Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

Још нешто о тргу у КГ који је више деценија носио назив по убици и комунисти Алији Алијагићу[ за крагујевчане, то је простор између -Златне руже- и -Москве-]. Први, комшијски трг био је трг Војводе Путника[ испред зграде суда], именован када је и подигнут споменик Радомиру Путнику, тек сред. 90 тих. Тако да су један поред другог били Алијагић и Путник, али кратко, јер је дошло до промене власти у КГ. Алија је отишао у заборав, захваљујући иницијативи поч. Јосифа Милетића Јоце, проф. историје и некада мог разредног старешине у КГ гимназији.
Одговори

(13-01-2016, 11:20 PM)Мргуд Пише:  Имам пар питања са којима се надовезујем на дискусију од неколико страна раније:

Већ смо утврдили да Дража није имао директну контролу над јединицама ван Србије, али остаје ми потпуно нејасно зашто Врховна команда смењује Остојића тек 2. априла иако Дража у депеши Смиљанићу пише: "Чивајте се Остојића. То је комадант без војске који гледа сваки начин да дође до војске."

Зашто по Вашем мишљењу Дража није сменио Остојића или чак извео пред војни суд (у том тренутку код Остојича се налазио и лојални Рачић са својим јединицама)? Из депеше Врањешевићу видимо да Дража има директан контакт са командама ван Србије али да ове током јануара и фебруара, па и марта није обавестио о томе да је Остојић заједно са осталима отказао послушност.

Постоји ли некаква идеја зашто је Дража тако поступио и чиме се водио код ових поступака? Да ли је очекивао промену размишљања код Остојића, Ђуришића, а касније и Баћовића или?
Одговори

(15-01-2016, 08:02 PM)Вукашин Петковић Пише:  
(15-01-2016, 07:02 PM)Vlad Alekš Пише:  
(14-01-2016, 11:23 PM)Романија Пише:  Драшковић је донио Обзнану којом је партија забрањена као терористичка, зато је и убијен.

Милорад Драшковић није "донео" Обзнану. Као историчар знаш да министар полиције у једној демократској држави не доноси ништа. Обзнана је била одлука државног врха, одлука која је била последица "дивљања бољшевика". Колико се сећам, Обзнану је потписао председник владе - Миленко Веснић.
Није је "донео" али је написао, тј. био је њен аутор.

Није битно ко је написао Обзнану. Могао ју је написати било ко. Важно је да је тако одлучено у државном врху. Драшковић није убијен зато што је написао Обзнану, већ је убијен из простог разлога што је био министар полиције.
Милорад Драшковић је вероватно био најморалнији члан најморалније српске странке. Он је поштовао законе и тражио је од других да законе поштују. Виђен је за наследника Љубе Давидовића. Након његовог убиства, Грол заузима Милорадово место. Комунистички терористички акт је био двоструко штетан - уклоњен је велики патриота и велики демократа.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(15-01-2016, 06:14 PM)Громовник Пише:  
(15-01-2016, 02:38 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(15-01-2016, 12:29 AM)Громовник Пише:  
(13-01-2016, 07:58 PM)Милослав Самарџић Пише:  На улазу у музеј, лево, има онај пано са порукама жртава. Одмах иза тог паноа има стаза, излази горе на милановачки друм. Кад кренеш том стазом, после мање од 100 м са леве стране видећеш гробницу. Највећа је, а најнеупадљивија.

Интересантно... Ја сам био убеђен да су највеће оне код металног спавача или оне у кругу споменика V3. Баш ћу погледати кад будем пролазио туда...

Да ли су све хумке уједно и гробнице?
Јесу.
Све су са по 100 Срба, само је та са 400.

Значи Немци нису све стрељали и сахранили на једном месту?
Не, тамо где су сада гробнице, има их 20, ту су стрељали. С тим што је једна гробница била где је сада језеро и пребачена је десно на падину испод језера (кад се гледа са бране).
Одговори

(13-01-2016, 11:20 PM)Мргуд Пише:  Већ смо утврдили да Дража није имао директну контролу над јединицама ван Србије, али остаје ми потпуно нејасно зашто Врховна команда смењује Остојића тек 2. априла иако Дража у депеши Смиљанићу пише: "Чивајте се Остојића. То је комадант без војске који гледа сваки начин да дође до војске."

Зашто по Вашем мишљењу Дража није сменио Остојића или чак извео пред војни суд (у том тренутку код Остојича се налазио и лојални Рачић са својим јединицама)? Из депеше Врањешевићу видимо да Дража има директан контакт са командама ван Србије али да ове током јануара и фебруара, па и марта није обавестио о томе да је Остојић заједно са осталима отказао послушност.

Постоји ли некаква идеја зашто је Дража тако поступио и чиме се водио код ових поступака? Да ли је очекивао промену размишљања код Остојића, Ђуришића, а касније и Баћовића или?
Имао је директну контролу. Понављам да тада термин Србија није значио што и данас, тј. од 1945. године. Он није имао контролу над ''Независном групом националног отпора'', проглашеном крајем августа 1944.
И ја мислим да је очекивао да се предомисле, нарочито када су видели како је прошао Лукачевић. Сем тога, Баћовић се од почетка ограђивао од Националне групе и није ни прекидао контакт са Дражом.
Одговори

Интервју радију ''Снага народа'':
https://www.youtube.com/watch?v=HEAFgT1j...e=youtu.be
Одговори

(16-01-2016, 02:16 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(13-01-2016, 11:20 PM)Мргуд Пише:  Већ смо утврдили да Дража није имао директну контролу над јединицама ван Србије, али остаје ми потпуно нејасно зашто Врховна команда смењује Остојића тек 2. априла иако Дража у депеши Смиљанићу пише: "Чивајте се Остојића. То је комадант без војске који гледа сваки начин да дође до војске."

Зашто по Вашем мишљењу Дража није сменио Остојића или чак извео пред војни суд (у том тренутку код Остојича се налазио и лојални Рачић са својим јединицама)? Из депеше Врањешевићу видимо да Дража има директан контакт са командама ван Србије али да ове током јануара и фебруара, па и марта није обавестио о томе да је Остојић заједно са осталима отказао послушност.

Постоји ли некаква идеја зашто је Дража тако поступио и чиме се водио код ових поступака? Да ли је очекивао промену размишљања код Остојића, Ђуришића, а касније и Баћовића или?
Имао је директну контролу. Понављам да тада термин Србија није значио што и данас, тј. од 1945. године. Он није имао контролу над ''Независном групом националног отпора'', проглашеном крајем августа 1944.
И ја мислим да је очекивао да се предомисле, нарочито када су видели како је прошао Лукачевић. Сем тога, Баћовић се од почетка ограђивао од Националне групе и није ни прекидао контакт са Дражом.

Мислим да није имао јер не би се онда десило да му оволико јединица одвуку неплански (једно је што су те јединице биле њему верне, али друго што није имао команду над њима па су отишле мимо плана). План је предвиђао да Баћовић, Остојић и Ђурушић остану на својим територијама,они то нису испоштовали и онда долази до тога да крећу ка Западу. Е оно што мени није јасно је следеће, зашто се одмах није комадантима у Западној Босни али и осталима доставило разрешење Остојића, него му је омогућено да користећи се позивом на Врховну команду изазива хаос и пометњу. Мислим да ни Дража ни људи око њега нису успели да се снађу у тим турболентним временима. Јасно је да је он свакако знао да спаса на Западу нема и његов план је био у својој основи једини логичан, али мислим да ни он ни сарадници нису учинили довољно да се тај план спроведе односно да нису имали праве људе на командним местима, а кривица за такво нешто је ипак на Врховној команди.
Одговори

Гоподине Самарџићу када ће већ једном бити нова галерија неког корпуса ЈВуО на сајту ПОГЛЕДИ? Није је било од галерије Тимочког корпуса ни једне.Значи од 8. фебруара 2015. године.То је већ скоро годину дана.Имам предлог да се направи галерија четници са томсонима као што је била она са шмајсерима.
Одговори

(17-01-2016, 06:56 PM)Мргуд Пише:  
(16-01-2016, 02:16 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(13-01-2016, 11:20 PM)Мргуд Пише:  Већ смо утврдили да Дража није имао директну контролу над јединицама ван Србије, али остаје ми потпуно нејасно зашто Врховна команда смењује Остојића тек 2. априла иако Дража у депеши Смиљанићу пише: "Чивајте се Остојића. То је комадант без војске који гледа сваки начин да дође до војске."

Зашто по Вашем мишљењу Дража није сменио Остојића или чак извео пред војни суд (у том тренутку код Остојича се налазио и лојални Рачић са својим јединицама)? Из депеше Врањешевићу видимо да Дража има директан контакт са командама ван Србије али да ове током јануара и фебруара, па и марта није обавестио о томе да је Остојић заједно са осталима отказао послушност.

Постоји ли некаква идеја зашто је Дража тако поступио и чиме се водио код ових поступака? Да ли је очекивао промену размишљања код Остојића, Ђуришића, а касније и Баћовића или?
Имао је директну контролу. Понављам да тада термин Србија није значио што и данас, тј. од 1945. године. Он није имао контролу над ''Независном групом националног отпора'', проглашеном крајем августа 1944.
И ја мислим да је очекивао да се предомисле, нарочито када су видели како је прошао Лукачевић. Сем тога, Баћовић се од почетка ограђивао од Националне групе и није ни прекидао контакт са Дражом.

Мислим да није имао јер не би се онда десило да му оволико јединица одвуку неплански (једно је што су те јединице биле њему верне, али друго што није имао команду над њима па су отишле мимо плана). План је предвиђао да Баћовић, Остојић и Ђурушић остану на својим територијама,они то нису испоштовали и онда долази до тога да крећу ка Западу. Е оно што мени није јасно је следеће, зашто се одмах није комадантима у Западној Босни али и осталима доставило разрешење Остојића, него му је омогућено да користећи се позивом на Врховну команду. Мислим да ни Дража ни људи око њега нису успели да се снађу у тим турболентним временима. Јасно је да је он свакако знао да спаса на Западу нема и његов план је био у својој основи једини логичан, али мислим да ни он ни сарадници нису учинили довољно да се тај план спроведе односно да нису имали праве људе на командним местима, а кривица за такво нешто је ипак на Врховној команди.
Недостатак командног кадра, тј. официра, Немци су видели као једну од највећих мана код четника. Официри су били у заробљеништву. Свеукупно код Драже је било око 3.000 официра, а у заробљеништву мислим преко 30.000.
Одговори

(17-01-2016, 07:50 PM)Ковач Пише:  Гоподине Самарџићу када ће већ једном бити нова галерија неког корпуса ЈВуО на сајту ПОГЛЕДИ? Није је било од галерије Тимочког корпуса ни једне.Значи од 8. фебруара 2015. године.То је већ скоро годину дана.Имам предлог да се направи галерија четници са томсонима као што је била она са шмајсерима.
Ускоро ће бити галерија Требињског корпуса, до сада невиђене фотографије.
Одговори

(16-01-2016, 12:43 AM)Vlad Alekš Пише:  Није битно ко је написао Обзнану. Могао ју је написати било ко. Важно је да је тако одлучено у државном врху. Драшковић није убијен зато што је написао Обзнану, већ је убијен из простог разлога што је био министар полиције.
Милорад Драшковић је вероватно био најморалнији члан најморалније српске странке. Он је поштовао законе и тражио је од других да законе поштују. Виђен је за наследника Љубе Давидовића. Након његовог убиства, Грол заузима Милорадово место. Комунистички терористички акт је био двоструко штетан - уклоњен је велики патриота и велики демократа.

Нисам знао да је Драшковић био члан Демократске странке.
Одговори

(18-01-2016, 01:50 PM)Ђуро Пише:  
(16-01-2016, 12:43 AM)Vlad Alekš Пише:  Није битно ко је написао Обзнану. Могао ју је написати било ко. Важно је да је тако одлучено у државном врху. Драшковић није убијен зато што је написао Обзнану, већ је убијен из простог разлога што је био министар полиције.
Милорад Драшковић је вероватно био најморалнији члан најморалније српске странке. Он је поштовао законе и тражио је од других да законе поштују. Виђен је за наследника Љубе Давидовића. Након његовог убиства, Грол заузима Милорадово место. Комунистички терористички акт је био двоструко штетан - уклоњен је велики патриота и велики демократа.

Нисам знао да је Драшковић био члан Демократске странке.

Много ми тога не знамо о Демократској странци. Како због комуниста, тако и због ових модерних "демократа". Монти Пајтићевци се стиде да признају ко је све био члан њихове странке пре 1945, али се зато не стиде да избаце из странке историчара који даје своје стручно мишљење о Милану Недићу. Ствар је јасна - ко контролише прошлост, тај контролише садашњост и будућност.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Тешко да Демократска странка данас контролише било шта...

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

(19-01-2016, 01:55 PM)Николај Пише:  Тешко да Демократска странка данас контролише било шта...

Контролишу САП Војводину. И вероватно још неколико локалних самоуправа. А можда ће једног дана поново доћи на власт у читавој држави. Сви блудни синови окупљени око ДС-а: Чеда, Борис, Зоран... Повратак отписаних.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 22 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним