Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(20-03-2014, 02:21 PM)Бенито Пише:  Зна ли неко нешто о четнику Тодору Кецману? Вероватно је био подофицир?

И још једно питање за Милослава:
У великом албуму- 4. том, на 97-ој страници, налази се фотографија једног четника која је потписана са " Брату и другу четнику равногорцу Пајић Јовану за трајну успомену-Александар Хајваз."
Да ли је Александар (Х)Ајваз припадао Горској Гарди? Зна ли се шта више о њему? Да ли му је брат Гојко Ајваз? итд.
Ко је Јован Пајић?

Да отројчим, мада ниједно питање нема везе са другим:
Када су тачно Американци престали да бомбардују изворе нафте у Румунији?
Или, прецизније, да ли су амерички бомбардери прелетали Србију после 20.октобра 1944. године?
1. Не знам. У Дрвару је био Никола Кецман.
2. Не знам, преписао сам текст са полеђине.
3. Нису. Совјети су заузели Плоешти негде крајем августа. Иначе то питање је замршено, била је линија докле смеју да иду совјетски,а докле амерички авиони, отприлике Љубљана - Сарајево - Скопље. Совјети нису дозвољавали да Американци бомбардују Немце у повлачењу из Грчке, на што су се они жалили. Циљ Совјета био је да ти Немци оду на Западни фронт, док је циљ Американаца, упркос оним жалбама, био да оду испред Совјета негде у Мађарској.
Одговори

(20-03-2014, 06:56 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(20-03-2014, 02:21 PM)Бенито Пише:  Када су тачно Американци престали да бомбардују изворе нафте у Румунији?
Или, прецизније, да ли су амерички бомбардери прелетали Србију после 20.октобра 1944. године?
3. Нису. Совјети су заузели Плоешти негде крајем августа. Иначе то питање је замршено, била је линија докле смеју да иду совјетски,а докле амерички авиони, отприлике Љубљана - Сарајево - Скопље. Совјети нису дозвољавали да Американци бомбардују Немце у повлачењу из Грчке, на што су се они жалили. Циљ Совјета био је да ти Немци оду на Западни фронт, док је циљ Американаца, упркос оним жалбама, био да оду испред Совјета негде у Мађарској.
Последње бомбардовање Румуније је било почетком септембра, мада то није био Плоешти.
Линија коју спомиње Самарџић се односила само на дејство авијације, а не и на надлетање. Пуно америчких авиона је принудно слетело код Совјета. Американци су смели да гађају Немце у повлачењу - ако су били 60км од Совјета.
И почетком 45-те су Американци гађали циљеве у Мађарској, Чехословачкој и Пољској. Ако погледаш линију од Фође до тих земаља видећеш да пролази близу, а како су им авиони ишли различитим путањама у одласку и повратку, није немогуће да јесу надлетали Србију. Понегде имају да се нађу ове руте.
За шта те тачно ово занима?
Одговори

Ватра, јел имате нешто ново о америчко-совјетским ваздушним борбама изнад Србије?
Одговори

(20-03-2014, 08:01 PM)Милослав Самарџић Пише:  Ватра, јел имате нешто ново о америчко-совјетским ваздушним борбама изнад Србије?
Немам. У документима које гледам и нема тих информација.
Иначе има једна нова информација - кад је Пилетић прешао у Румунију код Совјета, са њим је био један амерички пилот.
Одговори

Видим да овде има доста људи који се разумеју у оружје, па онда питање за њих и господина Самарџића - да ли је негде код нас за време рата употребљавана снајперска пушка? Пре свега ме занима да ли су четници имали у поседу исте?
Одговори

(20-03-2014, 10:58 PM)ватхра Пише:  
(20-03-2014, 08:01 PM)Милослав Самарџић Пише:  Ватра, јел имате нешто ново о америчко-совјетским ваздушним борбама изнад Србије?
Немам. У документима које гледам и нема тих информација.
Иначе има једна нова информација - кад је Пилетић прешао у Румунију код Совјета, са њим је био један амерички пилот.
Колико имена сада имате?
Одговори

(20-03-2014, 11:39 PM)Јаворац Пише:  Видим да овде има доста људи који се разумеју у оружје, па онда питање за њих и господина Самарџића - да ли је негде код нас за време рата употребљавана снајперска пушка? Пре свега ме занима да ли су четници имали у поседу исте?
Партизани су их имали много откад су почели да их снабдевају Британци и Американци, четници симболично.
Одговори

Откад сам добио изјаве евакуисаних авијатичара добио сам око 20 нових имена, углавном случајеви где су партизани истог дана преузели авијатичара од четника. Нека имена која сам имао раније сам исправио. За око пола имам опширнију изјаву. Укупно за сада имам око 520 имена авијатичара који су били у контакту са четницима.

Кад смо поменули тему, једно питање за вас. У књизи Ђујић и Дража, ратна преписка (ако је то тачан назив и ако се добро сећам) нисам запазио поруке о америчким пилотима. Нашао сам америчке поруке које тбрде да је било комуникације о томе, само нисам проверио како је ишло. Да ли је било говора о пилотима у њиховој радио вези?
Одговори

По кључним речима ''пилот'' и ''авијатичар'', пронашао сам ово (немам времена да прилагођавам фонт):

Vojvoda }uji' ]eneralu Dra/i, 17. januara 1944>
Na sektoru izme]u Srba i Drvara, na liniji fronta izme]u nas i partizana, prinudno je se spustio jedan ameri;ki lova;ki aparat radi kvara na motoru. Pilota su zarobili partizani, a na[i borci tragaju'i za wim spalili su avion da ga ne bi koristili 11. 317 AVII, :A, K-276, reg. br. 12\1.

Vojvoda }uji' ]eneralu Dra/i, 11. aprila 1944>
Partizani su kompletno odeveni, obuveni i naoru/ani od Engleza, koji im skoro svaki dan doturaju materijal sa transportnim avionima. Jedan takav kolos od aviona sa materijalom - sru[io se.
Sru[io se je i izgoreo na Kipnici, kota 1539, iznad vrela reke Cetine. Na[i su borci odmah prisko;ili na mesto katastrofe. Pet je avijati;ara izgorelo, dok su le[evi dvojice mrtvih izvu;eni iz vatre i sahraweni. Broj aviona, kao i imena avijati;ara, nije se moglo ustanoviti.
Jedna ameri;ka tvr]ava prisilno se spustila kod Medka blizu Gospi'a. Partizani su avion zapalili a avijati;are povezali i oterali u svoju komandu radi toga [to su se raspitivali za ]enerala Mihailovi'a. 374 i 375 AVII, :A, K-277, reg. br. 4\1.

}eneral Dra/a pukovniku dr Mladenu ?ujovi'u, 11. novembra 1944>
}uji' je u tako te[koj situaciji da je prekju;e po;eo da [aqe Americi i Engleskoj depe[e u kojima tra/i hitnu za[titu. Depe[e [aqe sa SOS i OSS. I mi smo sa na[im stanicama primili ove depe[e, u kojima se potpisuju dva ameri;ka avijati;ara koje su spasli }uji'evi odredi.416 Zbornik dokumenata iz zaostav[tine Mladena J. ?ujovi'a, 169-171.
Одговори

(19-03-2014, 04:11 PM)Громовник Пише:  
(13-03-2014, 10:53 PM)Милослав Самарџић Пише:  Поставили су моју биографију на Википедији:

https://sr.wikipedia.org/sr/Милослав_Самарџић

Први део је са нашег сајта, а то је писао Динчић, као рецензент. После тога следи:

''Контроверзе[уреди]
Милосав Самарџић заступа историјски ревизионизам и маргиналне теорије попут да су четници победили у бици на Неретви и да Никола Калабић није помогао Озни у хватању Драгољуба Михаиловића.''

За ревизинизам сам знао, али ово са ''маргиналним теоријама''... Smile

Опет вратише на старо. Молим Felixa да овде окачи измењени текст који је написао, да бих могао да га враћам на страницу Википедије по потреби.
Враћено...
Али са`ће опет комунисти да врате оно њихово...
Одговори

Послао сам Громовнику пп.

Иде Џиџа кроз планине
гони српске душманине,
издајице Русе, Немце,
крџалије љотићевце.
Одговори

Господине Самарџићу,молим Вас да ми одговорите шта се догодило са Милом Кнежевићем и његовом породицом из села Репушевићи у чијој је кући боравио генерал Дража Михаиловић после заробљавања генерала?
Одговори

Ништа. А у ту кућу је иначе довођен лажни Дража.
Одговори

Ја сам слушао казивање мештана из документарца РТС-а "Операција Добрун" у коме су посебно истакли да је народ "намирисао" злочиначку ОЗНУ када су дошли прерушени у четнике. Будимир Гајић је хтео дао их побије ко зечеве исто вече када су дошли али Дража није дао. Био је свестан да су то дошли агенти ОЗНЕ. По мени, то је била Дражина кључна грешка која га је коштала слободе и касније живота. Љутко
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 36 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним