Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

Партизани су планирали да се заједно са Немцима супроставе савезницима ако се они искрцају у Далмацију. Да ли су за то имали дозволу Стаљина или су то сами смислили?
Одговори

(30-06-2020, 07:00 AM)пек. Пише:  Партизани су планирали да се заједно са Немцима супроставе савезницима ако се они искрцају у Далмацију. Да ли су за то имали дозволу Стаљина или су то сами смислили?

Имали су. слободна Југославија, радио станица смештена у СССР-у, охрабривала их је.
А после су критиковани.
Одговори

Pitanje za vas ali i druge administratore, zasto se ne radi na wikipediji? Ja, kao i vecina ljudi koja nije znala puno o desavanjima ovde u DSR, primarno se informisala iz wikipedije. Wikipedia ima clanke o borbama partizana i osovine, i navodnim borbama partizana protiv osovine i cetnika, ali clanaka o borbi cetnika i Nemaca skoro da nema, a oni koji imaju su nepravedno usmereni u NOVJ. U clanku o Ustanku u Srbiji 1941. JVuO se stavlja na stranu osovine.

Wikipedia je prvo mesto na koje ode osoba koju tako nesto zainteresuje a ne razume se puno, jer ona vazi da ima odredjen kredibilitet. Zasto se ne radi na editovanju postojecih i pravljenju novih clanaka?
Одговори

Gospodine Samardziću, jedno pitanje vezano za KPJ u Kraljevini Jugoslaviji. Slušao sam o sledećem: kada je kralj Aleksandar zaveo diktaturu, KPJ je donela odluku o oružanoj borbi. U jednom prastarom udžbeniku istorije iz vremena socijalizma, kaže se otprilike ovo: "Pošto nisu postojali uslovi za dizanje narodnog ustanka KPJ je izvodila manje akcije protiv režima monarho-diktature" (davno sam čitao, možda nije doslovan citat ali je u suštini značilo to). Interesuje me da li postoje podaci o terorističkim akcijama KPJ? Ne mislim na period kraljevine SHS, ubistvo ministra Draškovića i sl. Već period diktature Kralja Aleksandra (tridesete godine). Još jedan detalj. Sećam se kad sam bio u srednjoj školi, učili smo sledeće: "u periodu diktature najviše je stradala KPJ zbog svoje nezdrele odluke o oružanoj borbi". Da li negde postoje podaci o tim "oružanim" aktivnostima KPJ? Znate li nešto o tome?
Одговори

(30-06-2020, 01:28 PM)Sima Пише:  Pitanje za vas ali i druge administratore, zasto se ne radi na wikipediji? Ja, kao i vecina ljudi koja nije znala puno o desavanjima ovde u DSR, primarno se informisala iz wikipedije. Wikipedia ima clanke o borbama partizana i osovine, i navodnim borbama partizana protiv osovine i cetnika, ali clanaka o borbi cetnika i Nemaca skoro da nema, a oni koji imaju su nepravedno usmereni u NOVJ. U clanku o Ustanku u Srbiji 1941. JVuO se stavlja na stranu osovine.

Wikipedia je prvo mesto na koje ode osoba koju tako nesto zainteresuje a ne razume se puno, jer ona vazi da ima odredjen kredibilitet. Zasto se ne radi na editovanju postojecih i pravljenju novih clanaka?
Нема ко да финансира људе који би објективно писали. Само на овом форуму могло би их се наћи десетак, али...
Одговори

(30-06-2020, 03:46 PM)radoznalac Пише:  Gospodine Samardziću, jedno pitanje vezano za KPJ u Kraljevini Jugoslaviji. Slušao sam o sledećem: kada je kralj Aleksandar zaveo diktaturu, KPJ je donela odluku o oružanoj borbi. U jednom prastarom udžbeniku istorije iz vremena socijalizma, kaže se otprilike ovo: "Pošto nisu postojali uslovi za dizanje narodnog ustanka KPJ je izvodila manje akcije protiv režima monarho-diktature" (davno sam čitao, možda nije doslovan citat ali je u suštini značilo to). Interesuje me da li postoje podaci o terorističkim akcijama KPJ? Ne mislim na period kraljevine SHS, ubistvo ministra Draškovića i sl. Već period diktature Kralja Aleksandra (tridesete godine). Još jedan detalj. Sećam se kad sam bio u srednjoj školi, učili smo sledeće: "u periodu diktature najviše je stradala KPJ zbog svoje nezdrele odluke o oružanoj borbi". Da li negde postoje podaci o tim "oružanim" aktivnostima KPJ? Znate li nešto o tome?
Нисам то нешто прочучавао. Углавном, јесу покушали нешто и тада и полиција их је брзо осујетила.
Одговори

(30-06-2020, 10:25 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(30-06-2020, 01:28 PM)Sima Пише:  Pitanje za vas ali i druge administratore, zasto se ne radi na wikipediji? Ja, kao i vecina ljudi koja nije znala puno o desavanjima ovde u DSR, primarno se informisala iz wikipedije. Wikipedia ima clanke o borbama partizana i osovine, i navodnim borbama partizana protiv osovine i cetnika, ali clanaka o borbi cetnika i Nemaca skoro da nema, a oni koji imaju su nepravedno usmereni u NOVJ. U clanku o Ustanku u Srbiji 1941. JVuO se stavlja na stranu osovine.

Wikipedia je prvo mesto na koje ode osoba koju tako nesto zainteresuje a ne razume se puno, jer ona vazi da ima odredjen kredibilitet. Zasto se ne radi na editovanju postojecih i pravljenju novih clanaka?
Нема ко да финансира људе који би објективно писали. Само на овом форуму могло би их се наћи десетак, али...
Ako se ne varam na wikipediji moze svako da menja i pise clanke, ja sam licno par nekih sitnica dodavao u vezi nekih stvari. Treba samo znati da se sve lepo referencira i poveze, da se naprave prozori za borbe i sl. Evo ja cu licno pokusati da napravim neki clanak, ako uspem.
Одговори

(01-07-2020, 01:42 PM)Sima Пише:  
(30-06-2020, 10:25 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(30-06-2020, 01:28 PM)Sima Пише:  Pitanje za vas ali i druge administratore, zasto se ne radi na wikipediji? Ja, kao i vecina ljudi koja nije znala puno o desavanjima ovde u DSR, primarno se informisala iz wikipedije. Wikipedia ima clanke o borbama partizana i osovine, i navodnim borbama partizana protiv osovine i cetnika, ali clanaka o borbi cetnika i Nemaca skoro da nema, a oni koji imaju su nepravedno usmereni u NOVJ. U clanku o Ustanku u Srbiji 1941. JVuO se stavlja na stranu osovine.

Wikipedia je prvo mesto na koje ode osoba koju tako nesto zainteresuje a ne razume se puno, jer ona vazi da ima odredjen kredibilitet. Zasto se ne radi na editovanju postojecih i pravljenju novih clanaka?
Нема ко да финансира људе који би објективно писали. Само на овом форуму могло би их се наћи десетак, али...
Ako se ne varam na wikipediji moze svako da menja i pise clanke, ja sam licno par nekih sitnica dodavao u vezi nekih stvari. Treba samo znati da se sve lepo referencira i poveze, da se naprave prozori za borbe i sl. Evo ja cu licno pokusati da napravim neki clanak, ako uspem.
Не баш свако, има уреднички ''филтер''.
Али у основи, да. Проблем је у томе што нико не може да напише бесплатно 10.000 чланака или више.
Одговори

Да ли су неке четничке заставе или нека њихова обележја пале у руке комуниста?
Одговори

Pokusao sam napraviti wikipedia clanak za jednu od bitaka koje ste vi istrazili, poslao sam vam na pp.
Одговори

(02-07-2020, 08:55 AM)ОРЈУНА Пише:  Да ли су неке четничке заставе или нека њихова обележја пале у руке комуниста?

?
Одговори

Poštovani gospodine Samardžiću,
Imate li neku informaciju o Grubač Milanu pripadniku Mlavskog korpusa JVuO i sudbini Mlavskog korpusa? O Mlavskom korpusu i Siniši Ocokoljiću ima malo dostupnih podataka.
Hvala unapred
Одговори

(04-07-2020, 07:16 PM)Aleksandar mali Пише:  Poštovani gospodine Samardžiću,
Imate li neku informaciju o Grubač Milanu pripadniku Mlavskog korpusa JVuO i sudbini Mlavskog korpusa? O Mlavskom korpusu i Siniši Ocokoljiću ima malo dostupnih podataka.
Hvala unapred
На жалост нисам чуо за њега. У Дражи 1-5 има доста о Млавском корпусу.
Одговори

(04-07-2020, 07:16 PM)Aleksandar mali Пише:  Poštovani gospodine Samardžiću,
Imate li neku informaciju o Grubač Milanu pripadniku Mlavskog korpusa JVuO i sudbini Mlavskog korpusa? O Mlavskom korpusu i Siniši Ocokoljiću ima malo dostupnih podataka.
Hvala unapred

Милан Грубач рођен 1922 у Книну.
Почетком рата, као избеглица долази у Србију.
Ађутант команд. Млавског корпуса.
Преживео рат и вратио се у Книн, да би 1995 поново постао избеглица. Тешко болестан, настанио се у м.Андревље, на Фрушкој Гори.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 14 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним