Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

Ово је вероватно фигуративно, пошто Ибарска магистрала тада није постојала.
Совјетска војска је допрла донде докле је допрла НКВД. А њихови инструктори су били и у Чачку, Ваљеву, Ужицу.... Мислим да су стизали до већине градова у Југославији, поготово у деловима земље где су Срби били већина.
Одговори

Милославе, после свих ових година, зна ли се приближан број жртава за које су одговорни четници са оне стране Дрине? Дакле, збирно- у разним борбама, одмаздама или злочинима.
Одговори

Да ли је у југословенској војсци било снајпериста пре рата?Да ли су четници за време рата имали снајпер у некој јединици?
У једном документарцу о Кочи Поповићу видео сам да је после слома Ужичке републике прешао Дрину пролазећи кроз четничке територије са пар војника.Наводно уз одобрење четничког команданта(вероватно преко Златибора).У то време четници и партизани били су у рату па ми ово делује нелогично.Да ли знате нешто више о овоме?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(22-11-2016, 03:24 PM)Живојин Мишић Пише:  Да ли је у југословенској војсци било снајпериста пре рата?Да ли су четници за време рата имали снајпер у некој јединици?

Прве снајпере на овим просторима су Енглези поделили комунистима.

Удар нађе искру у камену / без њега би у кам очајала!
Одговори

(22-11-2016, 12:51 PM)Бенито Пише:  Милославе, после свих ових година, зна ли се приближан број жртава за које су одговорни четници са оне стране Дрине? Дакле, збирно- у разним борбама, одмаздама или злочинима.
Око 8.000 муслимана (укључујући и десну обалу Дрине) и 2.000 Хрвата ван борбе, дакле оно што су злочини. Срба убијено ван борбе прецизно је пописао само Миленко Максимовић за Озрен и тај део Посавине. Колико се сећам 40-50, али то 99% нису злочини, већ ликвидације према Уредби о војним судовима. Убијених у борби - не знам, али могла би да се направи приближна процена када бих прошао књиге Дража 1-5.
Одговори

(22-11-2016, 03:24 PM)Живојин Мишић Пише:  Да ли је у југословенској војсци било снајпериста пре рата?Да ли су четници за време рата имали снајпер у некој јединици?
У једном документарцу о Кочи Поповићу видео сам да је после слома Ужичке републике прешао Дрину пролазећи кроз четничке територије са пар војника.Наводно уз одобрење четничког команданта(вероватно преко Златибора).У то време четници и партизани били су у рату па ми ово делује нелогично.Да ли знате нешто више о овоме?
За снајпере и мени се чини да је као што каже Громовник. А имали су и четници у рату, али веома ретко. Видео сам један на сликама ДЧД.
Ово друго је тачно, јер грађански рат у западним крајевима није почео до марта 1942. Прецизније речено, Срби су тешко ступали у грађански рат, а нпр. Коча Поповић је пре тога, почетком 1942, убио повећу групу официра и цивила на Борикама, онда четнике Игманског одреда који су њега и његове спасили у Игманском маршу, итд.
Одговори

(22-11-2016, 06:42 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(22-11-2016, 12:51 PM)Бенито Пише:  Милославе, после свих ових година, зна ли се приближан број жртава за које су одговорни четници са оне стране Дрине? Дакле, збирно- у разним борбама, одмаздама или злочинима.
Око 8.000 муслимана (укључујући и десну обалу Дрине) и 2.000 Хрвата ван борбе, дакле оно што су злочини. Срба убијено ван борбе прецизно је пописао само Миленко Максимовић за Озрен и тај део Посавине. Колико се сећам 40-50, али то 99% нису злочини, већ ликвидације према Уредби о војним судовима. Убијених у борби - не знам, али могла би да се направи приближна процена када бих прошао књиге Дража 1-5.
А Бановина хрватска, ако то може да се одвоји?
Мислим да је неко од хрватских историчара, можда баш Иво Голдштајн, рекао да су усташе убиле 350000 српских цивила, а да су четници на истој територији убили не више од 1500 људи и то већином војника, дакле у борби, и да се усташе и четници не могу поредити.
Није ми јасно на који географски простор је мислио, да ли на бановину или Брозову Хрватску, пошто не верујем да је мислио на НДХ, јер би онда много промашио?
Одговори

Сигурно је мислио на данашњу Хрватску, дакле не на Бановину. Видео сам негде тај попис и дефинитивно је данашња Хрватска. Колико се сећам, пописали су и убијене ван борбе и четници су далеко испод формација НДХ, партизана, Немаца и Италијана.
Одговори

Славко, а не Иво. Лапсус.
Одговори

(22-11-2016, 06:45 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(22-11-2016, 03:24 PM)Живојин Мишић Пише:  Да ли је у југословенској војсци било снајпериста пре рата?Да ли су четници за време рата имали снајпер у некој јединици?
У једном документарцу о Кочи Поповићу видео сам да је после слома Ужичке републике прешао Дрину пролазећи кроз четничке територије са пар војника.Наводно уз одобрење четничког команданта(вероватно преко Златибора).У то време четници и партизани били су у рату па ми ово делује нелогично.Да ли знате нешто више о овоме?
За снајпере и мени се чини да је као што каже Громовник. А имали су и четници у рату, али веома ретко. Видео сам један на сликама ДЧД.
Ово друго је тачно, јер грађански рат у западним крајевима није почео до марта 1942. Прецизније речено, Срби су тешко ступали у грађански рат, а нпр. Коча Поповић је пре тога, почетком 1942, убио повећу групу официра и цивила на Борикама, онда четнике Игманског одреда који су њега и његове спасили у Игманском маршу, итд.
Читао сам да су Енглези наоружавали партизане снајперима.Могуће и да су први пут употребљени у бици на Јеловој гори.Како ствари стоје ни окупатор их није користио на нашим просторима сем можда неких јединица које су их поседовале.Вероватно је и ЈВ имала неколико али су заплењени или изгубљени после априлског рата.
Због чега Палошевић није имао неку значајнију улогу (командовање корпусом(осим церским корпусом кратко време)) са обзиром на чин и предратну биографију?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(23-11-2016, 07:27 PM)Живојин Мишић Пише:  Читао сам да су Енглези наоружавали партизане снајперима.Могуће и да су први пут употребљени у бици на Јеловој гори.

Пре тога. Априла или маја 1944. године, када су вођене борбе против групе "Морача", у затишју између окршаја, из снајпера су убили Радојка Маслара, пратиоца потпоручника Милутина Јанковића, негде у југозападној Србији.

[Слика: image.jpg]

ПС.
Палошевић је командовао Ваљевским корпусом кратко време.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

Самарџићу,
по Вашем знању када су почели Британци да материјално помажу партизанима?
Одговори

мислим да смо покретали једном то питање у вези Палошевића. Сви су се жалили на њега да не зна да ради свој посао, посебно у Крајини. Вјероватно да има доста истине у томе.
Одговори

(23-11-2016, 09:29 PM)Романија Пише:  мислим да смо покретали једном то питање у вези Палошевића. Сви су се жалили на њега да не зна да ради свој посао, посебно у Крајини. Вјероватно да има доста истине у томе.

Ако се не варам и Станковић криви Палошевића за свој одлазак од Драже и прилазак Недићу.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 24 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним