Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Вероватно да Коларевића нико није надживео.
За бригаду је много тешко питање.
Одговори

Александар Милошевић и Радомир Петровић Кент?
Одговори

Види мене. ЈокКидањеКидање
Браво, Вуле.
Одговори

(28-03-2018, 10:32 PM)Вукашин Петковић Пише:  Александар Милошевић и Радомир Петровић Кент?

На њих сам и ја мислио али не мора да значи да је тачан одговор. Можда је неко и из ДЧД.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Из овог левачког села су били и један краљев и један комунистички премијер и један министар спољних послова и један армијски ђенерал, па чак и један познати убица. О ком селу је реч?
Одговори

Председник владе КЈ- Веља Вукићевић
Генерал ВКЈ- Илија Брашић
Убица Карађорђија - Никола Новаковић је тамо умро, што сам већ писао у квизу
Село Опарић- Левач.
Одговори

Тако је, да поменем и комунистичке кадрове, Десимира Јевтића и Живадина Јовановића. Изволи даље...
Одговори

Ајде једно лагано:
Зашто су студенти и професори БУ, штрајкачи и демонстранти из 1968. године, прогласили Капетан Мишино здање " Црвени универзитет Карл Маркс"?
Одговори

(29-03-2018, 12:31 AM)Бенито Пише:  Ајде једно лагано:
Зашто су студенти и професори БУ, штрајкачи и демонстранти из 1968. године, прогласили Капетан Мишино здање " Црвени универзитет Карл Маркс"?

Можда симболично јер је тамо некада била зграда београдског универзитета?

.............................................................................................

Ако одговор није тачан, не замери, хтео сам преко реда да поставим једно питање, па кад се одговори. Свакако ово твоје има предност. А оно би гласило : где је и кад ,први пут, поменута буна против Турака почетком 19. века. У ком селу, у чијој кући, зна ли неко ? Ту је иначе и донета одлука да се сазове скупштина у Орашцу.
Одговори

(29-03-2018, 12:31 AM)Бенито Пише:  Ајде једно лагано:
Зашто су студенти и професори БУ, штрајкачи и демонстранти из 1968. године, прогласили Капетан Мишино здање " Црвени универзитет Карл Маркс"?

Можда је то био потез да укину сећање на грађанску Србију и задужбинарство

(29-03-2018, 09:23 AM)ЈВуО-КГ Пише:  
(29-03-2018, 12:31 AM)Бенито Пише:  Ајде једно лагано:
Зашто су студенти и професори БУ, штрајкачи и демонстранти из 1968. године, прогласили Капетан Мишино здање " Црвени универзитет Карл Маркс"?

Можда симболично јер је тамо некада била зграда београдског универзитета?

.............................................................................................

Ако одговор није тачан, не замери, хтео сам преко реда да поставим једно питање, па кад се одговори. Свакако ово твоје има предност. А оно би гласило : где је и кад ,први пут, поменута буна против Турака почетком 19. века. У ком селу, у чијој кући, зна ли неко ? Ту је иначе и донета одлука да се сазове скупштина у Орашцу.

Мислим да је било на некој свадби код Савића, како се сећам. Ту је дошао Карађорђе са својим момцима. То је писао прота Матеја. Опет, нисам сигуран. Бенито ће знати
Одговори

(29-03-2018, 09:32 AM)Mitic Пише:  Мислим да је било на некој свадби код Савића, како се сећам. Ту је дошао Карађорђе са својим момцима. То је писао прота Матеја. Опет, нисам сигуран. Бенито ће знати

Није бато,близу си географски,али није тад.
Одговори

(26-03-2018, 11:03 PM)Милослав Самарџић Пише:  Да, од партизана. Први пут априла 1942, када је Рачићева Церска бригада заједно са локалним четницима опколила Францетићеву Црну легију у Хан-Пијеску. Са леђа их је напала Ударна група пролетерских бригада на челу са Кочом Поповићем. При повлачењу, био је одсечен Рачићев Коњички ескадрон, са око 100 четника - коњаника. Сви су изгинули, рањени, или заробљени, па поубијани.
Октобра 1943, Романијски партизански одред довео је ноћу бивше немачке легионаре, муслимане из Тузле, у управо основаној 27. партизанској дивизији, иза леђа Рачићевим јединицама на Романији (нападале су 1. усташку бригаду на Соколцу). Погинуло је такође око 100 четника, из Азбуковачке бригаде. Место где су сахрањени и данас се зове ''четничко гробље'', у селу, мислим да се зове Сијеринци, или Сјетлине, тако нешто.

Вјероватно се ради о селу Сијерци (нема Сијерници), Сјетлина (нема Сјетлине) је ипак даље и јужно према Јахорини. Некако ми је нелогично да су се могли наћи у Сјетлини приликом напада на Соколац.
Одговори

(28-03-2018, 10:13 PM)Перун Пише:  Како ствари стоје нико не зна за ,,подрумче”.

Који командант једног од корпуса је последњи преминуо?

Може исто питање и за бригаду.
У Врању је била команда четничке акције у периоду негде 1906-1908, када је шеф акције био мајор Вуловић, који је касније стрељан у Солунском процесу заједно са Аписом. Стеван Јовичић у књизи ''Витез с камером и пушком - Драгиша М. Стојадиновић'', описује Вуловића као бескрупулозног и уједно екстремно способног, дакле био је спреман на све и све је успевао на крајње свиреп начин, одступајући од четничке традиције. Зтао је ваљда и макнут. Испод његовог штаба било је ''врањско подрумче'', место тада познато по злу, на коме је испитивао заробљенике, и уопште кога је сматрао да треба испитати, уз свирепо мучење.
Одговори

На Солунском процесу
Сведоџбом сведока Василија Трбића, доказује се да је мајор Вуловић, Василија наговарао да уђе у њихово друштво и да треба да раде на извесним државним пословима, као и да очисте Србију од неваљалаца.
Тражи да се придруже сви који воле парче српске земље и да доврше дело од 29. маја 1903. године, наводећи да морају још једном у земљи запливати у крв и том приликом очистити земљу од неваљалаца.
Овај сведок сведочи, да је оптужени Вуловић говорио:
- Ми смо се преварили у данашњој Династији; Краљ Петар је добар човек, али је остарео, а оно што остаје иза њега, њима се не може дозволити да владају Србијом, иначе је Династија у опадању.
А кад му је Трбић казао, да имамо Престолонаследника Александра који врши краљевску власт, Вуловић је рекао:
- Па то и јесте највеће зло, што имамо њега, јер то је један опасан човек и са њим апослутно треба свршити.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 68 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним