Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

Сигурно је било цензуре,као и Код Стојадиновића.Има прича да су надгледали штампу чини ми се у Ријеци да нешто не промакне.
Одговори

(09-01-2019, 11:08 PM)Прст_у_ока_латиници Пише:  Милисав желим да питам јели су КОМУНИСТИ ткз ПАРТИЗАНИ имали текнику за производње гасне бомбе?
АКО НИСУ како спекулирам.

ОДАКЛЕ МИСЛИТЕ ДА СУ ИХ СНАДЕВАЛИ?

Колико војнике Војске Краљевине Југославије извршили падобранску обуку?

Колико КОМУНИСТИ ткз су извршили падобранску обуку у дригог светског рата? И где су ту школу извршили у окупираној Краљевини?
Мислим да нису имали, а после рата могли су да их набаве на више страна.
Неколико стотина падобранаца можда, пошто нису сви четнички батаљони стигли да заврше са тим делом обуке.
Колико знам, комунисти нису имали падобранску обуку.
Одговори

Поздрав господо
Вероватно је било речи о томе на форуму мада нисам пропратио. Да ли је Владо Шипчић преживо и отишао у иностранство? На интернету круже разне приче, чак постоји и слика старијег човека који баш подсећа на Шипчића.
Одговори

Гдине Милославе, на ибеју се налази писмо Љубомира Јовановића-Патка. Не знам да ли Вам је познато то писмо, пошто не знам да ли је оригинал. Ево линка

https://www.ebay.com/itm/LJUBOMIR-JOVANO...rk:33:pf:0
Одговори

(10-01-2019, 11:29 PM)Александар Стефановић Пише:  Поздрав господо
Вероватно је било речи о томе на форуму мада нисам пропратио. Да ли је Владо Шипчић преживо и отишао у иностранство? На интернету круже разне приче, чак постоји и слика старијег човека који баш подсећа на Шипчића.
На жалост, нема доказа да је преживео.
Одговори

(14-01-2019, 11:40 PM)Mitic Пише:  Гдине Милославе, на ибеју се налази писмо Љубомира Јовановића-Патка. Не знам да ли Вам је познато то писмо, пошто не знам да ли је оригинал. Ево линка

https://www.ebay.com/itm/LJUBOMIR-JOVANO...rk:33:pf:0

Имам неколико писама, не знам за ово.
Одговори

Ево прекуцаног писма, упитник у загради означава реч за коју нисам био сигуран:

Lt. Milorad Ilitch
Cambridge
41, Opper Grosenor
London W.1.

Драги мали Иле,

Са извесним задоцњењем добио сам твоје писмо преко Лончара.

Ако те занима пркупљујем извештаје од оних који су преживели страхоте од Совјета и наших изрода. Сређени материјал ћу ти послати по Лончару, који је моментално у Трсту, или пак по сигурном куриру.

Стање у земљи се погоршава из дана у дан. Народ очекује спас са стране и вапије за помоћ. Још увек верује снази о (?) наше армије, која се спрема да сруши режим и доведе Душка (?). У народу нема никакве активности наших, већ само конспиративни рад. Људи се разумеју једино очима, па чак један другом не смеју изражавати мисли.

Њихова партија ради муњевитом брзином, "пионири" (мала деца) су носиоци партије. Деца су обавештајци. Родитељи избегавају ма какав разговор са децом по питању предавања у школи. Храна по градовим је бедна. "Реакционари" немају права на карту за храну, а још мање за службу. Активни официри (и то који су се изјаснили са Тита) уживају само мизерну пензију, а остали су или стрељани, или

%

на принудном раду. Мали број официра (само ко је члан (?) партије) примљен је у службу, али само под контролом комесара.

Стање емиграције у Италији је мучно. Вођство се много не ангажује за заједницу, већ за своју странку, положај, пасош и т.д. Изузетак: министар г. Крек ради за Словенце, који су ипак компактни; др. г. Пернар ради за Хрвате који су делимично компактни. Збориште усташа је св. Јероним у Риму, где је био Павелић пре рата. Усташе раде подмукло. Имају свој лист који се штампа у граду Модени. Посетио сам усташку војску у овом гарду и прегледао њихове листове. Штампа је уперена најпре анти-српски, а после против Тита. Њихова парола је "Усташа сам, био сам и бићу". Свака комбинација са њима је немогућа. Странка Х.С.С. је нешто друго али ипак је за велику самосталну Хрватску.

Наше племе овде у Италији може се мирне душе рећи – нико не репрезентује. Ови политичари су махом социјалисти, републиканци, самосталци, – углавном су против нас. Има неколико официра, који су скинули ознаке са амблема, разуме се утицајем политичара. Ја нисам ступао у ма какву дискусију, али барем водим евиденцију свих елемената, да се никада не (?) бусају у груди.

%

Дамјановић је стално у логору у Еболију. О њему знаш. Хватањем Чиче, он сматра да аутоматски прима његов тестаменат. Ових дана очекујем курира из земље, да видим ко га заступа у земљи, о чему ћу те обавестити.

Пазарац нешто ради, али само у своје име и за себе. Он пред собом види само славу и ништа друго. Можда ће он својим радом дати позитивне резултате. Ја лично поздрављам све што се ради за заједницу.

На крају ја ти препоручујем да дођеш овде, да обиђемо логоре овде, у Немачкој и Аустрији. За 15-20 дана можемо обићи све логоре, ако желиш да видиш слику емиграције. Ако долазиш као приватно лице више ћеш видети, него у ма којој функцији.

Имам једну молбу. Пошто си у вези са г. Вишанским(?), замоли га да визира мој пасош за Грчку и натраг. Наши у Грчкој су остављени (?) од нас.

%

Г. Владета Богдановић (онај са ћопавом руком из каирске афере) још увек је против нас (на првом месту против Душка). Покушао сам да га умирим, али без успеха. Његово је друштво г. Марко Михаиловић ђенерал и Мита Михаиловић, активни службеник Гестапо-а у Београду, а доцније у Бечу. Ово сам ставио до знања ћен. п. Михаиловићу као старијем, али и ово без успеха. Овај гестаповац је дошао са доста новаца, па је могуће да помаже ову двојицу. Не улазим у критику овог три-ја, али желим да и ово знаш.

У Италији има око 1000 бораца ђен. Михаиловића који нису прихваћени ни од кога. Наши пријатељи сваког упућују у Еболи близу Напуља. Тај логор је непријатељски заробљенички логор (ђен. Дамјановић, група Ђујића, Јевђевића, Љотића и пољска стража Недића). Све те групе су заробљене већином у Немачкој униформи, са немачким оружјем. Ове групе су биле под командом Шваба све до капитулације.

Било би добро да се неко отуда ангажује, да се приме у R.A.F., или у ма коју службу ових 1000 бораца, који нису сарађивали са окупатором.

%

Ако добијем исправу, моје путовање за Грчку и натраг, трајаће највише 10 дана.

Очекујем одговор од тебе.

Срдачно поздрав од твог.
Љуб. Јовановића

16.IV.946.г
Милано

(?) Officers club
"Diana"
viale Riave

Иде Џиџа кроз планине
гони српске душманине,
издајице Русе, Немце,
крџалије љотићевце.
Одговори

Мислим да јесте писмо ЉУбе Јовановића. Само ми није јасан овај пасус:
''Тај логор је непријатељски заробљенички логор (ђен. Дамјановић, група Ђујића, Јевђевића, Љотића и пољска стража Недића). Све те групе су заробљене већином у Немачкој униформи, са немачким оружјем. Ове групе су биле под командом Шваба све до капитулације.''
Јер нико од њих није био у немачким униформама, нити под немачком командом (сем љотићеваца, али ти љотићевци што су завршили овде, завршили су баш зато што су испали из немачког ланца командовања и зато нису могли са Немцима у Аустрију; била им је пресечена одступница на север).
Одговори

У Италији има око 1000 бораца ђен. Михаиловића који нису прихваћени ни од кога. Наши пријатељи сваког упућују у Еболи близу Напуља. Тај логор је непријатељски заробљенички логор (ђен. Дамјановић, група Ђујића, Јевђевића, Љотића и пољска стража Недића). Све те групе су заробљене већином у Немачкој униформи, са немачким оружјем. Ове групе су биле под командом Шваба све до капитулације.

Јели је Милорад Илић РАДИО ЗА ЕНГЛЕЗА И СОЕ!
?

Још једно питање, јели је та адреса му била канцеларија или кучна адреса?

Ако је кучна адреса онда како један пуковник из Војске Краљевине живи у Мејфер, један од најскупљих делова Лондона.

На ту улицу данас имаш Амбасаде Монако!
Одговори

Не знам, знаш ли ти нешто о њему?
Одговори

(15-01-2019, 05:38 PM)Прст_у_ока_латиници Пише:  Јели је Милорад Илић РАДИО ЗА ЕНГЛЕЗА И СОЕ!
?

Јесте.

Званично ангажован 1.1. 1939. године,сарадња наводно окончана 31.12.1946. године.

Да није некоме од вас познато ко је Радован Иванишевић,рођен 9.11. 1907. године. Такође сарадник СОЕ. Занима ме да ли је тај човек из структура некадашње ВКЈ?
Одговори

То ти је четнички војвода.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(15-01-2019, 06:53 PM)Перун Пише:  То ти је четнички војвода.

Нисам знао. А ево сад гуглам и налетим на то да је он давао упутства четницима у западној Босни како и шта да раде. Био под ознаком тајности до 1.1. 2008. године. Smile

То су једина двојица које сам нашао на процурелом или намерном пуштеном списку сарадника или можда отпечаћеном па јавно објављеном.Неке које сам се надао да ћу наћи-нисам.
Одговори

(15-01-2019, 05:17 PM)Милослав Самарџић Пише:  Мислим да јесте писмо ЉУбе Јовановића. Само ми није јасан овај пасус:
''Тај логор је непријатељски заробљенички логор (ђен. Дамјановић, група Ђујића, Јевђевића, Љотића и пољска стража Недића). Све те групе су заробљене већином у Немачкој униформи, са немачким оружјем. Ове групе су биле под командом Шваба све до капитулације.''
Јер нико од њих није био у немачким униформама, нити под немачком командом (сем љотићеваца, али ти љотићевци што су завршили овде, завршили су баш зато што су испали из немачког ланца командовања и зато нису могли са Немцима у Аустрију; била им је пресечена одступница на север).
Да, слажем се. Чини ми се да се то види и на фотографијама као и на оном филу када предају оружје. Могуће да је био дезинформисан.

Иде Џиџа кроз планине
гони српске душманине,
издајице Русе, Немце,
крџалије љотићевце.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 26 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним