Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

Тренутно је читам. Потрудићу се, али не обећавам да ће бити ускоро. Морао бих да одвојим доста времена у континуитету, а тренутно сам баш у обавезама.

Мислим да је генерална замерка што по њему радите исто што и комунистички историчари, само у супротном смеру. Али, то је сувише уопштено, видећемо да ли у раду то може да поткрепи.

Интересантна је замерка што сте етничко-религиозном сукобу приступили површно без намере да пронађете и анализираате корене тих сукоба. Интересантно је због тога, а делимично се види и по списку литературе и по уводном делу, што ми се чини да је здраво за готово примио причу о предратној српској хегемонији других народа. У једном делу муслиманско - српски конфликт објашњава као последицу предратне аграрне реформе, којом је, наводно, муслиманима одузета квалитетна земља у корист Срба.

Али, видећемо...

П.С. Да, овде сам се помагао Гуглом, уз неопходне корекције, да не морам све да куцам : )
Одговори

(29-09-2013, 02:32 AM)Милослав Самарџић Пише:  Изненадио сам се колико су нам супротна гледишта. Он све гледа очима западне пропаганде и покушава да направи шему: четници (Срби) ратни злочинци у Другом светском рату, па онда четници (Срби) ратни злочинци 1991-1995.
Ма шта да му кажем - не уважава...
И онај је такође инсистирао на Мољевићевом спису ''Хомогена Србија'', мада је то један приватни спис, писан у афекту због геноцида, и на крају крајева у њему уопште и не пише то што они тврде.
Пишем критички приказ једне књиге о томе, кад завршим отворићу тему.
Одговори

(29-09-2013, 03:08 AM)Chicot Пише:  Тренутно је читам. Потрудићу се, али не обећавам да ће бити ускоро. Морао бих да одвојим доста времена у континуитету, а тренутно сам баш у обавезама.

Мислим да је генерална замерка што по њему радите исто што и комунистички историчари, само у супротном смеру. Али, то је сувише уопштено, видећемо да ли у раду то може да поткрепи.

Интересантна је замерка што сте етничко-религиозном сукобу приступили површно без намере да пронађете и анализираате корене тих сукоба. Интересантно је због тога, а делимично се види и по списку литературе и по уводном делу, што ми се чини да је здраво за готово примио причу о предратној српској хегемонији других народа. У једном делу муслиманско - српски конфликт објашњава као последицу предратне аграрне реформе, којом је, наводно, муслиманима одузета квалитетна земља у корист Срба.

Али, видећемо...

П.С. Да, овде сам се помагао Гуглом, уз неопходне корекције, да не морам све да куцам : )
То ми је замерио и Немац Холм Зундхаусен (исто само обрнуто...), али није поткрепио.
Не знам како је могуће прогласити површним приступ муслиманском питању, кад се анализа почне чак од 1468. године:
http://www.pogledi.rs/muslimani-u-cetnicima/
Посебно скрећем пажњу на фусноту бр. 1 у овом мом раду, која гласи:
1 Фалсификовање титуле Твртка Првог иначе је опште прихваћено у историји. Вероватно први пут појавило се у “Историји Срба“ Константина Јиричека. Користећи оригиналну предвуковску српску ћирилицу, којом се Твртко потписивао, Јиричек тај потпис и цитира привидно у оригиналу: “Стефан Твртко в Христа бога краљ Србљем, Босне и Приморију“. (К. Јиричек, Историја Срба, први том, 320.) Ово је, дакле, само привидно оригинални цитат, јер у оригиналу нема зареза – у средњевековном правопису нису се користили зарези – који, сем што ствара граматички неисправну реченицу, мења њен смисао. Исто као и Твртко потписивали су се и његови наследници. Сви су најпре саопштавали којим народом владају (“краљ Србљем“, односно “краљ Србима“, или, у духу савременог језика, “краљ Срба“), а потом су додавали области којима су владали. Примера ради, ово је потпис Твртка Другог, према повељи Дубровчанима из 1433. године: “Ми господин Стефан Твртко Твртковић по милости Господа бога краљ Срба Босне Приморија и Хумске земље“. (Факсимили оригиналних повеља могу се наћи на Интернету, на пример: www.pogledi.rs/istorija/srpska bosna.) Нова историја Бошњака одрекла се тврдње аустроугарске историје да Османлије с оне стране Дрине нису затекле хришћане, већ богумиле, свакако зао јер је то немогуће доказати.
Одговори

(29-09-2013, 08:16 AM)Николај Пише:  
(29-09-2013, 02:32 AM)Милослав Самарџић Пише:  Изненадио сам се колико су нам супротна гледишта. Он све гледа очима западне пропаганде и покушава да направи шему: четници (Срби) ратни злочинци у Другом светском рату, па онда четници (Срби) ратни злочинци 1991-1995.
Ма шта да му кажем - не уважава...
И онај је такође инсистирао на Мољевићевом спису ''Хомогена Србија'', мада је то један приватни спис, писан у афекту због геноцида, и на крају крајева у њему уопште и не пише то што они тврде.
Пишем критички приказ једне књиге о томе, кад завршим отворићу тему.
Захваљујем!
Одговори

[Слика: TvrtkoPotpis.jpg]

Потписивао се Србљем и Босни и Приморја.

„Грађанска“ демократија отуда нуди избор свега и свачега, али себе а приори изузима од тог правила; она не допушта могућност избора између ње и ма ког алтернативног концепта.

[Слика: traktor.gif]
Одговори

Ја се чудим, одакле ме сад мрзи и неки индијанац, кад оно Шико.
Нема везе, индијанци волу да једу мрмоте...

Издвојио сам и чак подебљао, неке довољне елементе новопеченог доктора из канаде. Тамо је бити историчар заиста лакхо, ево доказа:

(29-09-2013, 12:55 AM)Chicot Пише:  ...
Самарџићева енергија и књижевни израз су изузетни, али је евидентно да он није професионални историчар.
...
Постоји неколико проблема са методологијом.
Главни проблем је евидентан у свим његовим делима - јасно је да он покушава да докаже унапред замишљен појам радије него да дозволи доказ да говори сам за себе.
...
Мора се признати, Самарџић се ослања на примарне изворе. Већина њих се налази у Институту за војну историју у Београду, главно складиште за све документе Другог светског рата који су преживели рат из бивше Југославије
...
Међутим, закључак Самарџића да четници нису били колаборационисти већ да су активно учествовали у борби против Немаца и Усташа (за заштиту и освету српских цивила) је једнострана. Иронично, то је подједнако пристрасан као комунистичка историографија коју Самарџић толико жели да оспори.
...
Потенцијално, књига је изузетно вредна за коришћење раније недоступних архивских извора.
...
Упркос овим методолошким недостацима и предрасудама, Самарџићев рад је користан за Моју теза на више начина.
...
Питање отпора и сарадње, иако занимљиво, није примарни фокус мога Студија, улога четника у етно сукобима, међутим, јесте.
...
Самарџић посматра четничку улогу у етничком сукобу са Хрватима, муслиманима и Албанцима, као нешто природно, четнички српски националистички став као нешто позитивно. Ипак он не покушава да анализира дубље узроке самог етничког сукоба, нити да тражи и објасни четничку трансформацију из југословенског покрета отпора у српску националну организацију.
...
"Борба четника против Немаца.." је још кориснија, јер
Самарџић је издвојио све забележене случајеве у којима су четници директно ангажоване у етничком рат. Пошто су ове две књиге су засноване скоро искључиво на архивским изворима,
...

Ово су све гомиле глупости (да будем ЈАКО, али баш ЈАКО благ).
А нема потребе ни да се доказује ишта, па ни да се тура прст у измет, окуси и каже: "Да итс измет - реалу гоод (свињски) измет!"

Мислим да читање оваквих титових песмица нема НИКАКВОГ смисла.

Зато саветујем Милославу да не губи време са овим. Боље утрошити време на: пецање, кување ручка, усисавање соба, пијење вина, итд...

Поздрав и хвала Цхицоту на преводу!
Одговори

Пише ми један сарадник из емиграције о овом раду:
Суштина је да су четници од југословенског прерасли у искључиво српски покрет, због чега су савезници преусмерили подршку на партизане. За то криви учешће у међунационалном сукобу у НДХ.
А један од рецензената му је Џон Фајн са Мичиген универзитета, иначе промотер тезе о Босни као мултиетничкој утопији.
Можда је имао добре намере, али му је закључак у суштини да су Срби сами криви што им је зајахао Броз.
Одговори

(29-09-2013, 02:25 PM)Милослав Самарџић Пише:  ...
Можда је имао добре намере, али му је закључак у суштини да су Срби сами криви што им је зајахао Броз.

Требао је пре писања, да тура мање белог праха у нос.
Ма...
Одговори

Цитат:Ја се чудим, одакле ме сад мрзи и неки индијанац, кад оно Шико.
Нема везе, индијанци волу да једу мрмоте...

Боро, ја се чудим на основу чега си се ти осетио прозваним да пишеш ово, а поготову што ми импутираш овакве емоције.. Smile
Није ми јасно како можеш да судиш о књизи (или о некоме) а да је ниси ни прочитао?
Одговори

Бора све може. Он ти је нешто као Чак Норис Кез

Удар нађе искру у камену / без њега би у кам очајала!
Одговори

(29-09-2013, 05:49 PM)Chicot Пише:  ...
Боро, ја се чудим на основу чега си се ти осетио прозваним да пишеш ово, а поготову што ми импутираш овакве емоције.. Smile
Није ми јасно како можеш да судиш о књизи (или о некоме) а да је ниси ни прочитао?

Па са неке теме, где си ме лепо начастио: паметан, леп, итд...
Импутирам ти емоције?
Такви то немају.

Па види овако, ону "књигу" од овог горе, ја не морам да читам уопште. Био сам близак са баба Ванглом, па очас посла провидим ствари...

Када сам био мали, савршено сам знао марксизам, лењинизам, титоизам, социјализам увек имао 5, или 10. А да то УОПШТЕ читао нисам. Чак сам се и кладио око тога...

Да не говорим како само предвиђам поступке демократа и тог соја, јер све је то ИСТО.

Ствар је у познавању функционисања болесног мозга, такве испратиш помоћу (познатих) жеља и апсолутно знаш до у микрон, шта ће када рећи (наравно само у своју "корист"). Све је то врло просто, поготову ако ти је понекад и живот зависио од тих "надприродних" могућности.

Тако и онај, што је ОНО написао горе. Отворен је као књига, па нема УОПШТЕ потребе да се чита, оно што ЈЕДИНО онакав може и написати. Уз мало труда написао бих истоветну као он, али што трошити време на глупости?

Човек је празна љуштура и писаће само ПОТРЕБНО, оно што ће неко платити, или га убити (оборити на испиту...), ако напише супротно.

Па кад би се човек задржао над сваком баром да пије воде, елем би се разболео брзо, елем се никада не би напио. Вода се пије (као коњ), само са чистог извора.

Ала Милослав одговара на питања!?!
Само тако... дал има места уопште...?
Одговори

У ствари, примедба је била на непознавању матерњег језика а не на личној основи. Штета што добро памћење не користиш да извучеш неку поуку.
Примедба се односила и на то што пишеш бесмислице и контрадикције. Пример је твој горњи пост у коме "те мрзи индијанац који нема емоције"

Поред тога што ништа није тачно од овога што си изнео, поново те питам: какве ти везе имаш са горњим текстом упућеном Милославу?
Одговори

(29-09-2013, 11:09 PM)Chicot Пише:  1 - У ствари, примедба је била на непознавању матерњег језика а не на личној основи. Штета што добро памћење не користиш да извучеш неку поуку.

2 - Примедба се односила и на то што пишеш бесмислице и контрадикције. Пример је твој горњи пост у коме "те мрзи индијанац који нема емоције"

3 - Поред тога што ништа није тачно од овога што си изнео, поново те питам: какве ти везе имаш са горњим текстом упућеном Милославу?

1) - Ти да познајеш Српски, или било који други језик у довољној мери, схватио би да постоји уметнички начин изражавања. Кад сам тврдио да имам добро памћење? Квалификације нису поуке, итд...

2) - Опет квалификације и опет због непознавања песништва у Срба.

3) - Опет исто. Знате Ви индијанче, ја да сам индијанац, па ми неко опсује брата, ја одмах употребим песничке квалитете (ако нема томахавка). Тако куј ги псује на индијанци, ст..ају му ги мајци. А исто тако и Срби. Па неки ЛГБТ фићфирић из канаде, ће да врши нужду по Србима и нема зеве? Можда индијанцу, ја сам ипак неки Србин.

4) - Из горња три примера, види се само пување и пување, а све без пасуља. Дугим речима љуштура! А поједене шкољке, не заслужују разговор, јер само знају да зину и дувају ваздух, који им ветрови удувавају, значи праве ехо.

Хах, колико памети!
А када сте ме Ви први пут питали ишта?

Наравно да ме одговор неинтересује...
Одговори

Општина Власеница на Википедији. Обратите пажњу како се третирају четници а како партизани:

Цитат:Становници појединих села су напуштали своја села и тражили уточиште у оближњим шумама, гдје су мушкарци масовно приступали устаничким јединицама. Српска војска имала је много присталица у подручју према Романији, а партизански покрет је био прихваћен у сусједним Шековићима.

Власеница
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 21 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним