Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Јесте то комунистичка визија нешто између Јована Бојовића и Јована Дерока.
Али, ајде да видимо на кога Брејв мисли.
Одговори

Образложио сам у питању да се односи на праву личност иако су у филмовима алудирали на многе, Баћовића, Јевђевића и сл. са другим именом. Да, тај из Ужичке републике (тамо се зове Коста Бараћ) је промакао да је позитиван, али "заведен" и могли су још понеког да покажу тако, не именом и презименом.
ЈВуО је био близу, код нас, да знам - нико, а одговор би био - Драган Сотировић у пољском документарни-играном филму "Дража, четник".
Одговори

Знао сам да је неко трик питање. Баја
Одговори

(10-11-2019, 12:20 AM)Бенито Пише:  Знао сам да је неко трик питање. Баја

Волио бих да гријешим, да има и код нас "добар" четнички командант, али мислим да ћемо се начекати. Извол'те даље ко хоће.
Одговори

Шта везује Николу Теслу и "народног хероја" Стевана Филиповића?
Одговори

(10-11-2019, 01:00 AM)Бенито Пише:  Шта везује Николу Теслу и "народног хероја" Стевана Филиповића?
Да није палио ону стару електрану код Ваљева?
Одговори

Сад ћу мало да вас изненадим.
Прво што везује Николу Теслу и народног хероја Стевана Филиповића су Уједињене нације. У холу УН у Њујорку налази се ( или се налазила) фотографија Николе Тесле, у његовој лабораторији на Менхетну. А и 60-их година прошлог века била је једна изложба посвећена "борби за слободу југословенских народа" где је на централном месту стајала фотографија Стевана Филиповића испод вешала. Ту изложбу прославио је, заправо, индијски председник Нехру који је тада клекао испред те фотографије.
Друго што везује Теслу и Филиповића су њихова два споменика, односно њихови аутори. Аутор споменика Николи Тесли у Београду, испред Електротехничког факултета, био је чувени хрватски вајар Франо Крнишић. На изради тог споменика асистирао му је вајар Војин Бакић. Војин Бакић је Србин из Бјеловара. Почетком рата усташе су одвеле четворицу његове рођене браће и погубиле их у Јадовну. У Загребу је ухапшен и Војин и следила му је иста судбина. Спасио га је његов професор и ментор Франо Крнишић. После изласка из затвора нашао му је и посао, да би га ослободио одласка у домобране. Војин Бакић је један од најталентованијих и најзначајнијих српских вајара 20 века. Није ни чудо што га Хрвати и данас својатају као свог, слично као и Теслу. Војин Бакић је аутор споменика револуције у Ваљеву, много познатијег као Споменик Стевану Филиповићу или Ваљевац. Управо са тим спомеником Бакић је унео нови стил у српско вајарство.
ПС Франо Крнишић је аутор и споменика Јосипу Брозу Титу у Ужицу, кога често помињемо.
Одговори

Ајде друго у вези вајара. Није Војин Бакић био једини српски вајар рођен на тлу на данашње Хрватске који је оставио велики уметнички траг на простору бивше Југославије. Али, овог великог вајара Хрвати ипак не својатају.
Који је то чувени вајар?
Одговори

(10-11-2019, 11:08 PM)Бенито Пише:  Ајде друго у вези вајара. Није Војин Бакић био једини српски вајар рођен на тлу на данашње Хрватске који је оставио велики уметнички траг на простору бивше Југославије. Али, овог великог вајара Хрвати ипак не својатају.
Који је то чувени вајар?
Тома Росандић ( Томазо Винћенцо) ( Сплит 1878- Сплит 1958).
Одговори

(11-11-2019, 04:27 PM)Бенито Пише:  
(10-11-2019, 11:08 PM)Бенито Пише:  Ајде друго у вези вајара. Није Војин Бакић био једини српски вајар рођен на тлу на данашње Хрватске који је оставио велики уметнички траг на простору бивше Југославије. Али, овог великог вајара Хрвати ипак не својатају.
Који је то чувени вајар?
Тома Росандић ( Томазо Винћенцо) ( Сплит 1878- Сплит 1958).

Помислио сам на њега. А који вајар је стриктно тражио да се на изложбама нагласи да је он по националности Србин?
Одговори

Петар Палавичини.
Мада мислим да их је било баш доста са тим захтевом.
А зашто су то тражили?
ПС нека ово и Брејвово питање буде и треће из триптиха.
Одговори

(11-11-2019, 07:11 PM)Бенито Пише:  Петар Палавичини.
Мада мислим да их је било баш доста са тим захтевом.
А зашто су то тражили?
ПС нека ово и Брејвово питање буде и треће из триптиха.

Ја сам мислио на Петра Лубарду. Петар је рођен у Љуботињу код Цетиња (родно мјесто Пека Дапчевића такође), оца су му убили партизани, био је некад краљев официр. Можда је један од разлога што су се тамо некада осјећали Србима већим од осталих. То ће дати одговор Бенито, разлог тачан не знам.
Оно што знам да у Љуботињу данас сви величају независност Црне Горе, славе 21. мај и 13. јул као највеће празнике. Наравно, 13 јул под фирмом КПЈ.
Одговори

(11-11-2019, 07:11 PM)Бенито Пише:  Петар Палавичини.
Мада мислим да их је било баш доста са тим захтевом.
А зашто су то тражили?
ПС нека ово и Брејвово питање буде и треће из триптиха.
Инсистирали су на представљању да су Срби због апсолутне доминације хрватских вајара са њиховим делима на тлу Србије и Југославије уопште. Очекује се да ће неко ускоро написати једну монографију о споменицима у Србији чији су аутори били хрватски вајари.
Уједно треба рећи да су Хрвати једино у области вајарства ( кипарства) остварили велике резултате у уметности. У свим другим областима науке и уметности они далеко заостају за суседним народима Србима и Мађарима, а о Италијанима да не говоримо.
Мада многи од њих то негирају, несумњиво је да је такав резултат постигнут умногоме због позиције и начина рада који је упражњавао Иван Мештровић.
Одговори

Како се зове српски официр који је први укорачио поново на тле Отаџбине као ослободилац после Албанске голготе?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 9 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним