Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Ко је проглашен за најважнију особу ваљевског краја свих времена? Smile
Одговори

(15-12-2017, 12:52 AM)Романија Пише:  Ко је проглашен за најважнију особу ваљевског краја свих времена? Smile

Мишић или прота Матеја?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

не, у питању је академик Бранислав Петронијевић.
Одговори

А ко га је прогласио и када? Ми, изгледа, увек живимо у временима где се историја уподобљује тренутној политици. Петронијевић јесте велико име, али поред Ненадовића и војводе Мишића, бесмислено је постављати било кога у смислу значаја за Ваљево.

Идемо следеће:
Ко је сахрањен у Бајракли џамији у Београду?
Одговори

Само кад нису Драгојло Дудић или Жикица Шпанац.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Не само то, него " кад дођеш у неки град, а тај град, рецимо, буде Ваљево", шта видиш? Шта је симбол града? Јесу ли Бирчанин и Алекса Ненадовић, или Јаков или прота Матеја, или војвода, или Бранислав Петронијевић?
Прво видиш оног зликовца Стјепана Филиповића са рукама раширеним у сатанистички знак Викторија. Он је најзначајнији лик Ваљева, а ако није , нека сруше оно г... изнад града. Све друго је фолирање, млаћење празном сламом и тешко бламирање.
Што и није чудо, јер таква је цела Србија.
Одговори

Вучић: Мењамо се, храбро идемо из митологије у будућност...

А нећете "Шпанца", Стјепана Филиповића ни Драгојла Дудића. ОК. Али не може ни Илија Бирчанин ни кнез Алекса Ненадовић јер су они били били жртве у борби за слободу Србије од страног завојевача. Не може чак ни прота Матеја јер је био председник владе у Првом српском устанку.
Уместо ратника мора да буде филозоф- Бранислав Петронијевић.

Нажелост, Ваљевци више желе у ЕУ него што цене своје великане.
Дај Боже да нисам у праву.
Одговори

(15-12-2017, 01:29 PM)Бенито Пише:  Не само то, него " кад дођеш у неки град, а тај град, рецимо, буде Ваљево", шта видиш? Шта је симбол града? Јесу ли Бирчанин и Алекса Ненадовић, или Јаков или прота Матеја, или војвода, или Бранислав Петронијевић?
Прво видиш оног зликовца Стјепана Филиповића са рукама раширеним у сатанистички знак Викторија. Он је најзначајнији лик Ваљева, а ако није , нека сруше оно г... изнад града. Све друго је фолирање, млаћење празном сламом и тешко бламирање.
Што и није чудо, јер таква је цела Србија.
Није поручниче, прво видиш споменик Драгојлу Дудићу, у главној улици.
Одговори

(14-12-2017, 07:52 PM)Бенито Пише:  Милославе, постави питање. Најбоље неко из историје српске економије.
Није српска, али југословенска јесте:
- која од 6 република СФРЈ је имала највише стопе продуктивности, рентабилности и економичности од 1945. до 1985.
Одговори

Логично би било да је Словенија. Али, пошто је то била кроатизована држава, онда нека буде одговор да је Хрватска.
Одговори

(15-12-2017, 12:42 PM)Бенито Пише:  А ко га је прогласио и када? Ми, изгледа, увек живимо у временима где се историја уподобљује тренутној политици. Петронијевић јесте велико име, али поред Ненадовића и војводе Мишића, бесмислено је постављати било кога у смислу значаја за Ваљево.

Идемо следеће:
Ко је сахрањен у Бајракли џамији у Београду?

Не знам, тако му пише у биографији. Иначе на њега сам налетио док сам читао Домановића, који га помиње у најгорем свјетлу.
Одговори

Шта Радоје вели за Петронијевића?
Одговори

(15-12-2017, 08:36 PM)Бенито Пише:  Логично би било да је Словенија. Али, пошто је то била кроатизована држава, онда нека буде одговор да је Хрватска.
Е, мој, поручниче... А зашто би то било логично? Логично је једино - Србија, јер је Србија имала највећу индустријску и уопште привредну традицију, заокружену привредну целину, традицију привређивања, традицију индустријске производње посебно...
И била је Србија.
То је открио и прецизно израчунао академик Коста Михаиловић, иначе економиста, то је било у Меморандуму САНУ и то је једна од ствари која им је у заправо највише и сметала у том документу.
Одговори

- Колико цркава задужбина је имао Стефан Немања и које су то цркве?
Он је једна од ретких владара чије су све задужбине очуване до данас.
- Који град на Јадрану је једно време био Немањина престоница, тј. главни град Србије тога доба?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 43 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним