Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(04-07-2014, 01:53 PM)Мргуд Пише:  На књигу сам мислио. Хвала.

Имаш је овде на теми - Домаћа и страна литература -, стр.3
Одговори

Милославе, да ли Вам је познато да је предсједник Америке, Рузвелт, поклонио Југославији четири бомбардера Б-24 ''Либератор'' и да су на њима летјели наши пилоти?
Ови бомбардери са нашим посадама учествовали су у савезничким бомбардовањима по Европи.
Одговори

Јесте. Има у Дражи 3, а сад имам и документарни филм са тог догађаја, и то звучни, са Рузвелтовим говором! То ће бити у епизоди 11 наше серије ''Краљевина Југославија...''
Одговори

Иначе поклон је важио 2 дана. Скинуте су наше ознаке и уместо да буду под Дражином командом, прекомандовани су у неку америчку јединицу...
Одговори

(10-07-2014, 11:01 AM)Вук92 Пише:  Милославе, да ли Вам је познато да је предсједник Америке, Рузвелт, поклонио Југославији четири бомбардера Б-24 ''Либератор'' и да су на њима летјели наши пилоти?
Ови бомбардери са нашим посадама учествовали су у савезничким бомбардовањима по Европи.

Ево нешто о њима . . .

http://www.mycity-military.com/Drugi-sve...-WWII.html

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори

Није био поклон, плаћени су, мислим да пише у неком од скенираних текстова на МЦМ.
Авиони су напред носили малу ронделу краљевског ваздухопловства.
Стављање само ју ознака није било изводљиво из практичних разлога - неко би могао да погрешно идентификује авион.
Дражина команда је била неизводљива.

Било је говора о снабдевању ЈВуО, али осим што амерички бомбардери нису изводили те мисије, док су дошли у Италију већ је усмерена помоћ ка НОВЈ (а ни њима нису слали).
Одговори

Можете ли наћи тај документ да су плаћени?
Мада је логично и без документа.
Авиони су имали косовски крст са стране. То за погрешну идентификацију било је изговор, јер сличне авионе нико није имао.
Дражина команда се пре свега сводила на снабдевање, што је било обећавано.
Да, ови авиони нису снабдевали ни комунисте, служили су као бомбардери.

П.С.
Како иде попис спашених пилота? Колико имена сада имате и хоће ли рад бити објављен?
Одговори

(10-07-2014, 05:45 PM)Милослав Самарџић Пише:  Иначе поклон је важио 2 дана. Скинуте су наше ознаке и уместо да буду под Дражином командом, прекомандовани су у неку америчку јединицу...

Како пише Б. Тодоровић у својим мемоарима влада КЈ је од Черичила неколико пута тражила да им се да одређени контигент авиона који би могли да врше снадбевање ЈВуО и евентуална борбена дејства. Пилоте смо већ имали. Ово је одбијено, а такође и југословенски авиони који су успели да се докопају Каира нису дати на коришћење војсци Југославије.

Након што је постало јасно да од Британаца помоћи нема, краљ се писмом обратио Рузвелту да америчка војска изнајми један део авиона на коришћење краљевској авијацији али ни од овог није било ништа.

У принципу сваки покушај владе и војске КЈ да било шта уради самостално блокиран је од стране Енглеза у свим могућим облицима.
Одговори

Јели имате податак од Авион ВКЈ ко је био срушен од исти тих Енглеза?

Мислим да је покојних Краљ Петар II, говорио Госп Деретић од томе!
Одговори

(11-07-2014, 04:45 AM)Захумље Пише:  Јели имате податак од Авион ВКЈ ко је био срушен од исти тих Енглеза?

Мислим да је покојних Краљ Петар II, говорио Госп Деретић од томе!
Немам. Који авион, када?
Одговори

Не знам да ли је неко објављивао фотографију, а кад се повела прича о авијацији, ево једне:
[Слика: dornijer.jpg]
Југословенски хидроавиони типа Дорнијер-22 снимљени на плажи Абукирског залива (Египат) у марту 1942. године
Одговори

Др. Јован Деретић - Голи Живот (16.03.2013.)
http://www.youtube.com/watch?v=9yEIn3q-J8I

Тај део се наставља на
49:00

Пре тога се говори од спашавање Цари Градске Библиотека, што је пребаћен у Русији....та Цар Иван IV Васиљевића Библиотека!

Од тада се наставља да се говори од 20тог века!

http://www.armyaircorps-376bg.com/yugo_crews.html
Одговори

Захумље, какав ти је то аргумент. Smile
Одговори

Да ли знате јесу ли партизани у Острошкој трагедији били Срби? Знам пар имена њихових команданата и они јесу, а да ли је читава јединица била српска?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 18 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним