Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(25-12-2016, 07:32 PM)luka.luke Пише:  Добро. Је ли то био, добар, паметан потез?
Јесте. Овде је било много више војске, овде се водио рат, па је логично да ВК буде овде.
Одговори

(25-12-2016, 07:52 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(25-12-2016, 07:32 PM)luka.luke Пише:  Добро. Је ли то био, добар, паметан потез?
Јесте. Овде је било много више војске, овде се водио рат, па је логично да ВК буде овде.
Мислио сам у односу на Енглезе, али добро, већ си одговорио, да није битан : "нема везе с тим"
Одговори

(25-12-2016, 05:37 PM)Романија Пише:  јер невјерујем да је постојала у закону стварно таква одредба која то прописује. Ето нек се јави Николај

Где мене нађосте, треба и овде да млатарам дипломом. Ја бих да чујемо стручно мишљење ових Јаворчевих јуначина, они су свакако далеко позванији за то.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

(25-12-2016, 08:12 PM)luka.luke Пише:  
(25-12-2016, 07:52 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(25-12-2016, 07:32 PM)luka.luke Пише:  Добро. Је ли то био, добар, паметан потез?
Јесте. Овде је било много више војске, овде се водио рат, па је логично да ВК буде овде.
Мислио сам у односу на Енглезе, али добро, већ си одговорио, да није битан : "нема везе с тим"

Други важан разлог је био да се не дозволи Британцима да преузму потпуну контролу над југословенском војском (у земљи и иностранству), пошто су се већ месецима мешали у поверљиву комуникацију на линији Влада- Дража.

Слажем се да негативан став према Дражи (погрешно је рећи : према ЈВуО; високи војни штабови су до краја лета те '43 имали скоро неподељено позитиван став о снази и нарочито потенцијалу те војске ) није узрокован тиме, али не бих то одбацивао као један од многих, мање важних фактора.

Ако то имамо у виду, не може се говорити о томе да ли је тај потез паметан - нарочито у односу на Енглезе.
Одговори

Добро, Шико ми даде идеју да питање поставим другачије.

Да ли би за ЈВуО и уопште нашу ствар, на крају рата било боље да су Британци имали потпуну контролу на ЈВуО.

Питање је можда хипотетичко, али ваше мишљење
Одговори

Нешто слично је било у Грчкој. Ту су победили "Четници". По мом мишљењу било би доста више Немачких одмазда јер Британци не би жалили српске живота како би нападали Немце. То је оно што називамо "Пирова победа". Какво би после рата државно уређење било то је већ друга прича. Углавном не би било комунизма.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Било је и у Пољској, па су их окупирали Совјети. Чак су и Пољски пилоти летели на Енглеским авионима, и били у првим линијама борбе против Луфтвафе-а.

Удар нађе искру у камену / без њега би у кам очајала!
Одговори

(28-12-2016, 03:08 PM)luka.luke Пише:  Добро, Шико ми даде идеју да питање поставим другачије.

Да ли би за ЈВуО и уопште нашу ствар, на крају рата било боље да су Британци имали потпуну контролу на ЈВуО.

Питање је можда хипотетичко, али ваше мишљење
Не би. У тој опцији, Британци би давали оружје четницима, а не комунистима. Или и једнима и другима, као у Грчкој. У сваком случају, четници би дочекали Црвену армију, као што су и овако први изашли пред њу. Онда би Црвена армија похапсила четнике, или би им ставили петокраке на силу. Негде би нашли партизане, ако би они опстали до тада. Ако не би нигде нашли партизане, они су већ водили партизане - бивше усташе - са собом.
Дакле, као у Пољској. нема партизана, али онда их негде налазе и спроводе комунизам.
Одговори

Сад имам ја питање. Да су четници масовно наоружавани од септ. 43. ,као што је био случај са партизанима, и да су Италијани са простора Југе наставили да се боре уз четнике против осталих непријатеља вероватно би Југославија била ослобођена пре септ. 44. , односно доласка Совјета. Партизани у то време нису представљали значајан фактор( било их је макс 7-8000). У том случају четницима би приступили добар део домобрана, муслимана, недићеваца,... Немци, усташе и остали сарадници не би могле да издрже општи напад на свим фронтовима и Југославија би вероватно била слободна пре доласка Совјета. Да ли би се исти сценарио , који сте малопре навели, догодио и у овом случају?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

За Луку

Не би, парадокс, било би горе. То би значило много глупих и неуспешних акција - ради "активности", а тиме и много више жртава. Рат са комунистима би свакако дивљао, а савезници би и даље радили по свом програму.То је што се тиче рата.
Михаиловић (нити ико из тадашњег војнополитичког врха) као послератна опција свакако није долазио у обзир, већ опет нека (про) хрватска варијанта Југославије, са српским границама на Дрини и хибридним нацијама - пошто је то ионако био предратни британски план за Југославију. Ако тај неко не би био довољно прихватљив Стаљину, Совјети би инсталирали своје сатрапе.

У сваком случају, окрени - обрни, Амери, Совјети, Британци или Немци - у свачијој верзији послератног Балкана Срби су морали да буду неутралисани - на овај или онај начин.
Одговори

Све то зависи од количине наоружања које би Дража добио од западних " савезника". Не би требало заборавити да би сама жеља Енглеза да помогну Дражи, довела и до самосталних акција наших људи у егзилу. Такође, Дражин случај се не може упоредити ни са једним другим покретом отпора у Европи, па ни са Армијом Крајове, из простог разлога што је он био министар војни и са њим је била Врховна команда. Дража и ВК су припремили терен за сукоб великих размера са Немцима, попис војних обвезника, териријална и војна подела, цивилни и војни органи власти итд...
Према томе, да је Дража наоружан оружјем за милион војника, другачија би се песмица певала. Сасвим другачија.
Одговори

(28-12-2016, 09:09 PM)Живојин Мишић Пише:  Сад имам ја питање. Да су четници масовно наоружавани од септ. 43. ,као што је био случај са партизанима, и да су Италијани са простора Југе наставили да се боре уз четнике против осталих непријатеља вероватно би Југославија била ослобођена пре септ. 44. , односно доласка Совјета. Партизани у то време нису представљали значајан фактор( било их је макс 7-8000). У том случају четницима би приступили добар део домобрана, муслимана, недићеваца,... Немци, усташе и остали сарадници не би могле да издрже општи напад на свим фронтовима и Југославија би вероватно била слободна пре доласка Совјета. Да ли би се исти сценарио , који сте малопре навели, догодио и у овом случају?

Не би била ослобођена пре септ 1944. Нарочито ако би нам редове "појачале" такве војничине као тектићи и домобрани Smile
Наравно, осим уколико би се савезници искрцали негде на Балкану или уколико би се ситуација на другим фронтовима (Италији, Француској) другачије одвијала (савезници брже напредовали) или наравно, уколико би била спроведена предаја Немаца на Балкану, што је опет зависило од савезничког става.

Партизана је било много више од тих 7-8000, али свеједно, они ионако до уласка Совјета практично нису нападали Немце.
Одговори

(28-12-2016, 09:21 PM)Бенито Пише:  Све то зависи од количине наоружања које би Дража добио од западних " савезника". Не би требало заборавити да би сама жеља Енглеза да помогну Дражи, довела и до самосталних акција наших људи у егзилу. Такође, Дражин случај се не може упоредити ни са једним другим покретом отпора у Европи, па ни са Армијом Крајове, из простог разлога што је он био министар војни и са њим је била Врховна команда. Дража и ВК су припремили терен за сукоб великих размера са Немцима, попис војних обвезника, териријална и војна подела, цивилни и војни органи власти итд...
Према томе, да је Дража наоружан оружјем за милион војника, другачија би се песмица певала. Сасвим другачија.
Немци би прошли горе и било би им знатно теже.
Свеједно, не бисмо имали снаге да самостално истерамо Немце - без тајминга у односу на друге фронтове.
Одговори

(28-12-2016, 09:26 PM)Chicot Пише:  
(28-12-2016, 09:09 PM)Живојин Мишић Пише:  
Не би била ослобођена пре септ 1944. Нарочито ако би нам редове "појачале" такве војничине као тектићи и домобрани Smile
Партизана је било много више од тих 7-8000, али свеједно, они ионако до уласка Совјета практично нису нападали Немце.
Били су од помоћи партизанима, вероватно би и четницима. Ако ништа помоћ у наоружању.
После Сутјеске, јул 43., главнина партизана није била бројнија. Неке јединице су деловале самостално без контакта са главним штабом. Поред ових јединица било је и самосталних одреда. Повећање броја партизана нагло је порасло након капитулације Италије, преласка "браће" у њихове редове и помоћи савезника. Да је ова помоћ пружена четницима партизанске јединице не би значајно ојачале.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 17 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним