Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

Јели је Ђен Дража добио било које оружање од енглеза преко Грчке?
Archibald George Dunlop Mackenzie
http://www.iwm.org.uk_www.iwm.org.uk/col...t/80011689
У овој интервју Макензи је говорио од свој време у Београд у 1940 године. Говорио прво да су СОЕ хтели да послати у Скопље, али некако ситуација то није омогучила, а његов посла тамо бих била снадевање интелигенције. Пре него је стигао у Београд (јесен 1940) био је у Кајро (јун 1940) са димпломатског доби што је тамо носио.
На 12:00 говор је још био око године 1940......е сад оних су знали унапред да ће бити Немачка инвазије Краљевине.
10
Оних за свој стан су добили телефонски број бивша Фабрика Војовац, и оних бих одговарила људима у Немачком, да нису та фабрика. И наших бих одговорили јесте ви Срби, зашто не говорите Српски и спустили бих телефон. И кад бих поново звонилих оних бих има рекла на енглеском да нису фабрика Војовац него су британска лигација. Али су ових енглези њима рекли зашто не говорите немачки, ”у скоро ће те говорити немачки”......па онда рекао ”боље науче немачки врло брзо”
11:46, 11:49
Онај ко води интервју га пита.....јели сте ви код лигације очекивали немачка инвазије.....и он је рекао да јесу! Па он отпутовао до Атине да набавља оружање за Тито. Да организује снадевање оружање северно до Југославије. И док је био тамо Немци су ушли у Југославији.
То је било чудно испитивац.....па се чула женски глас што је рекла Михаиловић, па он се извинио и рекао Михаиловић.

12 10
Па онда тај макензи реће ”да је о времену када смо мењали нашу оданост од Михаиловић до Титу”
Преставник га пита зашто бих се то требало да се ради од Грчке......овај макензи му одговори зашто се није могло радити из Београд.
Па онда каже незна одакле је оружање стигла и ко је њи слао!

Тако од атини је стигла мала оружање......
Па овај каже да није видео и се евакуисао из Грчке за Египат.....зашто су се немци крећали према Југ.

Коме и кад су стигли ова оружање из Грчке?
Одговори

(08-06-2017, 09:59 AM)Pravda Пише:  Господине Самарџићу треба ми ова слика капетана Драгише Нинковића у већој резолуцији!Вама није рекао Братислав Станковић из Аустралије да му ја шаљем линкове за слике ЈВуО на нет. аукцијама!SmileЗахваљујући мени је купио на стотине драгоцених слика ЈВуО па и колекцију слика Италијанског официра Ђованија са до сада не виђеним Дражиним сликама које користите у Документарцу а ја због вашег рада те слике још нисам видео.Рече ми Братислав када се Документарац публикује,тек онда ћу их видети.Хармоника
ОК. је то али ред је и ја да добијем од вас неку слику по жељи за свој допринос вашем новом Дукументарцу .Ова Нинковићева слика ми је запала за око одавно.Најбоље да ми је пошаљете на мој меил у оригинал резолуцији, и да се не шири по нету.

[Слика: Kapetan_20_Dragisa_20_Ninkovic_20komandant_20_Rud.jpg]

Да се не загуби молба...
Одговори

(08-06-2017, 11:24 AM)ватхра Пише:  
(04-06-2017, 11:04 PM)ватхра Пише:  
(04-06-2017, 11:53 AM)Милослав Самарџић Пише:  Требало је сачекати 5-6 дана и Немци би сами отишли, али, овима је било потребно ''да се гине и да се пјева''.
Који су то "ови" и 5-6 дана је у односу на који датум?

(04-06-2017, 05:24 PM)Милослав Самарџић Пише:  Ма не, ти Немци су били у повлачењу до стратешки повољног положаја, који ми знамо као ''Сремски фронт''. За Немце није било сврхе да бране Београд, погледај мапу...
Који Немци су се повлачили?
Штетнерова група у којој је било све што им је ваљало у Србији се борила до задњег часа.
Немцима који су се повлачили из Грчке је још раније био пресечен пут.

И како Срем може да буде стратешки повољан положај??
Ту могу да буду само Сава и Дунав, које нису успели да одбране.

Да поновим питање са претходне стране.
Како да их одбране кад су Совјети били са обе стране тих река? Да су били само са једне, свакако да би то био стратешки најбољи положај.
Овако, Срем је био најповољнији положај, и то у ширем окружењу, јер само на малом делу нема речне препреке. То је иди на мапи и то су Немци и урадили: поставили су фронт пратећи Дунав са севера; кад Дунав скрене на исток, појављује се тај мали део без речне обале и ту су ископали ровове. Онда су пратили ток реке Босут, па је фронт ишао Босутом до Саве, онда Савом до ушћа Дрине, па Дрином до Зворника или надомак Зворника, како у ком периоду. То је све био један фронт, међутим, комунисти смањују ту линију на један мањи део у Срему када броје жртве (на том мањем делу признају око 30.000 изгинулих омладинаца, укључујући и малолетнике)
Група Валтера Штетнера имала је главну улогу у одбрани Београда. Он је био командант 1. брдске дивизије, дакле једне од најбољих у немачкој војсци, али та дивизија је одавно била очерупана (прекомандовали су људство у друге јединице). А цела немачка формација звала се ''Србија''. Што се тиче Београда, циљ је био заштите повлачења до Срема, где се утврђивала заиста јака формација - Друга оклопна армија. Кад су дошли до ње, Совјети су се вратили натраг, па продужили на север. Ту где се она укопала, остала је до 12. априла 1945, када је почела да се повлачи јер је тога дана Црвена армија ушла у Беч. То повлачење комунисти су назвали ''пробој Сремског фронта''. И данас се то тако слави, а не сме да се каже дан пада Беча.
За којих 5-6 дана, тешко је проценити, али рецимо до 1. новембра Немци би отишли из БГ.
Одговори

Господиен Самарџићу, да ли су комунисти учествовали у "Јунском устанку" у ист. Херцеговини против усташа ? Уопште, каква је била њихова улога и став КПЈ ? Хвала унапред.
Одговори

Можете ли ми рећи ко је био командант четника из Травника и околине?Како се звала њихова јединица и ком корпусу су припадали?Тамо је био покољ Срба од стране усташа,и шта су четници урадили да би заштитили народ?Мислим на Травник у Средњој Босни.
Одговори

Поштовани Милославе Самарџићу, да ли негде и некој од архива у Србији или ван Србије постоји ратна документација Милешевског корпуса?
Одговори

Да ли сте читали Колашински затвор и имате ли коментар?
Одговори

(09-06-2017, 02:43 PM)Ултрадесничар Пише:  Господиен Самарџићу, да ли су комунисти учествовали у "Јунском устанку" у ист. Херцеговини против усташа ? Уопште, каква је била њихова улога и став КПЈ ? Хвала унапред.
Нису, још су били у савезу са Осовином. Њихова главна пропаганда била је ''нису сви Хрвати усташе''.
Одговори

(10-06-2017, 10:07 AM)Pravda Пише:  Можете ли ми рећи ко је био командант четника из Травника и околине?Како се звала њихова јединица и ком корпусу су припадали?Тамо је био покољ Срба од стране усташа,и шта су четници урадили да би заштитили народ?Мислим на Травник у Средњој Босни.
Нисам чуо да је тамо било четничких јединица.
Одговори

(12-06-2017, 10:56 AM)Жан Пише:  Поштовани Милославе Самарџићу, да ли негде и некој од архива у Србији или ван Србије постоји ратна документација Милешевског корпуса?
Војни архив у Београду.
Одговори

(12-06-2017, 03:03 PM)Романија Пише:  Да ли сте читали Колашински затвор и имате ли коментар?
Нисам читао.
Одговори

Милославе јели је Војска Краљевине и Ђен Дража добили оружање преко Северне Грчке и енглеза на почетку рата или пре крају 1941 године?
Ако нису онда су енглези снабдевали КОМУНИСТЕ од почетку рата!
Одговори

Нису добили.
Одговори

То бих значило да енглеска обавештајна служба је снадевала КОМУНИСТЕ у 1941
И то је Арчибалд Дунлоп Макензи рекао у свој интервју.....
А оних су знали да ће немци напасти Краљевини још у јесен 1940!
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 22 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним