Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

Извини Вукашине, тек сам накнадно прочитао текст. Могу рећи само да родослов не може овако да изгледа ( ни годишта, ни повезаности јасне...). Сад тек ништа није јасно.Тужан
Или није из њихове фамилије овај са Црнокосе (што чисто сумњам) или су га некако сакрили ( а с обзиром да имају врхунски ПР, не би ме чудило).
Одговори

(04-03-2015, 04:35 PM)Vlad Alekš Пише:  Видим да сте написали текст о железари у Смедереву. Тражио сам податак када је железара изграђена, али нисам баш био успешан. Да ли знате када је изграђена и шта је било на том месту пре изградње, под условом да су је комунисти направили, разуме се.

(камен темељац је постављен 1964, а погони су пуштани у рад између 1971. и 1979).

Железара Смедерево је основана још 1913. године, под именом САРТИД, што значи Српско акционарско рударско топионичко индустријско друштво. Фабрика је нормално пословала до Другог светског рата, па чак и касније, све док није измештена на садашњу локацију и повећана преко 20 пута.

П.С.
Дакле од 1964. је почело премештање, била је мислим на Дунаву, а премештена у воћњаке.
Одговори

Железара Смедрево је основана још 1913 год. и налазила се на уласку у град из правца Београда,а име је било САРТИД.Није то била класична железара,каква је данас,више је била као ливница и производња разних оруђа од метала.После другог светског рата и доласка највећег зла у историји Србије на власт,почели су планови за изградњу индустријског гиганта,који ће уништити Смедерево.Чувен је виц о тиме када се тито возио бродом поред Смедерева и питао "другове"око њега шта успева у Смедереву?"Другови" стидљиво рекоше грожђе,а тито А гвожђе,зидај железару!Тако ми добисмо муку,а у Смедерево се због железаре населио народ из целе шугославије и укисели нам и уништи грожђе.
На месту данашње железаре биле су ливаде и пашњаци и пролазила је једна лепа река Језава,коју тада због железаре пресекоше и уништише и направише ову грдосију.Иначе је садашња железара око 5 км од центра града,али са друге стране у односу на САРТИД.Прве куће су на само пар метара од фабрике и њихови црепови имају спечифичну боју у односу на нормалне црепове кућа,због угљене и графитне прашине која излази из погона.Због тога је и број малигних болести после Панчева,највећи у Смедереву.
Место где је настао САРТИД,звали смо стара железара и ту је био смештен СПИН,као неки погон железаре који је углавном запошљавао инвалиде,а ту је и био смештен и некакав институт за испитивање и технологију метала.
Све у свему,комунистичко зло које ће једног дана надам се бити сравњено са земљом и заувек отићи у историју.

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

Ево, мало се потрудих па и пронађох нешто. Не знам ауторе, али текст ми делује добро на површно читање.

http://industrijskisindikat.org/userfile...-2013_.pdf

(04-03-2015, 08:04 PM)смедерево Пише:  Чувен је виц о тиме када се тито возио бродом поред Смедерева и питао "другове"око њега шта успева у Смедереву?"Другови" стидљиво рекоше грожђе,а тито А гвожђе,зидај железару!

У тексту на горњем линку постоји објашњење и за тај "виц". Не знам колико је тачно.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(04-03-2015, 01:20 AM)Милослав Самарџић Пише:  Јел ово ОК:

716-717. Милија Цветић и Милун Милутиновић из Гунцата. Партизанска Шеста босанска (муслиманска) бригада мобилисала је у Гружи све младиће које је ухватила. Младићи су већином били малолетни, без војне обуке, а неки нису ни били способни за војску. Партизани су их одмах терали у прве редове, пред немачке митраљезе, тако да је већина изгинула после неколико дана. Према сређеним подацима, из 32 гружанска села на овај начин је убијено 229 младића. (У Гружи има преко 80 села.) Милија Цветић и Милун Милутиновић током рата били су четници, па су као искусни борци преживели све борбе. Зато су партизани Милутиновића убили пуцајући му у леђа, а Цветића под непознатим околностима у Дугој Реси код Загреба.

871-872. Милорад и Милисав Цветић из Гунцата. Народни срески суд за срез Гружански, одлуком Д. бр. 11/46, утврдио је да ''народни непријатељи'' браћа Цветићи немају имовину која би им се могла конфисковати. Према изјави Милутина Вуловића из Гунцата, аутору, Милорад и Милисав се нису вратили из Босне.

Сви четници Цветићи из Гунцата -
рођ. браћа са ср.сл. Ј. - рез.пор. МИОДРАГ МИДО, МИЛИСАВ, ЖИВОТА и МИЛОВАН. О њима сам написао јуче.
рођ. браћа са ср.сл. Т. - ЖИВОТА, током рата заробљен од љотићеваца и убијен у покушају бекства у Лађевцима. АЛЕКСАНДАР ЛЕСА, четовођа села 1944, судбина ? ЖИВАДИН, заробљен као тифусар у Босни и стрељан у Бања Луци, 1945.
МИЛУТИН, ср.сл. И, нестао у Босни, 1945.
МИЛОРАД, ср.сл. В, одступао за Босну, преживео рат.
МИЛАН, ср.сл. Ђ, команд. села, судбина ?
СТАНИМИР, ср.сл. И, команд. села, судбина ?
МИЛИЈА, ср.сл. Б, мобилисан у партизане, убијен-погинуо код Дуге Ресе, као и Милун Милутиновић.
Као извор, поред Ћировићевих књига, користио сам - Монографију села Гунцати и Жуне -
Не бих се пуно поуздао на чика Вулета, али да ту пуно не ширим причу.
Када смо код овог села, најв. чин је имао БОГИЋ БЕЧАНОВИЋ. Био је санит. официр и управник четн. болнице у Честину, 1944. Извршио самоубиство, са женом Надом у Босни, 1945.
Одговори

Сећам се да је фудбалски клуб из Смедерева носио име "Сартид 1913". Може ли мало више о том клубу и његовом имену? Од када носи то име...?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(04-03-2015, 08:29 PM)Зоран Недељковић Пише:  
(04-03-2015, 01:20 AM)Милослав Самарџић Пише:  Јел ово ОК:

716-717. Милија Цветић и Милун Милутиновић из Гунцата. Партизанска Шеста босанска (муслиманска) бригада мобилисала је у Гружи све младиће које је ухватила. Младићи су већином били малолетни, без војне обуке, а неки нису ни били способни за војску. Партизани су их одмах терали у прве редове, пред немачке митраљезе, тако да је већина изгинула после неколико дана. Према сређеним подацима, из 32 гружанска села на овај начин је убијено 229 младића. (У Гружи има преко 80 села.) Милија Цветић и Милун Милутиновић током рата били су четници, па су као искусни борци преживели све борбе. Зато су партизани Милутиновића убили пуцајући му у леђа, а Цветића под непознатим околностима у Дугој Реси код Загреба.

871-872. Милорад и Милисав Цветић из Гунцата. Народни срески суд за срез Гружански, одлуком Д. бр. 11/46, утврдио је да ''народни непријатељи'' браћа Цветићи немају имовину која би им се могла конфисковати. Према изјави Милутина Вуловића из Гунцата, аутору, Милорад и Милисав се нису вратили из Босне.

Сви четници Цветићи из Гунцата -
рођ. браћа са ср.сл. Ј. - рез.пор. МИОДРАГ МИДО, МИЛИСАВ, ЖИВОТА и МИЛОВАН. О њима сам написао јуче.
рођ. браћа са ср.сл. Т. - ЖИВОТА, током рата заробљен од љотићеваца и убијен у покушају бекства у Лађевцима. АЛЕКСАНДАР ЛЕСА, четовођа села 1944, судбина ? ЖИВАДИН, заробљен као тифусар у Босни и стрељан у Бања Луци, 1945.
МИЛУТИН, ср.сл. И, нестао у Босни, 1945.
МИЛОРАД, ср.сл. В, одступао за Босну, преживео рат.
МИЛАН, ср.сл. Ђ, команд. села, судбина ?
СТАНИМИР, ср.сл. И, команд. села, судбина ?
МИЛИЈА, ср.сл. Б, мобилисан у партизане, убијен-погинуо код Дуге Ресе, као и Милун Милутиновић.
Као извор, поред Ћировићевих књига, користио сам - Монографију села Гунцати и Жуне -
Не бих се пуно поуздао на чика Вулета, али да ту пуно не ширим причу.
Када смо код овог села, најв. чин је имао БОГИЋ БЕЧАНОВИЋ. Био је санит. официр и управник четн. болнице у Честину, 1944. Извршио самоубиство, са женом Надом у Босни, 1945.
А шта је са другим четницима из Гунцата? А Радисав Раденковић?

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

(04-03-2015, 08:23 PM)Vlad Alekš Пише:  Ево, мало се потрудих па и пронађох нешто. Не знам ауторе, али текст ми делује добро на површно читање.

http://industrijskisindikat.org/userfile...-2013_.pdf

(04-03-2015, 08:04 PM)смедерево Пише:  Чувен је виц о тиме када се тито возио бродом поред Смедерева и питао "другове"око њега шта успева у Смедереву?"Другови" стидљиво рекоше грожђе,а тито А гвожђе,зидај железару!

У тексту на горњем линку постоји објашњење и за тај "виц". Не знам колико је тачно.

(04-03-2015, 08:29 PM)Vlad Alekš Пише:  Сећам се да је фудбалски клуб из Смедерева носио име "Сартид 1913". Може ли мало више о том клубу и његовом имену? Од када носи то име...?

Добар Вам је текст о Железари који сте поставили,све је мање више речено о Железари.А што се тиче вица,стар је колико и Железара,мада постоји и прича да је дража марковић кумовао изградњи Железаре у Смедереву у инат словенцима и хрватима,али она је направљења са вицем или без њега.

Што се тиче фудбалског клуба у Смедереву,то је тек посебна прича,али тек у новијој историји.
Клуб је 6. маја 1924. године основало Српско акционарско рударско топионичарско индрустријско друштво (САРТИД), на предлог инжењера Ернеста Радлинског. Његове боје су у почетку бранили углавном професионални играчи из Мађарске, Аустрије и Немачке. По завршетку Другог светског рата почиње нова ера смедеревског фудбала. У периоду од 1944. па до данас, клуб је често мењао своје име: ФК Металац (1944—1946), затим ФД Јединство (1946—1949), ЖСД Смедерево (1949—1952), затим ФК Смедерево (1952—1958), па фузијом ФК Смедерева и ФК Металца настаје ОФК Будућност (1958—1962), затим поново ФК Смедерево (1962—1967), ФК Металург (1967—1976), па опет ФК Смедерево (1976—1992), па ФК Сартид (1992-2004) и од 15. јула 2004. године назив клуба је поново ФК Смедерево.
До 1992.год клуб је углавном играо ниже рангове такмичења,а онда клуб преузима концерн црне металургије САРТИД а. д или Душко Матковић тадашњи директор концерна(у време једног дела његовог мандата у погонима су се гајиле печурке уместо производње челика,а радницима су уместо плата даване свињске полутке и кромпир). Од 2001. године, клуб је на европској фудбалској сцени: 2001, 2004. и 2005. године у Интертото купу и 2002. и 2003. године у УЕФА купу,Изграђен је стадион(истина још увек није завршен),освојен је куп тадашње Југославије,у финалу је побеђена Црвена Звезда.
Од 2003.год спонзорство над клубом преузима тадашњи власник Железаре УСС СТЕЕЛ,КОЈИ МЕСЕЧНО КЛУБУ ДАЈЕ 150000 ДОЛАРА!!!Наравно ништа није урађено у том периоду,чак није направљен ни помоћни терен.....ЧИТАЈ СВЕ ЈЕ ПОКРАЂЕНО!
Одласком УС СТЕЕЛ,наставља се пропадање клуба и клуб сада игра Србску лигу група запад.

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

Прича/роман епископа Николаја о четнику Спаси Спасојевићу:
http://www.pogledi.rs/forum/Thread-zemlja-nedodjija
Одговори

Брате Милославе погледај ово шта пишу ови из Телеграфа
http://www.telegraf.rs/vesti/1462474-kad...ideti-foto

ЕВО БРАЋЕ ЈОШ СУ ЖИВИ ШТО РАДАВУ ВОДУ ПИЛИ!
Одговори

Не знам који им је ђаво.
Одговори

Има још . . .

http://www.telegraf.rs/vesti/1363240-str...-popa-foto

http://www.telegraf.rs/vesti/1344055-hrv...nzije-foto

П.С. Милославе,јел имају они права да користе твоје фотографије у тексту?Пошто су из "Албума"?

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори

Ваљало би од прве до последње фотографије објаснити и разобличити, и предати Телеграфу...па нека
се чешу по глави! Ваистину!

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

Господине Самарџићу, да ли имате неке податке о четницима из Бајине Баште и Околине? Највише ме интересују засеоци Бесеровина,Зауглине и Заовине.Волео бих ако наиђете на неког Максимовића из ових засеока који је био у четницима Драже Михаиловића да ми дате неке податке ако имате.Да ли су четници из овог краја били у зони Златиборског корпуса?Ако можете да напишете нешто више о четницима из овога краја !Интересује ме и презиме Шоботовић!
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 5 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним