Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

Комунисти тврде да освојили Зворник у љето 1943. од 3000 Нијемаца усташа и домобрана.. били су у граду само на кратко. Јел била битка и јел било Нијемаца у граду?
Одговори

- Комунисти касно ноћу 4. јула напали хрватску посаду у Зворнику и заузели град у току сутрашњег дана. У нападу су учествовале 1. пролетерска и 1. и 2. војвођанска бригада. Део становништва и посада повукли се преко дринског моста у Мали Зворник, у “Недићевој Србији”. Губици комуниста нису познати, а на страни Хрвата према њиховом извештају, 2 су погинула, 13 рањених, 3 заробљена и 53 нестала (Зборник, том 4, књига 15, извештај 2. зборног подручја за јул 1943, стр. 552 и наређење 1. пролетерске бригаде од 3. јула, стр. 38) Напад је иначе предузет, тек пошто су пропали преговори комуниста и Хрвата о мирној предаји града или макар о фиктивном нападу на исти. (Зборник, том 2, књига 10, стр. 19)

- Немци (370. пук 369. дивизије) су 8. јула заузели Зворник од комуниста, који су се из њега непосредно пре тога повукли (Зборник, том 4, књига 15, извештај 2. зборног подручја за јул 1943, стр. 554)

http://www.pogledi.rs/forum/Thread-borbe...iji?page=4

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

(08-07-2016, 04:25 PM)Николај Пише:  - Комунисти касно ноћу 4. јула напали хрватску посаду у Зворнику и заузели град у току сутрашњег дана. У нападу су учествовале 1. пролетерска и 1. и 2. војвођанска бригада. Део становништва и посада повукли се преко дринског моста у Мали Зворник, у “Недићевој Србији”. Губици комуниста нису познати, а на страни Хрвата према њиховом извештају, 2 су погинула, 13 рањених, 3 заробљена и 53 нестала (Зборник, том 4, књига 15, извештај 2. зборног подручја за јул 1943, стр. 552 и наређење 1. пролетерске бригаде од 3. јула, стр. 38)
Имаш у истом Зборнику још два опширнија документа о борбама у Зборнику, због чега ниси и њих користио?
Одговори

У књизи 15? Која два документа, не сећам се?

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

(08-07-2016, 04:25 PM)Николај Пише:  - Комунисти касно ноћу 4. јула напали хрватску посаду у Зворнику и заузели град у току сутрашњег дана. У нападу су учествовале 1. пролетерска и 1. и 2. војвођанска бригада. Део становништва и посада повукли се преко дринског моста у Мали Зворник, у “Недићевој Србији”. Губици комуниста нису познати, а на страни Хрвата према њиховом извештају, 2 су погинула, 13 рањених, 3 заробљена и 53 нестала (Зборник, том 4, књига 15, извештај 2. зборног подручја за јул 1943, стр. 552 и наређење 1. пролетерске бригаде од 3. јула, стр. 38) Напад је иначе предузет, тек пошто су пропали преговори комуниста и Хрвата о мирној предаји града или макар о фиктивном нападу на исти. (Зборник, том 2, књига 10, стр. 19)

- Немци (370. пук 369. дивизије) су 8. јула заузели Зворник од комуниста, који су се из њега непосредно пре тога повукли (Зборник, том 4, књига 15, извештај 2. зборног подручја за јул 1943, стр. 554)

http://www.pogledi.rs/forum/Thread-borbe...iji?page=4

53 нестала, на оволики број погинулих и заробљених, има ли ко идеју куда су могли нестати? Је ли их однијела Дрина или су побјегли?
Одговори

Део је вероватно заробљен, а део је пребегао у Србију, у Мали Зворник.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

Страна 390, ”Зворник после жилаве борве зазузет од стране 370 пука и тенкова. К-дант 370 пука и ађутант тешко рањени. Плен до сада 370 пушака. Непријатељ се повукао на југ, гоњење у току.”

Страна 391, наводе губитке 369 при заузимању Зворника

Страна 530
”IZVJEŠTAJ USTAŠKOG STOŽERA USORA I SOLI OD 22
JULA 1943 GOD. O ZAUZIMANJU ZVORNIKA OD STRANE
JEDINICA NARODNOOSLOBODILACKE VOJSKE”
Наводе губитке од 400-500 људи.

Страна 571
”IZVJEŠTAJ VELIKE ŽUPE USORA I SOLI O AKCIJAMA I
BORBAMA JEDINICA NOV NA PODRUČJU ZUPE U MJESECU
JULU 1943 GODINE”
Наводе 200 мртвих и 350 рањених оружника, усташа, грађана и легионара.

----

Ти документи које ниси навео наводе знатно другачију слике од документа које си поставио.
Одговори

[Слика: acs.png]
Одговори

(08-07-2016, 05:12 PM)ватхра Пише:  Страна 390, ”Зворник после жилаве борве зазузет од стране 370 пука и тенкова. К-дант 370 пука и ађутант тешко рањени. Плен до сада 370 пушака. Непријатељ се повукао на југ, гоњење у току.”

Страна 391, наводе губитке 369 при заузимању Зворника

То се односи на борбе и губитке у широј околини Зворника, а не у самом Зворнику, и то не само на дан уласка Немаца у град већ и сутрадан. У тексту јасно наводим да су се комунисти повукли из града пре доласка Немаца.

То се види и из овог извештаја о губицима на 391. страни: "Губици при борби око Зворника 8. и 9.7: 8 мртвих, 64 рањена, 2 нестала. Непријатељ: 104 мртва, 6 митр., 400 пу­шака, заплијењене веће количине муниције и експлозивног материјала."

А то изричито стоји и у овом домобранском извештају на стр. 554, на који сам се позвао: "8.VII. Њемачки тенковски диелови са диеловима своје пјешадије, те са прикупљеним диеловима VI. бојне Домдо пуковније, усташким и домобранским диеловима поновно су заузели Зворник, гдје су се већ комунисти били повукли. Непријатељ у јачини око 1000 људи повлачи се са црте Калудран — Клиса у правцу Поточани и Хајвази са намјером да на­падне и пресјече пут Тузла—Зворник."

А што се тиче ова два усташка извештаја, њих нисам цитирао, не да би нешто прећутао, већ зато што су безвредни. Сви су исто конципирани, кад год усташе изгубе неко место - били смо малобројнији, слабије наоружани, али смо се јуначки борили док нисмо најзад поклекли, па онда следе астрономске цифре о сопственим и непријатељским губицима, које су увек заокружене (100, 200, 300...). Па су овде још убројали у губитке и грађане, легионаре (којих није било у месту), ове и оне, да тотално забашуре слику.

Зато сам се позвао на домобрански документ који су писали професионални војници, где се без тих силних придева описује борба и наводе губици, за које не тврдим да су дефинитивни, али су сигурно приближни.

Све у свему, не знам шта мислиш да сам овде другачије представио него што је било (а и зашто би)?

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

Ја не знам како ти замишљаш да се брани насељено место, поготово још неко из ког је лако одсећи правце повлачења?
Нормално је да су се бранили ван самог града, а повукли без борбе у граду. Да нису урадили тако, прошли би као усташе који дан раније.

(08-07-2016, 05:57 PM)Николај Пише:  Све у свему, не знам шта мислиш да сам овде другачије представио него што је било (а и зашто би)?
Можда зато што си од 4 документа са губицима, два потпуно прескочио јер ти не одговарају?
Ако и сматраш да нису тачни, то треба прво образложити.
Одговори

(08-07-2016, 06:07 PM)ватхра Пише:  Ја не знам како ти замишљаш да се брани насељено место, поготово још неко из ког је лако одсећи правце повлачења?
Нормално је да су се бранили ван самог града, а повукли без борбе у граду. Да нису урадили тако, прошли би као усташе који дан раније.

Значи Руси су били ненормални када су Стаљинград бранили из Стаљинграда, а не из Владивостока или где већ.

Што комунисти не напустише и Пријепоље који месец касније, да га лакше бране, него осташе у њему?

Цитат:Можда зато што си од 4 документа са губицима, два потпуно прескочио јер ти не одговарају?
Ако и сматраш да нису тачни, то треба прво образложити.

Већ сам ти одговорио. Прво, то су наводни, нерашчлањени, губици и грађана, а не само наоружаних бораца. И друго, шта, треба да дам предност пропагандним памфлетима једног политичког (и злочиначког) покрета, над извештајима професионалаца, људи од заната? Користим ја и усташке извештаје - кад хоћу да покажем колико су безвредни.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

KOLIKO TRENUTNO IMA CETNICKI SLIKA?DA LI TAJ BROJ PREMASUJE 10000?
Одговори

(11-07-2016, 09:31 AM)nemanja Пише:  KOLIKO TRENUTNO IMA CETNICKI SLIKA?DA LI TAJ BROJ PREMASUJE 10000?
Што се мене тиче, престао сам да бројим одавно, али имам отприлике 10.000.
Одговори

imam sliku Garagana kako krsti neko dete za vreme rata?
jel vam treba?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 34 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним