Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(10-01-2021, 03:48 PM)Сарајево Пише:  Поштовани г. Самарџићу,

Желим да Вас замолим за помоћ, а везано за мог претка који је био наводно у командном кадру Млавског корпуса ЈВуО.
Ради се о свештенику из Сарајева Божини (Божидару) Минићу, родом из Колашина. По доласку из мисије сакупљања доказа о усташким злочинима у Сарајеву у периоду септембар 1941. - фебруар 1942., прикључује се Млавском корпусу и наводно обавља командне функције до краја рата. Спомиње се на више мјеста у неким свједочанствима људи из тог краја као нпр: „Од командног кадра који су помињали каменовски четници су: Синиша Оцокољић-Пазарац, командант за Источну Србију, Божа поп, био им је командир бригаде“.
Међутим, он се званично не помиње као дио командног кадра Малвског корпуса. Признајем, мало је чудно да свештено лице учествује у доношењу војних одлука.
За крај, напомињем да се ради о носиоцу ордена Светог Саве и Светом свештеномученику, јер је подлегао на испитивању од стране ОЗНЕ 1945. или 1946. године.
Да ли Ви знате нешто више о томе или да ме упутите на мјеста или пак документе које треба да истражујем? У Архиву Југославије и Србије сам завршио и нашао нешто докумената који ми нису пуно помогли.

Хвала вам унапријед.
Ако не зна Аца Гера, из Петровца на Млави, не зна нико, јавите му се:
acagerazivotic@gmail.com
Одговори

(03-01-2021, 10:16 PM)Мића Адмирал Пише:  
(03-01-2021, 12:08 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(03-01-2021, 12:24 AM)ПРОСВЕТАР Пише:  .
Сад одгледсмо филм, свака част Гос'н Самарџићу, многе детаље нисам знао а ове скраћене верзије су пун погодак.

Једно питање: У филму на почетку видимо и нашега старог пријатеља из Монтреала Душана ЂукНића, не Душана Ђукића, сина Ђенерала.

Међутим, покојни Душко је умро давно па ме интересује кад је филм снимљен и да ли су и остали сведоци још у животу или је филм састављен од ранијих сведочења?

Добри Душан Ђукнић је путовао често у Србију, желео да умре тамо али...смрт га задеси ипак у хладној Канади...шта'ш...
Сведочења смо сакупљали годинама, па онда доснимавали и монтирали. Интервју са Ђукнићем снимио је Влада Момчиловић негде 2005.
Да не знаш можда које године је Ђукнић преминуо и где?
И које је рођен и где?

Dušan Djuknic Dule Kacerac rodjen je u Belanovici.
Student Bgd univerziteta i član Omladinske sekcije SKK.
Umro 2012 u Kanadi, gde je radio težak fizički posao postavljanja mermera.

Праштајте не видех ово раније. Тачно Душан је из Белановице, рекох често је путовао тамо са жељом да умре у Србији. Сећам се причао ми једном на повртаку како је косио траву у родном селу, каже: "Била врућина и ја одједном падох. Ја заборавио кол'ко ми је година...ха, ха, ха".

Smile

Пред смрт су му уградили пејсер и на крају срце старог ратника није издржало, умро је у Монтреалу, граду у коме је живео мислим одкако је дошао у Канаду уз помоћ СНО. Имао је жену Канађанку и ћерку но њих није доводио у Цркву где је покојни Душан често рецитовао напамет на Дражин дан или приликом других свечаности, иначе био је код Драже омладинац из Штаба 501.

Да, бавио се постављањем керамичких плочица и мермера који је звао по старински "мрамор"! Био је јак и стамен човек и лично мислим да га је физички рад одржавао у животу. Сећам се киселио је одличан купус па после давао пријатељима јер овде у Канади ако Србин одма'купус не из'еде комшије се жале на мирис.

Толико кол'ко могу да се сетим.

Вјечнаја памјат драгом Душку Ђукнићу.

ПРОСВЕТАР, раб Божји и раденик на трудном воздвиженију Часног Крста и срушеног Стлпа Рашко-Сербскјаго.
СРБИН ИМА ПУТИНА ЗА БРАТА,
А ПУТИН ЈЕ ТАТА ОД САРМАТА,
ОД ЛОВЋЕНА ДО УРАЛА,
СВЕ СУ СТРАЖЕ ОД КИНЖАЛА,
ГРАДИЋЕМО НОВИ СЕВАСТОПОЉ,
ШТИТИЋЕ НАС БУЛАВА И ТОПОЉ!
Одговори

Да ли је било убијених усташа или домобрана на Кочевском рогу и Зиданом мосту? Или ту негдје?
Одговори

(13-01-2021, 01:19 AM)Романија Пише:  Да ли је било убијених усташа или домобрана на Кочевском рогу и Зиданом мосту? Или ту негдје?

Да. И Немаца, Белоруса, Италијана...
Одговори

Да ли је Раде Радић био члан КПЈ пре рата?
Одговори

(15-01-2021, 05:06 PM)Српска четничка команда Пише:  Да ли је Раде Радић био члан КПЈ пре рата?

Не би требало.
Одговори

(15-01-2021, 05:25 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(15-01-2021, 05:06 PM)Српска четничка команда Пише:  Да ли је Раде Радић био члан КПЈ пре рата?

Не би требало.

Jeste bio, više godina i bio je učesnik Vukovarskog kongresa.
Dvojica sinova mu stradali od ustaša . Unuk promenio prezime u Mitrov.
Одговори

ОК. А уочи рата не би требало да је био? Тј. после Обзнане? Тада је ваљда био само Мане Роквић?
Одговори

До Обзнане су били сви, односно скоро сви. А до Закона о заштити државе, већина. Када су им бољшевици отели странку у Вуковару, социјалисти и социјал-демократи нису напустили странку, због предстојећих избора. Али су се пасивизирали и само су номинално били чланови. То подразумева и најпознатије социјалисте попут Драгише Лапчевића и Живка Топаловића. Праћени њиховим примером, многи социјалисти су били чланови странке све до Закона о заштити државе.
Тако да се као прави комунисти-бољшевици могу прихватити само они који су били комунисти после доношења Закона о заштити државе, односно после августа 1921. године.
Немојте да мешате ствари.
Одговори

(16-01-2021, 12:00 PM)Милослав Самарџић Пише:  ОК. А уочи рата не би требало да је био? Тј. после Обзнане? Тада је ваљда био само Мане Роквић?

Najv je tako.
Ono što sam napisao je iz knjige Rade Radić istine i laži.
Одговори

Како вам се чини овај текст?
https://borisradakovic.com/2021/01/17/655/
Одговори

Одговори

(18-01-2021, 10:28 AM)Mitic Пише:  

Дуел са председником СКОЈ-а. А нисам ни знао да то још постоји...
Одговори

(18-01-2021, 12:57 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(18-01-2021, 10:28 AM)Mitic Пише:  

Дуел са председником СКОЈ-а. А нисам ни знао да то још постоји...
Чим сам видео морао сам да скокнем на форум, а игром случаја сам упознат са покретом и са Ђенићем. Један мој вршњак, ког сам упознао на кратко игром случаја је некакав "ћата" у том покрету, задужен за теренски рад (што се сведе на сликање са оним заставицама и транспарентима), конзумира тешке наркотике нема 40 кила, покрет се састоји од 80% пензионера којима је то разонода као пецање и пар њих студената филозофије залуђеника, и некако су игром случаја сви тешки наркомани.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 22 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним