Оцена Теме:
  • 3 Гласов(а) - 3.67 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Русија
#1

ПЕТ ПОРУКА ИЗ КРЕМЉА КОЈЕ ЈЕ ЛАВРОВ ДОНЕО У БЕОГРАД
Русија задовољна ставом Србије око Украјине, Москва очекује помоћ Београда у ОЕБС и тражи да не одустајемо од пројекта Јужни ток

У свом „дипломатском коферу“ руски министар спољних послова Сергеј Лавров у понедељак у Београд доноси пет кључних порука Кремља: да је Москва задовољна позицијама Србије око Украјине, да очекује нашу помоћ у решавању кризе када преузмемо председавање ОЕБС, да не одустајемо од „Јужног тока“, да ће наставити да нам помажу око Косова и у дизању посрнуле српске привреде.

Овако би укратко гласио списак тема које ће се наћи на столу у разговорима Лаврова са српским државним врхом – председником Томиславом Николићем, премијером Александром Вучићем и шефом дипломатије Ивицом Дачићем.

Долазак Лаврова, који у Србију стиже из Минска, прва је посета једног високог руског званичника Балкану откад је ЕУ донела одлуку да заустави градњу Јужног тока. Зато ће његова посета, по саговорницима Новости, имати и посебну симболику – да покаже да је Русију тешко истиснути са ових простора.

Иван Мркић, саветник председника Николића, каже нам да да Лавров не доноси „никакве пацке и ултиматуме“, већ напротив:

- Русије је задовољна што у украјинској кризи ниједним потезом нисмо заоштрили односе са њима, а ми ћемо још једном поновити нашу позицију и политичке и војне неутралности. С обзиром на то да преузимамо председавање ОЕБС, а да уживамо поверење свих страна у конфликту, понудићемо максималну помоћ у решавању проблема у Украјини.

Мркић очекује и да једна од главних тема буде Јужни ток и јачање економске сарадње с обзиром на споразум о слободној трговини који имамо с Русијом.

Душан Пророковић из Центра за стратешке алтернативе управо ту види шансу да Србија извуче максимум из добрих односа са Москвом:

- Лавров ће охрабрити званичнике у Београду да не мењамо став око Украјине и не одустајемо од Јужног тога, а заузврат ће понудити нове могућности сарадње ради повећања извоза и привредне аранжмане.

И Предраг Симић, професор међународних односа, сматра да Лавров не доноси никакав штап, већ само шаргарепу:

- Очекујем да разговори протекну у изузетно позитивној атмосфери, али са подужим дневним редом. Москва жели да задржи утицај на овим просторима, али не политиком притисака, већ отварањем простора пре свега за јачу економску сарадњу.

УСКОРО СУСРЕТ СА ПУТИНОМ И МЕДВЕДЕВОМ

Посета Лаврова само је увод у динамичну дипломатску активност која чека Србију и русију наредних месеци. Наиме, како је у недељу најавио премијер Александар Вучић, он очекује да се током лета сретне са председником и премијером Русије Владимиром Путином и Димитријем Медведевом, са којима ће, између осталог, разговарати и о Петрохемији, Азотари, али и цени гаса.

Вучић је поручио да се Србија показала као искрени пријатељ Русији и да није увела санкције тој земљи, да желимо у ЕУ, али и добре односе са Москвом и Берлином, као и да је то одговорна политика, корисна за нашу земљу.

Аутори Д. М. - Б. В.

Извор Вечерње новости, 16. јун 2014.



ЗАВЕТНИЦИ ДОЧЕКАЛИ СЕРГЕЈА ЛАВРОВА!

Сергеј Лавров, руски министар иностраних послова, у понедељак је допутовао у званичну посету Београду у оквиру које је посетио Гробље ослободилаца Београда и положио венац на споменик палим руским херојима.

Лаврова су дочекали представници Српског сабора Заветници, чија је делегација такође положила венац руским војницима страдалим у Другом светском рату. Портпарол Заветника Милица Ђурђевић уручила је Лаврову мајицу Српског сабора Заветници са натписом “Срби и Руси, браћа заувек”. Она је истакла да је та мајица симболичан поклон у знак љубави српског народа према Русији која је за све Србе друга отаџбина и захвалила се Сергеју Лаврову на неизмерној подршци коју Русија пружа Србији. Окупљени Заветници поздравили су руског министра повицима “Русија, Русија!”.

Полагању венаца присуствовао је и руски амбасадор у Србији, Александар Чепурин, као и представници руске амбасаде.

http://standard.rs/zeljko-cvijanovic-pre...0%B0%D0%B4

РУСИЈА ИЗМЕЂУ ПРИШТИНЕ И СЕВАСТОПОЉА


ФЈОДОР ЛУКЈАНОВ

Када је пре 15 година руска војска заузела приштински аеродром, био је то почетак окретања Русије од Запада

Комбиновани батаљон руских десантних снага, који се налазио у саставу међународне војске у Босни и Херцеговини, без договора са командом мировних снага извршио је у ноћи између 11. и 12. јуна 1999. усиљени марш до Аутономне Покрајине Косово и преузео контролу над приштинским аеродромом Слатина. Управо на том аеродрому се очекивало слетање авиона НАТО, који је требало да, почев од 12. јуна, врше транспорт и размештај западног мировног контингента на основу резолуције Савета безбедности УН 1244.

Овај документ, који је усвојен 10. јуна после дугих дипломатских спорења, предвиђао је фактичко одвајање Косова од Савезне Републике Југославије (уз формално задржавање њене јурисдикције) и креирање међународног протектората под заштитом јединица НАТО на овој територији. Документ је предвиђао да југословенске оружане снаге сасвим напусте Косово, а да команда пређе на структуре албанске Ослободилачке војске Косова под контролом представника УН.

Оштар потез Москве био је сасвим неочекиван. До тог тренутка Русија је, иако је према војној ваздухопловној кампањи НАТО против Југославије имала веома негативан став, фактички помагала западним земљама да убеде Слободана Милошевића да напусти Покрајину. (Напоменимо да је Алијанса после три месеца бомбардовања очигледно наилазила на проблеме техничког, политичког и моралног карактера.)

Управо то је био задатак Виктора Черномирдина, специјалног изасланика председника Русије, који је, заједно са председником Финске Мартијем Ахтисаријем, водио преговоре о Косову, док је истовремено деловао у Савету безбедности УН и у оквиру Г-8.

О томе како је донета одлука о заузимању приштинског аеродрома постоје сећања учесника и велики број легенди. Све до екстравагантне верзије о томе да је цела операција наводно почела у договору са САД како би се улила нада косовским Србима и спречило њихово бекство или избијање герилског рата.



НИСАМ СПРЕМАН ЗА ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ

Заузимање аеродрома је изненадило многе високопозициониране руске државнике. Морали су да се правдају пред збуњеним и разбеснелим западним саговорницима, покушавајући да у ходу објасне изненадну и недоговорену измену планова.

У војноисторијски фолклор ушла је размена порука између команданта НАТО снага у Европи Американца Веслија Кларка, који је захтевао да се аеродром силом очисти од Руса, и команданта снага Алијансе на Балкану Британца Мајкла Џексона, који је категорички одбио да то учини: ја, рекао је, нисам спреман да започнем трећи светски рат...

Неколико дана касније руске десантне јединице напустиле су аеродром. Русија на окупираном Косову није добила свој сектор надлежности, али су наши војници били распоређени у рејонима које су насељавали Срби и који су припадали секторима Немачке, Француске и САД.

Четири године касније Русија је напустила Косово и Босну: процењено је да је њено присуство прескупо, а стратешка корист од њега недовољна. У том контексту смели маневар из јуна 1999. тим пре је изгледао као бесмислена авантура.

Међутим, у дугорочној ретроспективи заузимање приштинског аеродрома са симболичке тачке гледишта изгледа много значајније, него што се тада чинило. Освајање Слатине је постало нека врста епиграфа на почетку новог поглавља у односима Русије према околном свету.

Два месеца касније премијер Русије и званични наследник Бориса Јељцина је постао Владимир Путин, а следећу годину земља је већ дочекала без Јељцина у Кремљу.

НАТО кампања против Југославије означила је прекретницу у начину на који је Русија доживљавала Запад. До тада у новој Русији није долазило до тако снажног таласа антиамеричких осећања. Уствари, ни у СССР није било сличних примера, јер је супротстављање Сједињеним Државама тада било посао државне машинерије и званичне пропаганде, док у овом случају руска власт није била расположена да се супротставља Вашингтону нити је била заинтересована да распирује антизападна осећања.

Руководство је пре покушавало да избегне озбиљан конфликт, док је одлучна осуда не само рата него пре свега његовог образложења (хуманитарна интервенција, заштита грађана од самовоље државе) потекла од руске јавности. Није случајно што се Косово увек изнова појављује у руским спољнополитичким разматрањима као референтна тачка.



НЕ ДРУГОРАЗРЕДНОМ СТАТУСУ

Судбина Југославије, а посебно њена финална фаза, за руску свест је показатељ безграничних апетита Запада. Они се, кажу, нису смирили, док се велика, успешна и самостална земља није претворила у гомилу малих држава лишених сопствених амбиција. Бомбардовање земље коју су Руси традиционално доживљавали као блиску и пријатељску није могло да прође без оштрих реакција. Косовска ситуација је била још једна кап у чаши општег разочарања резултатима трансформација 1990-тих: пола године пре почетка НАТО рата Русија је, наиме, доживела банкрот, који је покопао сан о њеном успешном развоју.

Најзад, распад Југославије који је уследио и ширење НАТО створили су у Русији осећање немоћи пред западном политиком и њеним покушајима да Европу уреди према сопственим мерилима (покушаји да се уреди цео свет почели су касније, после 11. септембра 2001).

Заузимање приштинског аеродрома у тренутку када је све већ било одлучено и када је Србија неповратно изгубила Косово, требало је да докаже (пре свега нама самима) да се Русија није помирила са статусом другоразредне државе. И то не толико у смислу могућности, које су тада биле очигледно ограничене, колико у идеолошком смислу.

Ентузијазам с почетка 1990-тих, када је на таласу демократских промена Москва искрено покушавала да се готово по сваку цену уброји међу „цивилизоване земље“, доста брзо је пресушио.

Јер цена је de facto подразумевала одустајање од стратешке самосталности и прихватање геополитичких тенденција које су довеле до краја Хладног рата. Али које притом нису реализоване у потпуности, већ са перспективом даљег кретања према истоку и даљег ширења сфере утицаја Запада.

Прикључивање Русије Г-7, које су јој остале силе омогућиле као врсту аванса, упркос лошим тенденцијама развоја земље, имало је за циљ да се Кремљу пружи морално задовољење, а да му се истовремено наметне и нова реалност.

Потез руских десантних снага из 1999, који је прекршио сва очекивања и договоре, био је симболично одбијање да се та реалност прихвати.

Наставак у том правцу није одмах уследио, већ је спољна политика првих година владавине Владимира Путина пратила основни принцип из Јељциновог времена – постати део западног друштва, пронаћи у њему свој кутак. Наравно, како се Русија временом изнутра све више консолидовала и јачала, њено руководство је за себе тражило све равноправнији положај.

НАСТАВАК У СИМФЕРОПОЉУ

Дошло се до приближно истог резултата као и 1990-тих: одбацивање западне политике као такве, почев од њене идеолошке основе, па све до практичних мера остваривања западних вредности. Уследио је жесток информативни напад на Кремљ, који у њему поприма црте светског зла.

Треба се сетити да је три месеца након косовског салта на Западу покренута моћна кампања која је руско руководство представила као труо лоповски режим, тесно повезан са „руском мафијом“ (случај Bank of New York, који је затим доста нечујно оспорен и нестао из јавности).

Претходни циклус је окончан заузимањем приштинског аеродрома, док се наредни завршио појављивањем „љубазних наоружаних људи“ на Криму [популаран назив за неидентификоване људе који су одржавали ред на Криму током спровођења референдума о незaвисности - прим. ред.].

Док је „заузимање Приштине“ био гест одважног очајања, успех у Симферопољу је показао способност да се ефикасно постигну постављени циљеви. Оба догађаја повезује неверица Москве да је дипломатским путем могуће заштитити сопствене интересе. То је могуће само непосредном демонстрацијом силе, „усиљеним маршем“ ка новом устројству ствари.

Руске дипломате су 1999. предано покушавале да смање услове капитулације за Београд, али су сви реално схватали да сам исход битке они не могу да промене. Кримско питање спада у исту категорију.

Многи западни саговорници су сада у недоумици, због чега је био нужан тако оштар потез: исто то се, најзад, могло постићи корак по корак, поштујући међународне правне формалности. Јер мало ко данас сумња да је већина становника Крима заиста прижељкивала припајање Русији. Москва је, међутим, уверена да се ништа реално не може постићи без примене изузетних мера. Када се ради ширењу сфере утицаја Русије, њени партнери и саговорници, чак и они који су према њој позитивно расположени, удружују се како би спречили ово ширење: јер сви се исувише боје великог „руског медведа“.

Ово тумачење не потврђује толико искуство из времена после Хладног рата, колико дипломатска историја 19. века. Хладни рат је био управо изузетак, кратак и непоновљив период, када је Совјетски Савез био толико моћан у војнополитичком смислу да је био у стању да балансира са читавим удруженим Западом и води дипломатско погађање са позиција сталне експанзије (иако не увек успешне), а не разматрајући услове повлачења.

Заузимање аеродрома Слатина је показало прототип другачије политике, али није представљало прекретницу. Крим, међутим, изгледа управо као суштински преокрет, иако наставак у том правцу засада није уследио.

Тактички маневри у вези са Украјином су разумљиви, јер ризици су заиста велики. Међутим, пред Русијом стоји много значајније питање. Да ли ситуацију треба да искористи како би се озбиљно посветила преоријентацији ка Азији, јачању стратешких веза са Кином и другим незападним центрима, што, наравно, има значајне предности, али и очигледне недостатке.

Или, још једном подижући улоге у вечитој борби са Западом за уважавање, ипак треба да задржи западну оријентацију као основну, као и током последњих неколико векова. Овај избор Русија засад није начинила.

Руска реч
http://www.standard.rs/svet/29364-%D1%80...1%99%D0%B0

Јелена • 18 hours ago
Па то и није избор, да би га Русија начинила. Да се бори за уважавање Запада, ћорава су посла, од тога нема ништа. Да сарађује само са Азијом не може, ако жели да буде светска сила. Нема ту избора, свака велика сила, ако то жели да постане и опстане, мора да брани своје интересе у сваком кутку света. Док ти интереси не понижавају и не уводе у насиље мале државе и народе, дотле и њена моћ расте. Кад се све сведе на голу силу, то је знак да моћ почиње да опада.

И још нешто - Косово није неповратно изгубљено и никада неће бити. Србију је бомбардовало 18 држава, неупоредиво јачих у сваком смислу, да би јој отели територију која им је била згодна за контролу Балкана. Кроз неколико десетина година, а вероватно и пре, на тој територији многи ће умрети од рака, а наталитет који је некада цветао, већ сада је исти као и у остатку Србије. Народ тамо је гладан и живи у неправди, сада од својих мафијаша. Срби и Шиптари мораће једном да седну за сто и договоре се. Без тутора, по својој снази. Иначе ће опет да се гине. Али, Косово и Метохија су српски и тако ће опет бити.

Горислав Музикравић Дрнч • 11 hours ago
Долазак Руса у Приштину из Угљевика организовала је у целини тадашња Војска Југославије. Војска је Русима дала итенерер пута, храну, гориво, воду, остало. Руси су дошли у Приштину са јединим задатком: да се омогући како би Војска Југославије изместила остављене ваздухоплове и осталу војну опрему, муницију и оружје. Нема ту легенди и мистике. Онај енглески генерал познат је по злу, јер је он био први странац који је са земље далекометним топовима великог калибра нападао Војску Републике Српске. Никакав он није био миротворац, све је договорено преко наших леђа. Русија се и овде показала танком.

Ко је у РУСИЈЕ.....је одао да ће РУСИ да стижу.....што је омогучило да ових из НАТО затворе ваздучне просторе......

Некако звучи слично како су ИЗРАЕЛИЦИ ДОБИЛИ МОГУЧНОСТИ ОД ТВЗ РУСА КАКО ДА ПРОДРУ СИРИЈАНСКА НЕБА.....КАД СУ ПОГОДИЛИ ЈЕДНОЈ ИНСТАЛАЦИЈИ У СИРИЈИ!
Одговори
#2

Е сад колико су Руске руке свезате са својим етничне мањине....колико то делује на политику Русије за последних век.....

Али Руси саде на све стране морају да воду борбу и политику ЛИЧНО против тих НЕОКОНА У САД што су личних наследници тих ко су финанциралих БОЛШЕВИЦИ и њихова револуције у Царској Русији....ништа се није изменило у један век....
Одговори
#3

Након што су Америка, а однедавно и Европска унија, због ситуације у Украјини почеле да уводе све строже санкције против Русије, олигарси који су досад давали готово безрезервну подршку Владимиру Путину наводно су се нашли у паници с обзиром да би санкције могле да им помрсе уносне пословне планове на Западу.

Неки од њих су зато, према немачким обавештајним изворима на које се позива Шпигл, одлучили да Путину дају до знања да је време да мало смири геополитичке апетите.

Шеф немачких обавештајаца Герхард Шиндлер наводно је на недавној затвореној седници одбора за спољне послове у Бундестагу изјавио да су почеле да се назиру пукотине у уједињеном фронту између Путина и моћних олигарха. Према изворима Шпигла, Шиндлер је затим и канцеларки Ангели Меркел лично рекао да је међу руским елитама избио велики сукоб и да низ олигарха и политичких јастребова покушава да изврши утицај на Путина.

(EPK/Tanjug)

Олигарси и тајкуни су, изгледа, свуда најосетљивији и спремни на све кад им се бркне у новчаник, видећемо да ли ће утицати на Путина да смањи геополитичке апетите...
Одговори
#4

ПЕТАР АКОПОВ: НЕМАЧКА ЈЕ ТРЕЋИ ПУТ ЗА СТО ГОДИНА НАХУШКАНА НА РУСИЈУ. И ШТА САД?
petarakopovПрикључивање Немачке санкцијама најозбиљније ће утицати на Путинову тактику према Украјини

У глобалном конфликту Русије и САД, чија је последица и рат у Украјини, у току је важна промена која ће се одразити на свим фронтовима на којима се Русија сукобљава са атлантистима. Немачка, која се неколико месеци супротстављала притиску САД, попустила је и пристала на увођење економских санкција Русији. Тај корак ће на најозбиљнији начин утицати на Путинову тактику према украјинским догађајима.

Веома је вероватно да ће секторске санкције против Русије бити 29. јула усаглашене у комитету сталних представника земаља Европске уније и да ће ударити на руске финансије, енергетику, наоружање и производњу двојне намене. Ако препоруке Европске комисије буду прихваћене, оне ће наредних дана бити утврђене на седници Савета ЕУ. Јер о увођењу нових санкција против Русије било је речи и у последњем разговару Барака Обаме са лидерима Британије, Француске, Немачке и Италије.

Још прошле недеље постојале су сумње да ће Англосакси успети да на то приволе Немачку, али изјаве немачких министара и индустријалаца последњих дана не остављају места сумњи да је Берлин „сазрео”. Немачка одобрава увођење секторских санкција против Русије – изјавила је портпаролка владе Кристијане Вирц: „Влада се залаже за конкретан секторски пакет мера”. Председник Федералног удружења Немачке индустрије Улрих Грило рекао је да подржава санкције: „Наступило је време политике”.

Имајући у виду да је управо Немачка била главна препрека увођењу секторских санкција, јасно је да те санкције сада постају практично неизбежне. Јасно је такође да ће њихов први пакет можда бити прилично ограничен како по обухвату, тако и временски, али је важно то што су Сједињене Државе ипак успеле да принуде Европљане да се прикључе њиховој политици политичког и економског притиска на Русију и њене изолације, политици којом Вашингтон рачуна да ће натерати Москву да одустане од Украјине. Пукотина између Европе и Русије постаје још важнија у светлу трансатлантског партнерства које иницирају Американци, настојећи да створе заједничко атлантско тржиште, повезавши тако две највеће економске зоне света и поставивши их под англосаксонско руководство. У овој равни, одлука Немачке и Европске уније постаје уистину историјска – од оних су које опредељују смер и ход историје.

Управо од оваквог схватања улоге Берлина полазио је Владимир Путин опредељујући током свих протеклих месеци тактику деловања Русије, чак и онда када је украјинска криза већ попримила форме правог рата. Путин није добацио изазов САД и англосаксонском глобалном пројекту онда када је присајединио Русији Крим, већ знатно раније – самим својим повратком у Кремљ 2012. године. Покушај да се Украјина изведе из Руског света био је главни одговор Запада на повратак Русије у велику игру, али, од самог почетка опште фазе украјинске кризе Русија није само покушавала да осујети „отмицу Украјине” него и да игра на противречјима унутар Запада – имајући у виду да интереси САД и Европе, у првом реду Немачке, нису сасвим подударни.

Наравно, Путин није имао илузија поводом самосталности Немачке јер је она држава са ограниченим суверенитетом (притом не само због тога што је у војном блоку НАТО, него и због деловања целог низа јавних и тајних механизама који Англосаксима дају могућност да контролишу елиту те највеће земље Европе). Путин је рачунао са убрзавањем процеса постепеног ослобађања Немаца од стриктног атлантског туторства – на процес који је трајао годинама и добијао на снази и пре украјинске кризе.

Национално освешћени део Немачке елите одлично схвата да су наше две земље објективни партнери и да нормални односи међу њима ситуацију у Европи чине отпорном на све манипулације англосаксонских геополитичара. Тај део немачке елите схвата да је управо неправилна процена Русије од стране Немачке (притом умногоме захваљујући сугестијама острвских стратега) два пута током последњег века доводила њихову земљу до националне катастрофе. Нема сумње да су Англосакси спремни да и по трећи пут сукобе наше две земље, нахушкавши Немачку на Русију – овога пута економски. Али у процесу окупљања велике Европе, који је у току, интереси Немачке, која на све начине инсистира на продубљивању политичке интеграције у ЕУ, у корену су супротни интересима англосаксонских глобализатора који не желе да у Европској унији виде самосталну, тим пре континенталну, немачку оријентисану силу, већ послушно источно крило глобалног Запада, то јест – свог светског пројекта.

Самосталност Немачке, као и градња на том темељу здања независне Европске уније, могућа је само при постојању односа са Русијом који нису непријатељски него партнерски. Односа са великом Русијом која ће неизбежно повратити своје границе и утицај, макар и у форми Евроазијског савеза. А глобална осовина Берлин-Москва-Пекинг способна је да пренесе центар теже у светској геополитици на Евроазијски континент, сахранивши садашње хегемонистичке амбиције атлантиста.

Криза око Украјине је манифестација свих ових противречја јер је заоштрила и поставила на незаобилазан начин многа питања која су мирно време могла да се решавају спорије. Москва је рачунала на то да ће америчка игра срачуната на изолацију Русије постати катализатор процеса еманципације Немачке. Наравно, нико није рачунао на тренутни раскид (између Берлина и Вашингтона) – Путинов циљ је био да издејствује условни неутралитет Немачке (а значи и Европе) у конфликту Русије са САД.

Ради тога је Русија била спремна на много шта, наравно не на издају националних интереса и одустајања од борбе за Украјину. Али мирна неутрална Украјина сасвим би могла да у наредним годинама буде форма руско-европске сарадње – када би Европа била спремна да сама одређује своју политику у односима са Кијевом и да одустане од подржавања планова САД да Украјину увуче под атлански кишобран.

Авај, како у бриселу, тако и у Берлину, нису се показали спремним да признају ни ту просту чињеницу да Русија неће дозволити отимање дела руског мира у форми евроинтеграција. Немачки снови о богатом украјинском чернозјому, заједно са жељом да се од Украјине направи још једна тампон-држава под контролом Немаца, која их дели од Русије, све је то – заједно са подстицањима и указивањима из Вашингтона – превагнуло над истинским националним интересима и хладнокрвним рачуницама.

Одвојити Украјину од Русије САД ипак неће успети – ни уз помоћ Немачке ни без ње. А посвађати Немачку са Русијом – Американци су сасвим у стању. Шта заправо они желе да добију?

Чак и ако Американци изгубе Украјину (на шта су већ поодавно спремни амерички стратези који реално гледају на ствари), Вашингтон ће бити на великом добитку јер ће за дуги низ година осујетити могућност немачко-руског зближавања. Путин је од самог почетка кримских догађаја схватао да шансе за раскол између Немачке и САД нису тако велике, али су постојале, и он је савршено резонски покушао да их искористи. Интрига са немачким аминовањем санкција и укључивањем у блокаду Русије трајала је неколико месеци и била је једна од најнапетијих закулисних битака светске историје.

Русија од самог почетка није тежиште свог деловања имала на распаду јединственог западног фронта јер је одмах објавила да ће – у случају да САД и ЕУ стварно покушају да организују њену изолацију и блокаду – бити спремна да се окрене на Исток и Југ. Штавише, да ће Русија градити нову светску архитектуру која ће бити алтернатива англосакској и да ће на томе радити заједно са апсолутном већином међународне заједнице која одавно прижељкује да неко добаци изазов господарима глобалистичког пројекта.

Напад САД на Русију није због Украјине. Сасвим обрнуто: украјинска криза је постала плод жеље Америке да спречи нестајање своје светске хегемоније и да онемогући успостављање историјске Русије, једине силе у свету која је у стању да се отворено супротстави англосаксонском пројекту.

Ослобађање Немачке од туторства атлантиста сада се одлаже, али није скинуто са „дневног реда” – ако се, наравно, полази од тога да немачки народ има право на сопствену будућност и да жели да се сачува од растварања у котлу за топљење глобализације. Међутим, у овој фази су Немци (тачније, њихова елита) направили избор, а Русија је спремна да се супротстави јединственој позицији Запада, бранећи своје националне интересе и појачавајући офанзиву на међународној арени, формирањем фронта цивилизација и држава заинтересованих за нова правила глобалне игре.

Једна од најважнијих последица Путинове политике на немачком фронту била је то што се Москва, у ситуацији са Новоросијом, официјелно придржавала позиције немешања – да не би олакшала Сједињеним Државама посао завртања руке Немачкој. Сада се ситуација мења – Европа, тојест Берлин, објављује рат Русији, макар и економски, макар и са неким условностима. А у рату већ делују други закони, па Немци не треба да се изненађују када постане јасно да је њихова одлука да се прикључе америчкој блокади Русије довела до тога да Москва ускоро призна Новоросију. А да заоштравање економских санкција неће довести до рушења руске економије, него до пада кијевског режима.

У овом свету све је повезано – а управо је Владимир Путин, све ово време, на то указивао Берлину.

Извор Факти, 29. 07. 2014.

http://standard.rs/zeljko-cvijanovic-pre...0%B0%D0%B4

АЛО АНАЛИТИЧАРИ
http://www.youtube.com/watch?v=7Nf5KeC4dAs

http://www.eu-facts.org/en/background/da...cture.html
Одговори
#5

Биће доста фирме са запад што саде неће никад се вратити на Руском тржиште....

Веч радови су у току за формирање финанцирски систем што лично окружује западних финанцирски систем.....

Тако је и то како битно како Србија може свој Економски опоравак да користи у овакој прилику што се пружило!
Одговори
#6

Ево, ово је објављено на сајту српском сајту из Чикага:

Цитат:Исправљањe историјске неправде: Говор Владимира Владимировича Путина, председника Руске Федерације, на откривању споменика руским војницима из I светског рата у комплексу Поклонаја Гора код Москве, првог августа 2014.

http://www.heroesofserbia.com/2014/08/i-2014.html
Одговори
#7

Још један чланак на сајту из Чикага:

ПУТИH: Први светски рат је опомена куда воде неумерене амбиције на светској позорници

У МОСКВИ ОТКРИО СПОМЕНИК ПАЛИМА У ВЕЛИКОМ РАТУ И ОПОМЕНУО ЗАПАД ДА ВОДИ РАЧУНА О ЊЕГОВИМ ПОУКАМА


http://www.heroesofserbia.com/2014/08/fa...-2014.html
Одговори
#8

Што Руси морају да оснивају је покрет удружење државе.....ко су непристрасно против санкције!
Она мора да организује Кину,Индију, Бразил,Јужна Африка, Иран...да дипломатије из те државе путују у свету ко сви ових мали државе....да и удруже и спаја.....зашто као колектив оних су и то како знажни.....

Она мора да ствара са тим државама ко су увеле санкције покрете привредника, политичке партије, интелектуалци, сви тих ко су опаренихсанкције у тим државама....да се тражи облакшање санкције....и на крај њеног скидање.....
Одговори
#9

Занимљиво......нови Преседник ЕУ је Пољак........а нови министар Страни Послава.....је Италијанка....

Један ће гурати агресивно политику према Русије....па можда и Србије......а други ће то некако умиравати.....

Ова Пољачка политика некако пролази под радаром!
Одговори
#10

Москва би могла да одговори на нове санкције забраном летова изнад Руске Федерације
опширније: http://serbian.ruvr.ru/news/2014_09_08/M...cije-5193/
Одговори
#11

САД због заоштравања односа са Русијом у Европу пребацују тешку тенковску бригаду
23:47 19.09.2014.0 коментараШтампај
ПЕНТАГОН ЖЕЛИ ДА ПОВРАТИ „МОГУЋНОСТИ КОЈЕ СУ БИЛЕ СУЖЕНЕ ПО ЗАВРШЕТКУ ХЛАДНОГ РАТА”


Командант америчких копнених снага Рајмонд ОДИЕРНО: Наредног месеца ћемо обнародовати своју нову концепцију вођења борбених дејстава на копну која ће бити на снази наредних 10-20 година. Главна промена биће у томе што је копнена војска САД досад спремана за учешће у једном великом конфликту, а одсад ће се тражити да истовремено да учествује у неколико релативно мањих
СЈЕДИЊЕНЕ Државе ће повећати своје војно присуство у Европи због заоштравања односа Русије са Западом – објавио је начелник штаба копнених снага САД генерал Рајмонд Одиерно.

Прецизирао је да ће Пентагон послати у Европу „тешку тенковску бригаду из Форт-Худа” из Тексаса.

Према генераловим речима, та бригада ће бити пребачена у Европу „ради вежби и обуке”. Разматра се могућност да њега техника остане на Старом континенту неколико наредних година, а да се састав бригаде ротира.

Одиерно је делимично разоткрио праву намеру слања у Европу поменуте тексашке бригаде.

„Желимо – нагласио је - да повратимо могућности које су биле сужене по завршетку хладног рата. Морамо бити у стањњу да охрабримо пријатеље и савезнике у Источној Европи”.

Одиерно је открио и да ће у Европу бити премештен штаб једне америчке дивизије који неће „седети” на једном месту.

Командант америчких копнених снага најавио је да ће САД наредног месеца обнародовати своју нову „концепцију вођења борбених дејстава на копну” која ће бити на снази наредних 10-20 година. Главна промена, како је рекао, биће у томе што је копнена војска САД досад спремана за учешће у једном великом конфликту, а одсад ће се од ње тражити да може истовремено да учествује у „неколико релативно мањих”.
Одговори
#12

https://www.youtube.com/watch?v=Dne8JRDhCe0
Одговори
#13

[Слика: xdwHL--gG2mE.jpg.pagespeed.ic.QCmbcg-qNi.webp]
Одговори
#14

Па ја само желим да питам....

Колико има километара од САД до Полске, Литваније, Естоније, Латвије, Румуније, Бугарске?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним