Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

Помаже Бог браћо.
Господине Самарџићу једно питање за Вас.Да ли сте наишли на нека немачка документа о предаји заробљених партизана Немцима који су стрељани у Крушику код Ваљева 41.?Мој прадеда је био међу њима.Присилно је мобилисан,заробљен од Рачићевих у селу Каран код Ужица.Касније их је Шкава предао(продао) Немцима.Код себе имам књигу о овом догађају ,,Трагом издаје" Познановић,Раонић,Радојчић али је пуна комунистичких измишљотина и не могу је сматрати валидном.Читао сам и документа о овоме догађају са суђења Ђенералу кад ја Шкава био (лажни)сведок(побегао са сином у заробљеништво???).Дража је на крају окривљен због овог догађаја иако се јасно види да није имао везе са предајом партизана Немцима.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Бог помого!
То је отприлике тако било, само што Шкава није отеран у заробљеништво, већ је отишао да ради у Немачку са сином, како би се склонио од четника. Наиме пошто је продао те партизане - била је расписана уцена - хтео је још више пара, па и Дражу да преда. Он и онај други Пећанчев војвода одвели су Немце до Струганика, у Операцији ''Михаиловић'', 6. децембра 1941.
Шкави је те партизане предао мајор Мишић, јер није могао да их храни у Планиници. Само што их наравно није предао да би их ови продали, предао их је као ратне заробљенике ида се тако и поступа.
Одговори

(17-08-2016, 10:19 PM)Милослав Самарџић Пише:  Бог помого!
То је отприлике тако било, само што Шкава није отеран у заробљеништво, већ је отишао да ради у Немачку са сином, како би се склонио од четника. Наиме пошто је продао те партизане - била је расписана уцена - хтео је још више пара, па и Дражу да преда. Он и онај други Пећанчев војвода одвели су Немце до Струганика, у Операцији ''Михаиловић'', 6. децембра 1941.
Шкави је те партизане предао мајор Мишић, јер није могао да их храни у Планиници. Само што их наравно није предао да би их ови продали, предао их је као ратне заробљенике ида се тако и поступа.

Тај други је Тешановић уколико се добро сећам.Шкава је касније стављен под слово ,,З".На суђењу је изјавио да је разлог стављања под слово ,,З" неких 70кг дувана(муниције) који је тражио за своје војнике.Касније је и њему суђено у Ваљеву и стрељан је.Жао ми је ових партизана јер су то углавном били сељаци из околине Ужица који су присилно мобилисани за битку на Трешњици.Да су околности биле другачије вероватно би прешли на страну четника после заробљавања.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори


Нека и нашега Миле напокон на интернету. Жив је здрав је фала богу. Изгледа да Теша чита сугестије, тако је напокон позвао Самарџића. Теша је танак с питањима Милету ал нема везе.
Одговори

Господине Самарџићу имам молбу за вас!Треба ми ова слика потпоручника Богдана Пановића,заменика команданта 2.Жичке бригаде у бољој разолуцији.Моного би ми значило да је овде поставите .Слику сте објавили у Албуму 3 на страни 110.Био бих вам веома захвалан !Поздрав
[Слика: Pq9_HOfr_c434f9a1bbbbf59c1a607f924db8dce8.jpg]
Одговори

[Слика: 20488.jpg]pic upload

Можете ли дати анализу ове мапе, дали је тачан распоред наведених јединица за тај временски период?
Како ви стојите са мапирањем, прије свега територија које су контролисали четници, покрета, битака и сл.?
Одговори

Описао сам прецизно покрете свих ових јединица тада.
4. група је од 4. до 22. јула непрекидно гонила 21, 24. и 25. дивизију од Бруса до надомак Врања. Оне су тада прешле на Косово, а 4. група је била у Топлици и Јабланици до краја јула. Група је имала 8.000 четника на том правцу. Ове три и још две партизанске дивизије на југу око 10.000.
На мапи нема друге велике формације, Расинско-топличке групе корпуса. Она је ишла такође на југ, а остала је и првих дана августа. Имала је 3.000.
Такође нема Јужноморавске групе, са још око 3.000, била је и остала на југу.
Нема, 2. косовског корпуса, са око 1.500, који је неко време био са РТГ, па се вратио на Космет.
Затим у долини Лима нема 2. јуришног корпуса, 6.000 четника тада.
А на Златибору нема Златиборског, који се тукао са 37. партизанском муслимансом дивизијом.
Тамо где је 23. дивизија, 1.500 партизана, нема 8. групе јуришних корпуса, од десетак хиљада четника.
Итд. Углавном, ова мапа је комунистичка пропаганда.
Одговори

Можда сам то већ питао, али није згорег поновити. Какво је твоје мишљење, зашто се у послератној јавности увек више причало о стрељању које су Немци извршили у Краљеву и поготово Крагујевцу, него о ономе које су радили по Мачви и Јадру у исто време и са већим бројем побијених?
Одговори

Због ђака. Извођење деце из школских клупа и њихово стрељање није могло ништа друго да засени.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

Овако, на први поглед си у праву. Али и у Јадру су убијали све редом.
Одговори

Милославе, да се вратимо операцијама Вајс и Шварц. Ко и зашто је срушио пети лук на мосту на Ђурђевића Тари? Док пишем поруку, видех да на РТС-У вечерас иде филм Мост, Шибе Крвавца, по том догађају. Колико близу моста је на Ђурђевдан 43. био Дража? За Броза знамо да је био на Жабљаку. И зашто је убијен инжињер Јауковић, иначе градитељ моста, у августу исте године, поред самог моста?
Одговори

Не бих рекао да је то по том догађају... Тј. рекао бих да нема везе са тим догађајем. Тај лук су срушили комунисти 1942, када су се повлачили пред четницима. Док у овом филму партизани руше цели мост 1944, да би зауставили повлачење Немаца са Балкана...
Дакле, 1943-ћа нема везе, а тај Јауковић није пројектовао мост, после су и то измислили комунисти. Јауковића су стрељали четници баш код тог срушеног лука.
Одговори

Нисам ни рекао да је пројектовао. Мост је дело професора Тројановића. Значи, мост је срушио Броз у мају 42.? Имали то рушење везе са овим пролећним догађајима, када је кувало у Источној Босни? И који четници су могли да стрељају Јауковића у августу 43?

Не мораш за Јауковића. Сад сам видео да су га стрељали пљеваљски четници на Илиндан 42 код самог моста. Дакле, има ли рушење моста, по твом мишљењу, везе са усташама?
Одговори

Нема везе са усташама, партизани су се повлачили управо пред пљеваљским четницима. Пљеваљска бригада била је једна од најјачих. А сем тога било је ту и нешто италијанске артиљерије.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 6 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним