Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Тако је. Ајде даље.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Који српски ђенерал је био председник Српске краљевске академије?
Одговори

(11-02-2017, 12:25 AM)ЈВуО-КГ Пише:  
(11-02-2017, 12:20 AM)Бенито Пише:  Драгиша Недовић. Јел случајно што Крагујевац нема сваке године фестивал посвећен њему. Ово је реторичко питање.

Има у Врњачкој бањи али не и у Крагујевцу. Знам ја где му је кућа , прошао сам хиљаду пута поред ње .Стоји само једна једва видљива табла. Изнад неких улазних врата где је некада, вероватно, био неки локал.
Где је?
Одговори

(11-02-2017, 11:57 AM)Вукашин Петковић Пише:  Цинцар-Марковићи: Ђенерал Димитрије и министар др Александар

Ја сам помислио на ово, али онда ми паде на памет да је можда исувише банално. Smile

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(11-02-2017, 12:43 PM)Вукашин Петковић Пише:  Који српски ђенерал је био председник Српске краљевске академије?

Генерал Јован Мишковић, од 1900-1903.
Одговори

Тако је. Терај даље...
Одговори

(11-02-2017, 11:57 AM)Бенито Пише:  
(11-02-2017, 09:45 AM)Vlad Alekš Пише:  Најкраћа књижевна критика у српској, а вероватно и у светској историји има свега 4 речи и гласи: "Ни Јанко, ни Марко". Ко је аутор књижевне критике, а ко су Јанко и Марко?
Ни Јанко, ни Марко - је најкраћа књижевна критика коју је написао Михиз за две збирке песама, које су тада изашле, а аутори су били Јанко Ђоновић и Марко Ристић. НИН није смео да објави ту најкраћу критику.

Јесте.
Јанкова збирка се звала "Камена почивала", дочим се Маркова звала "Nox Microcosmica". Обојица су били потпуно неталентовани, додуше на различите начине. Марко ми је познат јер је отишао у комунце, а овај Јанко ми је потпуно непознат. Smile

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Идемо у сусрет Сретењу, празнику наше државности. Да вас не питам због чега је изабран тај датум за главни државни празник. Толико , ваљда, знамо. И , може се рећи, да су историчари који су тада саветовали, добро одлучили шта да предложе.
Међутим,
Постоји још један црквени празник на који су се догодила два важна историјска догађаја, која симболишу српску државност. Први од та два је сигурно почетак српске државности, а други је намерно биран и почетак је савремене српске државности.
Који је то празник и која су то два важна догађаја из историје српске државности?
Одговори

Одох да се шетам по кошави, можда се нећу ни вратити, а ви одговорите на ова два питања:

1. Споменули смо пицу као традиционално српско јело. Имамо ми још тога: сарма, пилав, баклава, мусака... Да ли су ово традиционална српска јела? Ако нису, где су настала?

2. Бенито је добро одговорио за Михиза. Ево још једног у вези са њим. Пре пар деценија се појавио књижевни пројекат "Српска књижевност у 100 књига". Предговор за једну Дучићеву књигу је написао један књижевни критичар и културни радник. Али авај, потпао је под немилост режима, па је ту критику потписао Михиз. Михиз је био поштен па је хонорар дао правом аутору. Ко је тајанствени критичар?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Српске Цвети. државни празник у време Обреновића - Таковски устанак 1815. године и предаја кључева градова кнезу Михаилу 1867. године
Одговори

(11-02-2017, 01:05 PM)Бенито Пише:  Идемо у сусрет Сретењу, празнику наше државности. Да вас не питам због чега је изабран тај датум за главни државни празник. Толико , ваљда, знамо. И , може се рећи, да су историчари који су тада саветовали, добро одлучили шта да предложе.
Међутим,
Постоји још један црквени празник на који су се догодила два важна историјска догађаја, која симболишу српску државност. Први од та два је сигурно почетак српске државности, а други је намерно биран и почетак је савремене српске државности.
Који је то празник и која су то два важна догађаја из историје српске државности?

То је Митров данак. Али да ме убијеш не могу се сетити првог догађаја. Smile

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Нису ни Цвети, ни Митров дан. Оба су у рангу иза Сретења.
Има важнији празник. Слави се , иначе, као битна слава код нас, на једном месту. У ствари, на више, али једно је јако битно.
Одговори

Мислиш ли на Светога Саву?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Не, чак је и он у рангу иза Сретења.
Рекао сам да су добро одабрали, али зато што признају један историјски фалсификат као аутентичан извор. Због тога овај важнији догађај испада другоразредни и пада у ранг иза Сретења.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 36 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним