Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(10-10-2014, 12:25 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(10-10-2014, 12:04 AM)Романија1 Пише:  Да ли је било Срба у Вермахту?
Мислиш, сем љотићеваца? Они су били у саставу Вермахта?

Мислио сам да ли их је било у регуларној војсци, заједно са Швабама (као што су Хрвати били на Источном фронту). Занима ме јер сам чуо да Недић није допуштао Србима да иду на фронт са Нијемцима раме уз раме (а свакако да би неколицина хтјела да оде)
Не вјерујем да су љотићевци били у саставу Вермахта, исто као и усташе и домобрани.
Одговори

Немци нису желели Србе у Вермахту, поготово не на Источном фронту. Љотићевци су ваљда тек током повлачења из Србије заједно са Немцима формално постали део SS.

Удар нађе искру у камену / без њега би у кам очајала!
Одговори

(10-10-2014, 08:32 AM)Vlad Alekš Пише:  Gospodine Samardžiću, da li ste možda čitali knjigu Crveni i beli od Alekseja Timofejeva? Knjiga je o Jugoslovensko-Sovjetskim odnosima i o ulozi Rusa na teritoriji kraljevine Jugoslavije u toku II svetskog rata. Ako jeste, da li je preporučujete?
Ту нисам, читао сам претходну на исту тему. Има доста података и у том смислу је препоручујем, али видљива је ауторова припадност црвенима, која утиче на закључке и уопште на поставку.
Одговори

(10-10-2014, 04:14 PM)Романија1 Пише:  
(10-10-2014, 12:25 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(10-10-2014, 12:04 AM)Романија1 Пише:  Да ли је било Срба у Вермахту?
Мислиш, сем љотићеваца? Они су били у саставу Вермахта?

Мислио сам да ли их је било у регуларној војсци, заједно са Швабама (као што су Хрвати били на Источном фронту). Занима ме јер сам чуо да Недић није допуштао Србима да иду на фронт са Нијемцима раме уз раме (а свакако да би неколицина хтјела да оде)
Не вјерујем да су љотићевци били у саставу Вермахта, исто као и усташе и домобрани.
Љотићевске јединице су сигурно биле у саставу немачких дивизија, дакле дивизија Вермахта.
Одговори

(10-10-2014, 05:22 PM)Громовник Пише:  Немци нису желели Србе у Вермахту, поготово не на Источном фронту. Љотићевци су ваљда тек током повлачења из Србије заједно са Немцима формално постали део SS.
Да, тада су били у саставу СС-а, а док су били овде, били су под командом Вермахта.
Немци нису тражили ни од којих Срба да иду на Источни фронт, нису били толико луди.
А чуо сам за то ''Недић није дао...'' Јел си наишао на неки поуздан траг за ту тврдњу?
Одговори

(10-10-2014, 06:19 PM)Милослав Самарџић Пише:  А чуо сам за то ''Недић није дао...'' Јел си наишао на неки поуздан траг за ту тврдњу?


Сад се сјетих - у уџбенику средње школе за историју - имам га у кући.
...С једне стране, као генерал, није смео да прихвати место које су му Немци понудили... С друге стране, успео је да обезбеди храну за 500 000 избеглица из НДХ и КиМ... Такође је збринуто и неколико хиљада Словенаца. Основни циљ Недићеве владе је био мир у Србији, спречавање доделе српских територија Бугарској, избегавање репресалија окупатора (!), спречавање одласка Срба на Источни фронт и борба против комуниста..

Занимљиво је да о Дражи кажу да је сарадник окупатора а о Ђуришићу све најљепше (побјегао из 2 логора, наставио борбу све до смрти)

Такође је занимљиво је да као извор користе и Звонкову књигу "Сећање из рата"
Одговори

У том уџбенику се некритички преноси љотићевска пропаганда, поред комунистичке. Тј. то није доказ.
Одговори

(10-10-2014, 06:19 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(10-10-2014, 05:22 PM)Громовник Пише:  Немци нису желели Србе у Вермахту, поготово не на Источном фронту. Љотићевци су ваљда тек током повлачења из Србије заједно са Немцима формално постали део SS.
Да, тада су били у саставу СС-а, а док су били овде, били су под командом Вермахта.
Немци нису тражили ни од којих Срба да иду на Источни фронт, нису били толико луди.
А чуо сам за то ''Недић није дао...'' Јел си наишао на неки поуздан траг за ту тврдњу?

Мислослав је у праву, прво су били под командом Берхмахта а по повлачењу су тек прешли у састав СС-а. О томе има и довољно писаних трагова на немачком језику, што у документима Вермахта, што у књигама о другом светском рату. Мени и даље није јасно, како и зашто се почело са глорификацијом љотићеваца у Србији.
Одговори

Има више разлога.
Прво, њихова прича о четницима је у основи иста као комунистичка, па су је (нео)комунисти лако прихваитли. Док је четничка прича 100% супротна.
Друго, и једна и друга идеологија су тоталитарне.
Треће, одавно су власти у Србији поново квислиншке, итд.
Одговори

(13-10-2014, 01:14 AM)Милослав Самарџић Пише:  Има више разлога.
Прво, њихова прича о четницима је у основи иста као комунистичка, па су је (нео)комунисти лако прихваитли. Док је четничка прича 100% супротна.
Друго, и једна и друга идеологија су тоталитарне.
Треће, одавно су власти у Србији поново квислиншке, итд.

Браво, слажем се у потпуности. Чуди ме да нико не примећује блискост тих идеологија. С обзиром да сам се током студија научно бавио тоталитаризму, као појави 20. века, знам да су комунизам и фашизам (касније национа-социјализам) једно те исто.
Одговори

(13-10-2014, 11:57 AM)Равногорац Пише:  знам да су комунизам и фашизам (касније национа-социјализам) једно те исто.

Кидање

А јес' оно, чисто се зову другачије и били су уперени један против другог из небитних разлога Smile

Удар нађе искру у камену / без њега би у кам очајала!
Одговори

(13-10-2014, 01:14 AM)Милослав Самарџић Пише:  Има више разлога.
Прво, њихова прича о четницима је у основи иста као комунистичка, па су је (нео)комунисти лако прихваитли. Док је четничка прича 100% супротна.
Друго, и једна и друга идеологија су тоталитарне.
Треће, одавно су власти у Србији поново квислиншке, итд.

Evo da se nadovežem na temu. Čuo sam priču kako je u "logoru za prevaspitavanje" u Smederevskoj Palanci bio Milo Dor. On je otišao tamo kao SKOJ-evac, da bi u jednom trenutku, nakon teoretske obrade, postao Ljotićevac. Tada je rekao: "Pa vi ste isto što i komunisti, sa tom razlikom što vi na čelu imate kralja".
Ne znam kakve je stavove Milo Dor zastupao kasnije, nemam poverenja u ove silne tekstove po internetu. Tvrdi se da je umro u Beču kao Socijaldemokrata. Što je po Ivanu Iljinu treća totalitarna ideologija na ovome našem svetu.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Национални социјализам - нацизам. Социјалдемократска радничка партија Немачке - тако се звала Хитлерова партија, застава је била црвена, говоре је почињао са ''Другарице и другови''...
Интернационални социјализам - комунизам...
Одговори

Jeste, to (komunizam-nacional socijalizam) ti je otprilike ideološki isto, braća su to, a kad se braća raziđu ili zavade onda se gone do istrebljenja.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 17 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним