У Младеновцу изгледа изгласали постављање споменика (или већ поставили?) једном од највећих партизанских крволока у том крају за време рата, злогласној Божидарки Дамњановић "Кики".
Са фејсбук странице "
У име народа":
U IME NARODA! - U MLADENOVCU POSTAVLJEN SPOMENIK PARTIZANSKOJ LIKVIDATORKI
U petak 28.4. na Skupštini opštine Mladenovac odbornici SNS izglasali da se postavi spomenik ozloglašenoj partizanki BOŽIDARKI DAMNJANOVIĆ KIKI (1920-1996). Kika je bila supruga Draže Markovića koja je počinila za vreme II svetskog rata brojne zločine u kosmajskom kraju koji se i danas pamte. Pre glasanja u salu opštine teatralno su ušli članovi mladenovačkog SUBNOR-a i posedali u prve redove u sali. Kad je većina (SNS, SPS) izglasala da se Kikina bista postavi oni su to pozdravili aplauzom zajedno sa odbornicima koji su glasali "za". Ova bista je dobila odobrenje od Komisije za spomenike i nazive trgova i ulica Skupštine grada Beograda još 2010. godine ali bivši predsednik opštine Mladenovac, Dejan Čokić, nije to dozvolio. Odbornička grupa Beli - Samo jako je na početku sednice bila jednoglasno da se ova tačka skine sa dnevnog reda ali su na kraju glasali podeljeno, neki protiv biste, neki uzdržano.
Ko je bila Kika?
Godine 1996. u jednoj od bolničkih soba hotela “Selters” u Mladenovcu provela je svoje poslednje dane legendarna partizanka Božidarka Damnjanović Kika. O Kikinim "podvizima" kruže razne komunističke legende tipa nosila je pisma u torbici pored nemačkih patrola, kao 20-godišnja devojka bila je u Kosmajskom odredu, snalažljiva i hrabra postala je strah i trepet u celoj Šumadiji, itd. Međutim, Kika je bila po mnogim svedočenjima samo jedan od istaknutih članova partizanskih crnih trojki koje su likvidirali Srbe protivnike komunista ili predstavnike vlasti za vreme okupacije. Mnoge familje je zavila u crno što se i danas dobro pamti u Mladenovcu. Antifašističke borbe u kosmajkom kraju praktično nije bilo, za 4 godine okupacije ubijena su samo dva, a ranjena tri Nemca, zbog kojih je streljano ukupno 175 talaca sa Banjice. Retke sabotaže na pruzi koje su železničari popravljali za pola sata nisu Nemcima zadavale muke. Nasuprot tome, u međusobnim borbama dva antifašistička pokreta četnika i partizana izginulo je na stotine Srba. Pored toga što je o kosmajskim partizanima ispisano nekoliko knjiga, čak je i Kika objavila svoju knjigu Ja i moji ratni drugovi, pominje se samo jedna Kikina borba, ne protiv Nemaca nego protiv Srba nedićevaca. Kika je posle Drugog svetskog rata učestvovala je u radu Suda za suđenje zločina i prestupa protiv srpske nacionalne časti formiranog 12. novembra 1944. godine i na prvom zasedanju ovog suda učestvovala je u suđenju Žanki Stokić i Simi Panduroviću. Posle rata je završila učiteljsku školu i bila direktor jedne beogradske osnovne škole…
U Beogradu kao i Srbiji nasuprot tome jos uvek ne postoji ni jedan zvanični spomenik žrtvama komunisitčkog režima.
Mioljub Uzelac