Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

Па дај онда да видимо то.
Одговори

(18-12-2021, 07:09 PM)Војвода Бечејски Пише:  
(15-12-2021, 08:04 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(12-12-2021, 09:44 PM)Војвода Бечејски Пише:  Питање за Господина Самарџића.
Да ли можда знате да ли је било добровољаца из Бечеја,Бачке тополе и околних села, и да ли је био неки четник под презименом Драгославић(да је из наведене области)

Љотићеваца?
Не верујем, било је из Баната.
Нисам чуо.
Нисам се лепо изразио, мислио сам на четничке добровољце.

Нисам чуо. Четници су у Бачкој имали организацију и били су тамо до краја рата.
Одговори

[Слика: data:]
Одговори

Gospodine Samardziću.Danas sam pogledao intervju kod Marića gost mu je bio Draža Mihailović njegovom ocu je Čiča bio kum i dao mu je ime.On je rekao tokom intervjua da  su Branka i Gordanu Draža usvojio i da je Vojislav bio jedini njegov sin.Posle je rekao da mu je rekla Gordana 90 godina da ga ona ne zasluzuje za oca.I pričao je o zločinima Partizana najgadnijim metodama.Šta vi mislite o ovome.
Одговори

Ако може неко од форумаша да одговори, Милослав, Николај, Динчић, Бенито, Шарац, небитно...
Читам сада и чудим се, како је могуће да су корпуси у Србији нпр. Чегарски, имали драстично мање четника у односу на корпусе у Босни (Требавски, Романијски, Мајевички итд.)? Господин Динчић наводи да је Чегарски у просеку имао 500 активних четника, а максимално после мобилизације 3000. Па више је четника имала просечна бригада Требавског него читав Чегарски у просеку (Требавски 4300 четника по оружјем у октобру ). Мислим да су и Равногорски и Шумадијски појединачно имали мање али нисам сто посто сигуран.
Друго питање се односи на бројно стање по формацијама, тј. да ли је само за Расински важило да је вод 25, чета 50, а батаљони по 100 војника, или је то важило за све корпусе?
Одговори

(19-12-2021, 02:22 AM)Luka Milošev Пише:  Gospodine Samardziću.Danas sam pogledao intervju kod Marića gost mu je bio Draža Mihailović njegovom ocu je Čiča bio kum i dao mu je ime.On je rekao tokom intervjua da  su Branka i Gordanu Draža usvojio i da je Vojislav bio jedini njegov sin.Posle je rekao da mu je rekla Gordana 90 godina da ga ona ne zasluzuje za oca.I pričao je o zločinima Partizana najgadnijim metodama.Šta vi mislite o ovome.

Има овде доста о Дражиној биографији, укључујући и чланке о деци:
https://www.pogledi.rs/category/istorija...ihailovica
Одговори

(21-12-2021, 07:04 PM)Monarhist Пише:  Ако може неко од форумаша да одговори, Милослав, Николај, Динчић, Бенито, Шарац, небитно...
Читам сада и чудим се, како је могуће да су корпуси у Србији нпр. Чегарски, имали драстично мање четника у односу на корпусе у Босни (Требавски, Романијски, Мајевички итд.)?  Господин Динчић наводи да је Чегарски у просеку имао 500 активних четника, а максимално после мобилизације 3000. Па више је четника имала просечна бригада Требавског него читав Чегарски у просеку (Требавски 4300 четника по оружјем у октобру ). Мислим да су и Равногорски и Шумадијски појединачно имали мање али нисам сто посто сигуран.
Друго питање се односи на бројно стање по формацијама, тј. да ли је само за Расински важило да је вод 25, чета 50, а батаљони по 100 војника, или је то важило за све корпусе?
У првом реду - други град по величини у окупираној Србији (Ниш), снажан војни гарнизон, проходност путева у свим смеровима, а највише железничка пруга, која иде ка истоку - за Бугарску, даље у Турску, и ка југу - за Грчку. Тако да нису смели да гомилају огромну војску.
Одговори

[Слика: File:Germans_and_chetniks_in_Serbia_1944.jpg]
Одговори

Od koga je Rudnički korpus oslobodio Belanovicu.U kojim su borbama Partizani  imali najveće žrtve od Četnika.
Одговори

Нашао сам ово на Фејсбук објави једног релативно објективног историчара. Шта мислите? 
Када смо код митова у расправама симпатизера партизана и четника, ево један и од стране симпатизера четника (види претходну објаву о миту који користе симпатизери партизана), који сам скоро чуо, а то је да су у само два наврата четници скупа са Нијемцима или Италијанима водили борбе против партизана. Тих борби је било знатно више, а антикомунистичко расположење код четника било је јако и имало је упориште и у пријератном обрачуну Краљевине са комунизмом и терористичким акцијама комуниста и њиховом пропагандом. Ево неких примјера када су четници заједно са Нијемцима или Италијанима водили борбу против партизана (комуниста)

1. Италијани су 24. јануара 1941. године, с купа са четницима Мане Роквића, кренули из Босанског Петровца и сукобили се са партизанима у Меденом Пољу.

2. Почетком августа 1942. године, Нијемци су прешли преко четничке територије Мањаче и Змијања и уз помоић четника утврдили се у Ситници, одакле су наступали према Кључу.

3. Четници са Нијемцима и Хрватима учествују крајем августа и почетком септембра 1942. године у покушају Нијемаца и Хрвата да се пробију ка Мркоњић Граду и Кључу.

4. Једна група четника учествује у офанзиви на Грмеч, Кордун, Банију и Лику, кодног назива Вајс-1. Офанзива је почела 20. јануара 1943.

5. Остаци четника Васе Мијатовића учествовали су у завршној борби за Приједор 6/7. септембар 1944. године, а након уласка партизана у Приједор и потом у Љубију, Васини четници су се у једној великој групи Нијемаца, домобрана, усташа, муслиманских и хрватских усташких милиција, повлачили кроз борбу према Босанском Новом. 

Ето само 5 примјера, има их још. Да напоменем, само сам навео примјере који руше један мит, нисам улазио у детаље свих тих односа и околности, молим зато без усиљених коментара.
Одговори

Не знам шта је од овога тачно, али не знам шта је чудно што су се четници против непријатеља и то најгорег могућег. Заиста се четницима само може замјерити што се нису више борили против партизана, до потпуног уништења. Невјероватно је да се четницима замјера борба против партизана, који постоје да би уништили четнике и све оно за шта се четници боре. Невјероватно!
Одговори

https://www.google.com/url?sa=t&source=w...7MO3S5Nym_ Грачанички муслимани пишу. Има доста грешака као и увек. Милославе, коментар?
Одговори

Обратити пажњу на подругљиву критику књиге Миленка Максимовића.
Одговори

(26-12-2021, 11:20 AM)Антитоталитаран Пише:  Нашао сам ово на Фејсбук објави једног релативно објективног историчара. Шта мислите? 
Када смо код митова у расправама симпатизера партизана и четника, ево један и од стране симпатизера четника (види претходну објаву о миту који користе симпатизери партизана), који сам скоро чуо, а то је да су у само два наврата четници скупа са Нијемцима или Италијанима водили борбе против партизана. Тих борби је било знатно више, а антикомунистичко расположење код четника било је јако и имало је упориште и у пријератном обрачуну Краљевине са комунизмом и терористичким акцијама комуниста и њиховом пропагандом. Ево неких примјера када су четници заједно са Нијемцима или Италијанима водили борбу против партизана (комуниста)

1. Италијани су 24. јануара 1941. године, с купа са четницима Мане Роквића, кренули из Босанског Петровца и сукобили се са партизанима у Меденом Пољу.

2. Почетком августа 1942. године, Нијемци су прешли преко четничке територије Мањаче и Змијања и уз помоић четника утврдили се у Ситници, одакле су наступали према Кључу.

3. Четници са Нијемцима и Хрватима учествују крајем августа и почетком септембра 1942. године у покушају Нијемаца и Хрвата да се пробију ка Мркоњић Граду и Кључу.

4. Једна група четника учествује у офанзиви на Грмеч, Кордун, Банију и Лику, кодног назива Вајс-1. Офанзива је почела 20. јануара 1943.

5. Остаци четника Васе Мијатовића учествовали су у завршној борби за Приједор 6/7. септембар 1944. године, а након уласка партизана у Приједор и потом у Љубију, Васини четници су се у једној великој групи Нијемаца, домобрана, усташа, муслиманских и хрватских усташких милиција, повлачили кроз борбу према Босанском Новом. 

Ето само 5 примјера, има их још. Да напоменем, само сам навео примјере који руше један мит, нисам улазио у детаље свих тих односа и околности, молим зато без усиљених коментара.

Нисам чуо тај мит, али описао сам карактеристичне примере у књигама Дража 1-5. Четници су користили тактику легализације и долазило је до много примера да су заједно са Италијанима нарочито, или са Немцима. 
Од примера који се овде помињу, у Операцији ''Вајс'' циљ четника био је да уђу што дубље у ''Бихаћку републику'' и спасу народ. Пошто су знали да Тито бежи са главнином партизана, да је део партизана отказао послушност и остао да брани народ (на Грмечу), да Тито нешто петља са усташама и да усташе иду да поубијају народ, као што је био случај на Козари.
С друге стране, нема примера да су се четници раме уз раме борили заједно са усташама против партизана, а има обратних примера.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 5 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним