Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(25-06-2014, 02:56 PM)Милослав Самарџић Пише:  Десило се 12. септембра 1944, преко Радио Лондона. Узрок: Британски притисак.

Da, to znam. U jednom tekstu ste napisali (ne mogu da ga pronađem) da je docnije kralj Petar II taj poziv poništio, to jest opozvao. Mene taj događaj interesuje.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

То је негде на форуму, не могу да нађем. Али јесте опозвао.
Одговори

Одличан Војин говор
http://www.vidovdan.org/index.php?option...&Itemid=75
Одговори

Да ли постоје неки подаци о ма ком одметнику после Шипчића? Неки дан ми причао човјек да је у мојим крајевима се крио један до 1958. године. Док се скривао, жену су му послали у Сарајево, једно дијете у Словенију а друго у Требиње. Тек кад је ухваћен 1958. дозвољено им је да се опет окупе. Претпостављам да је био подређен Матовићу.
Одговори

Последње што знам је 1970. и неке у области Кривог Вира, углавном четници Власи. Кент ми је слао спискове организованих људи тамо 1970. и неке... Дакле, био је терен Бољевачке бригаде.
Одговори

(01-07-2014, 04:48 PM)Романија1 Пише:  Да ли постоје неки подаци о ма ком одметнику после Шипчића? Неки дан ми причао човјек да је у мојим крајевима се крио један до 1958. године. Док се скривао, жену су му послали у Сарајево, једно дијете у Словенију а друго у Требиње. Тек кад је ухваћен 1958. дозвољено им је да се опет окупе. Претпостављам да је био подређен Матовићу.

Ја сам наишао на неке податке да је један од одметника био жив до 1967. али сам у међувремену заборавио и подручје и име.

Додуше, мора се рећи да су ти одметници у принципу били класична хајдучија која није презала ни од чега јер је постала свесна да су њихови животи свакако изгубљени и гледали су да то што скупље наплате од комунистичког режима.

Мислим да добар увид у живот одметника пружа А. Тепавчевић у својим мемоарима. Једна врло занимљива тема иначе. Нема много написаног о томе и ко има времена и воље могао би мало да се позабави тиме.
Одговори

Могу замислити како су ти људи изгледали, кад се преко 20 година трзаш на сваки шум.
Која је то књига Тепавчевића? Јел има да се наручи негдје?
Одговори

(02-07-2014, 12:00 PM)Романија1 Пише:  Могу замислити како су ти људи изгледали, кад се преко 20 година трзаш на сваки шум.
Која је то књига Тепавчевића? Јел има да се наручи негдје?
Зове се ''Борба за слободу'', прво издање објављено је у Канади или Америци, а друго у Херцеговини, мислим да то можеш наћи.
Одговори

(01-07-2014, 04:48 PM)Романија1 Пише:  Да ли постоје неки подаци о ма ком одметнику после Шипчића? Неки дан ми причао човјек да је у мојим крајевима се крио један до 1958. године. Док се скривао, жену су му послали у Сарајево, једно дијете у Словенију а друго у Требиње. Тек кад је ухваћен 1958. дозвољено им је да се опет окупе. Претпостављам да је био подређен Матовићу.

Код мене, на Мањачи, је 1958. убијен Гојко Вујатовић. Причао ми је отац о томе.

Ако идем напријед, пратите ме...ако се повучем, убијте ме...ако умрем, осветите ме.
-Анри де ла Рошжаклен
Одговори

(02-07-2014, 03:17 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(02-07-2014, 12:00 PM)Романија1 Пише:  Могу замислити како су ти људи изгледали, кад се преко 20 година трзаш на сваки шум.
Која је то књига Тепавчевића? Јел има да се наручи негдје?
Зове се ''Борба за слободу'', прво издање објављено је у Канади или Америци, а друго у Херцеговини, мислим да то можеш наћи.

Мало теже. Ја сам своју копирао (преко 500 страна).

Тепавчевићева књига је сјајна. Препоручујем свима. Проблем је само што се прилично тешко налази. Додуше, прогуглајте мало по интернету, једном сам негде видео електронско издање целе књиге.
Одговори

Ево директног линка за скидање књиге:

Алекса Тепавчевић - Борба за слободу: сећање на четничку борбу 1941-1950.

Иде Џиџа кроз планине
гони српске душманине,
издајице Русе, Немце,
крџалије љотићевце.
Одговори

Како може да се дође до мемоара браће Кнежевић?
Одговори

Мемоара или књиге Слобода или смрт?

Иначе, било би добро ако би администратор отворио посебну тему за књиге где би се стављали линкови.

Иде Џиџа кроз планине
гони српске душманине,
издајице Русе, Немце,
крџалије љотићевце.
Одговори

На књигу сам мислио. Хвала.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 18 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним