижом или вишом школом ВА унапређиван 4 x, током рата. Наравно то неумањује Страхињине војне заслуге о чему сведочи и његове унапређење из 1940. год, јер је мали број подофицира унапређен о официрски чин, пре рата.
Одговори

У имену слике пише Прва жичка?
Одговори

Ако имате времена проверите код вас у Архиви.Неко ми је дао ову слику тако потписану.Добио сам скоро још једну слику овог четника,па ме баш интересује.Ја мислим да је 1.Гружанска бригада .
Одговори

И ја мислим. Писао сам Ћировићу.
Одговори

(22-08-2014, 08:52 PM)Ковач Пише:  Ако имате времена проверите код вас у Архиви.Неко ми је дао ову слику тако потписану.Добио сам скоро још једну слику овог четника,па ме баш интересује.Ја мислим да је 1.Гружанска бригада .

Исправи, није Гружанска бригада.

(22-08-2014, 09:20 PM)Зоран Недељковић Пише:  
(22-08-2014, 08:52 PM)Ковач Пише:  Ако имате времена проверите код вас у Архиви.Неко ми је дао ову слику тако потписану.Добио сам скоро још једну слику овог четника,па ме баш интересује.Ја мислим да је 1.Гружанска бригада .

Исправи, није Гружанска бригада.

наредник Живан Обрадовић - команд. Четвртог батаљона Треће жичке бригаде.
Одговори

Исправио.
Одговори

(22-08-2014, 06:52 PM)Ковач Пише:  [Слика: Zivan_Obradovic_Kovacevic_Prva_zicka_brigada.jpg]
Наредник Живан Обрадовић,командант 4.батаљона 3.Жичке Бригаде.
Дакле, Ћировић каже да је четник 1. гружанске бригаде.
Одговори

Па да,знао сам!Хвала господину Ћировићу за помоћ у вези ове слике.

(22-08-2014, 06:52 PM)Ковач Пише:  [Слика: Zivan_Obradovic_Kovacevic_Prva_zicka_brigada.jpg]
Живан Обрадовић,четник 1.Гружанске бригаде.

Ево исправка!
Одговори

Наишао сам негде на податак да је био пратилац капетана Милорада Васића, команданта Прве жичке бригаде.
Одговори

Још једна исправка, јесте из Груже, али био је код Васића:

Наредник Живан Обрадовић Ковачевић из села Милавчић код Губеревца у Гружанском срезу. Оца су му стрељали Немци у Краљеву 1941. Командант 4. батаљона 3. жичке летеће бригаде 2. равногорског корпуса. Убијен од стране Удбе 1947. године у Аџиним Ливадама код Грошнице, недалеко од Кргагујевца. Према изјави Слободана Ћировића, аутора књиге „На трагу злочина'', аутору.
Одговори

Био је из Груже, али и код Васића:
Наредник Живан Обрадовић Ковачевић из села Милавчић код Губеревца у Гружанском срезу. Оца су му стрељали Немци у Краљеву 1941. Командант 4. батаљона 3. жичке летеће бригаде 2. равногорског корпуса. Убијен од стране Удбе 1947. године у Аџиним Ливадама код Грошнице, недалеко од Крагујевца. Према изјави Слободана Ћировића, аутора књиге „На трагу злочина'', аутору.
Одговори

Требало би да су Пећанци. Овај десно има десет фишеклија..Окитили се ко јелка.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 15 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним