Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

Како фељтон одмиче, све ми се више чини да је Лалић ревидирао свој став...
Одговори

Како је раније писао?
Одговори

(02-07-2016, 02:29 PM)Романија Пише:  Како је раније писао?

Био је прочетнички, за рехабилитацију Драже и сл.
Нпр:
http://www.novosti.rs/dodatni_sadrzaj/cl...-pise-ukaz
Одговори

(01-07-2016, 09:39 PM)Mitic Пише:  Гдине Милославе, може ли коментар на ове текстове

http://www.nedeljnik.rs/nedeljnik/portal...ravnu-goru

http://www.nedeljnik.rs/nedeljnik/portal...me-srbiju/
Драги Јовановић је причао шта је мислио да ће му спасити главу...
Одговори

Не вјерујем да му је била олакшавајућа околност на суду то што је тврдио да је помагао четнике...Blush
Одговори

(04-07-2016, 09:50 PM)Романија Пише:  Не вјерујем да му је била олакшавајућа околност на суду то што је тврдио да је помагао четнике...Blush
Напротив, то је највише што је могао да учини за њих (црвене), да ''докажу'' сарадњу ечетника са таквима и уједно са Немцима-

Него јуче сам после дуже времена био на Романији... Скроз обим путем од Рогатице до Праче, са скретањем до Соколца. Много се променило у односу на пре, на 1991, кад сам тамо пролазио. Много је гушће насељено, много је изграђено.
Одговори

Јесте ли били код Јевђевића или само пролазили? Кез
Пале и Соколац су се наравно изградили од краја рата због избјеглица Сарајлија, док је Рогатица биједна и никаква као и увијек. А села у овом крају су доста добро поднијела тај тренд пустошења српских села, искрено не знам зашто. Мада је то можда тако само на први поглед. Нпр. чувена ергела на Борикама код Рогатице се распада, коњи су пуштени у дивљину и умиру од глади. Кад сам их видио како изгледају, најежио сам се. Никог није брига. Али опет има бар неке живости у романијском крају, док је нпр. само мало јужније код Калиновика и Миљевине све пусто и жалосно, не само села него и ова два мјеста. И сјеверније од Романије је ужас.
Одговори

Свака стопа, гроб до гроба.
Одговори

(04-07-2016, 10:29 PM)Романија Пише:  Јесте ли били код Јевђевића или само пролазили? Кез
Пале и Соколац су се наравно изградили од краја рата због избјеглица Сарајлија, док је Рогатица биједна и никаква као и увијек. А села у овом крају су доста добро поднијела тај тренд пустошења српских села, искрено не знам зашто. Мада је то можда тако само на први поглед. Нпр. чувена ергела на Борикама код Рогатице се распада, коњи су пуштени у дивљину и умиру од глади. Кад сам их видио како изгледају, најежио сам се. Никог није брига. Али опет има бар неке живости у романијском крају, док је нпр. само мало јужније код Калиновика и Миљевине све пусто и жалосно, не само села него и ова два мјеста. И сјеверније од Романије је ужас.
Код војводе, то је био крајњи циљ пута.
Имам тамо једног пријатеља, стари сарадник ''Погледа'', Недељко Жугић, он нас је сачекао на Палама и био водич до Праче. Снимили смо место где се војвода родио - црквена кућа. Нова је подигнута око 1980, а он је рођен у старој, тада срушеној. Снимили смо гроб његовог оца и целу филмску причу о томе. Недељко је говорио испред цркве о војводи. Имамо засад и 3 интервјуа са његовим четницима. Дакле за филм ''Војвода Јевђевић''.
А можда се са стране боље види. Smile
Напротив, Рогатица оставља одличан утисак, а очекивао сам да је нека мала касаба. Јер раније сам ишао преко Хан-Пијеска, дакле први пут у Рогатици. Много је већа него што сам мислио, гужва је била и дању и у 21,30 кад смо свратили да поједемо нешто. Уопште има много више саобраћаја тим друмом, а нарочито од Соколца према Палама.
Гласиначко поље је још једно велико изненађење - оно може хранити пола Босне. Има доста крава и оваца, али види се да је само делом искоришћено. Делује као Златибор (тај цели потез).
Соколац смо снимили са брда, и то баш, погодило се, од куће песника Ћивше, који је наравно видео КГ тзаблице. Smile Он је можда најбољи ратни песник.
Дакле Соколац је дупло већи него некад.
Били смо претходног дана у Миљевини, да снимимо јаму Понор. То јесте пустош. Уопште друга је прича од Рогатице на север. Сем Фоче, где смо били такође првог дана. Фоча добро делује. Иначе није било места ни у једном хотелу ни у Фочи ни око Фоче, па смо морали да ноћимо у Вишеграду, и онда поново тамо, до Миљевине (јер смо претходног дана снимали уз Дрину и Зеленгору). Има доста људи дакле, неки фестивал, онда рафтинг на Дрини и Тари, итд.
Делује сиротињски и кад се скрене од Брода на југ. Много је гадан пут.
У Вишеграду опет сви хотели пуни, добили смо најгора места у оном хотелу крај старог моста, само то је било остало.
Вишеград је наравно потпуно другачији него пре 15 година. Тада сам ишао једном месечно тамо, заиста је изгледао очајно. Само овај један хотел је и постојао и у њему је увек наравно било места. Сада је реновиран. Сећам се да онда ни у једној банци и ни код једног дилера нисам могао да заменим 500 км у 500 дм (од продатих књига). А сви заједно нису имали 1.000 марака у целом Вишеграду! Тако да сам после носио књиге у Бијељину (за продају преко поште у РС). Иначе Вишеград је најближи од КГ, 180 км.
Одговори

..ех да је то тако стварно као што се чини оном ко наврати....Вјероватно пролазник види доста потенцијала.
Вишеград привлачи много туриста ал сам изненађен то за хотеле (бар сте имали поглед на ћуприју Креза ), а док није постојао Андрићград, у граду је била само та ћуприја, али њу су посјећивали туристи само у пролазу тј. нису остављали паре, већ само виде мост и наставе даље. Тако да је Кустурица урадио велику ствар. Ипак, нажалост за тај град нема спаса као ни за остале градове. То што ви говорите како је јадно изгледао прије 15 година је тачно, али је тада био пун народа и омладине, а самим тим и наде, међутим то се испразнило и сада сигурно нема преко 6000 сталних становника. Рогатица нема ни 5000 и дупло је бједнија од Вишеграда. А о просјеку старости не треба ни говорити. У свим тим градовима ријетко да има породица у којој раде и муж и жена. Тако да је све то лијепо за око, али је стварност страшна а будућност никаква. Има много потенцијала за туризам, али је 1% искоришћен.
Ал све ово је боље од остатка Босне чини ми се. Па замислите како је тамо.
На Тјентишту је сада музички фестивал, зато је маса народа. Мислим баш код партизанског споменика. Недавно тј. 13. маја је одржан помен на Зеленгори изгинулим четницима.
Супер за филм. Има ли планова да Јевђа сахрани на Прачи? Како изгледа сада јама Понор? Да ли сте били код оног споменика за четнике ту? Ја сам био али нисам знао наћи ту јаму тј. нисам је ни тражио јер не знам гдје је. Не знам ни да ли је близу споменика...
Одговори

Што се не најави да долазиш.

?
Иначе, Романија прилично добро описује стање. Додао бих, погрешном утиску допроноси мноштво донацијама обновљених и изграђених муслиманских-бошњачких кућа, које игледају моного боље него прије рата. (Не изгледају боље јесу)
Одговори

(05-07-2016, 02:19 AM)Романија Пише:  ..ех да је то тако стварно као што се чини оном ко наврати....Вјероватно пролазник види доста потенцијала.
Вишеград привлачи много туриста ал сам изненађен то за хотеле (бар сте имали поглед на ћуприју Креза ), а док није постојао Андрићград, у граду је била само та ћуприја, али њу су посјећивали туристи само у пролазу тј. нису остављали паре, већ само виде мост и наставе даље. Тако да је Кустурица урадио велику ствар. Ипак, нажалост за тај град нема спаса као ни за остале градове. То што ви говорите како је јадно изгледао прије 15 година је тачно, али је тада био пун народа и омладине, а самим тим и наде, међутим то се испразнило и сада сигурно нема преко 6000 сталних становника. Рогатица нема ни 5000 и дупло је бједнија од Вишеграда. А о просјеку старости не треба ни говорити. У свим тим градовима ријетко да има породица у којој раде и муж и жена. Тако да је све то лијепо за око, али је стварност страшна а будућност никаква. Има много потенцијала за туризам, али је 1% искоришћен.
Ал све ово је боље од остатка Босне чини ми се. Па замислите како је тамо.
На Тјентишту је сада музички фестивал, зато је маса народа. Мислим баш код партизанског споменика. Недавно тј. 13. маја је одржан помен на Зеленгори изгинулим четницима.
Супер за филм. Има ли планова да Јевђа сахрани на Прачи? Како изгледа сада јама Понор? Да ли сте били код оног споменика за четнике ту? Ја сам био али нисам знао наћи ту јаму тј. нисам је ни тражио јер не знам гдје је. Не знам ни да ли је близу споменика...
Главни улаз у јаму је затрпан оном силном јаловином, лево од споменика па тамо даље... Треба да има један улаз доле право од споменика, према клисури, али нисам сигуран. тако да смо снимили јаловину, споменик и она два нова улаза - која су дакле случајно отворена када је прављен тај нови пут и тунел:
http://www.pogledi.rs/jama-ponor-kod-foce/
Није ОСЧ за пренос посмртних остатака војводе Јевђевића, јер се црква у Прачи налази неколико стотина метара испод границе РС, дакле у муслиманском делу. ОСЧ је платио вечно Јевђевићев гроб у Риму.
Можда је то све ствар угла посматрања. Нпр. кад сам дошао у КГ видео сам да известан број људи само гледа прилику да се пресели у БГ. Онда кад сам почео чешће да идем у БГ, видим доста њих би да ''пале'' преко. Па кад сам почео да идем преко, видим доста њих незадовољни и тамо.
Одговори

(05-07-2016, 01:03 PM)luka.luke Пише:  Што се не најави да долазиш.

?
Иначе, Романија прилично добро описује стање. Додао бих, погрешном утиску допроноси мноштво донацијама обновљених и изграђених муслиманских-бошњачких кућа, које игледају моного боље него прије рата. (Не изгледају боље јесу)
А у ком си месту?
Имамо прецизан план снимања и не можемо да одступамо, да би све постигли. Јер је скуп дан снимања. тако да сам се јавио само једном старом пријатељу у Вишеграду и једном на Палама.

За утисак, кажем, релативна ствар. Седели смо једне вечери у једној ћевабџиници у Фочи, а другог дана у хотелу у Рогатици, на ручку, па увече поново на вечери. Седели смо и у Вишеграду и ишли мало около. И у једном и у другом и у трећем месту гужва на улицама, пуно младог света. Не видим шта је другачије него у Чачку или Тополи нпр.
Такође, све је много јефтиније него у Србији.
Одговори

У Палама сам.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 11 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним