Оцена Теме:
  • 3 Гласов(а) - 5 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Дража са народом на сајтовима Телеграф и Србин-инфо
#15

Дражу и Калабића подржавали чак и социјалисти!

http://srbin.info/2013/08/razu-i-kalabic...cijalisti/
Одговори
#16

(29-08-2013, 12:55 AM)Милослав Самарџић Пише:  Не знам. Нисам наишао нигде на то, нисам читао његове мемоаре. Знам да је био у затвору после рата. Колико је та странка имала гласача, чланова... Је ли била у Удрженој опозицији, је ли учестовала на изборима?

Имаш подробније у Лазићевој књизи. Преведена је на наш језик. Бранко Лазић, Титов покрет и режим у Југославији.
Одговори
#17

Где је Михаиловић први пут могао да "уживо" види колико је постао популаран?

То је био неки народни сабор почетком или средином 1942?
Одговори
#18

(29-08-2013, 01:04 PM)Андреја Вражалић Пише:  Где је Михаиловић први пут могао да "уживо" види колико је постао популаран?

То је био неки народни сабор почетком или средином 1942?
Јесте, у Драгачеву, на Васкрс 1942.
Одговори
#19

Now on www.generalmihailovich.com

at:

http://www.generalmihailovich.com/2013/0...om-za.html


MUSLIMANI, A ČETNICI: Borili se s Dražom za kralja, nikad s Titom! / "Telegraf.rs" August 27, 2013
Одговори
#20

Наставак серије на сајту Телеграфа:
http://www.telegraf.rs/vesti/830853-otkr...izani-foto
Одговори
#21

Као војнику, мени је тај концепт скроз смјешан. Ни Дража ни Кито нијесу били кандидати на предратним изборима, па да су лагањем народа преко "популарности" могли доћи до положаја да се награбе и да гуле сиротињу рају...

Причамо о рату, и то герилском рату, ђе је "популаран" онај који дође у село са пушком у руци и вољом да је употријеби. Чим дође други, онда је он "популаран". Народ, као и увијек и свуда, рада би да остане ван свега тога и да сачува главу. Већина. Мањи дио народа, увијек ће подржати једну или другу страну, по цијену живота чак и по цијену живота својих најмилијих.

Сад, та већина је кључ герилског рата. Ко јој наметне своју вољу, МИЛОМ ИЛИ СИЛОМ, сасвим је небитно за крајњи циљ, тај је добитник, јер нијесу у питању предратни избори ђе се такмиче лажови и лопови ко ће боље обманити и зајебати народ.

Више четничких писаца, наводе да је то била једна од највећи слабости четника у рату, што нијесу радили ко и комунисти, који нпр. кад дођу у село, нијесу питали ођеш или нећеш, него су главе летиле не само кад и нијеси с њима, него чак још и више ако оћеш да прођеш мимо тога свега и останеш по страни, па чак и ако нијеси антикомуниста.

А како је која странка стајала прије рата, то тек нема везе са ничим. Шеф "удружене опозиције" био је Влатко Мачек, већи павелић од павелића.
О предратним властима, режиму или опозицији, најбоље говоре Крвава литија и ткз. бановина хрватска.
На брзину умре патријарх, ови одма сутрадан потпишу Конкордат, на брзину умре Мехмед Спахо, ови одма сутрадан прогласе ткз. бановину хрватску.
Одговори
#22

Мунгосе, јел имаш предратни Упут за четничко ратовање, издање Министарства војске?
Ту пише да четници морају поступати са народом што је боље могуће - како са нашим, тако и са оним на непријатељској територији. Мора се све куповати, и то по цени већој него на пијаци. Само тако народ се придобија (а на непријатељској територији не добија мотив да хитно гони уочени одред, да га хитно пријави, и сл).
Тај упут је Дража прештампао октобра 1941. у Горњем Милановцу и он је био на снази током рата. И у детаљима, и уопште, политика четника била је делање у интересу народа. Показало се да је то делотворно и да су комунсти добили већину само на потезу од Козаре до Дрвара и Северне Лике. У свим другим областима су прозрени и одбачени.
Одговори
#23

(17-09-2013, 06:19 PM)Милослав Самарџић Пише:  Наставак серије на сајту Телеграфа:
http://www.telegraf.rs/vesti/830853-otkr...izani-foto
Објављена је вест и на фејсбук страници телеграфа, а коментари су у најмању руку смешни, колико има титових пионира, више од пола батаљона, ничу као печурке после кише. Кез

(17-09-2013, 07:31 PM)Милослав Самарџић Пише:  Мунгосе, јел имаш предратни Упут за четничко ратовање, издање Министарства војске?
Ако неко није читао може овде да погледа: http://www.scribd.com/doc/52851971/Uput-...-Ratovanje
Одговори
#24

Када је и где тачно настала ова фотографија:
[Слика: aed5.jpg]


Можете ли је поставити у већој резолуцији...
Одговори
#25

Да није можда Мионица 1941.?
Одговори
#26

Не знам где је сликано. Слику ми је дао Бојан Димитријевић, ни он не зна место:

[Слика: 2_cetnici_sprovode_zarobljene_Nemce_1941.jpg]
pc screen shot
Одговори
#27

Милославе, ту сам ти фотографију тражио оно раније. Њу су комунисти сакрили, јер се јасно виде ознаке. мада и на оној, за коју кажу да је сликана у Ужицу, нема партизана. Онај што су мислили да има петокраку на капи је војник са тробојком, сликан у таквом углу да је стварно правоугаоник испао у рангу петокраке због контраста светлости.
П.С
Ти стварно мучиш комунисте - дао си им нови домаћи задатак. Мада, буди убеђен да ће одмах почети са Јајцем, Бихаћем, Тузлом итд.
Одговори
#28

Врхунска фотка!
Вероватно их спроводе у заробљенички логор у Планиници...
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним