Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Не. Био је председник Сокола у једном граду. Имао је чин самитетског пуковника.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Е па нисам рачунар. Ајде дај нешто мало конкретније.
Одговори

Морам да напустим, наставите.

Сан. пук. Крста Драгомировић, зет вој. Степе.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Ајде, срећан пут!Љутко
Али, прво плусић за ово питање.

Ајде још једно онако напамет, али тешко да сам погрешио:
Само један председник Владе у нашој историји био је академик Француске академије наука?
ПС да подсетим да Француска академија наука по статуту има само 24( чини ми се да нисам погрешио број) члана, а да се следећи бира тек по смрти неког од академика и то искључиво гласовима преосталих академика.
Не треба посебно доказивати каква је то част, јер САНУ тренутно има, чини ми се, 153 члана.
Одговори

Професор Слободан Јовановић ?
Одговори

Браво, ајде даље.
Одговори

(22-12-2017, 12:40 AM)Бенито Пише:  Браво, ајде даље.

Мислим да је Шарл де Гол консултовао проф. Јовановића око новог устава Француске.
Ко и када је основао Српску радикалну странку ?

Лаку ноћ Србенде.
Одговори

И теби Србине. Smile
Српску радикалну странку је основао Милан Стојадиновић, у фебруару 1940. године.

Ајмо друго:
И овај Србин био је члан Француске академије наука, а слично као Слободан Јовановић, памте га као правника и историчара. У ствари, био је доктор филозофије. Оставио је дубок траг у нашој култури, мислим, уопште на српски народ. А био је, у правом смислу речи, европски човек свога доба, јер је радио широм Европе. Живео је већином у 19 веку.
Како се звао овај академик Француске академије наука?
Одговори

(22-12-2017, 01:24 AM)Бенито Пише:  И теби Србине. Smile
Српску радикалну странку је основао Милан Стојадиновић, у фебруару 1940. године.

Ајмо друго:
И овај Србин био је члан Француске академије наука, а слично као Слободан Јовановић, памте га као правника и историчара. У ствари, био је доктор филозофије. Оставио је дубок траг у нашој култури, мислим, уопште на српски народ. А био је, у правом смислу речи, европски човек свога доба, јер је радио широм Европе. Живео је већином у 19 веку.
Како се звао овај академик Француске академије наука?

Божидар Кнежевић ?
Одговори

Не, кажем да је много познатији као правник и историчар права. Познат по чувеној реченици на почетку своје књиге.
Одговори

Тешка питања, поручниче. Ајде једно лако: који надимак је потпоручник Милутин Јанковић имао у Драгачеву?
Одговори

Одговор није било тешко одгонетнути, али вас је збунило ово што је био доктор филозофије. Ради се Валтазару Богишићу.
Поред Слободана и Валтазара, само још један Србин је био члан Француске академије наука ( колико се сећам само су њих тројица то била).
Овај трећи је рођен у Француској, одрастао и образовао се искључиво у Француској, али је дошао у Србију и осећао се искључиво Србином . Остатак свог живота и више него плодотворне каријере, провео је уз свој народ до смрти. Био је и ректор БУ. Једини је Србин , члан Француске академије наука из области природних наука.
Како се звао овај чувени Србин?
Одговори

Претпоставио сам да је Валтазар ало некако си нису сложиле све коцкице. Smile

Другу недоумицу сам имао око имена Ивана Ђаје али он је одговор на треће питање.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Је ли његов син био др Часлав Ђаја, математичар?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 4 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним