Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(05-03-2017, 12:36 AM)Вукашин Петковић Пише:  Ko su dvojica koja su najvise doprinela popularizaciji Kremanskog prorocanstva u ondasnjoj javnosti Srbije, krajem XIX i pocetkom XX veka?

Пера Тодоровић и Чеда Мијатовић!

Лаку ноћ Вукашине!

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

Tako je Sumadinac, daj sledece pitanje za dobro jutro. Smile
Одговори

Шумадинац овде сврати само да тачно одговори и никад не постави питање.
Ајде једно да би наставили квиз:
Негде крајем 1908. и почетком 1909. године, дефинитивно се кренуло у рушење старе зграде министарства иностраних дела, да би се направио простор за нови Двор. За привремено решење, тадашњи министар иностраних дела Миловановић, изабрао је једну кућу која не би требало да вређа углед таквог министарства. У тој кући налазило се министарство иностраних дела између 1909. и 1914. године, и између 1919. и 1924. године, када је завршена нова зграда министарства.
Где је била та знаменита кућа?
Који славни Србин је у њој живео пре него што је Миловановић изнајмио за министарство?
Одговори

Прво ми паде на памет кућа Војислава Вељковића.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Не.

Да помогнем: кућа се налазила на углу Ресавске и Краља Милана.
Мислим да би требало знати, јер су многе круцијалне одлуке наше спољне политике донете у тој згради. Такође, " видела" је у то време многе славне личности које су у њој столовале,попут Миловановића, Пижона, Пашића, Веснића, Протића, Нинчића, Давидовића, Велимировића....
Дакле, чија је то била кућа?

Била је власништво чувеног Србина. ( "стубови")
Одговори

Јован Ристић. У тој кући је и умро.
Шта је то " Крагујевачки устанак" и када се он догодио?
Одговори

За који период се везује овај догађај?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

У томе и јесте трик. Шта мислиш?
Одговори

Нисам био присутам малопре. Одговорио бих за Ристића.

Пре бих рекао да је ово неки унутрашњи, државни, устанак него устанак против окупатора (под условом да се црвени не рачунају као окупаториSmile). Је ли након доласка комуниста на власт?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(05-03-2017, 04:33 PM)Бенито Пише:  Јован Ристић. У тој кући је и умро.
Шта је то " Крагујевачки устанак" и када се он догодио?
Јел то оно против Милоша, Ђакова буна?
Одговори

1. Када је подигнут први споменик у БГ и који?
2. Када је подигнут први споменик у КГ и који, који је био други, који трећи, који четврти, који пети? Smile
Одговори

Милославе, одговорите за реширена три прста.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

1. Spomenik knezu Mihailu, 1882. godine
Одговори

(05-03-2017, 06:34 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(05-03-2017, 04:33 PM)Бенито Пише:  Јован Ристић. У тој кући је и умро.
Шта је то " Крагујевачки устанак" и када се он догодио?
Јел то оно против Милоша, Ђакова буна?

Ђакова буна је Ђакова буна.

Ово је питање да би видели колико су важни страни архиви за нашу историју. Замолио би Крагујевчане који имају контакте са музејом Шумадије, да провере да ли они знају нешто о овоме.
Дакле, наши историчари који су читали архив Аустроугарске монархије у Бечу су видели документ који шаље гуверман Србије у коме пише да је избио Крагујевачки устанак, јачине око 100 пушака.То је било 1916. године.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 60 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним