Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Било је ово питање. Јесте Риста Марјановић, јер је званично послат да снима.
Други је Милоје Игрутиновић из Шилопаја. Он је почео у исто време, али као аматер.
Одговори

(25-11-2017, 09:50 PM)Перун Пише:  Риста Марјановић? Ја имам фотографију српског војника из 1860-неке.
Јесте, Риста.
Имам и ја неке, али питање се односило на снимке из рата. То што је раније, све је сликано у миру.

- Који је први рат у коме су учествовали Срби сниман филмском камером?
Одговори

Да није српско - бугарски рат?
Одговори

(25-11-2017, 10:46 PM)ХраброСрце Пише:  Да није српско - бугарски рат?

,,I am William Wallace", дај следеће питање.

(25-11-2017, 06:43 PM)Перун Пише:  У питању су двојица браће који су рођени ван територије садашње Србије. Обојица су запамтила оба светска рата а старији је и учествовао у Првом ратујући ,,на обе стране". Обојица су се школовала на Сорбони студирајући две тотално различите области. Оставили су дубок траг у нашој уметности односно науци.

Ко су они?

Ако се не варам једног од њих смо и помињали на квизу.

Радивој и Милан Кашанин.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

По једној причи, краљ Никола је имао жељу да га сахране у његовој задужбини у Никшићу. И тада је оставио мјесто да га чувају два јунака која су послије ту и сахрањена. Како су се звали ти јунаци?
Одговори

(25-11-2017, 10:46 PM)ХраброСрце Пише:  Да није српско - бугарски рат?
Јесте, Други балкански рат.
Ко је био први званични/службени војни филмски сниматељ српске војске?
Одговори

Рус Громанов је направио серију фотографија српске војске током Првог српско-турског рата 1876. године.
https://issuu.com/m100ychic/docs/groman_sr

(25-11-2017, 11:20 PM)Милослав Самарџић Пише:  Ко је био први званични/службени војни филмски сниматељ српске војске?
Ђока Богдановић власник биоскопа Касина на Теразијама.
Одговори

SmileSmileSmile Милославе, не одустај!!! Кад он не одустаје да ти на свако питање одговори, онда немој ни ти. Сигурно ћеш наћи нешто што не зна. Можда.
Одговори

"Шести јануар је наш национални спас. Сви родољуби, дужни су да свим силама помогну Његово Величнаство у великом делу наше националне обнове."
Речи су?
Одговори

(25-11-2017, 11:15 PM)ХраброСрце Пише:  По једној причи, краљ Никола је имао жељу да га сахране у његовој задужбини у Никшићу. И тада је оставио мјесто да га чувају два јунака која су послије ту и сахрањена. Како су се звали ти јунаци?

Ово је остало. Ако нико не зна одговори.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(25-11-2017, 11:24 PM)Вукашин Петковић Пише:  Рус Громанов је направио серију фотографија српске војске током Првог српско-турског рата 1876. године.
https://issuu.com/m100ychic/docs/groman_sr

(25-11-2017, 11:20 PM)Милослав Самарџић Пише:  Ко је био први званични/службени војни филмски сниматељ српске војске?
Ђока Богдановић власник биоскопа Касина на Теразијама.
Громанов није сликао рта, тј. није био ртани фотограф, тако да остаје да је први био Риста Марјановић.
Да, Ђока Богдановић.
Када, где и под којим околностима је преминуо Ђока Богдановић?
Где се у Србији налази највећи платан?
Одговори

(26-11-2017, 01:11 AM)Бенито Пише:  SmileSmileSmile Милославе, не одустај!!! Кад он не одустаје да ти на свако питање одговори, онда немој ни ти. Сигурно ћеш наћи нешто што не зна. Можда.
Ево сад сам два баш тешка смислио. Smile
Одговори

(26-11-2017, 01:47 PM)Милослав Самарџић Пише:  Громанов није сликао рта, тј. није био ртани фотограф, тако да остаје да је први био Риста Марјановић.
А, Самсон Чернов? Smile

Што се тиче платана, рецимо онај испред Милошевог конак у Топчидеру.
Колико је мени познато, Ђока Богдановић је умро у Нишу на крају 1914. године, био је тешко повређен приликом снимања у Другом балканском рату, па му је то дошло главе годину и по касније.
Одговори

Да, оба одговора су тачна. А видех једно дрво сад на овим сликама из 1780. и неке, испред конака, мало, па рекох можда је то тај платан.
Чернов је неки неистражен, да не кажем мутан лик, наводно шпијун, ко ће га знати. Можда ти?
А који рат је сликао?
У сваком случају, он није имао ћагу од српске војске, први ратни фотограф је Риста, мислим званично, по формацији, тада је то уопште уведен у формацију.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 34 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним