Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(23-11-2017, 01:38 PM)Бенито Пише:  
(22-11-2017, 09:28 PM)Бенито Пише:  Имали смо овде неколико питања и објашњења, како се градирају највеће српске светиње из средњега века.
Међутим, сетимо се и појма светаца. Ту је, без конкуренције, Хиландар на првом месту... Па, опет отприлике, неки сличан редослед који је и по другим параметрима. Али, има и оних светаца који су скупно свети, пресвети, и нема литургије да се њих не сетимо, а и овако свакодневно. Дакле, то су косовски јунаци који су живот дали у боју на Косову 1389. године.
Највише њих је сахрањено код једног манастира. Због тога је овај манастир међу најсветијим местима српског народа.
Који је то манастир?
Није , уопште, тешко питање. Само треба употребити логику, ако не знате.


Манастир Давидовица?
Одговори

Не, ко је остао главна фаца у Србији после Косовског боја? Одговорите на то питање, и онда вам је јасно где је највише моштију косовских мученика.
Одговори

(23-11-2017, 05:04 PM)Бенито Пише:  Не, ко је остао главна фаца у Србији после Косовског боја? Одговорите на то питање, и онда вам је јасно где је највише моштију косовских мученика.

Главна фаца је Вук Бранковић или Кнегиња Милица ?

Да није у Раваници ?
Одговори

Поново да читаш историју. О Вуку се ништа не зна после Косова. Није ни Раваница.
Одговори

(23-11-2017, 02:06 AM)Бенито Пише:  Не сећам се само њихових првих албума, где су им оне најбоље љубавне песме. Али, већ од доба филма Тесна кожа, знао сам сваку његову песму. Сећам се Ал Капонеа одлично. Најбоља његова песма је Миливоје ватрогасац. Ту је описао комуњаре дословце, до у детаљ.
Иначе, има десетак дана, у некој кафани чује се са радија Борина песма Нисам комуниста. Тачно сам на првим тактовима видео шта ће да се догоди. Двојица- тројица из различитих делова кафане траже од меанџије да утиша или угаси. Скочим и кажем:" Појачај!" А зашто? Зато што сам знао да нико неће да ми се супротстави. Поче тихо:" Ми смо тада лепо спавали у каналу." Велим, нисте из канала још ни изашли.

(23-11-2017, 01:59 AM)Милослав Самарџић Пише:  А кад смо код тог наметања културног концепта, страног, не мора то бити тако, може нешто страно да се посрби. Ко је 1980-тих, и почетком 1990-тих, био главни рокер по том питању?

Мислиш на ЕКВ.
Иначе, најсрпскији рокенрол свирају Партибрејкерси.
Не, мисим на Смак и Точка. Опет, ви млађи не можете замисити колико је онда значило његово извођење Марша ма Дрину.
С тим што наравно мисим на шири опус и посебно на музику за филм Византијско плаво.

Точак је писао мемоаре само у једном часопису, у наставцима. У ком?
Одговори

Чувени троугао Крагујевац- Краљево- Чачак?Smile
Да ли је жив неко од њих , осим Точка?
Иначе, у праву си. Сасвим сам заборавио на Смак. Сјајна музика, велики мајстори и опасно посвећени радници.
Не сећам се где је писао мемоаре. Да није у Погледима?
Одговори

(23-11-2017, 05:11 PM)Бенито Пише:  Поново да читаш историју. О Вуку се ништа не зна после Косова. Није ни Раваница.

Што бре тако да ми кажеш. Кез

(23-11-2017, 05:33 PM)Бенито Пише:  Чувени троугао Крагујевац- Краљево- Чачак?Smile
Да ли је жив неко од њих , осим Точка?
Иначе, у праву си. Сасвим сам заборавио на Смак. Сјајна музика, велики мајстори и опасно посвећени радници.
Не сећам се где је писао мемоаре. Да није у Погледима?

Нису живи Борис и Лаза, ови остали јесу.

Госин Самарџићу да није одговор Тони Монтано. Данашња младеж вероватно не зна ни ко је то а мени је пао напамет јер је имао неке занимљиве ставове.
Одговори

" И по триста удовица монашило се за један дан."
То је тај манастир.
Одговори

(23-11-2017, 06:08 PM)Бенито Пише:  " И по триста удовица монашило се за један дан."
То је тај манастир.

Врачево?

Малопре сам одговорио Давидовица због браће Југовић,по легенди они тамо почивају па капирам да нису и остали сахрањени тамо.

Врачево као одговор,зато што су тамо доношени погинули, рањени или су умирали тамо. Не могу да се сетим ничег другог. Наравно остаје простора за неки од водећих манастира на Косову.
Одговори

О, људи људски.Smile
Па, где су се населиле Јефимија и Милица, две кључне личности?
За њима су отишле све удовице и оне су донеле највећи број моштију и сахранили их.
Одговори

(23-11-2017, 06:22 PM)Бенито Пише:  О, људи људски.Smile
Па, где су се населиле Јефимија и Милица, две кључне личности?
За њима су отишле све удовице и оне су донеле највећи број моштију и сахранили их.

Па што не кажеш тако. Љубостиња.
Одговори

Добро јутро, Шумадијо!
Ливадицо и авлијо! Јок
Ај даље!
Одговори

(23-11-2017, 06:25 PM)Бенито Пише:  Добро јутро, Шумадијо!
Ливадицо и авлијо! Јок
Ај даље!

Чекамо Милослава да одговори на оно питање.

А ја ћу да поставим једно па кад одговорите.

Настављам своју серију питања о заборављеним а значајним Србима.

Он је био лингвиста,лексикограф,филолог.Што би се рекло прави полиглота јер нико тачно не зна колико је језика говорио. Знало се да течно говори италијански, енглески,латински, грчки,руски,пољски,свахили,арапски а одлично се служио кинеским,турским,персијским, мађарским и ко зна којим још све језицима. Ту не престаје академска ширина овог великана јер је своје знање допунио и математиком па је чак и учествовао у јавним расправама о Берноулијевим бројевима. То је био само почетак јер је касније писао велико дело о диференцијалним рачунима које нажалост није завршио због смрти. Умро је ван ових наших простора. Ко је он ?
Одговори

Дај ,бар, оквирно о ком периоду се ради.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 35 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним