Оцена Теме:
  • 56 Гласов(а) - 4.45 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

НАЈЛЕПШЕ ЧЕТНИЧКЕ СЛИКЕ

Неки кажу да је то по повратку из Црне Горе, више нисам сигуран дал је ово или оно.
Одговори

(02-08-2017, 12:00 PM)Перун Пише:  Дража и Драгиша Пеливановић на Чемерну, Васкрс 1942.

[Слика: Pelivanovic.png]

Vidi se da je sneg ,znaci da nije tacan opis!Bozic verovatno
Одговори

(02-08-2017, 10:02 PM)Милослав Самарџић Пише:  Неки кажу да је то по повратку из Црне Горе, више нисам сигуран дал је ово или оно.

Ово се односи на мене.Smile

Овакав опис фотографије преузет је из књиге Радована Калабића, негде почетком деведесетих. Ко је њему то рекао, питање је сад.
Имали смо већ расправу око овога.
Нисмо сигурни да ли је ово уопште Драгиша. Сигуран сам да није. Друго , није питање откуд у априлу снег на Чемерну, јер је то и данас могуће, а поготово онда. Али, откуд овај Талијан?
Дакле, ово мирише да је било у Херцеговини или Црној Гори, у периоду зиме 42. на 43. годину, а да је официр потпуно непознат.
Одговори

Ево сад тражим нешто на нету... Уз фотографију, која нажалост није видљива, стоји овај опис:

Цитат:Zlatar, jesen 1943. Treći s leva je poručnik Dragiša Pelivanović Pelivan, komandant 2. dragačevske brigade 1. ravnogorskog korpusa, četvrti Dragoje Todorović iz s. Mirosaljci, Pelivanovićev ađutant. Sedi drugi s leva Italijan Ćećini, koji je posle kapitulacije Italije prišao četnicima, uprkos engleskom naređenju da Italijani pređu u partizane . Ćećini je kasnije više meseci živeo u Mirosaljcima, u porodici Todorović. Sa njima je i radio poljoprivredne poslove.

Ако неко има фотографију која одговара овом опису нека је окачи.



Прослава краљевог рођендана на Равној Гори, 06. септ. 1941. Испред почасне чете стоји поковник Драгослав Павловић.

[Слика: Pavlovic.jpg]

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Генерал Дража Михаиловић и академик Драгиша Васић и мајор Предраг Раковић после извлачења из обруча у долини реке Лим
Преузето са фејсбук странице Равногорска историја
[Слика: 20429959_1352486398133524_4189749678183175427_n.png]

https://www.instagram.com/colour.history/
Бојење црно-белих фотографија. За све информације и питања на ФБ страницу или на имејл kolorizovana.proslost@gmail.com
[Слика: image.jpg]
Одговори

(03-08-2017, 12:25 PM)Mario Пише:  Генерал Дража Михаиловић и академик Драгиша Васић и мајор Предраг Раковић после извлачења из обруча у долини реке Лим
Преузето са фејсбук странице Равногорска историја
[Слика: 20429959_1352486398133524_4189749678183175427_n.png]

Видимо да је Дража исто одевен као на горе поменутој фотографији. Са обзиром на временски период у коме је фотографија настала заиста је чудно што су се овако ,, забундали ". Дрвеће озеленило а зима (лето) стегла... Као да је природа знала шта ће бити са Дражом само који месец касније, па решила и она да се мало поигра са њим.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

[Слика: kalabic.jpg]

Калабић у околини Косјерића
Одговори

   
Одговори

[Слика: 127.jpg]

Борци Тимочког корпуса
Одговори

Мајор Рачић са члановима савезничке војне мисије и четницима Церско-мајевичке групе корпуса у Свилеуви, новембра 43.

[Слика: image.jpg]

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Периша Добријевић, организатор и вођа омладине ДЧД.

[Слика: Untitled3.png]

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

[Слика: drvarsko_petrovacki_cetnicki_odred.png]

Дрварско-Петровачки четнички одред
Одговори

[Слика: zbor_naroda_u_zrmanji_44.jpg]

Збор народа у Зрмањи, организован од стране ДЧД, 1944. године.
Одговори

Potrebna mi je pomoc u indentifikaciji osoba sa ove slike!Lice mi na Kalabiceve Gardiste a ne prepoznajem nikoga...
Izvor:Walter
   
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 17 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним