Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(26-01-2017, 09:00 AM)Vlad Alekš Пише:  
(25-01-2017, 03:34 PM)Бенито Пише:  
(25-01-2017, 03:15 PM)Vlad Alekš Пише:  Бранислав Нушић? Smile
БРАВО. нисам очекивао да ће неко тако брзо одговорити.
Влад Алекш, имаш част за своје прво питање.

Ево једног лаганог питања за загревање.

Александар Тирнанић Тирке играо је фудбал (док је био гимназијски ученик) за београдски клуб "Осветници", тврдио је његов сада већ покојни синовац Богдан. Име клуба се односило на Косово, разуме се. Једног дана "Осветници" оду у Панчево и тамо одиграју утакмицу са неким локалним клубом. За Панчево је играо неки јако пргав бек, ломио Београђанима цеванице само тако, а богме није био само силеџија, већ напротив, јако интелигентан играч. Београђани смењивали разне играче на њему, док нису нашли решење - један дорћолски лучки радник је буквално разбио пргавог панчевачког бека, односио се према њему као да је овај џак са пристаништа, толико да су Панчевца на крају изнели са терена. Панчевац псује и мајку и оца Београђанима, тврди да ће им се кад-тад крви напити.
Прошло је пар дана. Тирке и његови другари из клуба седе у гимназијским клупама и чекају да им почне час историје. У учионицу улази пргави панчевачки бек, изговара своје име и презиме, и каже - "Ја ћу вам од данас предавати историју". Које име и презиме је изговорио пргави панчевачки бек?

Да није Милош Црњански?

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори

Црњански је био нападач. Мислим да није предавао Тиркету него Милутинцу. Милутинац је био штопер и логичније је да штопер чува нападача и да га ,,бије", него да се штопер и бек туку међусобно.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(26-01-2017, 10:13 AM)Живојин Мишић Пише:  
(26-01-2017, 08:41 AM)Вукашин Петковић Пише:  Ko je komandovao Prvom sumadijskom divizijom u ratu sa Turcima, prilikom oslobodjenja juznih srpskih krajeva 1877/78?

Шумадијским корпусом? Бригаде су сачињавале корпусе. Ген. Белимарковић.
Из два извора сам проверио, помиње се командант Прве шумадијске дивизије, да помогнем, није био генерал.
Одговори

Ал сте загужвали!!!
Ни на једно питање нисам одговорио уз помоћ гугла, него шта има у вугла, то је то. Тако и овај пут, пошто не знам нећу одговарати.
Ајде нека неко одговори бар на једно, да рашчистимо мало.
Одговори

Пук. Љубомир Узун- Мирковић

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Није Узун-Мирковић.
Одговори

Тадашњи Мајор Радомир Путник?

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

Није Путник. Kомандант Прве шумадијске дивизије је био пуковник по чину и умро је у XIX веку.
Одговори

Ђуро Хорватовић?

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори

Nije Djuro. Umro je kao pukovnik...
Одговори

(26-01-2017, 01:12 PM)Вукашин Петковић Пише:  Nije Djuro. Umro je kao pukovnik...

Умро или је стрељан?

Безвезе сам ово питао,није тај на кога сам мислио . . .

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори

Јесу извор успомене војводе Мишића? Читам, али не успевам да пронађем.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Umro. Evo da pomognem malo, cerka mu je bila udata za profesora beogradskog univerziteta, koji je jedno vreme bio i predsednik Srpske kraljevske akademije.

Za izvor sam koristio uspomene dr Vladana Djordjevica iz srpsko-turskih ratova.
Одговори

(26-01-2017, 11:41 AM)Живојин Мишић Пише:  Црњански је био нападач. Мислим да није предавао Тиркету него Милутинцу. Милутинац је био штопер и логичније је да штопер чува нападача и да га ,,бије", него да се штопер и бек туку међусобно.

Па фудбал 20 и неке није исти ко и данас . . . Smile

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 15 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним