Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(09-08-2016, 06:27 PM)Борис Пише:  Да ли је било четника на Банији и Кордуну, односно да ли је тамо било њихових одреда, и колико су тамо цивила убили партизани, а колико усташе?
У почетку устанка тамо није било комунистичких одреда, а после је КП Хрватске стављала под контролу устаничке одреде, уз помоћ Срба комуниста. Народ се противио, било је пучева и мини-устанака, које су комунисти гушили у крви. Било је једно масовно бекство партизана у четнике и пролећа 1944, после кога су такоше уследили ''судски'' процеси и масовне ликвидације. Знам да један правник има списак око 350 Срба са Кордуна убијених од комуниста. Крај рата затекао је само Личко-кордунашки корпус, али они одавно нису били на Кордуну.
Књига Манета Пешута ''Револуција у Лици'' добра је на ову тему. Књига Николе Плаћеша Нитоње такође.
Одговори

Која је највећа битка између четника и партизана, четника и усташа, четника и Немаца, у којој су четници победили?
Одговори

Зависи који је критеријум.
Ако су критеријум највећи релативни губици, онда је највећа битка четници - партизани била у Даросави маја 1944, Качерска бригада против 1. шумадијске партизанске бригаде. Партизана је било око 250 и скоро сви су изгинули, тј. губици су им били преко 90%.
Ако су у питању највећи апсолутни губици у једном дану, онда је то Битка на Буковику јула 1944: Великоморавска група корпуса против 23. дивизије.
Ако је у питању највећи број учесника и најдуже трајање (фебруар - април 1943), онда је то Битка на Неретви.

Што се тиче усташа, не знам да ли је то Битка за Фочу, окончана 19. августа 1942, или Битка за Модричу, окончана 14. јанаура 1945.

Када је реч о Немцима, то је пробој фронта Месићи - Јабука - Рогатица, 14. септембра 1943. Било је ту колико се сећам 8.000 осовинских војника, али само мањи део били су Немци (остало усташе, хрватски легионари и домобрани).

Највише Немаца погинулих у бици у једном дану, вероватно приликом ослобођења Лазаревца, 6. септембра 1944.
Одговори

А да ли можда знате да ли су Срби искључиво на Банији имали алтернативу, или су морали да иду у партизане? Да ли добровољно или не, пошто знам да је тамо КП био веома јак, али не знам како је народ то прихватао?
Одговори

(10-08-2016, 10:02 PM)Борис Пише:  А да ли можда знате да ли су Срби искључиво на Банији имали алтернативу, или су морали да иду у партизане? Да ли добровољно или не, пошто знам да је тамо КП био веома јак, али не знам како је народ то прихватао?
Не само на Банији, у свим крајевима устанике је организовао неко други, али су Хрвати преузимали вођство у областима ближим Загребу. Тешко је народ то прихватао, и уз много жртава, погледајте детаљније у оне две књиге, има их на нету.
Одговори

Зашто је Павле Ђуришић на крају рата напустио Дражу и приклонио се Немцима, ако је било већ очигледно да нацисти губе рат? И да ли се он може сматрати јунаком или издајником?
Одговори

Јел можете да ми кажете нешто о Благоју Јововићу?
Зато што сам прочитао у новинама о томе како је убио Павелића.
Знам да је био Црногорац али занима ме у којој бригади је био и тако то.
Одговори

(10-08-2016, 10:39 PM)Борис Пише:  Зашто је Павле Ђуришић на крају рата напустио Дражу и приклонио се Немцима, ако је било већ очигледно да нацисти губе рат? И да ли се он може сматрати јунаком или издајником?

Овде има детаљно о томе, у овом чланку и у три линка испод поднаслова:
http://www.pogledi.rs/pavle-djurisic-od-...vca-polja/
Одговори

(12-08-2016, 02:58 PM)Baja mali knindza Пише:  Јел можете да ми кажете нешто о Благоју Јововићу?
Зато што сам прочитао у новинама о томе како је убио Павелића.
Знам да је био Црногорац али занима ме у којој бригади је био и тако то.
Нисам га приметио у ратним документима. Сигурно је био код свог рођака капетана бојног брода Јакова Јововића, који је био командант Бјелопавлићке бригаде.
Одговори

1941. био у партизанима а онда прешао у четнике јер је добио наређење да удари на Баја Станишића. Био је у Бјелопавлићкој бригади. Борио се и на Неретви. Крајем 44 отишао неком мисијом у Енглеску и затим боравио у неким логорима и онда у емиграцију отишао. Бане Гајић је написао занимљив статус о Благоју недавно
Одговори

(12-08-2016, 09:51 PM)Романија Пише:  1941. био у партизанима а онда прешао у четнике јер је добио наређење да удари на Баја Станишића. Био је у Бјелопавлићкој бригади. Борио се и на Неретви. Крајем 44 отишао неком мисијом у Енглеску и затим боравио у неким логорима и онда у емиграцију отишао.

Отишао је за Италију 30. октобра преко Боке.
Мисију су одобрили Немци, а део чланова мисије су по доласку у Италију ухапсили као агенте Абвера.
Детаљније о томе у књизи "Контрареволуција у Црној Гори".
Одговори

(12-08-2016, 10:40 PM)ватхра Пише:  
(12-08-2016, 09:51 PM)Романија Пише:  1941. био у партизанима а онда прешао у четнике јер је добио наређење да удари на Баја Станишића. Био је у Бјелопавлићкој бригади. Борио се и на Неретви. Крајем 44 отишао неком мисијом у Енглеску и затим боравио у неким логорима и онда у емиграцију отишао.

Отишао је за Италију 30. октобра преко Боке.
Мисију су одобрили Немци, а део чланова мисије су по доласку у Италију ухапсили као агенте Абвера.
Детаљније о томе у књизи "Контрареволуција у Црној Гори".
Мисију су одобрили Немци у контексту предаје Немаца савезницима у Италији. То не верујем да пише у тој књизи.
Одговори

То не пише ни у једној књизи а ни документу.
Одговори

А у ком својству су отишли ?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 13 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним