Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Јустин Поповић.
Одговори

(03-02-2017, 12:10 PM)Бенито Пише:  Јустин Поповић.
Идемо даље.

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

Многобројни су устанци и грађански ратови на подручју сусрета великих сила на Балкану. Народи који и данас живе на овом простору покушавали су да своје интересе уклопе у такве догађаје.
Један нама суседни народ је тако подигао један устанак против централне власти. Међутим, највећи страдалници су били, у ствари, Срби. Чак су ти устаници покушали да са Србима ураде оно што би се савременим језиком звало геноцид.
Ти устаници су имали специфично име.
Како су се звали ти устаници и на ком подручју су Срби од њих највише страдали?
Одговори

(03-02-2017, 12:35 PM)Бенито Пише:  Многобројни су устанци и грађански ратови на подручју сусрета великих сила на Балкану. Народи који и данас живе на овом простору покушавали су да своје интересе уклопе у такве догађаје.
Један нама суседни народ је тако подигао један устанак против централне власти. Међутим, највећи страдалници су били, у ствари, Срби. Чак су ти устаници покушали да са Србима ураде оно што би се савременим језиком звало геноцид.
Ти устаници су имали специфично име.
Како су се звали ти устаници и на ком подручју су Срби од њих највише страдали?

Ал се тема раширила . . . Smile

Мађари,Ракоцијев устанак у 18. и онај 1848. . . . И у једном и другом су прво тражили од Срба да им се покоре,па пошто ови нису хтели,решили су то да заврше на тежи начин . . .

Куруци(устаници) . . .

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори

Па не знам баш да ли је тако. Срби су стали на страну Беча како би побољшали свој положај, и побољшали смо га. На какав геноцид мислиш бенито?
Одговори

(03-02-2017, 02:28 PM)Бранке Пише:  
(03-02-2017, 12:35 PM)Бенито Пише:  Многобројни су устанци и грађански ратови на подручју сусрета великих сила на Балкану. Народи који и данас живе на овом простору покушавали су да своје интересе уклопе у такве догађаје.
Један нама суседни народ је тако подигао један устанак против централне власти. Међутим, највећи страдалници су били, у ствари, Срби. Чак су ти устаници покушали да са Србима ураде оно што би се савременим језиком звало геноцид.
Ти устаници су имали специфично име.
Како су се звали ти устаници и на ком подручју су Срби од њих највише страдали?

Ал се тема раширила . . . Smile

Мађари,Ракоцијев устанак у 18. и онај 1848. . . . И у једном и другом су прво тражили од Срба да им се покоре,па пошто ови нису хтели,решили су то да заврше на тежи начин . . .

Куруци(устаници) . . .

Тачан одговор.
Хвала , што сте се пробудили. Куруци су побили велики број Срба у Барањи.

Наравно, 18 век, а не ово 1848.
Одговори

(03-02-2017, 02:57 PM)Романија Пише:  Па не знам баш да ли је тако. Срби су стали на страну Беча како би побољшали свој положај, и побољшали смо га. На какав геноцид мислиш бенито?

Мислио сам на Мађаре . . . у оба устанка им је требала помоћ Срба и у оба су је тражили по принципу "ви сте са нама али сте под нама" . . . а пошто Срби то нису желели и остали верни Бечу,решили су да их на сваки начин униште . . .

(03-02-2017, 03:05 PM)Бенито Пише:  Наравно, 18 век, а не ово 1848.

Па ни 1848. нису били нарочито пуни љубави према Србима . . .

Елем,пошто ми не пада на памет питање,ево нешто на брзака . . . Smile

Који стадион у Србији носи име по једном четнику,а који по борцу легије странаца? Јок

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори

Рајко Митић и Краљ Петар I.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Ма где знамо те нове називе хала и стадиона.
Мислиш на краља Петра Првог, па, у оба случаја?
Одговори

(03-02-2017, 03:37 PM)Живојин Мишић Пише:  Рајко Митић и Краљ Петар I.

Јок

Вози даље . . . Smile

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори

Преузми Бенито. Морам да бегам.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(03-02-2017, 03:38 PM)Бенито Пише:  Ма где знамо те нове називе хала и стадиона.
Мислиш на краља Петра Првог, па, у оба случаја?

Војвода је одговорио . . . Smile

Сад кад рече хала,сетио сам се још једног . . . Кез

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори

(03-02-2017, 03:41 PM)Живојин Мишић Пише:  Преузми Бенито. Морам да бегам.

Имам и ја неке њиве. Тужан
Ајде рецимо,
Какве везе имају Смедерево и Кључ?
Одговори

Стјепан Томашевић . . .

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 11 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним