Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(19-05-2022, 07:57 AM)МилутинРавногорац1907 Пише:  Добро јутро гисподине Самарџићу , имам једно питање. Да ли је било снајпериста у ЈВУО , и  можете ли да ми кажете имена најбољих ако их знате?

Врло мало. Видео сам само један снајпер на слици, Комитски одред Динарске четничке дивизије. У документима нисам видео уопште.
Најпрецизнији хитац за који знам, је погодак Немца, из обичног карабина, са 400 метара, приликом ослобођења Срба, 1942.
Објављено је име тог стрелца, у књизи Верољуба Малетића. И тачне позиције једног и другог. Немцу се видела само глава и део тела. То се у ЈНА звало грудна мета. Гађали смо их најдаље до 300 метара и то колико се сећам само у снајперској школи, као последњи тест за пријем у ту школу. Сећам се да је био само један једини погодак, а гађало је 30 стрелаца из Прве армије, са по пет метака, јер је баш тешко погодити са те даљине. Наравно карабин је прецизнији од аповке (калашњикова, како се данас каже).
Одговори

много вам хвала ! Поздрав из Србобрана!
Одговори

(19-05-2022, 11:20 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(19-05-2022, 07:57 AM)МилутинРавногорац1907 Пише:  Добро јутро гисподине Самарџићу , имам једно питање. Да ли је било снајпериста у ЈВУО , и  можете ли да ми кажете имена најбољих ако их знате?

Врло мало. Видео сам само један снајпер на слици, Комитски одред Динарске четничке дивизије. У документима нисам видео уопште.
Најпрецизнији хитац за који знам, је погодак Немца, из обичног карабина, са 400 метара, приликом ослобођења Срба, 1942.
Објављено је име тог стрелца, у књизи Верољуба Малетића. И тачне позиције једног и другог. Немцу се видела само глава и део тела. То се у ЈНА звало грудна мета. Гађали смо их најдаље до 300 метара и то колико се сећам само у снајперској школи, као последњи тест за пријем у ту школу. Сећам се да је био само један једини погодак, а гађало је 30 стрелаца из Прве армије, са по пет метака, јер је баш тешко погодити са те даљине. Наравно карабин је прецизнији од аповке (калашњикова, како се данас каже).

Не, то је било у Српцу, а убијен је усташа. Стрелац је био Драгољуб Медић, објављена је и његова слика у великом албуму.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

(19-05-2022, 04:15 PM)МилутинРавногорац1907 Пише:  много вам хвала !  Поздрав из Србобрана!

А на чему му се захваљујеш? На успоменама из ЈНА?  Ваистину!
Најмање двојица драгачевских четника су били невиђени стрелци. Један је из пушкомитраљеза са преко 50 метара пресецао цигарету по пола, с други има потврђен погодак и убиство из карабина са око 300 метара. 
Обоје објављена сведочанства у "Рујна слобода" и "Пурпурна слобода".
Одговори

(19-05-2022, 04:18 PM)Николај Пише:  
(19-05-2022, 11:20 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(19-05-2022, 07:57 AM)МилутинРавногорац1907 Пише:  Добро јутро гисподине Самарџићу , имам једно питање. Да ли је било снајпериста у ЈВУО , и  можете ли да ми кажете имена најбољих ако их знате?

Врло мало. Видео сам само један снајпер на слици, Комитски одред Динарске четничке дивизије. У документима нисам видео уопште.
Најпрецизнији хитац за који знам, је погодак Немца, из обичног карабина, са 400 метара, приликом ослобођења Срба, 1942.
Објављено је име тог стрелца, у књизи Верољуба Малетића. И тачне позиције једног и другог. Немцу се видела само глава и део тела. То се у ЈНА звало грудна мета. Гађали смо их најдаље до 300 метара и то колико се сећам само у снајперској школи, као последњи тест за пријем у ту школу. Сећам се да је био само један једини погодак, а гађало је 30 стрелаца из Прве армије, са по пет метака, јер је баш тешко погодити са те даљине. Наравно карабин је прецизнији од аповке (калашњикова, како се данас каже).

Не, то је било у Српцу, а убијен је усташа. Стрелац је био Драгољуб Медић, објављена је и његова слика у великом албуму.

Да, Србца, грешка у куцању (куцао сам са мобилног, па је аутоматску Србац пребацио на Срб).
Одговори

(19-05-2022, 04:29 PM)Бенито Пише:  
(19-05-2022, 04:15 PM)МилутинРавногорац1907 Пише:  много вам хвала !  Поздрав из Србобрана!

А на чему му се захваљујеш? На успоменама из ЈНА?  Ваистину!
Најмање двојица драгачевских четника су били невиђени стрелци. Један је из пушкомитраљеза са преко 50 метара пресецао цигарету по пола, с други има потврђен погодак и убиство из карабина са око 300 метара. 
Обоје објављена сведочанства у "Рујна слобода" и "Пурпурна слобода".

То прво нема шансе, ПМ нема нишан за те ствари, а ово друго, каже се ликвидација, а не убиство. Баја
Одговори

То прво није ни нишанило... Него из руке. Баја
Гледало преко 50 људи...
Не знаш Ти шта је био Мачак.
Одговори

Дали је супруга од престолонаследника у праву када каже да Србија нема ни у чему континуитет?Дали постоји сегмент српског друштва и државе за који се може рећи да није прекинут периодом окупације и након ње измјењен (било турске,њемачке или комунистичке)?

Горски штаб 310
Одговори

Господине Самарџићу, шта мислите о овој књизи? https://www.srpskaistorija.com/uskoro-no...jce-trbic/
Одговори

(26-05-2022, 09:43 PM)Београђанин Пише:  Господине Самарџићу, шта мислите о овој књизи? https://www.srpskaistorija.com/uskoro-no...jce-trbic/

Цитат:
"Рецензенти: Ђорђе Бојанић, проф. историје и Александар Динчић, проф. историје."

Са нестрпљењем очекујемо књигу  Јок

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

Поштовани господине Самарџићу, 
Како су комунистичке банде успјеле да у септембру, октобру и новембру 1943. продру у Црну Гору, и окупирају градове попут Колашина, Берана и Андријевице, који су били познати као четничке престонице? Чуо сам да су тада у потпуности поражени Васојевићки четници под командном Лашића, као и да су тада убијени Лека Вујисић и Андрија Весковић.
Одговори

Постоји ли каква фотографија Њемаца и партизана са Мартовских преговора?
Одговори

(25-05-2022, 11:08 PM)Ocaus41 Пише:  Дали је супруга од престолонаследника у праву када каже да Србија нема ни у чему континуитет?Дали постоји сегмент српског друштва и државе за који се може рећи да није прекинут периодом окупације и након ње измјењен (било турске,њемачке или комунистичке)?

Има, наравно, косовски завет рецимо, светосавље, итд.
Одговори

(26-05-2022, 09:43 PM)Београђанин Пише:  Господине Самарџићу, шта мислите о овој књизи? https://www.srpskaistorija.com/uskoro-no...jce-trbic/

Одлично! То нам недостаје.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 27 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним