Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(26-05-2015, 02:32 AM)voja_88 Пише:  Mogli biste mi malo opširnije o tome?Na primer gde su se za vreme operacije na Kozari nalazili Drenović,Radić,Marčetić i Tešanović?

Da li biste mogli malo opširnije o napadu na Kozaru?I gde su se u toku operacije na Kozari nalazili Radić,Drenović,Marčetić i Tešanović?Da li su bili na Manjači ili gde?
Били су на својим теренима.
Козара:
http://www.pogledi.rs/kozara/
Одговори

(26-05-2015, 05:33 PM)Милослав Самарџић Пише:  Занимљиво је да нигде нема оригиналних споразума са НДХ, тј. све ово што се објављује деценијама - има наравано и на нету - нема ни један потпис четника и све је на хрватском дијалекту. На томе што видимо пише да се признаје НДХ, али суштина уговора је да се у ствари не признаје НДХ, јер чим на том терену стоје четници а не формације НДХ, јасно је да је то тако. Нпр. ја бих се радо мењао да у Кумановском споразуму из 1999. пише супротно, а да само наша војска буде на Космету.
Што се тиче Дреновићевог одласка у Бањалуку, мени он делује као знак снаге, а не слабости. За народ Бањалуке то је итекако била лепа слика јер је јасно да нико није смео да их дира док су четници ту, или макар у непосредној близини. Погледајте пажљивије ту слику, сви се смеју а само онај усташа у врх стола кисело се смеје.

Ма сад како се ко смеје није битно, битна је чињеница да је један четнички војвода дозволио себи да се нађе у друштву усташа који су само у Дракулићу код Бања Луке побили преко 2000 Срба.
Додуше, ми то и данас гледамо, јер се Дачић и Вучић скоро сваке седмице састају са Тачијем...
Одговори

А шта мислиш Мргуде, што му потомци жртава данас дижу споменике широм Републике Српске, том истом Дреновићу? Мислим, они би први требали да га презру због тога.

Удар нађе искру у камену / без њега би у кам очајала!
Одговори

(26-05-2015, 06:06 PM)Громовник Пише:  А шта мислиш Мргуде, што му потомци жртава данас дижу споменике широм Републике Српске, том истом Дреновићу? Мислим, они би први требали да га презру због тога.

Да се разумемо, Дреновић је херој за српску Мањачу и ту нема сумње.
Али овде говорим о једној широј глобалној слици и утисцима. С друге стране, мислим да су локални лидери попут Дреновића, Ђуришића, Радића и сл. за своје средине били у једном тренутку добро решење, међутим за четнички покрет у глобалу лоше. Посебно овде морам да се осврнем на Радића, чији је највернији опис дао Славољуб Врањешевић, али такође и Живко Врховац у својим мемоарима, који је Радића познавао још док је био дете а Ради предратни члан КПЈ.
Одговори

Ако је иједна Српска глава спашена због тих њихових споразума са оружаним снагама НДХ, онда ти утисци далеко превазилазе утисак једне обичне слике са њиховог састанка.

По мени је далеко за четнички покрет штетнија фотографија насмејаног Звонка Вучковића и Немачког војника у позадини, дакле тамо где због спашавања народа није било потребе за сарадњом и заједничким фотографисањем, а додатно и због тога што је Вучковић био далеко ближи Дражи него команданти из западних крајева.

Ђуришића и сарадњу са Италијанима у Црној Гори нећу ни да помињем, то је по мени директна издаја.

Удар нађе искру у камену / без њега би у кам очајала!
Одговори

(26-05-2015, 06:23 PM)Громовник Пише:  Ако је иједна Српска глава спашена због тих њихових споразума са оружаним снагама НДХ, онда ти утисци далеко превазилазе утисак једне обичне слике са њиховог састанка.

По мени је далеко за четнички покрет штетнија фотографија насмејаног Звонка Вучковића и Немачког војника у позадини, дакле тамо где због спашавања народа није било потребе за сарадњом и заједничким фотографисањем, а додатно и због тога што је Вучковић био далеко ближи Дражи него команданти из западних крајева.

Ђуришића и сарадњу са Италијанима у Црној Гори нећу ни да помињем, то је по мени директна издаја.

Сарадња са Италијанима је била неопходна, можда мање у ЦГ него у Далмацији, али свакако да су Италијани као окупатор били најмање зло. Такође, за ту сарадњу знао је и Дража, али и Лондон. Мислим да су сви били свесни да је Италија у војном смислу небитна и очекивао се њен слом, па се ишло оном линијом да се од ње извуче што више користи.
Одговори

Па на крају од те "користи" испаде да четници Павла Ђуришића нису могли ни до Неретве без Италијанског одобрења и превоза.

Удар нађе искру у камену / без њега би у кам очајала!
Одговори

Могли су и без једног и без другог, али није им се ишло...

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

(26-05-2015, 06:09 PM)Мргуд Пише:  
(26-05-2015, 06:06 PM)Громовник Пише:  А шта мислиш Мргуде, што му потомци жртава данас дижу споменике широм Републике Српске, том истом Дреновићу?

морам да се осврнем на Радића, чији је највернији опис дао Славољуб Врањешевић, али такође и Живко Врховац у својим мемоарима, који је Радића познавао још док је био дете а Ради предратни члан КПЈ.

Не вјерујем да је поуздано користити описе једних четника од стране других (посебно у западним крајевима). Ја имам најбоље мишљење о Врањешевићу, али тамошњи к-ндти су се крвили једни с другима, па су постојали четнички одреди самостални - без сарадње са другим одредима, и то све због тих локалних сукоба. Иста ситуација је била још западније, са Манетом Роквићем. Оптужују једни друге а Бог зна колико слажу.
Одговори

(26-05-2015, 08:19 PM)Романија Пише:  
(26-05-2015, 06:09 PM)Мргуд Пише:  
(26-05-2015, 06:06 PM)Громовник Пише:  А шта мислиш Мргуде, што му потомци жртава данас дижу споменике широм Републике Српске, том истом Дреновићу?

морам да се осврнем на Радића, чији је највернији опис дао Славољуб Врањешевић, али такође и Живко Врховац у својим мемоарима, који је Радића познавао још док је био дете а Ради предратни члан КПЈ.

Не вјерујем да је поуздано користити описе једних четника од стране других (посебно у западним крајевима). Ја имам најбоље мишљење о Врањешевићу, али тамошњи к-ндти су се крвили једни с другима, па су постојали четнички одреди самостални - без сарадње са другим одредима, и то све због тих локалних сукоба. Иста ситуација је била још западније, са Манетом Роквићем. Оптужују једни друге а Бог зна колико слажу.

С том разликом што је Радић био локални комадант, а Врањешевић официр ВКЈ и ЈВуО, који је од Драже послат у Босну да доведе ствари у ред и преузме команду.

Углавном, постојећи списи о Радићу не кажу ништа добро. Зато сам скоро питао за стенограме са суђења и његов исказ уколико га је и дао.

Цитат:Могли су и без једног и без другог, али није им се ишло...

Што нас враћа на ону позицију да су четници у појединим крајевима више били сеоска милиција везана за своја огњишта, него организоване војне јединице.
Одговори

Mrgude ukucaj na googlu Rade Radić i na prvoj stranici će ti se pojaviti stenogrami sa sudjenja.Istina to je sa znakova pa je pitanje koliko je verodostojno.I tamo nema reči o Kozari,tako da smo to zaključili da niko od četnika nije bio na Kozari tokom operacije,i da su komunisti hteli još više da diskredituju ionako diskreditovanog Radića.A sad da li on i Drenović zaslužuju spomenike to je već diskutabilno.

Mrgude ukucaj na googlu Rade Radić i na prvoj stranici će ti se pojaviti stenogrami sa sudjenja.Istina to je sa znakova pa je pitanje koliko je verodostojno.I tamo nema reči o Kozari,tako da smo to zaključili da niko od četnika nije bio na Kozari tokom operacije,i da su komunisti hteli još više da diskredituju ionako diskreditovanog Radića.A sad da li on i Drenović zaslužuju spomenike to je već diskutabilno.
Одговори

(26-05-2015, 08:48 PM)Мргуд Пише:  С том разликом што је Радић био локални комадант, а Врањешевић официр ВКЈ и ЈВуО, који је од Драже послат у Босну да доведе ствари у ред и преузме команду.
Углавном, постојећи списи о Радићу не кажу ништа добро.

Па кажем, локални четници се жале и оптужују једни друге својим командантима, тако да Врањешевић је можда добијао погрешне информације. Он када је подносио извјештај Дражи 1943. врло негативно говори о Радићу, о Дреновићу, па и о Божићу (слаб командант). Користи ријечи подмукао, болесно амбициозан и сл. а извор су му њихови познаници (који су богзна шта рекли). Оне које је похвалио Дражи су добили веће чинове, тако да је могуће да су они који су се сукобили са овом двојицом, намјерно лагали.
Не кажем, све је могуће, али мислим да претјерује, јер би их народ одбацио да су такви (као нпр. Пећанца, иако је био врло популаран пред рат)
Одговори

(26-05-2015, 09:18 PM)Романија Пише:  
(26-05-2015, 08:48 PM)Мргуд Пише:  С том разликом што је Радић био локални комадант, а Врањешевић официр ВКЈ и ЈВуО, који је од Драже послат у Босну да доведе ствари у ред и преузме команду.
Углавном, постојећи списи о Радићу не кажу ништа добро.

Па кажем, локални четници се жале и оптужују једни друге својим командантима, тако да Врањешевић је можда добијао погрешне информације. Он када је подносио извјештај Дражи 1943. врло негативно говори о Радићу, о Дреновићу, па и о Божићу (слаб командант). Користи ријечи подмукао, болесно амбициозан и сл. а извор су му њихови познаници (који су богзна шта рекли). Оне које је похвалио Дражи су добили веће чинове, тако да је могуће да су они који су се сукобили са овом двојицом, намјерно лагали.
Не кажем, све је могуће, али мислим да претјерује, јер би их народ одбацио да су такви (као нпр. Пећанца, иако је био врло популаран пред рат)

Мислим да је свој утисак о Врањешевић стекао лично с обзиром да се четнича команда за ту регију налазила у Радићевом родном селу Јошавци. Народ није одбацио ни Тита, тако да је тај критерујум "народа" врло упитан. Генерално мислим да су све локалне вође након што су осигурале позицију имале своје "болесне амбиције" и да је ту Врањешевић у праву. Не треба заборавити да Радић није хтео да препусти команду Врањешевићу све док га Дража није позвао код себе у Врховни штаб и дао му тамо позицију.
Одговори

Господине Самарџићу да ли знате нешто више о нападу четника Златиборског корпуса на Бајину Башту, који се десио лета 1943? Мој Деда је био вођа десетине у 1.Рачанској бригади.Приликом једног напада на Немачке снаге у том крају, мој деда се прикрао Немачком стражару и ликвидирао га Камом.Интересује ме да ли имате број погинулих Немачких војника при том нападу четника на Бајину Башту лета 1943 ?
[Слика: Kondor_gazi_zastavu_sa_kukastim_krstom1.jpg]
Кондор гази Немачку заставу заплењену приликом заузимања Бајине Баште лета 1943 године.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: Chetniks, 25 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним