Оцена Теме:
  • 1 Гласов(а) - 5 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Русија

Лавров: Не сме се допустити упад терориста из Авганистана у Русију

Неопходно је интензивирати напоре како би се спречио улазак припадника терористичке групе ДАЕШ из Авганистана у Средњу Азију и Русију, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров на конференцији за новинаре након састанка са пакистанским колегом Хаваџем Мухамедом Асифом.
Лавров сматра да је присуство терориста на северу и истоку Авганистана прилично озбиљно, то су „већ хиљаде људи“.

То присуство расте. И буквално на границама са нашим средњоазијским суседима. То повећава ризик од продора терориста у Средњу Азију, а одатле није тако тешко допрети и до Русије, па и шире“, истакао је Лавров.

Полазимо од чињенице да је потребно интензивирати напоре за спречавања таквог развоја догађаја“, додао је он.

Лавров је навео да су на данашњим разговорима он и његов пакистански колега Асиф изразили забринутост „због корења које ДАЕШ пушта у Авганистану“.

„Веома смо забринути и због чињенице што, нажалост, војске САД и НАТО-а, које су присутне у Авганистану, покушавају да прећуте те чињенице, поричу и на сваки начин представљају ствари на начин који не одговара истини“, нагласио је шеф руске дипломатије.

О ситуацији у Африну

Министар спољних послова Русије је, коментаришући ситуацију у сиријском Африну, истакао да сва питања на ову тему треба решавати у контексту територијалног интегритета Сирије.

Што се тиче Африна „чврсто се залажемо да се сви проблеми, било у Сирији или негде другде, решавају уз поштовање територијалног интегритета те државе, у овом случају Сиријске Арапске Републике“, рекао је министар.

Лавров је изразио уверење да „легитимни интереси безбедности Турске могу у потпуности бити реализовани и задовољени директним дијалогом“ са владом Сирије.

„Свесни смо забринутости Турске у контексту онога што се дешава у Сирији. Наравно, свесни смо и тежњи Курда. Али оно што не признајемо и чему се противимо су покушаји да се шпекулише овим тежњама… Мислим на покушаје спољних снага да шпекулишу о овим тежњама и промовишу у Сирији, па и у читавом региону, план који нема ничег заједничког са легитимним интересима курдског народа, усмерен на постизање својих геополитичких, користољубивих циљева“, додао је министар.

Лавров Американцима: Чији неидентификовани хеликоптери лете изнад Авганистана

ZA OVO MALI BROJ LJUDI ZNA: TAJNI RAT “PORODICE” – KLANA RUSKIH OLIGARHA I VLADIMIRA PUTINA.. EVO ŠTA SE DESILO…

Knjiga “Bilo jednom u Rusiji” govori o ruskim oligarsima kroz dve vodeće figure od 1994. do danas – Borisa Berezovskog i Romana Abramoviča.
Ruski oligarsi oduvek su bili sinonim za sve najgore stvari koje se vežu uz bogatstvo. Povezuju ih s korupcijom i kriminalom, ali stvarnost je naravno daleko kompleksnija. Oligarsi su se pojavili devedesetih godina, nakon kolapsa Sovjetskog Saveza i promena na njihovom ekonomskom tržištu. To naravno ne opravdava njihova dela, ali ih stavlja u malo drukčiji kontekst. To se vidi i po novijim generacijama bogatih Rusa koji čine svi kako ne bi imali isti imidž kao njihovi prethodnici.

Knjiga “Bilo jednom u Rusiji” govori o ruskim oligarsima kroz dve vodeće figure od 1994. do danas – Borisa Berezovskog i Romana Abramoviča.


Boris Berezovski bio je matematičar pre nego je shvatio da će se obogatiti tako što će preuzeti kontrolu nad bivšim državnim kompanijama. Bio je bliski saradnik Borisa Jeljcina, a prvih godina podržavao je i Vladimira Putina. Berezovski je 2013. umro pod sumnjivim okolnostima u svom domu u Askotu u Engleskoj, nakon velike svađe s ruskim vlastima i gubitka pozamašnog dela svog bogatstva.

Berezovski je bio središnja figura neslužbene grupe moći, koja se zvala “Porodica”, i bila je vrlo bliska Jeljcinu, a u rad grupe je bila uključena i Jeljcinova kćerka Tatjana, kao i njegov šef kabineta Jumašev. Tu je bilo i nekoliko saradnika Berezovskog, a član je bio i Roman Abramovič. Pričalo se kako se nijedno vladino imenovanje ne može sprovesti u delo ukoliko ga ne odobri “Porodica”.

Berezovski

Glavni zadatak bio je pronaći odgovarajućeg naslednika Borisa Jeljcina. Isprva su računali da bi to mogao da bude premijer Jevgenij Primakov, no s njim nisu mogli da pronađu zajednički jezik, te su poslednje dve godine Jeljcinovog mandata dve strane bile u žestokom sukobu.

Cela priča počela je da se raspada kada je 1998. godine nekoliko agenata FSB-a, naslednika KGB-a, predvođenih Aleksandrom Litvinjenkom razotkrilo kako su njihovi nadređeni kovali zaveru da se likvidira Berezovski.


Otvorena je istraga, zatraženo je hapšenje Berezovskog, koji je rekao da je istraga politički motivisana i za to je optužio Primakova. No, sve je završilo tako što je nakon sedam dana povučen zahtev za hapšenje, a Jeljcin je smenio Primakova.

Nekoliko mjeseci nakon ovih turbulencija Vladimir Putin je izronio iz senke anonimnosti i 1999. godine počeo je njegov meteorski uspeh u ruskoj politici. Nagađa se da to može zahvaliti “Porodici”, a naročito Berezovskom. Do kraja 1999. “Porodica” je nagovorila Jeljcina da ga proglasi svojim naslednikom.

Nakon što je Putin postao predsednik, Berezovski i Abramovič bili su njegovi česti gosti, ali Berezovski je počeo sve manje da se slaže s Putinom, zameravši mu neke odluke koje je donosio. Berezovski je u nekoliko navrata preko medija napao vladajuće strukture, te je jednom rekao kako u “nedostatku snažnog civilnog društva i srednjeg sloja kapitalisti moraju biti ti koji bi trebalo direktno da se uključe u političke procese”.

Abramovič

Takve izjave nisu se svidele Putinu, kojem nije dugo trebalo da objavi kako neće tolerisati kritike koje dolaze iz medija pod kontrolom oligarha. Tako su na Putina krenuli napadi iz medija koji su bili u vlasništvu Berezovskog, a jedna od najgorih optužbi stigla je kada su direktno optužili Putina da je odgovoran za tragediju podmornice Kursk u kojoj je život izgubilo 118 mornara, jer, kako su objavili mediji, Kremlj nije dozvolio da im pomognu strane mornarice.

Berezovski je 2002. javno objavio da želi da skine Putina s vlasti ili silom ili mirnim putem. Pokrenuo je kampanju kojom je ukazivao na sve navodne Putinove zločine – od zabrane slobode govora do rata u Čečeniji, a2003. godine odobren mu je azil u Velikoj Britaniji.


Neko vreme tamo je boravio u miru, ali je 2006. opet ponovio da želi da sruši Putina, na šta ga je tadašnji britanski ministar spoljnih poslova Džek Stro upozorio da ne planira nikakve zavere protiv Putina dok se nalazi na britanskom tlu, te je zapretio da bi njegov status političkog azilanta mogao biti doveden u pitanje ako nastavi.

No, ni Putin mu nije ostao dužan, pa je nakon što je Berezovski emigrirao u Veliku Britaniju protiv njega pokrenuto više različitih kriminalnih istraga. Za Berezvoskog je 2006. stigao još jedan udarac. U Londonu je ubijen Aleksandar Litvinjenko, jedan od njegovih najbližih ljudi, koji je javno progovorio da se planira ubistvo Berezovskog.

Litvinjenko je otrovan polonijumom, a zbog tog slučaja je nekoliko ruskih diplomata proterano iz Britanije. Iako se britanska vlada nikada nije izjasnila o ubistvu, “BBC” je objavio da je ono došlo iz krugova ruske vlasti, a taj je navod britanski servis dobio je od izvora u britanskom parlamentu.

Litvinjenko

Druga teorija bila je da je Berezovski lično naručio ubistvo Litvinjenka kako bi “smestio” ruskoj vlasti i diskreditovao je na međunarodnoj sceni, a tu su teoriju naročito forsirali ruski mediji bliski Kremlju. Berezovski se 2011. okomio i na Abramoviča protiv kojeg je pokrenuo građansku parnicu zbog ucene i nepoštovanja ugovora. Od Abramoviča je tražio odštetu od tri milijarde funti, što je postala najskuplja građanska parnica u istoriji Velike Britanije.

Dve godine kasnije, Berezovski je pronađen mrtav u svom luksuznom domu u Saninghilu, blizu Askota. U zaključanom kupatilu pronašao ga je telohranitelj, a oko vrata mu je bio zavezan konopac.


Njegov advokat objavio je kako je moguće da je Berezovski počinio samoubistvo, obzirom da je nakon parnice protiv Abramoviča, koju je izgubio, zapao u ogromne dugove, te da je poslednje mesece svog života provodio tako što je prodavao sve vrednosti koje je imao kako bi pokrio troškove ultra-skupe sudske parnice. Do danas nije razjašnjeno da li se Berezovski ubio ili je njegova smrt bila nasilna, te ko je odgovoran ukoliko je tačna ova druga teorija.

Nakon njegove smrti glasnogovornik Vladimira Putina je izjavio kako je Berezovski poslao pismo Putinu u kojem ga je molio za oprost zbog grešaka koje je napravio i tražio dozvolu da se vrati u Rusiju.

Neki bliski saradnici Berezovskog su rekli kako sumnjaju da je Berezovski takvo pismo poslao, jer to “nije bio njegov stil”, ali tadašnja devojka Berezovskog, Katarina Sabirova u jednom je intervjuu potvrdila da je oligarh pismo zaista poslao.

Hodorkovski

– Rekla sam mu da će Putin to pismo objaviti i da to nije dobro za njega. Rekao mi je da ga nije briga, da mu je svejedno, da je za sve što mu se događa kriv isključivo on sam i da je to pismo jedina šansa koja mu je preostala – rekla je Sabirova, a pismo je Putinu navodno lično odneo Roman Abramovič, koji je pismo primio od jedne osobe koju je Berezovski odredio da tu poruku i dostavi.

Putin je, opet navodno, odlučio da oprosti Berezovskom i dozvolio mu povratak u Rusiju. Roman Abramovič je pak karijeru počeo nakon što je napustio školu i pokrenuo biznis s dečjim igračkama, pre nego se obogatio na poslovima s naftom. Bio je praktično štićenik Berezovskog pre nego što su se razišli.

Autor Ben Mezrih ima i celi niz sporednih likova, ali ništa manje važnih, poput naravno Vladimira Putina, koji je bio vrlo važan za opstanak oligarha. Kada je prvi put postao predsjdnik dozvolio je svima da zadrže svoje bogatstvo, ali pod uslovom da mu se ne suprostavljaju. Mezrih je knjigu napisao kao roman temeljen po istinitim događajima, a iza njega je već uspešna knjiga “Društvena mreža”, prema kojoj je snimljen blocbaster o nastanku Fejsbuka.

Oligarsi su u Rusiji prije svega opstali zahvaljujući politici koja je zbog svoje koruptivne naravi lako ‘zažmurila’ svaki put kad bi im neko od novih ruskih bogataša napunio džepove. Većina oligarha nikad nije bila deo Komunističke partije, ali su zahvaljujući raznim partijskim apartčicima ušli na ekonomsko tržište. S vremenom je njihova uloga u politici postajala sve veća dok nisu došli do toga da finansiraju političke kampanje svojih zaštitnika, pre svih Jeljcina i Putina. Iako ih je štitio, Putin je pokrenuo najviše progona oligarha, a svaki od tih procesa bio je politički motivisan, navodi se u knjizi.

Berezovski i Mihail Hodorkovski bili su na vrhu Putinove crne liste. Za Berezovskog nikada nije otkriveno kako je umro, a Hodorkovski je živ, ali je ‘gulio’ nekoliko godina u gulagu.
Одговори

ТРАГЕДИЈА: Срушио се руски транспортни авион у Хмејмиму, 32 погинулих
15:27 06.03.2018. Нема коментара
Дели на Вајберу
Приликом слетања на аеродром Хмејмим срушио се руски транспортни авион. Погинуло је 26 путника и шест чланова посаде.

Министарство одбране Русије саопштило је да се приликом слетања на аеродром Хмејмим срушио руски транспортни авион Ан-26, а према прелиминарним подацима погинуло је 26 путника и 6 чланова посаде.



Узрок рушења руског транспортног авиона могла би да буде техничка неисправност, саопштило је Министарство.

Министарство је додало да према извештају са лица места на авион није отворена ватра.

„Комисија Министарства одбране Русије ће проучити све могуће верзије несреће“, истакли су у Министарству.

Вјечна Памјат
Одговори

Енглези неће на Светско првенство у фудбалу због шпијуна © Sputnik/ Алекс Макнотон
КОМЕНТАРИ И АНАЛИТИКА
16:20 07.03.2018(освежено 16:35 07.03.2018) Преузмите краћи линк
Оливера Икодиновић
0 123
Ко стоји иза тровања бившег руског двоструког агента Сергеја Скрипаља (66) у Великој Британији, једно је од главних питања које ових дана потреса светску јавност. Фактички, и пре него што је истрага завршена, британске власти су оптужиле Кремљ и у том случају виделе „руски траг“.
Портпарол руског председника Дмитриј Песков изјавио је да Кремљ не зна чиме се Скрипаљ бавио у Британији и шта би могао да буде разлог, али је истакао да је Русија спремна да сарађује са истрагом и да је „Москва увек отворена за сарадњу“.

„Што се каже, нисмо дуго чекали“, рекао је Песков, одговарајући на оптужбе о „руском трагу“.

Министар спољних послова Велике Британије Борис Џонсон
© AP PHOTO/ ZOLTAN BALOGH/MTI
Џонсон: Ако буде доказана умешаност Русије у „тровање“ обавештајца...
Русија још није добила захтев да помогне у истрази, али су зато британски медији пожурили да у том догађају траже „руски траг“, а тамошње власти да изричу казне.

Због овог случаја сазвана је хитна седница британског Парламента, на којој је главну реч имао министар спољних послова Борис Џонсон, који је рекао да је „погрешно прејудицирати резултате истраге“, али да ће Британија „бити приморана да преиспита свој режим санкција и других мера, како би ствари ставили на своје место“, ако се претпоставке које су изнели посланици покажу основаним.

Како је рекао, ако се утврди да се Москва налази иза Скрипаљовог случаја, тешко да ће Велика Британија моћи нормално да учествује на Светском фудбалском првенству у Русији. Владин извор појаснио је да се то односи на учешће министара или других званичника.

Џонсон је у свом излагању подсетио и на случај Александра Литвињенка, бившег шпијуна КГБ-а који је пребегао у Енглеску, а који је пре 12 година отрован радиоактивном материјом у Лондону, наводећи да постоје несумњиве сличности између ова два случаја. Тај случај никад није расветљен, али су Британци за то оптужили руске службе и лично председника Владимира Путина.

С друге стране, руски експерти Џонсонове изјаве о могућем „руском трагу“ виде као покушај притиска на истрагу и ширење антируске хистерије.

Британски полицајци испред ресторана испред кога су пронађени бивши руски обавештајац Сергеј Скрипаљ и његова ћерка
© REUTERS/ TOBY MELVILLE
Откривено ко је девојка која је била са отрованим обавештајцем
„У сваком инциденту британске и америчке власти траже некакав ’руски траг‘. Истрага још није завршена и јасно је да је овде реч о притиску на истражне органе, могуће и судске, на правни систем, како би се ’доказала‘ умешаност Русије. Када високи званичник, као што је министар спољних послова, Велике Британије изјављује како је могуће да у том инциденту постоји ’руски траг‘, већ је јасно да се истрази намеће одређени правац. Тако можете повезати све што желите. Шта год да се деси, свуда можете да ’видите‘ руски траг, а потом може да уследи јачање санкција и бојкот спортских такмичења. Али, као што говоре у Одеси, то су две различите ствари. У свакој акцији ван граница наше земље тражити руски траг — то већ мирише на лудило“, каже за Спутњик политиколог Александар Гусев.

Тренутно су Сергеј Скрипаљ и његова ћерка Јулија (33) у критичном стању и леже у одељењу за реанимацију у локалној болници, где су пребачени након што су у понедељак пронађени у несвесном стању на клупи у близини једног шопинг центра у граду Солсбери, 145 километара западно од Лондона.

Они су отровани за сад непознатом супстанцом, а британски медији спекулишу да је реч о фентанилу, синтетичком опијату, за кога стручњаци кажу да је довољна и минимална доза да изазове смрт.

Британска полиција и МИ-5 разматрају неколико верзија догађаја, као што су „покушај убиства, по налогу државе“ и „приватне несугласице“.

Сергеј Скрипаљ
© AP PHOTO/ MISHA JAPARIDZE
Москва о бившем руском обавештајцу: Знате како се он нашао на Западу
Како год било и даље остаје главно питање коме је највише одговарало „смакнуће“ бившег пуковника руске војне обавештајне службе ГРУ Сергеја Скрипаља, који је у Русији осуђен за издају због рада за британску обавештајну агенцију МИ-6!

И док Британци упиру прстом у Москву, лидер руских либерала Владимир Жириновски каже да двоструке агенте најчешће убијају службе које су их врбовале, а не обавештајне службе њихове родне земље, јер, како је објаснио, након што је агент „обрађен“, од њега служба више нема користи.

На њега се троши новац, он зна разне тајне, зна методе рада страних обавештајних служби и методе врбовања.

Жириновски је рекао да је то „судбина свих издајника“ и упитао је како то да су бивши официр ФСБ-а Александар Литвињенко, олигарх Борис Березовски и сада двоструки агент Сергеј Скрипаљ „посебно лоше“ завршили баш у Великој Британији.

Иначе, Скрипаљ је био један од актера велике шпијунске афере. Он је од средине деведесетих па све до 2004. године, када је ухапшен у Русији, предавао поверљиве информације британској обавештајној служби МИ-6 за сто хиљада долара, а такође продавао је и идентитете агената ГРУ на Западу. Осуђен је 2006. године на 13 година затвора за издају, а помилован је 2010. године у оквиру размене шпијуна са САД на бечком аеродрому, која се сматра једном од највећих размена од завршетка Хладног рата.

Чишто не могу да разумен ЗАШТО РУСИЈА продава њима Гасу.......ове године можда у 2 наврата!

Али споменути господин, није отишао у пензији и забора.......него је имао свој фирму ”савета” и предавање у енглеским/западним војне места. Као бивши падобранац, специјалац, и са Чином у ГРУ......јели он мисли да он не увређује своје бивши колега, и ти ко саде служу државу?
Одговори

Нова несрећа руске војске! Пао хеликоптер, седам мртвих! (ФОТО)
03/07/2018 13:13

Најмање пет особа је погинуло када се данас срушио хеликоптер руске безбедносне службе у Чеченији, јавила је новинска агенција РИА.

Агенција је првобитно јавила да је седам особа страдало, али је касније смањила број жртава на пет, преноси Ројтерс.

Руска новинска агенција наводи да је у хеликоптеру укупно било девет особа.

До несреће је дошло дан након што се у Сирији срушио руски транспортни авион "антонов-26", када је погинуло 33 путника и чланова посаде, саопштило је руско Министарство одбране Руске Федерације.

Министарство је навело да је узрок пада авиона највероватније технички квар.

https://www.youtube.com/watch?v=geXNezk7Aus

Британски политиколог признао: Измислио сам причу о доктрини руског генералаПресс-служба Минобороны РФ
РУСИЈА
20:01 07.03.2018(освежено 21:34 07.03.2018) Преузмите краћи линк1122
Чувена „Доктрина Герасимова“, коју на Западу схватају као „проширену теорију савременог ратовања“ или чак као „визију тоталног рата“, у стварности не постоји, пише политиколог Марк Галеоти за лист „Форин полиси“.
Војне вежбе руске војске
© SPUTNIK/ ПАВЕЛ ГЕРАСИМОВ
Русија повећава борбену моћ без обзира на притиске Запада
У тексту он објашњава да је овај термин сам измислио да би привукао пажњу читалаца на превод говора руског генерала који је заправо покушавао да објасни шта се догађало током „арапског пролећа“, „обојених револуција“ и „мајдана“ и да разјасни како се против тога бори Русија.

На Западу се често говори о претњи оличеној у такозваној „Доктрини Герасимова“, названој према руском генералу који је, наводно, измислио.

Британски политиколог наводи да је назив измислио када је добио превод чланка Валерија Герасимова, који је објављен у руском листу „Војноиндустријски курир“.

Начелник Генералштаба Оружаних снага Русије Валериј Герасимов говорио је о томе како пропаганда и субверзивна делатност могу да доведу до тога да „потпуно стабилна земља у року од неколико месеци, па чак и дана, може да се претвори у поприште жестоке оружане борбе, да постане жртва иностране интервенције, да утоне у хаос, хуманитарну катастрофу и грађански рат“.

НАТО бродови у Финској
© AP PHOTO/ RONI LEHTI / LEHTIKUVA VIA AP, FILE
НАТО: Тотални рат између Алијансе и Русије је мало вероватан
Галеоти је објавио превод чланка на свом блогу, уз коментаре. Он признаје да је, желећи да привуче читаоце измислио упечатљив наслов — „Доктрина Герасимомва“, не претпостављајући да би људи могли да схвате Герасимовљеве речи као реални план војних дејстава Русије против Запада.

Након припајања Крима Русије и оружаних сукоба у Донбасу, као и услед наводне руске пропаганде, Американци су овај чланак, који су претходно игнорисали, почели да схватају као „најновији пројекат вођења рата“.

Галеоти се, међутим, не слаже с овом интерпретацијом. Према његовом мишљењу, Герасимов је само размишљао о томе како Кремљ схвата догађаје „арапског пролећа“, „обојених револуција“ усмерених против промосковских режима у суседним државама, као и о догађајима који су се збили током украјинског „мајдана“. Герасимов је, објашњава аутор, само покушао да анализира стратегију борбе против оваквих догађаја у Русији.

„Руси су искрени, али су погрешно веровали да ови догађаји нису били истински протести против жестоких и корумпираних владам, него смена режима под руководством Вашингтона“, навео је Галеоти.

СБ УН
© AP PHOTO/ BEBETO MATTHEWS
Руски дипломата: Америка и Велика Британија опет клевећу Русију
Британски политиколог сматра да Русија нема јединствену доктрину. Руска кампања, према његовом мишљењу, нема организациони принцип или јединствени орган који би контролисао њено спровођење.

САД морају да схвате мотиве који стоје иза руског „политичког рата“, сматра Галеоти и додаје да ће погрешно тумачење руских дејстава довести Америку до грешке у рачуници.

„’Доктрина Герасимова‘ никада ништа није значила и не значи ни сада. Дошло је време да идемо даље“, навео је Галеоти.

Скотланд јард саопштио чиме су отровали бившег шпијуна © AFP 2018/ JACK TAYLOR
ЕВРОПА
19:03 07.03.2018(освежено 19:56 07.03.2018) Преузмите краћи линк2264
Шеф антитерористичког одреда Скотланд јарда Марк Роули потврдио је у среду увече да је у британском граду Солсберију извршен „покушај убиства нервно-паралитичким отровом“, у којем су повређени бивши руски обавештајац Сергеј Скрипаљ и његова кћерка.
Поглед на Вестминстерску палату у Лондону
© SPUTNIK/ АЛЕКС МАКНОТОН
Енглези неће на Светско првенство у фудбалу због шпијуна
„Као што знате, ово двоје људи је у критичном стању“, рекао је Роули.


Поред бившег обавештајца Скрипаља и његове кћерке, у болници је у тешком стању и полицајац, саопштио је представник вилтширске полиције Кир Притчард.

„Можемо, такође, да потврдимо да је официр вилтширске полиције, који је био ангажован у операцији полицијског реаговања на инцидент, такође у тешком стању и да добија интезивну терапију“, навео је Притчард у среду.

Скрипаљ је пре неколико година учествовао у великој шпијунској афери. У Русији је осуђен због сарадње с британском обавештајном службом Ми-6. Русија га је касније разменила заједно с другим шпијунима за држављане протеране из САД, такође осумњичене за шпијунажу, али у корист Руске Федерације.

Скрипаљ је након тога добио британски азил. Према писању листа „Сан“, пре неколико година Скрипаљ се обратио британској полицији, јер је страховао за свој живот. У протеклих неколико година изгубио је скоро целу породицу — а авионској несрећи му је погинула жена, а погинули су и његов брат и син.

Građanin Ruske Federacije, koji pripada terorističkoj organizaciji, jedinici Islamske države, uhapšen je na aerodromu Khrabrovo u Kalinjingradu. Ovo je aerodrom u Rusiji, na granici sa Evropom.

To je navedeno u pres službi regionalnog odela ruskog FSB-a, naglašavajući da će se protiv ovog čoveka pokrenuti krivični postupak zbog terorističkih aktivnosti.


Prema kontraobavještajnim podacima, uhaopšeni terorista je uključen u mrežu aktivnosti koja je organizovala postavljanje bombe u podzemni voz u Sankt Peterburgu, a takođe je na međunarodnoj poternici.

Uhapšeni terorista je bio uključen u finansiranje ekstremista i pomagao aktivistima da nalaze nove militante za delovanja na strani terorističke organizacije u Siriji.

Terorista je uhapšen jer su ruski specijalci iz FSB očekivali ovakve aktivnosti obzirom da je Rusija nedavno u znak odmazde za postavljanje neprijateljskih raketa na ruskim granicama u bazu u Kalinjingradu postavila raketni sistem Iskander koji može da nosi nuklearne glave i pokriva evropske zemlje.

Webtribune.rs
Одговори

ПУТИН: Русија ће употребити најмоћније оружје само у циљу одмазде! Они који праве отров, сами ће га прогутати!

03/08/2018 17:12 Издвојено Свет Планета

Руски председник Владимир Путин жестоко је одговорио на актуелне континуиране нападе Запада на Русију изјавом да они који праве отров негде другде на крају ће га сами прогутати.

Тиме је алудирао на критике Америке и њених савезника да је његов недавни говор о стању нације у Москви, на ком је причао о успону Русије и најмоћнијем оружју које поседује, био претећи и узнемирујућ. Такође, индиректно је одговорио и на оптужбе британских власти да је Кремљ умешан у тровање Руса шпијуна Сергеја Скрипала (66) и његове ћерке Јулије (33), који су живели у британском Солсберију након што је откривено да је он одавао руске тајне Британији. Њих двоје су још у критичном стању.

Русија ће употребити најмоћније оружје само у циљу одмазде
- Русија ће употребити најмоћније оружје само у циљу одмазде. А заиста се надам да се то никад неће догодити - поручио је Путин у интервјуу за документарац Владимира Соловјева "Светски поредак 2018", а затим нагласио да ће се земљама које воде антируску политику то вишеструко вратити.

- Они који праве отров негде другде на крају ће га сами прогутати - рекао је он и позвао све да граде добре односе с Русијом.

Шеф Кремља се осврнуо и на личност америчког председника Доналда Трампа, истакавши да није нимало разочаран њиме.

- Трамп је оставио веома добар утисак на мене. Тешко је само носити се са америчким системом јер је непредвидив - нагласио је Путин, а говорећи о санкцијама које су уведене његовој земљи, он је казао да је циљ таквих удара да се Русија обузда.

Међутим, он ипак није коментарисао претње британског шефа дипломатије Бориса Џонсона да ће његова земља увести нове санкције Москви ако се докаже да је Кремљ умешао прсте у напад на Скрипала. Осим тога, Лондон је Руску Федерацију назвао злонамерном и реметилачком силом иако је Путинов портпарол Дмитриј Песков одмах након вести о тровању шпијуна и његове ћерке демантовао наводе Британаца.

Бивши обавештајац Михаил Љубимов, који је шездесетих година водио канцеларију руске Федералне безбедносне агенције (ФСБ) у Британији, истакао је да су све оптужбе на рачун Русије о умешаности у тровање Скрипала у ствари завера против те земље.

- Нико у Русији у овим околностима не би имао користи од тога, зато је ово класични пример покушаја дискредитације Путина и свега руског пред председничке изборе у тој земљи 18. марта. Апсурдно би било да Москва нареди убиство човека ког је разменила са Западом још 2010. Да је хтела, он је могао да нестане још много пре тога - истакао Љубимов говорећи о Скрипалу, који је ухваћен да је као пуковник у војним безбедносним структурама у Русији одавао тајне своје земље Британцима још деведесетих година. Након што је ухваћен 2004, а затим 2006. осуђен на 13 година робије, он је ипак заједно са још троје шпијуна предат Британији и САД у замену за 10 Руса који су као шпијуни оперисали на западу. Међу њима је била и атрактивна Ана Чепмен.

Британци истражују и смрт Скрипаловог брата, жене и сина
Британске обавештајне службе покренуле су истрагу и о наводно сумњивим смртима чланова породице отрованог Сергеја Скрипала (66) који су умрли у само пет година. Прва је 2012. преминула његова супруга Људмила у 59. години, а 2016. умро је и шпијунов старији брат. Међутим, оно што је, према тврдњама британског листа Дејли мејл, покренуло лавину спекулација да се нешто сумњиво дешава у породици Скрипал јесте изненадна смрт шпијуновог сина Александра (43) у Санкт Петербургу. Он је наводно преминуо под сумњивим околностима 2016, недуго након што је купио карте за одмор који је са супругом Аном планирао да проведе код оца у Британији.

Шпијунова ћерка Јулија на Фејсбуку позивала да Путина неко стрпа на робију
Британске службе верују да су Сергеј Скрипал и његова ћерка Јулија можда отровани у недељу на улици у Солсберију непосредно након што су изашли из ресторана "Цици", и то супстанцом у течном стању. То би, како верују истражитељи, можда објаснило и како је још 12 особа које су биле у контакту са Скрипаловима такође добило симптоме попут пецкања очију, осипа и болова у стомаку. Наведено је да је Јулија колатерална штета и да је Скрипал вероватно био једина мета, међутим, британски медији су открили да је она била веома велики критичар Владимира Путина, те је једном приликом на Фејсбуку остављала коментаре како га треба стрпати у затвор.

Хронологија мистериозног напада на шпијуна у недељу
14.30 - Скрипал и његова ћерка су ушли у италијански ресторан "Цици"

15.47 - локална безбедносна камера је снимила старијег човека и девојку за које се верују да су шпијун и његова ћерка

16.03 - Скрипал и Јулија су виђени на клупи у парку - он у несвести, а она у веома необичном стању

16.15 - хитна помоћ је Јулију одвела хеликоптером до болнице, а њега комбијем

Прочитајте ОВДЕ зашто се Путину чини да амерички партнери постају све нервознији?

Извор: Српски телеграф
Одговори

Што је овде занимљиво је нервни отров што се сервира да је било коришћено у инцидент.

7 миља од тог места у сулзбери је porton down, места за основање нервни отров агент х.

Што исто занимљиво бивши официр војске, ко је студирао на оксфорда, и био енглески обавештајац ко је регрутовао рус.......живи близо. Што бих значило, рус није био у пензији. А тај енглески обавештајац је повезан са фирмом орбиса, где радио тај кристофер стила, тај ко је сервирао документ да је Русија била уплетена у америчких изворе?

А салзбери је највећа територије војне вежбе у држави 390км2

Али што је овде најбитније је што следи, ко ће бити тих главни потагонисти у европу, за некој заједничких, ко-ординирана акција.
Занимљиво паљба је подигао један Bill Browder (руководилац фонд инвестиције) ко је повезан са сергејом магнитскија.
Klaus Buchner из ЕУ гура ствари за некој европска реакција

А оба су веч одредилих да Руси су то урадилих!

биће занимљиво ако је скрипал само меканизам за нешто друго!
Одговори

https://www.fort-russ.com/2018/03/in-dep...alse-flag/
Одговори

https://www.youtube.com/watch?v=4sYSyuuLk5g

http://www.bbc.co.uk/programmes/p059y0p1
Одговори

Путин: Да је Русија била као Југославија... © Sputnik/ Олег Ласточкин
РУСИЈА
14:33 11.03.2018(освежено 14:34 11.03.2018) Преузмите краћи линк 0 191
Председник Русије Владимир Путин испричао је да би у случају спровођења „југословенског сценарија“ у који су могли да гурну Русију, губици земље били озбиљнији него у Чеченском рату.
Руски председник Владимир Путин обраћа се Федералној скупштини /
© SPUTNIK/ ГРИГОРИЙ СЫСОЕВ
Путин о Криму: Јесте ли полудели?
У филму новинара Андреја Кондрашова „Путин“, који је објављен на друштвеним мрежама, руски лидер испричао је о решењу чеченског питања.

„То се у значајној мери десило као резултат расположења у самој Чеченији. Кадиров старији је сам дошао, нико га није вукао. Сам је затражио разговор“, рекао је Путин подсећајући на речи Ахмата Кадирова да Чеченија може да се развија само као део Русије.

„Он је био веома искрен човек. Наравно, могао сам и да не поверујем, али сам поверовао, јер је одавао утусиак поузданог човека, који држи своју реч. Он је био прави мушкарац који је одавао поверење. Као што видите, нисам погрешио“, додао је Путин.

Кадировљев син, Рамзан, актуелни лидер Чеченије, у филму је истакао да, да Путин у тада није постао председник „изгубили бисмо Русију, јер је све рађено на томе“. „Они који су уништили Совјетски Савез били су спремни да распарчају Русију“, рекао је Рамзан Кадиров.

Руски председник Владимир Путин
© SPUTNIK/ СЕРГЕЙ ГУНЕЕВ
Путин: Требало је да схватимо шта иде после бомбардовања Југославије
„Нас би сигурно гурнули путем распада Југославије. А у том случају страдање и руског и других народа Руске Федерације били би неизмерно већи од губитака које смо претрпели током тешких догађаја крајем деведесетих и почетком 2000-их у борби против међународног тероризма на Кавказу“, истакао је Путин.

У филму су такође приказани и чувени снимци на којима Путин, током посете Чеченији, одбија да попије чашу и предлаже да се помену погинули након извршених задатака. Путин је рекао да касније ипак попио чашу. „Да. То се десило приликом окупљања ветерана… И поменули смо оне који се нису вратили са бојног поља“, рекао је он.

„Император Путин” је Западу показао „Звезду смрти”, али је важније нешто друго
13:02 11.03.2018.
ОН ЈЕ 1. МАРТА ОКРЕНУО НОВУ СТРАНИЦУ ИСТОРИЈЕ И ОБЈАВИО НАЈВЕЋЕ ВОЈНО-ТЕХНИЧКО БАНКРОТСТВО


Владимир ПУТИНје показао да је Русија – не на корак, као у случају космоса – већ за целу епоху претекла Сједињене Државе и ушла у нову фазу војно-техничког развоја у којој нуклеарни пројектили имају велике маневарске способности и неограничени домет јер ће их покретати атомски мотори, па тако постају неухватљиви за америчку ПРО
Експерти су већ израчунали да би САД а пресретање једног јединог „Сармата” било потребно 48 антиракета. А то значи да би њих један „Сармат” – који кошта колико цео тенковски батаљон – коштао 48 тенковских батаљона. А то је је прескупо чак и за САД. Американци имају јачу економију, али однос ипак није 1:48
Научно-технички пробој који је Путин објавио има епохални значај. Само, није ствар у томе што ће његова чудо-оружја уразумити Запад јер је то најмање вероватно. Важније је што ће атомски мотори о којима је говорио – ако се добро покажу и уђу у серијску производњу – означити транспортну револуцију и донети радикалне промене у начину живота и у Русији и по свету
С обзиром на то да је најважнији глас Православља и једина православна велесила у савременом свету – Русија нема право да било коме дозволи да насилно прекине наш пут сведочења божанске Истине. Ми смо они који не дају антихристу да завлада светом
Пише: Јегор ХОЛМОГОРОВ

ВЛАДИМИР Путин је 1. марта 2018-те окренуо страницу историје, објавивши да је у Русији почела производња нових видова наоружања које америчку противракетну одбрану чини `у корену` бесмисленом.

У суштини: он је тиме објавио најскупље војно-техничко банкротство у историји.

Американци су енорман новац уложили у слепу улицу војно-техничког прогреса рачунајући да ће имати посла са традиционалним слабим тачкама нуклеарног наоружања, али је Путин објавио да су руски произвођачи оружја напросто изашли из тих координата.

У суштини, Русија је – не на корак, као у случају космоса – већ за целу епоху претекла Сједињене Државе и ушла у нову фазу војно-техничког развоја у којој нуклеарни пројектили имају велике маневарске способности и неограничени домет јер ће их покретати атомски мотори, па ће тако бити неухватљиви за америчку ПРО.

То је нуклеарно оружје нове генерације које ће натерати Американце да престану да сањају о разоружавању Русије, а даће им и прилику да израчунају колико су новца потрошили на погрешну инвестицију (ПРО).

Базична компонента новог руског нуклеарног арсенала биће интерконтинентална балистичка ракета «Сармат». Она је још увек класично нуклеарно оружје, али доведено до савршенства. Јер,примера ради, за припреме за старт му је потребно само 30 секунди, што значи да не може – тим пре што се налази у сјајно заштићеним шахтама у дубини сибирских планина – бити лиминисано масовним ударом крстарећих ракета којима је потребно много више времена да стигну до тачака са којих би иле лансиране.

Американци највеће шансе за удар имају са подморница у Северном леденом океану, али „Томахавци” не могу на време стићи до „Сармата” постављених у Краснојарском крају.

А способност „Сармата” да стигну до Америке преко Јужног пола значи да ће према њој летети изнад територија где нема америчке ПРО. Зато ће они, уместо зида на граници са Мексиком, морати да постављају нешто сасвим друго.

Још страшнији утисак на потенцијалног противника оставио је хиперсонички крстарећи блок „Авангард”.

У суштини, то је нуклеарна бојева глава са атомским мотором која се креће попут крстареће ракете која може да мења и смер и висину, да заобилази (америчку) ПРО и да измиче антиракетама захваљујућивеликој брзини.

Путин је тај блок описао као ватрену куглу, али је најважније то што она гарантовано стиже до одабраног циља. Пресретање таквог блока оним чиме располаже Запад напросто је незамисливо.

Као гарнирунг, Путин је навео крстареће ракете са атомским мотором које имају неограничени домет, плус – подводне супербрзе убице носача авиона и атомских подморница, а то је окосница америчке нуклеарне моћи.

Све ово заједно значи (чак и ако у ономе што је Путин изнео постоје нека претеривања) да је војно-политички пројекат Америке доживео крах јер је следио лажни циљ.

Напросто је изгубила смисао геополитичка кула од карата коју је Вашингтон подизао поред западних граница Русије. Исто важи и за авантуру у Украјини јер ни са њене територије америчке ракете не би имале предности за пресретање или први удар. Јер, колико год удара да би Американци успели да нанесу по Москви – то ни њих ни њихове савезнике не би спасило од брзог уништења.

Зато своју радњицу у Кијеву могу мирне савести затворити.

Експерти су већ израчунали да би САД а пресретање једног јединог „Сармата” било потребно 48 антиракета. А то значи да би њих један „Сармат” – који кошта колико цео тенковски батаљон – коштао 48 тенковских батаљона. А то је је прескупо чак и за САД. Американци имају јачу економију, али однос ипак није 1:48.

Пошто ће им бити тешко да признају да иду погрешним путем, Американци ће вероватно настојати да е још више приближе нашим балистичким ракетама, у нади да ће моћи да изведу разоружавајући удар.

Са математичком неизбежношћу треба очекивати да ће Казахстан кренути путем Украјине јер се само из те земље могу теоријски `дохватити` наше нуклеарне шахте по Сибиру. А то за Русију може бити најозбиљнији геополитички изазов.

Американци ће се активирати и на Арктику, не би ли дошли у прилику да Русије држе у шаху по целој дубини територије. То је за Вашингтон веома примамљива идеја.

Али, пошто су суочени са великом вероватноћом ракетног удара преко Јужног пола – покушаће да преиспитају неутрални статус Антарктиде и да тамо поставе своје противракете.

Из истог разлога ће покушати да успоставе чврсту војно-политичку контролу бар на неким земљама Латинске Америке и да реше „кубански проблем”.

Сједињене Држацжве ће, дакако, учинити све да саме створе оружја слична онима која је обнародовао Путин, али им то стратешки ништа неће донети јер Русија не тежи превентивном нуклеарном удару јер јој је сасвим довољно постојање гарантованог међусобног уништења које све тера на мирољубивост.

За то су технологије које је представио Путин сасвим оптималне.

Једна од проба „Сармата”

Научно-технички пробој који је он објавио има епохални значај. Само, није ствар у томе што ће његова чудо-оружја уразумити Запад јер је то најмање вероватно. Чак ни у томе што је је „император Путин”, како се неки већ шале, направио „Звезду смрти”.

Важније је што ће атомски мотори о којима је говорио – ако се добро покажу и уђу у серијску производњу – означити транспортну револуцију и донети радикалне промене у начину живота и у Русији и по свету.

То ће бити позитивни техники преврат који ће изменити свет као што су га некада промениле пара и мотор са унутрашњим сагоревањем. Само што ће то бити живот са незамисливим брзинама, налик метеору.

Ако Русија уистину стане на чело такв научно-техничке експанзије – то ће значити да наша достигнућа у развоју човечанства огу надмашити достигнућа Запада.

Немојмо заборављати мистичко, религиозно-филозофско значење које атомско оружје има за Русију. Јер, није случајно што је Провиђење решило да се атомски центар појави баш у Сарову, под покровитељством преподобног Серафима.

С обзиром на то да је најважнији глас Православља и једина православна велесила у савременом свету – Русија нема право да било коме дозволи да насилно прекине наш пут сведочења божанске Истине.

Ми смо они који не дају антихристу да завлада светом.

Стога безбедност Русије није чисто политичка већ мистичка и метафизичка чињеница у постојању света.

А нема и не може бити никакве сумње да је нуклеарна моћ централни фактор безбедности Русије.
Одговори

Путин: Америчка ракета из Норвешке до Москве стиже за 15 минута © AP Photo/ U.S. Navy
РУСИЈА
17:15 11.03.2018
Руски председник Владимир Путин изјавио је да Русија види Арктик као регион који је важан за њену безбедност, наводећи да би ракети испаљеној с америчке подморнице са обала Норвешке било потребно 15 минута да стигне до Москве.
Руски председник је то рекао у филму „Путин“ Андреја Кондрашова, објављеном на руским друштвеним мрежама, нагласивши да „Русија не прети никоме, али користећи предности у територији обезбедиће сигурност Русији и њеном народу, па је арктички регион изузетно важан за Русију“.

Прва линија. Група савезних снага на Северном Кавказу у Чеченији
© SPUTNIK/ ОЛЕГ ЛАСТОЧКИН
Путин: Да је Русија била као Југославија...
Он је навео и да Русија има најмоћнију нуклеарну флоту и додао да су америчке подморнице које носе ракете у борбеној приправности код обала Норвешке, као и да би у случају испаљивања ракете њој било потребно свега 15 минута да долети до Москве.

Он је поменуо и да је посетио острва Земље Фрање Јосифа где су, према Путиновим речима, донедавно водичи говорили страним туристима да су та подручја некада припадала Совјетском Савезу.

„То значи да су нас занемаривали, иако ми те територије никоме нисмо препустили“, поручио је Путин.

Он је указао на богата налазишта сировина на Арктику и додао да сви још памте речи Ломоносова који је рекао да ће богатство Русије расти захваљујући Сибиру. „Сада са сигурношћу можемо да кажемо да ће богатство Русије расти и захваљујући Арктику. Чини се да тамо има свега“, рекао је Путин.

Председник Русије је истовремено нагласио и важност заштите природе, додавши да је екологија Арктика веома крхка и да је потребно много пажње посветити том питању, укључујући и процес изградње инфраструктуре, који такође мора да буде еколошки прихватљив.
Одговори

Уколико Велика Британија поводом случаја са тровањем бившег обавештајца Сергеја Скрипаља одлучи да протера руске дипломате, одговор Москве ће бити адекватан и муњевит — ситуација у великој мери подсећа на осмишљену антируску акцију, изјавио је шеф комисије Савета федерације Русије за заштиту суверенитета Андреј Климов.
Како је рекао, инцидент са Скрипаљем, који не представља никакав интерес за Русију, могао би бити инициран од стране безбедносних служби које оперишу у Великој Британији.

Британска премијерка Тереза Меј
© AP PHOTO/ MATT DUNHAM
Тереза Меј: Русија највероватније одговорна за тровање Скрипаља
„Реч је о озбиљној завери против Русије узимајући у обзир тренутну политичку ситуацију и предстојеће председничке изборе“, рекао је.

Климов је подсетио и да још увек Велика Британија није изнела званичне информације о томе шта се догодило са Александром Литвињенком и Борисом Березовским, самим тим, како је оценио, и све ово изгледа веома чудно.

Према његовим речима, ситуацију са Скрипаљем потребно је сагледати из угла ко из овог инцидента може највише да профитира — ово Русији није потребно.

Подсетимо, британска премијерка Тереза Меј изјавила је да је велика вероватноћа да је Русија умешана у тровање Скрипаља и дала је Москви рок до уторка да пружи адекватно објашњење инцидента.
Одговори

Rusija nema nikakve veze sa atentatom na bivšeg pukovnika Sergeja Skripalja, rekao je ruski šef diplomatije Sergej Lavrov.
Policija u zaštitnoj opremi proučava mesto gde je pronađen bivši obaveštajac Sergej Skripalj
© REUTERS/ PETER NICHOLLS
Rusija uništile sve zalihe nervnog gasa
„Već smo rekli da je sve to glupost. Mi nemamo ništa sa tim“, ponovio je Lavrov.

Ruski ministar je rekao da Moskva neće odgovarati na ultimatume Londona u vezi sa „slučajem Skripalj“.

„Pre nego što se postavi ultimatum — podnese se izveštaj britanskom parlamentu u naredna 24 časa, bolje bi bilo da se ispoštuju obaveze iz međunarodnog prava, u ovom slučaju konvencija o zabrani hemijskog oružja“, rekao je Lavrov.

On je dodao da Rusija nije dobila od Velike Britanije zahtev za dobijanje informacija o supstanci kojom je navodno bio otrovan Skripalj i njegova kćerka Julija.

Po njegovim rečima, prema konvenciji o zabrani hemijskog oružja, Velika Britanija je morala odmah da se obrati državi koja se sumnjiči da je to uradila.

Ambasada Rusije u Vašingtonu
CC BY-SA 2.5 / ASIIR / EMBASSY OF RUSSIA IN WASHINGTON DC. RUSSIA
Rusija: Prvo proverite, pa nas optužite
Pritom je ministar rekao da će Moskva odgovoriti na zahtev Londona o otrovnoj supstanci, ako bude poslat u skladu sa normama Konvencije o zabrani hemijskim oružjem.

Moskva je zvanično zatražila od Londona pristup supstanci kojom je navodno otrovan Skripalj, rekao je Lavrov.

„Čim su se pojavile glasine koje naduvavaju svi članovi engleskog rukovodstva da je prilikom trovanja Skripalja korišćena supstanca koja je proizvedena u Rusiji, odmah smo zatražili zvaničnom notom pristup ovoj supstanci kako bi naši eksperti mogli da je analiziraju u skladu sa Konvencijom o zaštiti od hemijskog oružja“, rekao je Lavrov na konferenciji za medije.

On je dodao da je kćerka bivšeg pukovnika, Julija, bila ruska državljanka.
Одговори

Атак Лондона на Русију на ивици објаве рата
у Вести, Европа 13. марта 2018. 1 Коментар

Москва – Реторика британске премијерке Терезе Меј, док је оптуживала Москву за покушај убиства бившег руског двоструког агента Сергеја Скрипаља, звучала је „ратнохушачки“, али рат Русији није објављен, сматра руски политиколог Владимир Брутер.
Аналитичар такође подсећа да је Мејова и раније говорила у сличном тону, користећи антируску и русофобску реторику.
„Оно што смо чули из Велике Британије је реторика која личи на објаву рата, али рат није објављен. Тереза Меј неће објавити рат и то из основа мења ситуацију. Таква њена реторика имала је три циља. Први — наставак притиска на Русију, јер притисак не сме да попусти ни на минут. Други — покушај да се Русија испровоцира и повуче неадекватне потезе, што они одавно прижељкују. Трећи — координација, усаглашавање напора са Вашингтоном и консолидација унутрашњих британских политичких снага против Русије. У сваком случају, реторика Мејове не би требало да изненађује… Могло би се помислити да је она до сад била мирољубива и мирна“, рекао је Брутер за Спутњик.
Оптужбе британске премијерке руски политиколози тумаче на различите начине. Неки у томе виде „медијски шоу“, а други „добро испланирану операцију информационог рата“.
Међутим, експерти су сагласни у вези са тим да би овај случај могао да доведе до заоштравања односа између Лондона и Москве, а такође су уверени и да би Британци то могли да искористе као изговор за увођење нових санкција Русији.
Подсетимо, премијерка Велике Британије Тереза Меј изјавила је да је велика вероватноћа да је Русија умешана у тровање бившег пуковника руске Главне обавештајне управе (ГРУ) Сергеја Скрипаља, а такође је запретила и новим, далеко озбиљнијим мерама према Русији.
Она је Москви дала рок до краја овог дана да објасни ситуацију у вези са тровањем Скрипаља, а у случају да то не учини, Лондон ће напад на бившег обавештајца третирати као акт незаконите примене силе против Велике Британије.
Руски аналитичар Михаил Нејжмаков оцењује да су те оптужбе британске премијерке само увертира за нове антируске санкције.
„То значи, као прво, да Британија и не рачуна, чак ни мало, на отопљавање односа са Русијом у скорије време. Као друго, таква изјава је усаглашена не само са владајућим круговима унутар саме Велике Британије, него, могуће је, и са њиховим савезницима с друге стране океана. Због тога ћемо у наредном периоду, највероватније, видети захлађење односа између Русије и Британије, а све ово што се дешава је увертира за наметање нових санкција, које Лондон жели да уведе под изговором да је Русија покушала да убије Скрипаља“, рекао је Нејжмаков за Спутњик.
Експерт истиче да се овде ради о информационом рату против Русије.
„Те оптужбе су танке, неубедљиве, неутемељене и изнете без доказа, али са информационе тачке гледишта, публика, која је већ ионако затрована причама о наводној руској претњи, могла би те оптужбе олако да прихвати, макар у прво време док се емоције не стишају. Због тога ће представници елите неко време држати ту тему ’на површини‘, у жижи интересовања јавности, а за даље ћемо видети. Могуће је и да се скандал стиша сам од себе, а они који су га иницирали прећи ће на нешто друго или ће покушавати да истим, неоснованим оптужбама тај скандал потпирују и даље“, сматра Нејжмаков.
Ветеран ФСБ и директор аналитичког Центра ветерана државне безбедности „Вимпел“ Сергеј Кривошејев сматра да би, пре свега, требало поставити питање коме би убиство бившег обавештајца одговарало.
„Јасно је да Русији то апсолутно не би одговарало. Зашто би Русија то радила уочи председничких избора и Светског првенства у фудбалу?! Испада да је то одговарало енглеској страни. Сам тај издајник је у Русији своје одлежао и размењен је за наше људе. То јест, њега су пустили, ништа му у Русији није урађено. Он је изабрао да живи у Енглеској и чини се да је направио погрешан избор. Резултат је видљив. Он није први коме се тако нешто догодило у тој земљи. Због тога би требало питати британске власти због чега су они све то започели, мада је нама у Русији то јасно“, рекао је Кривошејев.
Према његовим речима, таквим оптужбама треба да се оклевета руски председник Владимир Путин уочи председничких избора, као и да се спречи одржавања Светског првенства у фудбалу у Русији.
„Још боље, они би желели да Светско првенство у фудбалу буде пребачено у Енглеску. Они су то одавно хтели и радили су много тога како би Русији проузроковали проблеме, а посебно су то чинили након што је наш председник говорио о новом руском наоружању, због чега су се мало уплашили. Њима је потребно нешто да се са тога одвуче пажња, а тај издајник им више није потребан, он је све што је знао већ рекао. Међутим, његова болест или не дај Боже смрт допринела би медијском рату против Русије“, сматра Кривошејев.
Ветеран ФСБ наводи да у свету нема много експерата који се разумеју у технологију коришћења отрова и отровних супстанци, као и да су Британци у истрагу могли да укључе и стране стручњаке, укључујући и руске.
„Да су имале намеру да истрагу спроведу ваљано, британске власти су могле да се обрате стручњацима, укључујући и нашим — руским, али они то нису урадили, а уверавам вас да то неће ни учинити. Наши експерти би могли да открију праву слику о томе шта се догодило, а то Британци ни под каквим околностима неће допустити“, рекао је Кривошејев.
Како закључују експерти, случај Сергеја Скрипаља са којим ни Русија, ни Путин, ни руске обавештајне службе немају никакве везе, користи се као још један додатни начин притиска на Русију, а зарад интереса земаља које те оптужбе износе.
Подсетимо, бивши совјетски и руски официр Државне обавештајне управе (ГРУ) Сергеј Скрипаљ радио је за британску обавештајну службу МИ6 и десет година јој је продавао поверљиве податке о структури и особљу руске војно-обавештајне службе.
Скрипаљ, који је у Русији осуђен за издају, пре осам година је размењен током велике шпијунске афере која се одиграла између Русије и САД. Скрипаљ је касније добио азил у Великој Британији.
Он и његова ћерка тренутно се налазе у тешком стању, након што су 4. марта пронађени без свести у центру британског града Солсберија. Према наводима Скотланд јарда, то је био покушај убиства нервно-паралишућим гасом под називом „новичок“.
Оливера Икодиновић / Спутњик
Одговори

Ја мислим да је овде циљ да се избаци Руски из Савер Безбедност у УН!
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним