Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(12-04-2020, 02:42 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(12-04-2020, 11:11 AM)Србин Пише:  Милославе, да ли знате нешто о Омиљену Милићу?

Нисам чуо за њега.

О њему је причао Војвода фрушкогорски Александар Јанковић као Пећанчевог активисту из мачве и антикомунистичког борца пре рата, у књизи Антонија Ђурића “Црвена куга” описан је догађај у Ужицу након пада Ужичке републике када су откопаване жртве комуниста каже да се појавио Омиљен Милић у љотићевској униформи и палио свећу за сваку жртву и да га нико од ужичана више није видео. Нигде више нисам нашао ништа о њему.

ЗА ВАСКРС И СЛАВУ СРПСКИХ ЗЕМАЉА!!!
Одговори

(01-04-2020, 09:23 PM)Мића Адмирал Пише:  Proslavio se tako sto je opljackao na zelezn. stanici u Topcideru tri vagona krcata robom upucena kao pomoc izbeglicama u zap. Srbiji. Potom mu je ta roba posluzila za crnoberzijanske poslove. Kada su mu zandari bili na tragu pobegao je kod K. Pecanca, koji ga postavlja za vojv. Sabackog, pa za poslove propagande Pecanceve komande u Nisu.
I pre rata ( 1938 ) je postao poznat posto je u vozu premlatio tek vencanu suprugu Olgu ( 24 ), cerku beogr. advokata Bore Popovica. Iz voza Sarajevo-Dubrovnik Olga se spasila tako sto je iskocila kroz prozor voza koji je bio u pokretu.
Student prava.
Jugo - nacionalista.
Antikomunista.
Povukao se sa Nemcima.
Ziveo u Minhenu.

Ако се не варам, ово је из књиге оног комунисте Козића. У тој књизи су Пећанчеви четници приказани готово као људождери, па сигурно да није све тачно.
Одговори

Вараш се, јер да си прочитао заиста Козићеву књигу знао би да у њој не пише већина оног што сам ја навео за Омиљена. Све оно што сам написао за њега и његову вереницу ( жену ) је из листа Правда, од 5, 6. и 8.јула 1938.
И да додам оно што сам тада прескочио - оптужен је за крађу жениног новца !
Остале политичке квалификације Омиљена Милића су из поменуте Правде, али и Времена. Тада сам прескочио, а ако је то важно, био је и предс. главне управе Словенског југа.
Ја и Козић смо се подударили само у првом пасусу, где смо обојица навели извештај Недићеве СДС ( оно о крађи хране и обуће за српске избеглице испред усташког ножа ).
Оно где ти наводиш како се Пећанчеви представљају као људождери, претерујеш. Нису имали они тај капацитет.
Распитујеш се за појединце, као Омиљена Милића и Дамјана Тешмановића. Пошто је радња нашег интересовања смештена у ратно доба, обавештавам те да обојица нису војна лица. Не познају их Службени војни листови. Жао ми је, али немају ни најмањи резервни чин.
Кажеш војвода лознички Дамјан Тешмановића. Такав не постоји. Постојао је такав, од војводе Пећанца проглашен за војводу лозничког. Па те молим да то наглашаваш на овом форуму. Ваљда схваташ разлику.
На једном месту пишеш - Немци заробили Пећанца у авг. 1941. Тада је напустио устанак.
А ко га је ослободио ? И ако може нешто више о тим Пећанчевим устаничким данима, која је то села, градове ослободио.
Могао је да остане величина, какав је и био у Топличком устанку. Изабрао је нешто друго, због чега је ухапшен од патриота, док је био у лову на препелице.
Одговори

Добро Мићо, немој да се љутиш. Хтео сам Србину да покажем ово што си ти написао за Милића, а пошто сам препознао Козића, само сам то нагласио, без да сам мислио да те увредим. Нисам знао да су Милић и Тешмановић лажне војводе, јер то нигде није писало где сам ја читао. Наравно да ћу увек то нагласити ако знам.
Што се тиче Пећанца, боље је рећи да се скривао на југу Србије у првим месецима окупације. Заробио га је Гестапо средином августа на путу између Блаца и Прокупља и тада су немачки психолози успели да га сломе, о томе је Динчић говорио. Љотићевци су га ослободили.
Одговори

Око Драже се "мотао" Абвер због сазнања да се код њега налазе Британци с којима је ова служба потајно сарађивала (напослетку, зато им је био уклоњен и први човек). Око Пећанца су се мотали Љотићевци а самим тим и немачка тајна полиција (Гестапо), зато што је и код њега било Британаца (бегунаца из немачког заробљеништва), али и зато што су гледали да Недићев ауторитет још више појачају. Пећанац је још на великом војводском скупу на Видојевици рекао да је приоритет борба са Арнаутима, а са Немцима и Бугарима само ако се не може избећи. Фактографски, он је био у сукобу са Немцима и Бугарима и зато га је требало немилосрдно сломити. Дража је умео да искористи прилику да преко Абвера купи време и консолидује снаге услед заплета са комунистима (преговори у Дивцима), Пећанац је упао у маказе и страдао. То што су пропартизански писци, па и сам Козић писали, да је тобоже припремио издају још пре рата заиста су измишљотине. На пример, они свесно заобилазе сукобе Пећанчевих четника на Косову против удружених немачких и албанских снага (пример Борчана) или са Бугарима (Виле Коло) код Црне Траве.

Ово је мало објашење да на Косту Пећанца, до његовог пада у ропство, не можемо гледати као на неког небитног човека. Напротив, његова историјска улога од избијања Априлског рата је много неистражена.
Сада Милослав може да настави да одговара.
Одговори

(12-04-2020, 08:09 PM)ОРЈУНА Пише:  
(01-04-2020, 09:23 PM)Мића Адмирал Пише:  Proslavio se tako sto je opljackao na zelezn. stanici u Topcideru tri vagona krcata robom upucena kao pomoc izbeglicama u zap. Srbiji. Potom mu je ta roba posluzila za crnoberzijanske poslove. Kada su mu zandari bili na tragu pobegao je kod K. Pecanca, koji ga postavlja za vojv. Sabackog, pa za poslove propagande Pecanceve komande u Nisu.
I pre rata ( 1938 ) je postao poznat posto je u vozu premlatio tek vencanu suprugu Olgu ( 24 ), cerku beogr. advokata Bore Popovica. Iz voza Sarajevo-Dubrovnik Olga se spasila tako sto je iskocila kroz prozor voza koji je bio u pokretu.
Student prava.
Jugo - nacionalista.
Antikomunista.
Povukao se sa Nemcima.
Ziveo u Minhenu.

Ако се не варам, ово је из књиге оног комунисте Козића. У тој књизи су Пећанчеви четници приказани готово као људождери, па сигурно да није све тачно.

Хвала на одговору

ЗА ВАСКРС И СЛАВУ СРПСКИХ ЗЕМАЉА!!!
Одговори

(13-04-2020, 09:57 PM)Александар Динчић Пише:  Око Драже се "мотао" Абвер због сазнања да се код њега налазе Британци с којима је ова служба потајно сарађивала (напослетку, зато им је био уклоњен и први човек). Око Пећанца су се мотали Љотићевци а самим тим и немачка тајна полиција (Гестапо), зато што је и код њега било Британаца (бегунаца из немачког заробљеништва), али и зато што су гледали да Недићев ауторитет још више појачају. Пећанац је још на великом војводском скупу на Видојевици рекао да је приоритет борба са Арнаутима, а са Немцима и Бугарима само ако се не може избећи. Фактографски, он је био у сукобу са Немцима и Бугарима и зато га је требало немилосрдно сломити. Дража је умео да искористи прилику да преко Абвера купи време и консолидује снаге услед заплета са комунистима (преговори у Дивцима), Пећанац је упао у маказе и страдао. То што су пропартизански писци, па и сам Козић писали, да је тобоже припремио издају још пре рата заиста су измишљотине. На пример, они свесно заобилазе сукобе Пећанчевих четника на Косову против удружених немачких и албанских снага (пример Борчана) или са Бугарима (Виле Коло) код Црне Траве.

Ово је мало објашење да на Косту Пећанца, до његовог пада у ропство, не можемо гледати као на неког небитног човека. Напротив, његова историјска улога од избијања Априлског рата је много неистражена.
Сада Милослав може да настави да одговара.

Тако је. Имали су своју улогу у одбрани од Албанаца, од априла па даље. Тек кад их је народ видео да Бугарима - практично су се распали.
Одговори

Баш то нису могли Срби никако да му опросте. Он јесте са Бугарима први пут ишао против партизана на подручју Топлице, али је тај народ био је напросто збуњен докле је отишао. Зато су партизани тамо били нарочито јаки. По мени, највећу штету је направио Дражиној организацији јер се појавио са Бугарима. Народ је избегао од бугарског терора (застрашен страдањем 1917), а партизани га интелигенто прихватили и јачали организацију.
Одговори

Јесте ли сигурни да је Топлица била партизанска?
Мислим да су партизани тамо имали само један одред.
Одговори

Да ли је влада казнила Недића док су га Немци држали у кућном притвору?
Одговори

(14-04-2020, 04:03 PM)ОРЈУНА Пише:  Јесте ли сигурни да је Топлица била партизанска?
Мислим да су партизани тамо имали само један одред.
Е, нашао си кога ћеш да питаш? Smile
Сад ће да Ти напиши краћу расправу на ту тему.
Одговори

(14-04-2020, 06:18 PM)Бенито Пише:  
(14-04-2020, 04:03 PM)ОРЈУНА Пише:  Јесте ли сигурни да је Топлица била партизанска?
Мислим да су партизани тамо имали само један одред.
Е, нашао си кога ћеш да питаш? Smile
Сад ће да Ти напиши краћу расправу на ту тему.

Одлично! Smile
Расправе могу само да помогну.
Одговори

(14-04-2020, 04:03 PM)ОРЈУНА Пише:  Јесте ли сигурни да је Топлица била партизанска?
Мислим да су партизани тамо имали само један одред.

Топлица је партизанска, Косаница четничка. Лако се може закључити према броју погинулих из тих крајева.
Одговори

(13-04-2020, 06:53 PM)Мића Адмирал Пише:  Вараш се, јер да си прочитао заиста Козићеву књигу знао би да у њој не пише већина оног што сам ја навео за Омиљена. Све оно што сам написао за њега и његову вереницу ( жену ) је из листа Правда, од 5, 6. и 8.јула 1938.
И да додам оно што сам тада прескочио - оптужен је за крађу жениног новца !
Остале политичке квалификације Омиљена Милића су из поменуте Правде, али и Времена. Тада сам прескочио, а ако је то важно, био је и предс. главне управе Словенског југа.
Ја и Козић смо се подударили само у првом пасусу, где смо обојица навели извештај Недићеве СДС ( оно о крађи хране и обуће за српске избеглице испред усташког ножа ).
Оно где ти наводиш како се Пећанчеви представљају као људождери, претерујеш. Нису имали они тај капацитет.
Распитујеш се за појединце, као Омиљена Милића и Дамјана Тешмановића. Пошто је радња нашег интересовања смештена у ратно доба, обавештавам те да обојица нису војна лица. Не познају их Службени војни листови. Жао ми је, али немају ни најмањи резервни чин.
Кажеш војвода лознички Дамјан Тешмановића. Такав не постоји. Постојао је такав, од војводе Пећанца проглашен за војводу лозничког. Па те молим да то наглашаваш на овом форуму. Ваљда схваташ разлику.
На једном месту пишеш - Немци заробили Пећанца у авг. 1941. Тада је напустио устанак.
А ко га је ослободио ? И ако може нешто више о тим Пећанчевим устаничким данима, која је то села, градове ослободио.
Могао је да остане величина, какав је и био у Топличком устанку. Изабрао је нешто друго, због чега је ухапшен од патриота, док је био у лову на препелице.

Да ли је пре рата Омиљен био у оном Академском кругу,мали дебатни национални клуб?Паралелно настао са Српским културним клубом,негде сам чито..али сам заборавио.Памтим по ретком имену.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 7 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним